Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Lone Star Clash (17-18 Mart)

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

Zaten ben istatistikten bahsetmedim ki Polt vs Stephano maçlarının ne kadar dengeli ve yakın gittiğinden bahsettim ki senin dediğin şeyi çok denemedi Polt direkman macro'ya gitti hive'a çıkmasına izin vermek diye birşey de yok Zerg'ün hive'a çıkma olayını biraz abartıyorsun bence o kadar da büyük bir investment değil yani cezalandırılacak diye bir kuralı yok dediğim gibi görürüz bu sezon Code S'te ben şu anda TvZ'nin dengeli olduğunu güşünüyorum ayrıca Terran'lara da bir mesajım var snipe nerflendi ama emp hala yerinde duruyor brood'lar bildiğiniz gibi infestorsız bir hiç ikisini de kullanmaya başlarsa terranlar gene başlarlar ezmeye.
Sosyal ağlarda paylaş

_Spartacus_ said:

TvZ maçlarının istatistiksel olarak sonuçları pek bir şey ifade etmeyebilir. Bir Terran rakibinden daha iyi oynayarak onun hive'a çıkmasını engelleyebilir ya da hive'a çıkmadan çok fazla hasar verip maçı koparabilir. Ya da daha iyi oynamasa bile rakibini gafil avlayan bir all in veya cheese'le maçı alabilir. Sorun iki eşit yetenekli oyuncu oynarken ve Zerg çok büyük hasar yemeden hive'a çıkabildiyse Terran'ın çok büyük dezavantajda olması. Aynı durum early ve mid game'de Zerg için geçerli. Bu ikisi birbirini dengeliyor diyebiliriz ama TvZ'yi çok tekdüze bir matchup olmaya ittiği de bir gerçek.

+1 Blizardın boşluğundan vurmuşsun aynı düşüncedeyiz
bu tamamen
Blizardın oyun dengelerini dakika dakika oturtamadığından kaynaklanıyor.

Daha Starcraft 2 çok genç balance sorunu tabiki var fakat bu böyle bizim Düşündüğümüz tipten değil.

Birde her zaman savunmuşumdur Worker 5 mineral toplaması çok az 50 mineral yatırım yapıp 17 + 1,13 toplamda 2 dakika 20 sn sonra paranı geri kurtardığı ancak bundan sonra para kazanmaya başladığı bir oyunda tabiki all-in'ler cheese'ler cirit atacak bu sayede, düzgün sağlıklı veri tabanıda oluşmaz oyunun dengeside sarsılmış olur aynen şekil Wings of liberty de olduğu gibi. ( -he drone drone drone me win ) benim mantığımda iki tarafta oyuna macro başlar fakat bir birlerinin gelişmesini önleyici hamleler yapılır ardından ordular kapışır win lost belirlenir
fakar burda silver bir oyuncu 6 pool yapıp 4 tanede dron alıp 15 hatch gidien diamond oyuncusunu çok rahat yeniyor. işte oyun dengeli diyen arkadaşlarımıza duyrulur zvz bile dengeli değil.
marine + marauder - medivac gibi ucuz gidilmesi kolay microsu macrosu kolay bir builde thor tank hellion banche gibi mech kullanımı hantal maliyeti pahalı berbat bir micro isteyen tarranı yeniyor ise dengeden bahsedemeyiz. tek baseden 3 gate 1 robo açılıp fast colo yapan protosu diğer fe açılan protos karşısında ödüllendiren blizardın pvp sine dengeli demek pek yalan olur gibi.
ayrıca burda verdiğim örnekler tvz pvz pvt gibi diğer ırklar değil bizzat kendi ırk içerisinde bile dakika bazında dengesizlikler var. yoksa unitlerde çok bir sıkıntı yok.
birde dikkat edin bütün maçlara oyun artık standartlaşmaya başladı her izlenilen maç bir öncekinin kopyası. Standart bir kalıp oluştu ve bu kalıbın dışına çıkan yeniliyo, yada zorlanıyo. _Spartacus_un dediği gibi
oyun başında terrana kıyak sonunda Zerge kıyak
oyun başı double gateway+chrono ya kıyak (ki buna göz göre göre yenilen zergler var)
12 pool 11 gaz 14 BN (bunada göz göre göre yenilen terranlar var) neyse yaa çok uzun yazdım yine kısada oyunda timing sorunu var.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir ton mesaj yazılmış terranımsı tutum vs bir kaç gündür giremediğimden hepsini de okuyamadım kusura bakmayın.

Ben söylediklerimi tarafsız bakış açısıyla söylüyorum ama herkesde bir ırkını savunma çabası var, benim ırkım ZERG ama bunları söylerken! Nickim veteranBane allah aşkına, terrana switchleme sebebim 3 tank early push'a karşı bir savunma yapayım ne açık veriyormuş oynayarak göreyim derken birden terran buldum kendimi. :)

@asdasd Ben zerg ile platta bırakıp terrana döndüğümde sen daha zerg ile golddaydın neyin hesabını yapıyorsun ki burda?

