Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

YGS ve dershaneyi kaldırıyoruz

EVIL_DeaD

Öne çıkan mesajlar

artık son 1-2 sene yerine son 3-4 sene para almış olacak dershaneler liseye döndüğü zaman oh mis. Vakıf olurlar ayrıca. birçok vergiden muaf para basarlar iyice.

parası olmayanlar ise çocuklarını geleceklerini etkileyecek ve dönüşü kolay olmayacak şekilde meslek okullarına sokar.
Sosyal ağlarda paylaş

Valla bu sınavın kaldırılması zaten yıllardır akademik çevre tarafından istenen bişey. Ama bunca insan hala üniversiteye girmeye çalışıyorken sınavı kaldırıp nasıl yapacalar bu işi? Önce üniversiteye girmek isteyen çoğunluğu meslek okulları gibi yerlere yöneltmeleri lazım ki, üniversiteler kendilerine gelen makul sayıda aday öğrenci ile uğraşabilirsin. Bi de tabi bu işi üniversitelerle beraber planlamaları lazım, her üniversitenin bu değişikliğe hazırlanması ve kendi sistemini oturtması vs lazım. Yoksa direk kaos.

İnşallah altından saçma sapan bişey çıkmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

"Tatar Ramazan" said:

Evet torpil alır yürür, bizim gibi ülkelerde merkezi sınav/sınavlar mecburi

Bu ülkede üniversitelerde öğrenci torpilinden çok daha ciddi şeyler dönüyor zaten akademik camiada. Öğrenci son dert. Yani kötü üniversitelerde zaten rektörler bile intihalci çıkıyor, onları merkezi sınav sistemi ile kurtarmak mümkün değil. İyi üniversiteler ise üniversitenin kalitesinin öğrenci kalitesine çok bağlı olduğunu fark ettiği için büyük ölçüde torpil yapacağını sanmıyorum (tabi hiç olmaz demek hayal perestlik olur). Mesela sabancıya bakın, özel okul olmasına rağmen giren her öğrenciyi, burslu burssuz eşşek gibi çalıştırıp adam gibi öğrenci haline getirmeye çalışıyor, parayla diploma dağıtan bazı başka dandik özel okullara nazaran.

Yani iyi üniversiteler için bu dediğiniz geçerli olmaz muhtemelen. Kötü üniversiteler ise zaten kapansa bile bi şey fark etmez. İster torpilli girsin, ister torpilsiz okul mentalitesi leş olduktan sonra kimseye faydası yok zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

10-12 sene önce anadolu liselerine torpille girilebiliyordu. okullar o zamanlar yedektekileri kendi hazırladıkları listeye göre alıyordu tabi göstermelik olarak asılan liste. arka planda sizden bağış isteniyor ne kadar vermeye hazırsan listede yerini söylüyordu adam. bir anda 50. sıradan 1'e yükselebilirdiniz böylece. :)
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

10-12 sene önce anadolu liselerine torpille girilebiliyordu. okullar o zamanlar yedektekileri kendi hazırladıkları listeye göre alıyordu tabi göstermelik olarak asılan liste. arka planda sizden bağış isteniyor ne kadar vermeye hazırsan listede yerini söylüyordu adam. bir anda 50. sıradan 1'e yükselebilirdiniz böylece. :)

surdaki adamların 9/10 u anadolu lisesi mezunu gotunden sıkmasan bazı şeyleri ?
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Şuan hala açık öğretim sınavlarında hocaların kopya dağıttığı bir ülkedeyiz, ya da rektörlerin (50 başka akademisyenle birlikte) intihalci çıktığı. Yani mentalitede değişen bir şey yok. O yüzden kötü üniversitelerin ve eğitim kurumlarının derhal ayıklanması lazım. Ama tabi seçim öncesi kampanyası olarak 15 tane üniversite açan, tübitağın bilim kuruluna tüccar yerleştiren bir AKP'ye rağmen bunun olabileceğini sanmıyorum. Eğitim ve öğretim konusundaki bu beceriksizlikleri ve kısur görüşlülükleri yüzünden YGSyi kaldırma işini hakkıyla yapabilecekler mi emin değilim. Üstelik bu işi kesinlikle iyi üniversitelerle beraber konuşarak, tartışarak yapmaları lazım. Ama yine karşımızda

