Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

#gençliğehitabekaldırılamaz twitter hashtagi

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

Suark said:

saplashaman said:

Seele said:

Kazim Karabekiri bitiren Atatürktür. Yazmak istedigi kitaplar toplatilmis. Istiklal mahkemesine cikmak zorunde kalmis.

aman böyle deme çetintaşın kulağına giderde kazım karabekirede bir kulp takar

Aslında bu çok önemli bir konu, bunu anlamak tabi biraz zor.
Adam fikirleri ve değerleri için en yakın arkadaşlarını bile harcamış ( gerçi KK olayının başka yüzleride var, mecbur kalıyor yargılamaya diye biliyorum ). Var mı bunu yapabilen tanıdığınız birisi?

abi şimdi konu başka yerlere kayıyorda ben şunu demek istiyorum,vahdettinin özel göreviyle samsuna çıkarılan,vahdettinin ingilizleri oyalama taktiklerinin sebebi olan anadoludaki orduyu toplayıp istanbulu kurtarma fikrine ilk baltayı vuran mustafa kemalin kendisidir,halifedir veya ne bileyim padişahtır o değil mesele,mesele vatanı kurtarmak meselesidir,eğer vatanı kurtarma meselesine gelecek olursakda kazım karabekir mustafa kemalden 500 kat daha çok vatan toprağı kurtardı,yani herşeyi bir mustafa kemale bağlama fikri atam sen kalkta ben yatam mantığı,bu ülkede yemiyor artık kusura bakmayın ama kendisine muhalif olan herkesi ya sürdürdü ya idam ettirdi,sizce bu devlet kurmanın felsefesiyse ben kabul etmiyorum kardeşim,
iskilipli atıf hoca meselesi vardır lan bu memlekette,kendilerine atatürkçüyüm diyen adamlar bir apoyu asamazken,iskilipliyi mahkemeye çıkartırlar niye şapka takmıyorsun taksan nolur başındakide bez, şapkada dediğinde,mahkeme hakimine arkandaki bayrakta bez parçası,ingiliz bayrağıda bez parçası onu indirip onu takarmısın diye sorduğunda adamlar idam kararı vermişler verecek cevap bulamadıkları için,böyle savunduğu fikre düşkün insanları yok etmiştir mustafa kemal,ayrıca atam demiyorum arkadaşım ben, benim atam dedem,zekeriya çavuş diolar oymuş işte dedemin babası rahmetli :) şimdi şevki yılmaz style falan yazacaklar tabii cevap veremeyenler ama canınız saolsun
Sosyal ağlarda paylaş

Konu vatan için ölmek/öldürmekten açıldığında hep Bertolt Brecht'in şu şiiri aklıma gelir nedense.

Mein Bruder war ein Flieger

Bir pilottu kardeşim.
Güzel bir günde emri geldi.
hazır etti çantasını,
güneye doğru koyuldu yola.

Bir fatihti kardeşim.
Yerimiz yoktu yaşamaya.
Topraklar ele geçirmekti öteden beri hayalimiz.

Kardeşimin fethettiği yer şimdi
Guadarrama dağlarında
Boyu tam bir seksen,
Derinliği bir elli.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Konu vatan için ölmek/öldürmekten açıldığında hep Bertolt Brecht'in şu şiiri aklıma gelir nedense.

Mein Bruder war ein Flieger

Bir pilottu kardeşim.
Güzel bir günde emri geldi.
hazır etti çantasını,
güneye doğru koyuldu yola.

Bir fatihti kardeşim.
Yerimiz yoktu yaşamaya.
Topraklar ele geçirmekti öteden beri hayalimiz.