Irkınızı savunmadan bakamıyorsunuz çünkü diğer ırklarla tahminim hiç oynamadınız. Lütfen oynayın çünkü ben toss op diyordum artık demiyorum terran op derdim artık demiyorum, zerg oynadım belki yine başlayacağım oynamaya ve söylüyorum zerg op!
Sosyal ağlarda paylaş

asdasd4441 said:

Neden diamonddayım diye bikaç şey söyleyemiyor muyum yani? Peki o zaman ne diyim haklısın başarılar sana oyunda

Yok asla öyle birşey söylemedim, zergi savunma biçimin yanlış gözün kapalı savunuyorsun. DH daki başlıkta infestor için yapılması düşünülen abartı nerf'ün yanlış olduğunu söylerken yanında ben vardım yine ama şimdi ben başka birşey söyleyince hatalı ben oluyorum.

Blizzard oyun daha duyrulduğu zamanlarda ırkların oynanış şeklinin birbirinden olabildiğince farklı yapmaya çalıştıklarını söylemişti.
Sonra ne olduysa şimdi tüm ırklardaki birimleri birbirine denkleştirme çabasına girdi. E peki o zaman toss'da neden zergin mobilitesi yok? Neden terranda tech switch bu kadar zor? Raven basın raven basın diyenlere söylüyorum bunu 4 reactor rax, 2 factory, 1 reactorlü stargate'iniz var gelin siz basın.

Bir ırk üretim binası bile atmıyor s basıp istediği miktarda istediği birimden basıyor en hızlı ve hp regen edebilen birimlere sahip, erken exp almasını engellemesinler diye rax build time'a bile nerf getiriyor blizzard.
Söyleyin şimdi bu sizede biraz kolay gelmiyormu? Ha işler master civarı değişiyor olabilir (ki söylenen öyle) ama master altı liglerde zergin avantajı yadsınamaz.
Sosyal ağlarda paylaş

su raven basamıyoruzu gecin artık 2 factorynın bi rax'in birinde techlab olmak zorunda zaten, stimdemi basmıyosun combat shiledmi almıyosun, 50 snliğine deiştir işte. dır dır dır raven absamıyoruz raven basamıyoruz. nereye basamıyoruznuz. sıkıldım artık raven basılmıyo dan ben. canavar gibi, basyıolar pd'yide atıyolar ohh mis.
Sosyal ağlarda paylaş

ha işte tamam onu diyin ciğerimi yiyin, ama tech switch cok zor diyince komik oluyo.

raven bencede kötü, cok abuklasan late gamin dibine vurmus tvt dısında basılması için bencede bi sebep yok.

bi gün tank marine populerleşirse tvp 'de o zaman basılabilinir mesela yoksa kalır işte 1-1-1 pushlarına özel bişi olarak.
Sosyal ağlarda paylaş

_Spartacus_ said:

Raven basılmıyor çünkü Raven kötü. Pro oyuncular "amaaan kim şimdi starport'u kaldıracak da tech lab ekleyecek de raven yapacak, uğraşmam onla" mı diyor? Hayır, o yatırıma %90 değmeyeceği için yapmıyorlar.

Ben şahsen tırnak içinde dediğini diyorum, ha uğraşırım uğraşırsam ne olacağını sen biliyorsun ya duruma göre 1 tane medivac yada vikingin eksik olacak hadi onu geçtik upgrade basman gerek bir işe yarasın diye yoksa 1 tane point defens drone atıyorsun enerjisi kalmıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

su raven basamıyoruzu gecin artık 2 factorynın bi rax'in birinde techlab olmak zorunda zaten, stimdemi basmıyosun combat shiledmi almıyosun, 50 snliğine deiştir işte. dır dır dır raven absamıyoruz raven basamıyoruz. nereye basamıyoruznuz. sıkıldım artık raven basılmıyo dan ben. canavar gibi, basyıolar pd'yide atıyolar ohh mis.

Ha benim başta dediğime geliyor işte herşey terrandan beklentiler: marineleri niye ayırmadın, siegelerle niye focus fire atmadın, stargate'i reactorden çıkarıp techlab'a niye taşımadın, hatta fantastik arkadaşlar varya burda zergin tech switchini zamanında görüp viking yerine marauder basarak (tabi bunun içinde factoryleri kaldırıp onların techlab'lara rax oturtmak gerekiyor) ultralara karşılık vermedin diyorlar.

Ladderda son oynadığım 60 apm zerg oyunu mutalarla siegelere focus fire yaptığı için kazandığını sanıyor, kendince çok gosu bir hareket çünkü.

Bir kere marineleri ayırmadan banelinglere yedirdinmi suç ama adam banelingleri tankta patlatınca yinede o durumdan kurtabiliyor kendini, o pro oluyor.
Lütfen sleeep'in yaptığı hatta her oyuncunun yapması gerektiği gibi alın diğer ırklarla da oynayın, ben terran oynamasaydım zerg ile çok yavan bir oyuncu olduğumu anlamayacaktım ha belki şimdi platta takılı kalmayıp dia belki master olacaktım ama yukarda bahsettiğim zergden farkım kalmayacaktı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...