Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mızraklı İlmihal

Lord_Argos

Öne çıkan mesajlar

Nedir, neyin nesidir bilen varmı? Amacım din tartışması başlatmak değil sadece merak ediyorum bilenleriniz varmı.

Geçen gün rastladım, yani sözde osmanlı zamanında yazılmış ve eğer yanılmıyorsam Hz. Muhammed'in buyurduğu ve yapılması doğru yapılmaması haram olup birtakım curse'leride beraberinde getiren (evin bereketini kaçırması, çocuk olmaması, işlerin rast gitmemesi...) gibi değişik bir kitap.

Örnek:
Saçı siyaha boyamak harammış.
Sosyal ağlarda paylaş

selamlar.mızraklı ilmihali,osmanlı zamanında halk diline inebilen ayetleri ve hadisleri,en güzel şekilde açıklayarak halkın teveccühünü kazanmış ve hanefi fıkhına göre yazılmıştır,1480 yılında ölen muhammed izniki adlı birisi tarafından yazılmıştır,ve bu kadar tutulmasının en büyük sebebi,basit den zora doğru bir yol izleyerek yazıldığından dolayı dediğim gibi halk arasında çok tutulmuştur

edit:bu arada büyüklerinden de duymuş olabilme ihtimalin yüksektir,çünkü eskiden köy evlerinde v.s hz alinin cengaverlikleriyle birlikte mızraklı ilmihalide okunurdu
Sosyal ağlarda paylaş

İlaclarda bile prospektus olur,kuranin prospektusude bu ilmihallerdir ,kuranda namazi dosdogru kilin diyor,kac rekat ve nasil kilindigi yazmaz ,peygamber uygulamalari bunu aciklar,bu ilmihale gerici kitabi anadoluda diyenleri saygiyla karsiliyorum cunku hanefi fikhina gore yazilmis bir kitaptir,ve gerici diyenlerde genelde bu mezhebin genelini elestiren firkalardir
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

7 ve 8.yuzyil el yazmalari halen mevcut 2010 yilindaki yazilanlarla karsilastirabilirsin,en buyuk ozelligi o zaten asiri korunmasiyla gelmistir gunumuze Hicbirsey bulamayip malum yerden atarak sallamayalim lutfen

Muaviye'nin döneminde yazılmış el yazmalarından bahsediyoruz ki kendisi hile ile halifeliği Hz.Ali'nin elinden almış biri. Şimdi sen bana gönül rahatlığıyla Emevi devleti zamanındaki el yazmalarında oynama yapılmadığını söleyebilir misin ?

Tatar da demiş zaten
"Tatar Ramazan" said:

Kendi toplumunda öne çıkmak, lider olmak isteyen birinin koyduğu yazılı bile olmayan kurallar, onun ardından gelen ve bu gücü niye devlete çevirmiyoruz abi diyenlerin elinde evrimleşerek bugüne geldi, kitap değişmedi falan hikaye
Sosyal ağlarda paylaş

ha pardon çoğunuzun derdi hz ali ve muaviyeydi demi:D unutuyorum devamlı,aklımda tutarım,ama hz ali neyse hz muaviye de odur,peygamberin hadisi beni ilgilendirir,ümmetim arasındaki ihtilaflar rahmettir. yani hz hasan ve hz hüseyine kıyılması yanlış ama islamın %20 sinin görüşleride islamı bağlamasa gerek öyle olsa tc yi chp yönetirdi mantık olarak
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...