Kardeşimin fethettiği yer şimdi
Guadarrama dağlarında
Boyu tam bir seksen,
Derinliği bir elli.

bak aradaki farkı söyliyeyim sana,başkalarıyla türklerin vatana bakış açısı en basitinden..

ey şehid oğlu şehid isteme benden makber
sana ağuşunu açmış duruyor peygamber..
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Suark said:

hehe ben öldürebilirim rahatlıkla. ölebilirim de tabi, sonuçta vatanın içinde aile de var =)

aileni korumakla evinden binlerce km uzaklıkla ne uğruna olduğunu bile bilmediğin bir savaşa katılmak arasında dağlar kadar fark var.

nerden çıkardın ki onu? adam öldürebilirim derken, adam benim şehrime gelirse, elimdede silah varsa vururum adamı. Zaten dışarda bi savaşı bu millet kabul etmez kolay kolay. Ki onun vatanı korumayla ilgisi yok, kötü örnek oldu o biraz
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

kardeş güzel diyorsun da,dogru bir şeyi anlatırken dikkat etmek lazım yanlışa düşmemek için,hadis-i şerif de şehit olanların dogrudan 77 bakire ile münasebe girecegi yazıyor,peygamber efendimiz s.a.v. bi yer acmıyor,bilgilenelim.
Sosyal ağlarda paylaş

guzeladamcengiz said:

saplashaman said:

kardeş güzel diyorsun da,dogru bir şeyi anlatırken dikkat etmek lazım yanlışa düşmemek için,hadis-i şerif de şehit olanların dogrudan 77 bakire ile münasebe girecegi yazıyor,peygamber efendimiz s.a.v. bi yer acmıyor,bilgilenelim.

birader rica ediyorum beni alıntılama değersiz insanların gözünde değere binmeyelim sonra
Sosyal ağlarda paylaş

guzeladamcengiz said:

saplashaman said:

WTF
Sosyal ağlarda paylaş

fede said:

abi bunların biraz değişini Nijer'de yaşayan adam da söyleyebilir. baraka da yaşar, içme suyu bulur, karnını doyurur. çok şükür der.

şükretmek ile daha iyi koşullarda yaşamak istemek arasında bir çatışma yok. et niye pahalı, benzin niye pahalı, devlet benim güvenliğimi sağlayamıyor mesela. gecenin 3 ünde istediğim yere gidemiyorum. toplu taşıma imkanları kısıtlı. ülkemin doğal güzelliklerinden yabancılar daha ucuza faydanalıyor. aldığım üç kuruş asgari ücretin yarısı kiraya yarısı doğalgaza gidiyor. eskiden türkiyenin büyük çoğunluğunda içme suyu musluktan içilyodu şimdi içilemiyor. elektirik parası hayvan gibi geliyor. devlet benden dünyada örneği olmayan vergiler alıyor. bu vergilerin bana yol, su elektirik, sağlık hizmeti olarak dönmesi gerekirken bu hizmetlerden de para alıyor bunların da vergilerini alıyor. devlet benim dostum filan değil. devlet dünyanın hiçbir yerinde vatandaşının dostu değil.
ben devlete para veriyorum devlet de bana bu imkanları sağlayacak. ama devlet sizin babanızdır babaya karşı gelinmez mantığı yüzünden devlet eşkıyalık yapıyor şuanda. devletle ortak anlaşılan bi durum yok. vatandaş örgütlenip devletle asgari ücret pazarlığı bile yapamıyor artık.

devleti zaten sevmiyorum, ona karşı çıkacak kimse yoktur heralde niye sevmiyosun diye. insanını da sevmiyorum. vatanı oluşturan en büyük öğe insan değil mi? insanını sevmediğim bi yeri niye seveyim ki ben.

masterpiece
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

o diil de, vahdettinin ingilizleri oyalama taktiği dediği yerde okumayı bıraktım o uzun yazıyı.
tek taraflı kaynaklardan okumak bilgi edinmek kötü bişi

Mustafa Kemal Meclis’te diyor ki: “Dil-hâh-ı milkdârilerinden mülhem azim ve iman ile vazife-i âcizânemde müdavim bulunuyorum.” (TBMM Zabıt Ceridesi, Cilt 1, 1940.) Bu cümlenin anlamı kelimesi kelimesine şudur: “Mülkün sahibinin (padişahın) arzularından ilham aldığım azim ve imanla aciz görevime devam ediyorum.” Peki nereden gelmiş bu ilham? Onu da yukarıda kendisi açıklıyor zaten: “İstanbul’dan son olarak ayrılacağım gün bu şerefe kavuşmuştum. Bu sırada Yüce Şahsınız Boğaziçi’nde bulunan İngiliz donanmasının saraya yönelik toplarını göstererek, «Görüyorsun» dediniz. «Ben artık memleket ve milletin, nasıl kurtarılması gerekeceği hususunda kararsızlığa düşüyorum» ve ellerinizi kaldırarak, «İnşaallah millet akıllanır ve uyanır, bu üzücü durumdan gerek beni ve gerekse kendisini kurtarır» buyurdunuz.”

