Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kedi bakımı

DareJedi

Öne çıkan mesajlar

Bu zamana kadar farklı cinslerde 3 köpek, balık, kuş, gonzales gibi bir çok hayvan besledim 2 köpeğim hariç hepsi yaş haddinden hakkı rahmetine kavuştu.

Annem artık sıkılıyorum dedi diye kedi almayı düşündüm bizim arkadaşın normal köy çiftliğinde sokak kedisi var yeni yavruları oldu daha 2 haftalık fln. Bir tanesi almayı düşünüyorum anne sütünden kesildikten sonra ancak ilk kez kedi sahibi olacağım için püf noktaları ya da olmazsa olmaz şeyler var ise yardım istiyorum. Anne sütünden kesilse bile takviyeye devam etmek gerekir mi?

Web sitelerinde kedi bakımı ile ilgili bir sürü yazı var ama hepsi aynı yanı spesifik şu dönemde şu olmalı fln gibi bir yazıya denk gelmedim. Hep genel geçer bilgiler. Mademki onu sokaklardan kurtarıyorum hayatının kıymetli olduğunu hissetmesini isterim o yüzden detay lazım bakımı ile ilgili. Patide oldukça kedi sahibi var o yüzden birşeyler çiziktirirseniz çok makbule geçer.
Sosyal ağlarda paylaş

Merhabalar,

Benim yaklaşık 2.5 yıldır Osman adında dünya talısı bir kedim var. Öncelikle, kedi sahibi olmak fazlaca sorumluluk, iş gücü gerektiren bir tür erken annelik-babalık aslında. İlk haftalar bir kedi için, evi-sahibini keşfetmek için uygun zamanlardan birisi. Hatta öyle ki bu dönemlerde yapılacak uyarılar, kedi tarafından daha sonraları hatırlanacak ve tekrarlanmayacaktır. Bu sebeple aman da kedim var, aman da pek tatlı deyip ipleri onun patilerine bırakmamak lazım. Örneğin tuvalet alışkanlığı edindirmek,kuru mamaya alıştırmak gibi çok elzem görevler sahibine ve kedinin içgüdülerine bağlı olarak bu dönemde gelişir.
Şimdi sizin sorunuza şöyle bir cevap vereceğim. Ben kedimi anne sütünden kesildiğinde almıştım. Ancak sizinkine göre daha büyüktü diye tahmin ediyorum. Kediler sütü çok seviyor gibi gözükseler bile bugüne kadar ki vet deneyimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki, esasen hayvansal proteinlere ihtyiaç duymayan yeni doğan kediler için bunların fazlası çeşitli problemlere yol açmakta. Bu sebeple beslenmesine çok dikkat etmek gerekli. Junior kuru mamaya alıştırmak (bunun için özellikle çok iyi markaları tercih etmek-proplan gibi), bununla beraber soğuk olmayan, sulandırılmış yoğurt bir çay bardağı kadar verilebilir.Sizinki henüz bebek olduğu için kuru mamayı tavuk suyu ile sulandırarak lapa şeklinde beslenmesini sağlayabilirsiniz. Beslenme konusunda uyarmak istediğim en önemli nokta çiğ besin yedirilmemesi (ciğer,et,vb. gibi), ve yaş mamaların whiskas'ın her türünün bir kedi için fast food dan farklı olmayacağını unutmamanız. Bu nedenle bu mamayı tercih etmezseniz ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri proplan junior kuru mamasından alacak ve hızla büyüyecektir.Aynı zamanda pet shop larda satılan bebek kediler için beyaz konserve yaş mamaları öneririm. Bunlardan günde yarım kutu verebilirsiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

Bakımdan ne anladığına bağlı. MEsela bizim kedinin göz akıntısı var türe has ve aynı zamanda normal kedilere göre çok daha sık taranması gerekiyor ki tüyler topak olmasın. Ayrıca bakımdan anladığım biraz da eğitim benim ama o konuyu henüz tam beceremedik yani önce kendimizi eğitmemiz lazım eşimle sonra garibimi eğiticez.
Eli ısırarak oynayan kediye ne yapılır anlatın bakalım.
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:

Bakımdan ne anladığına bağlı. MEsela bizim kedinin göz akıntısı var türe has ve aynı zamanda normal kedilere göre çok daha sık taranması gerekiyor ki tüyler topak olmasın. Ayrıca bakımdan anladığım biraz da eğitim benim ama o konuyu henüz tam beceremedik yani önce kendimizi eğitmemiz lazım eşimle sonra garibimi eğiticez.
Eli ısırarak oynayan kediye ne yapılır anlatın bakalım.

el isirma olayini bilmiyorum, hayvanin isirirken gozlerinin icine bakip otoriter bir sesle goz temasini kesmeden hayvan birakana kadar hayir demek yetiyor, bir sure sonra yanlis oldugunu anliyor ama goz akintisini ameliyatla tedavi ediyorlar, Hayvan fazla anestezi yemesin diye kisirlastirirken halledilebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:

Akıntı çok dert değilde ısırma manyaklığı artıyor gibi. Yani dediğin gibi ototriter sesle (ki ventrilodan duyan bilir sesimi :) ) hayır vs falan sökmüyor namussuza.

Göz damlası var onların,alıp düzenli kullanırsan geçiyor. Tekrar kötüleştiğinde daha başlangıcında farkedip tekrar damla kullanıyosun iyi bakarsan ömür boyu gidiyormuş bu şekilde.

Isırma olayında canını yaktığında canının yandığını belli et, oyun oynarken yapıyorsa üzülüp daha yumuşak ısırmaya başlıyor öğreniyor zamanla.
Gelip yanağımı tatlı tatlı ısırıp gidiyor mesela bizimki şuan. O da onun öpmesi bi yerde alıştırmak lazım =)
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
Resimler gözüküyor mu bilmiyorum lakin ekledim ufaklığın resimlerini. 3 aylık olacak bu hafta.

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/36538_10150723363668425_1269663539_n.jpg

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/579580_10150838880863425_664668424_9597483_1902009142_n.jpg

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/542555_10150838881083425_901569135_n.jpg

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/318291_10150838881723425_1178467415_n.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:

Akıntı çok dert değilde ısırma manyaklığı artıyor gibi. Yani dediğin gibi ototriter sesle (ki ventrilodan duyan bilir sesimi :) ) hayır vs falan sökmüyor namussuza.

Genelde ısırır gibi yapma eğilimini küçükken aha ne tatlı diye bırakırsan dozunu kaçırıryorlar, ısırınca kafaya çak bir tane 2 dk sonra gene yeltenicek gene çak bir tane 4 5 denemeden sonra ısırınca kafaya bir şey iniyor diye vaz geçmeye başlar ama önemli nokta ısırınca fix aynı tepkiyi vericeksin.

Evin bahçesinde tavşan ile oynarken bildiğimiz yumuşak tüylü fırça ile buna hafif vurunca aklı gitmişti kedide de denedim sonuç aynı acıtmıyor ama iyi tırsıtıyor çözüm olabilir :D
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
Oscar'a fazlası ile alıştıktan sonra kız arkadaşım için de kedi bakmaya karar verdik kendisi çalıştığı için yoluda hesaba katınca 13 saat kadar evde olmayacak bu sebepten iki tane kedi düşünüyoruz peki bir riski olur mu? Bulabilirsek iki erkek kardeşi alıp hem hiç ayırmamış olucaz hem de 13 saatlik sürede birbirlerine dost olmalarını sağlayacağız.

Oscar erkek ve oldukça sakin bir kedi genellikle dişi kedilerin huysuz olduğu ile ilgili şeyler okudum ne derece doğrudur?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...