said:
Başbakan Erdoğan, Merkez Bankası ve kamu bankalarının İstanbul’a taşınacağını belirterek, “Kanun gerekiyorsa kanun çıkartırız, kimseye danışmaya ihtiyaç yok” dedi.

zihniyetine sahip, kimseye danışma ihtiyacı duymayan bir başbakan varken bu iş de zor.
Sosyal ağlarda paylaş

geçen sene eskişehir osmangazi üniversitesi rektörülügüne bir önceki dönem akp de eskişehir büyükşehir bel.baş. adaylıgını koyup kazanamayan bir adam atandı,atanır atanmaz ilk işi de hali hazırda üniversiteye yuruyusle 5 dk mesafede bulunan ve max 1/3 kapasite ile dolan cami olmasına ragmen sadece gösteri amaclı üniversitenin girişine dev gibi bir camiyi 1 ayda dikti yanında ilahiyat fakultesi ile,o üniversitenin cami dısında ne gibi eksikleri var ben bilirim.

bu ay giresun üniversitesi rektörlügüne sadece 1(Bir) oy alan ( o da kendi oyu) adam atandı.

daha bunlar benim kıyıda köşede gorduklerım,deşsen ne boklar cıkar paspas altı edilen.

neyin kafasını yaşıyorsunuz anlamıyorum ki,he evet akp üniversitelere demokrasi getirdi sdalhşasljdkh
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

12 sene önce imam hatiplere torpille giremiyorduk şimdi girebiliyoruz çok şükür
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Eğitim ve öğretim konusundaki bu beceriksizlikleri ve kısur görüşlülükleri yüzünden YGSyi kaldırma işini hakkıyla yapabilecekler mi emin değilim. Üstelik bu işi kesinlikle iyi üniversitelerle beraber konuşarak, tartışarak yapmaları lazım. Ama yine karşımızda

adil bir yerleştirme olacağını ben de sanmıyorum.

torpil her yerde var akp'si chp'si yok bunun. bizimkiler chp il yönetiminde mesela. özellikle yerleştirmelerden sonra telefonlar susmuyor diğer illerden telefonlar yağıyor şu yeğenimin işini halledin yardımcı olun diye.
orda bile üniversite yerleştirmelerine müdahale edemeselerde diğer şeylere (kyk yurt vs, burs vs.) bir telefonla işine bakılıyor.

bu haliyle sınavla almak daha mantıklı.
Sosyal ağlarda paylaş

10-12 sene önce şifre skandalı yaşanmış, 10-12 sene önce intihalci bir ÖSYM başkanımız, 10-12 sene evvel intihalci eğitimden sorumlu bakanımız vardı. 10-12 sene evvel ara elemana ençok ihtiyaç duyan kesim olan TÜSİAD 4+4+4 bukadar tepki göstermişti. Çok haklısın hep bu 10-12 sene evvel başımızda olanlar yüzünden bu yaşananlar.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Şuan da boşalan kontenjanları müdürler kafalarına göre doldurabiliyor yok şöyle geçiş yok böyle geçiş. Büyük çoğunluğu sınavla seçilen yerleri karalamak ve bir yandan 10 yıl önce şöyledi artık böyle değil demek gerçekten çok yeto bir yaklaşım. 2002 seçimlerinden beri de 10 yıl geçti bak şu tesadüfe. lol diyip geçmek lazım sana artık.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Şuan da boşalan kontenjanları müdürler kafalarına göre doldurabiliyor yok şöyle geçiş yok böyle geçiş. Büyük çoğunluğu sınavla seçilen yerleri karalamak ve bir yandan 10 yıl önce şöyledi artık böyle değil demek gerçekten çok yeto bir yaklaşım. 2002 seçimlerinden beri de 10 yıl geçti bak şu tesadüfe. lol diyip geçmek lazım sana artık.