ne diyor? tbmm zabıt ceridesi :D

telgraf hadisesi

telgraf, Sivas kongresi sırasında Mustafa Kemal Paşa tarafından Vahdettin’e çekilmiş ve TBMM’nin açılışının ertesi günü, yani 24 Nisan 1920’de Meclis kürsüsünden bizzat Başkan Mustafa Kemal tarafından okunmuştur. Telgraf Vahdettin’e, “Büyük milletin ve kutsal hilâfetin biricik ve gerçek dayanağı bulunan yüce saltanatınızı Allah kötülüklerden korusun” hitabıyla başlamakta ve 6,5 asırlık şan ve şerefi büyük hanedanının yüce tarihini kurtarmaktan söz etmekte

daha devam edeyimmi?
Sosyal ağlarda paylaş

lan asıl ayar eden nokta beni,avni paşa diye bir adam var bandırma vapurunu o buluyor,o veriyor mustafa kemalin emrine ,sonrada cumhuriyet kurulduğunda 150 likler listesinde adamı vatan haini ilan ettiriyorlar,sonra af çıkartıyorlar adama,adam delikanlı adammış gelmiyor diyor yapacağınız affada bilmem neyede gibi gibi diye uzuyor,varmı resmi tarihte bunlar acaba
Sosyal ağlarda paylaş

sürekli sorun çıkaran gerizekalı bir kardeşiniz olsa biri gelip onu seviyor musunuz dese ne cevap verirsiniz? 3. dünya ülkesinde yaşıyoruz, bütün hükümetler aynı bir şeyin laciverdi, yığınla insan hakları ihlali vs. var, yığınla küfür ediyorum yaşadığım ülkeye ama bu bir şeyi değiştirmez ki. sorarsan yine de seviyorum çünkü ben onun bir parçasıyım o da benim bir parçam. Doğdup büyüdüğüm, kişiliğimin şekillendiği yer. Dünyanın en sığır insanıyla yıllarca bir şekilde bir münasebetin olsa onu bile bir parça olsun seversin. Devletin daha iyiye gitmesini istiyorum o beni düşünmese de ben onu düşünüyorum. Yani burda sevip de kölesi gibi davranmakla sevip de gerekeni yapmanın arasındaki çizgiyi çizmek gerek. Ülkeni seviyor olman mevcut hükümetin her dediğini yapman gerektiği anlamına gelmiyor ki.
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

Suark said:

o diil de, vahdettinin ingilizleri oyalama taktiği dediği yerde okumayı bıraktım o uzun yazıyı.
tek taraflı kaynaklardan okumak bilgi edinmek kötü bişi

Mustafa Kemal Meclis’te diyor ki: “Dil-hâh-ı milkdârilerinden mülhem azim ve iman ile vazife-i âcizânemde müdavim bulunuyorum.” (TBMM Zabıt Ceridesi, Cilt 1, 1940.) Bu cümlenin anlamı kelimesi kelimesine şudur: “Mülkün sahibinin (padişahın) arzularından ilham aldığım azim ve imanla aciz görevime devam ediyorum.” Peki nereden gelmiş bu ilham? Onu da yukarıda kendisi açıklıyor zaten: “İstanbul’dan son olarak ayrılacağım gün bu şerefe kavuşmuştum. Bu sırada Yüce Şahsınız Boğaziçi’nde bulunan İngiliz donanmasının saraya yönelik toplarını göstererek, «Görüyorsun» dediniz. «Ben artık memleket ve milletin, nasıl kurtarılması gerekeceği hususunda kararsızlığa düşüyorum» ve ellerinizi kaldırarak, «İnşaallah millet akıllanır ve uyanır, bu üzücü durumdan gerek beni ve gerekse kendisini kurtarır» buyurdunuz.”

