Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

avukat patiler - ufak sorular-

Suark

Öne çıkan mesajlar

Burda iş hukukudur işte,iş kurarken işten ayrılıken vs bilmemiz gereken şeyleri soralım yazalım diye düşündüm.

halihazırda olan bi sorumu sorayım,

Şimdi şirketten kovuldum diyelim, ( normal kovulma yani keyfi işten çıkarma )
alacağım var( maaş ihbar tazminatı vs ). Ama şirket iflas ettiğini bildirdi. Şimdi ben hala bu alacaklarımı alır mıyım? iflas etmeden önce ihtar çekmem gerekir mi?
Sosyal ağlarda paylaş

ben de onun bi benzerini merak ediyorum ya. rakip firma değil müşteri olayı. danışmanlık şirketinde çalışıyorsanız kesin imzalatıyorlar onu. müşteriye kaçma diye =) tazminat hakkı fln yalan olur büyük ihtimalle daha büyük bi yaptırımı olmaz gibi geliyo ama belli olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

bazı sektörlerin sözleşmelerinde şey vardır mesela
x şirketinden ayrılırsanız 3 sene boyunca rakip firmalarda çalışamazsınız diye.
oldu ki çalıştık ne gelebilir başımıza?

Benim tez konum :)

Sektöre, işe, şlirkete ile kısacası herkesin durumu kendine özgü.

Başına gelebilecek şey belirtilen tazminatı ödemen ama duruma göre ödemeden de yırtabiliyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

itilaflı alacaklı durumu nedir?

o zaman burdan anlamam gereken ben ihtar çeksemde çekmesemde tazminatımı falan alıcam dimi iflas durumunda

Şayet bir tazminata hak kazandıysan ve bu tazminat sana işine son verilirken ödenmediyse yada ödeme için bir tarih verilmediyse, noter kanalıyla ihtar çekip alacaklarının hesabına yatırılmasını talep edebilirsin. İhtar içeriğinde 7 günden az süre verme yargıtay arada kıllık çıkartıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

bu aralar aklıma takıldı
adam mesela sektörde firmada çalıştı 3 sene eşşek gibi deneyim kazandı konusunda gayet yeterli hale geldi, e adamın sektöründe toplasan 10tane firma var zaten, napcak o zaman 3 sene yatıcak mı işsiz işsiz.
başka sektöre geçse sil baştan başlamak zorunda kalcak...
değişik bir durum var ortada.
Sosyal ağlarda paylaş

Mighty_THoR said:

Suark said:

itilaflı alacaklı durumu nedir?

o zaman burdan anlamam gereken ben ihtar çeksemde çekmesemde tazminatımı falan alıcam dimi iflas durumunda

Şayet bir tazminata hak kazandıysan ve bu tazminat sana işine son verilirken ödenmediyse yada ödeme için bir tarih verilmediyse, noter kanalıyla ihtar çekip alacaklarının hesabına yatırılmasını talep edebilirsin. İhtar içeriğinde 7 günden az süre verme yargıtay arada kıllık çıkartıyor.

peki bunun iflas durumuyla bir ilişkisi var mı? henüz ihtar çekmedim, adama bir süre verdim. O süre sonunda ödemedi ama şey dedi " salı günü ödicem" ama pazartesi iflasa gidicek adam.
nolcak şimdi alabilcek miyim
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle iflas bir günde merhaba ben geldim denerek gerçekleşecek bir durum değil bu bir süreç ve baya da zaman alacak.Şayet para varsa salı günü alacağının ödenmemesi için bir neden yok.

Şirketin ne şekilde çalıştığını bilmiyorum o yüzden kayıtlarına böyle uzaktan güvenmem mümkün değil dolayısıyla bu tür durumlarda iflas masasıyla mutlaka görüşüp alacağın listeye yazdırılması gerekir.
Sosyal ağlarda paylaş

Mighty_THoR said:

senko said:

bazı sektörlerin sözleşmelerinde şey vardır mesela
x şirketinden ayrılırsanız 3 sene boyunca rakip firmalarda çalışamazsınız diye.
oldu ki çalıştık ne gelebilir başımıza?

Benim tez konum :)

Sektöre, işe, şlirkete ile kısacası herkesin durumu kendine özgü.

Başına gelebilecek şey belirtilen tazminatı ödemen ama duruma göre ödemeden de yırtabiliyorsun.
eski kimya mühendisleri odası yk'dakilerden biriyle bu durumu görüşmüştüm. belki mühendisler odalarıyla ilgili bir durumdur; fakat bu tip durumlarda HİÇ ciddiye almayın o sözleşmeyi, bize gelin, o sözleşmeler geçersizdir, kimin nerede çalışacağına karar verme yetkileri yok demişti.

tecrübe etmedim bizzat tabi, bilemeyeceğim ama oda üyesiysen (suark sen mühendistin yanılmıyorsam) faydası dokunabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

sözleşme kimin nerede çalışacağını değil nerede çalışamayacağını belirliyor.

Sözleşmenin geçerli olup olmaması her olay için ayrı ayrı incelenecek bir durum ama her kim böyle bir kurum yoktur derse çok ciddi hataya düşer zira özellikle kurumsal mekanlarda çok yaygın uygulanan bir şey.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...