2002 seçimi ve akp ne alaka? lol

benim kendi zamanımdan bahsediyorum hani şu tercihlerin sınava girilmeden yapıldığı dönemler.

saldırıcam diye ne yapacağını şaşırmış bir kitle var. her mesajımda kahve falı bakar gibi "hmm bence şurada akp'ye seslenmiş" diyor. lol
Sosyal ağlarda paylaş

throine döktürmüş gene asdfsad

lan ülkedeki eğitimle ilgili en yetkili kişilerden olan milli eğitim bakanı ve ösym başkanı intihalciyse ve bulundukları makamlarda yandaş kadrosuyla oturuyorlarsa daha söyleyecek laf varmı?

yok efendim 12 sene önce anadolu liselerine torpille girilmiş. ya yürü git.
Sosyal ağlarda paylaş

Onu diyorum işte, iyi üniversitelerde sorun olmaz. İyi üniversiteler öğrenci kalitesinin bilincinde. ODTÜ, Boğaziçi gibi üniversiteler çok karşı çıktı SUNY gibi şeylere zaten yoksa karşı çıkmasalar kendilerine bedava para kaynağı. Lisans ve yüksek lisans kalitesini bozmamak adına ama ayrıcana tezsiz yüksek lisans programı gibi şeyler çıkardı boğaziçi, yine aynı hocalar ders veriyor onlara tabi ama dersleri falan ayrı.

her neyse, bu ülkede para ile diploma dağıtan özel üniversiteler baya rağbet görürken, Sabancı gibi üniversiteler öğrencilerini adam gibi yetiştirerek yine de iyi ve tercih edilen bir okul olabiliyor. Kısacası iyi üniversiteler iyi akademisyenlere sahip olduğu için hiç adil olmayan bir yerleştirme sisteminin okulu berbat hale getirebileceğini farkındalar.

Kısacası yapılması gereken kötü üniversitelerin kapatılıp yerlerine meslek okullarının açılması (bu da zart diye olmaz tabi belki 20 senelik bir süreç falan). Ama AKP bunun tam tersini yaparken, YGSyi kaldırma gibi bir planla gelmesi uygulanabilir gözükmüyor.

throine said:

Ardeth said:

Eğitim ve öğretim konusundaki bu beceriksizlikleri ve kısur görüşlülükleri yüzünden YGSyi kaldırma işini hakkıyla yapabilecekler mi emin değilim. Üstelik bu işi kesinlikle iyi üniversitelerle beraber konuşarak, tartışarak yapmaları lazım. Ama yine karşımızda

adil bir yerleştirme olacağını ben de sanmıyorum.

torpil her yerde var akp'si chp'si yok bunun. bizimkiler chp il yönetiminde mesela. özellikle yerleştirmelerden sonra telefonlar susmuyor diğer illerden telefonlar yağıyor şu yeğenimin işini halledin yardımcı olun diye.
orda bile üniversite yerleştirmelerine müdahale edemeselerde diğer şeylere (kyk yurt vs, burs vs.) bir telefonla işine bakılıyor.

bu haliyle sınavla almak daha mantıklı.
Sosyal ağlarda paylaş

OSS'nin kalkmasi demek dogrudan torpil sistemine gecilmesi anlamina geliyor.

Cok yazik olacak Turkiye acisindan, torpille ODTU'ye Bogazicine giren kesim hem egitim kalitesini dusurur hem de Turkiye'nin gelecegi icin cok kotu sonuclara yol acar.

Gemi batmadan once bir an once bu ulkeden kacmak lazim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...