ne diyor? tbmm zabıt ceridesi :D

telgraf hadisesi

telgraf, Sivas kongresi sırasında Mustafa Kemal Paşa tarafından Vahdettin’e çekilmiş ve TBMM’nin açılışının ertesi günü, yani 24 Nisan 1920’de Meclis kürsüsünden bizzat Başkan Mustafa Kemal tarafından okunmuştur. Telgraf Vahdettin’e, “Büyük milletin ve kutsal hilâfetin biricik ve gerçek dayanağı bulunan yüce saltanatınızı Allah kötülüklerden korusun” hitabıyla başlamakta ve 6,5 asırlık şan ve şerefi büyük hanedanının yüce tarihini kurtarmaktan söz etmekte

daha devam edeyimmi?

Zabıt cendiresi 1940'a ait. Adam mezardan mı konuşmuş? Yalan yazılmış dahi olabilir. Ki yazılmasa bile, söylendiği zamana/duruma bakmak lazım

telgrafın bu şekilde atılmasında bi sakınca yok. Karşıt görüşün gücünü azaltmaya yönelik bir hareket bu. Mesela, meclis aslında 23 nisanda açılmayacak, cuma olsun şeriat tayfa tatava yapmasın diye 23 üne alıyor M. Kemal. Stratejik hareketler bunlar, köprüyü geçene kadar millete zarar verene de eyvallah diyor.

hiç bişey yorumlayamayın emi, öle okuduğunuz her şeyi doğru olarak kabul edin.
Sosyal ağlarda paylaş

bir kere cendire değil ceride o,tutanak defterleri türkçeside ,o defterlerde o tarihde görülmesinin sebebide yapılan araştırma sebebiyle toplanan meclis konuşmalarının kitaplaştırılması şeklinde olmasından,yoksa bende biliyorum değilmi mustafa kemalin 1938 de olduğu ve senin gibilere koz vermemek için yazdığım herşeye dikkat ettiğimi..
Sosyal ağlarda paylaş

1878’de Batum’da doğan Ahmed Avni Paşa, 1897 Osmanlı-Yunan, Balkan Harbi ve Birinci Dünya Savaşları’na katıldı. Son padişah Vahdettin’in başyaverliği görevi ile Bahriye Nazırlığı görevlerini yürüttü. Cumhuriyet’in ilanından sonra 1924 yılında 150‘likler listesine dahil edilerek sürgüne gönderildi. Lübnan’ın sahil kasabası Cünye’ye yerleşti ve ölümüne kadar burada yaşadı.

hayır zaten adam bahriye nazırıymış. padişah emriyle anadoluya giden paşaya ben mi gemi ayarlayayım.

gemi ayarladı diye ne zıkkım yediyse görmezden mi gelinecek.

geçiniz bunları.

http://www.haberturk.com/kultur-sanat/haber/709115-vahdeddinin-sirdasi-avni-pasa-anlatiyor

neyse konu bu değil. attığın posta sinir oldum. kendimi tutamadım.
Sosyal ağlarda paylaş

saplashaman said:

lan asıl ayar eden nokta beni,avni paşa diye bir adam var bandırma vapurunu o buluyor,o veriyor mustafa kemalin emrine ,sonrada cumhuriyet kurulduğunda 150 likler listesinde adamı vatan haini ilan ettiriyorlar,sonra af çıkartıyorlar adama,adam delikanlı adammış gelmiyor diyor yapacağınız affada bilmem neyede gibi gibi diye uzuyor,varmı resmi tarihte bunlar acaba

diyelim ki dediğinin aslı var,

bu sadece bir şeyi gösterir; Kuruluşta Mustafa Kemal'in kararlılığına. Adam eş dost kayırmıyo gördüğün üzre.
Mesela Karakol lakabı, kara murattan geliyor. Onu da yargılıyorlar sonra.

Niye biliyo musun?çünkü insanların %90'ı böyle bir oluşuma dahil olduklarında sonradan bunu sömürmek kendilerine yontmak isterler. Bizim ülkemizde bu çoktur mesela, yukarı çıkarken kullandıgın herkese borçlusundur, onları hoş edersin. Bu adam etmemiş işte,ben de etmem. Çünkü fikirler insanlardan üstündür.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...