Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ankara'da Fotoğraf Kursu

copry

Öne çıkan mesajlar

Bence hikaye o karşılaştırma. Tamamen kullandığın optiğe, algılayıcı çipe ve işlemciye bakıyor bu dediğin. 600D ve D90 arasında kare karşılaştırmalarını incelemiştim geçen, Canon D90'a göre daha az kontrastlı ve aydınlık fotolar çıkarıyodu o karşılaştırmada. İkisinde de kit lens vardı.

Kit lens yerine 50 mm 1.4 veya 1.8 prime lens kullanılsa mesela sonuçlar daha da farklı olurdu kesin. Bu bahsettiğim etkenler nedeniyle bir de ISO değerinde değişiklik oldukça, performans da değişiyor, işler iyice karışıyor.

Eğer etrafında Nikon kullanan falan varsa Nikon al, Canon kullanan varsa Canon. Lens değiştirirsiniz. Hangi modeli alacağın tamamen bütçe işi tabii. Bi de "aaa bunun megapixeli daha çokmuuuş" diye atlamamak lazım, asıl önemli olan optik algılayıcı (ve dolayısıyla her pixelin) boyutu.

Ben Nikon'a fena alıştım mesela. Çift kontrol diski var, biri önde biri arkada. Bunları diyafram ve enstantane olarak kullanıyorum genelde. Canon'ları çok detaylı kullanmadığım için bulamadım belki ama bu özellik olmuyo gördüğüm kadarıyla onlarda, rahat edemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

Eğer sosyalleşme gibi bir amacınız yok ise ben de tavsiye etmiyorum temel fotoğraf kurslarını. En nihayetinde çok da karışık bir olay dönmüyor ortada. Oturup yavaş yavaş keşfetmek her şeyi çok daha iyi temeller kurmanızı sağlar.

aslında sosyalleşmek de denebilir ama rutinden çıkma aktivite olaylarına girmek gibi değerlendiriyorum ben . öyle bir amacım var yani o yüzden bakıyorum kurs :)
Sosyal ağlarda paylaş

ömürlük bir makine istiyorum aslında. dijital mi banyolu mu karar vermedim ama sanırım dijital olur -tembelliğimden- ama Mal'ın önerisi yattı aklıma.

Mal said:

afsadda karanlık oda eğitimide veriyolardı heralde. isteyen almayabiliyordu da galiba dijital makinası varsa.

karanlık oda istersen manuel alırsın giriş seviyesi bi makina. yanına iyi bi dijital alırsın. marka olarak canon veya nikon alırsın. canon renkleri daha doğala yakın olur, nesneler arası geçiş keskin değildir. nikonda renkler daha dijital canlı olur, iki nesne arasındaki renk geçişi keskin ve anidendir. zevkine kalmış hangisini seçeceğin.
Sosyal ağlarda paylaş

abi kimse afsad ne biçim isim dememiş ya, yazık.

dsfasdsa gibi isim vermiş adamlar.

bu arada kursu tavsiye etmem ben de. Kendi makınanı keşfedip çekim yapman daha güzel olur.

yav haklı. (bence) Genel teknikleri netten de bulabilirsin.

Ama sevgiliden falan ayrıldıysa insan birebir böyle kurslar. küllerinden doğuyosun sdf
Sosyal ağlarda paylaş

copry said:

benim makinemin modeli şu şu çok memnunum artıları eksileri şeklinde yardım edebilecek patiler varsa müteşekkir kalırım ^^

saygılar.

Makinemin markası Nikon, modeli D90.

Bu makinayla başladım direkt olarak ama şimdiden söyleyeyim; şansıma, hiç para vermedim. Yani bunu alırsan maliyet olarak nasıl bir yük getirecek emin değilim. Sıfırı kit lens ile birlikte (18-105) 2600 TL ve biraz aşağısı şeklinde sanırım şu anda piyasada. Bunun dışında 1.8 50 mm, bi 55 mm mi ne Sigma marka makro, bi de eski SLR'lerden kalma telezoom lens var.

Bu lenslerle kullandığım için çok eğleniyorum, makinanın yeni başlayan için kesinlikle eksik hissettirecek bir yanı yok. Yoğun olarak 6 aydır falan kullanıyorum, kendi çapımda fotoğrafım gelişti baya ama halen makinanın sınırlarını zorlayabildiğimi (gerçi artık farketmeye başladım) söyleyemem.

Daha önceki postta dediğim gibi, Nikonların büyük bölümünde çift tekerlek var kontrol için, özellikle yeni başlarken enstantane ve diyafram ayarlarına hızla erişebiliyosun ve nasıl etkilere sahip olduğunu daha kolay kavrıyosun bence.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...