Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yazılım şirketi kuracağım diyelim...

Oce4n

Öne çıkan mesajlar

Xaenin said:

Abi adam akıllı pazar araştırması yapmadan paticiğe başarılı olur muyum diye soruyorsan zaten kurma şirket oğşın. Olmaz öyle.

dis

çevren varsa zaten bu bilgiye rahat ulaşırsın. çevren yoksa bu araştırmayı yapıp talep olan ürünleri bulman gerekir. Sonra da elinde iyi bir ürün varsa iş pazarlamacılarına kalır. Bir olasılık da (çevren yoksa) teknokentlerdir, odtü gibi teknokentler sanırım bu konularda baya yardımcı oluyorlar. Ama tabi orası da her geneli almıyor elinde potansiyeli olan ürünler olmalı.
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada gerçekten düzgün bir yazılım fikrin var mı? iş planın var mı? tutar mı tutmaz mı kısmını profesyonellere bırak sen.

http://www.galatabusinessangels.org/en_US/page/aboutus

mesela angel investorlar var, böyle fikirlerle gelip kaynak bulamayan kişiler için, onları etkilersen dağa göğe çıkartırlar seni zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

Yazılımcı bir alt yapıya sahip değilsen açmıcaksın bir kere bu şirketi.Illa coder ol demiyorum ama o alt yapıdan gelmen gerektiğini dusunuyorum.Istersen git 20 tane hintli al jsf,jdbc,oracle,c++,.net,php... bilgisi olan.Yinede o şirketi ayakta tutamassın.

Kurumlar sağ olsun herkesten yazılımcı yapıyor.Adam kursa gelmiş özel bir bilişim kursuna "ben if yerine eger yazsam calısır mı" diyenler ile karsılastım.Bu adam birde kendini geliştirip kurumlara kendini kabul ettiriyor,işe giriyor,projede yer alıyor.Proje patlıyor adam şutlanıyor.

Amerika da bile yazılım projelerinin başarı oranı %50'yi geçmiyor.

Fakat Türkiye farklı.Bir hocam vardı hep söylerdi "simitçiye 2 ay .net ögret o bile site yapar,proje geliştirir" demişti.
Sosyal ağlarda paylaş

Yazilim sirketi kuracaksan yapacagin ilk is muhendislerin kafasini rahat ettirmek olsun. 30 inch ekran istiyorsa al, snack istiyorsa al, sabah erken degil gece gec calismak istiyorsa izin ver. Sacmasalak politikalarla parlak muhendislerin productivity'sini dusurmeye gerek yok.

Turkiyede startup kulturu yok. Cevre yapmadan girisme.
Sosyal ağlarda paylaş

kardeş şimdiden batıcaksın gibi bir his var içimde. lol

yapılmışı yapıcam bunlar kolay iş (hastane otomasyon, stok vs.) demişsin. kısacası sektöre yenilik falan getirmiyorsun insanların senin yazılımını satın almaları için bir nedenleri de yok. potansiyel müşterilerden de uzaksın.

para kazanayım diyorsan çok cin fikirlerim var diyorsan web projelerine (web tasarım, site kodlayıp millete satma değil asdf) yönel.
Sosyal ağlarda paylaş

Deacon said:

Yazilim sirketi kuracaksan yapacagin ilk is muhendislerin kafasini rahat ettirmek olsun. 30 inch ekran istiyorsa al, snack istiyorsa al, sabah erken degil gece gec calismak istiyorsa izin ver. Sacmasalak politikalarla parlak muhendislerin productivity'sini dusurmeye gerek yok.

Bu çok doğru işte. Belli bir standartı olmayacak yazılımcı çalışanlarının. Suistimal ettirmeyeceksin ama. Aradaki denge çok önemli.

Ayrıca direk yazılım şirketi yerine Server kısmınada yönelirsen 2-3 eleman alarak daha mantıklı olabilir. Direk yazılım üzerine Türkiyede fazla tutanabileceğini zannetmiyorum. Hele sanayi olmayan bir şehir/bölgede isen, çok zor.

Satan programlarda genel olarak kurumsal kaynak planlanma üzerine(Netsis/logo/özel yazılım yapabilirsin). Biz şuan Meyve ihracatı yapan 3 firmaya otomasyon yazıyoruz, 25k dan sattık 3 firmaya. Bir yandan da Netsisin çözüm ortağıyız, iyi kötü bir şeyler geliyor ondanda, yapılan anlaşmaya kullanıcı sayısına göre değişiyor fiyat. 8-9 kişi de network/server üzerine çalışıyor, kendini çeviriyor diğer kısımda. Durum bu. Pazarlamacımız değiştikten sonra çok sıkıntı çektik, halende çekiyoruz. İşin en önemli o kısmı bana kalırsa. Herif Dubai den bile iş ayarladı gitmeden önce.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...