Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sigortası olmayan 213 lira ödeyecek

DoruK

Öne çıkan mesajlar

abi nasıl sıra yoktu :D geçen ben bi gideyim dedim,izmirdeyim bu arada.ben 197 dim,o anki sıra öğle arasından sonra 0 lanmıştı,27 deydi.bende eh lan sokarlar diyip çıkmıştım.keşke çıkmasaydım pişman oldum şimdi.

bu arada oradaki işlem uzun süren bir işlem mi?
Sosyal ağlarda paylaş

benim okulun attığı mail bu
said:
Üniversitede öğrenim gören:

[list]
[*] 25 yaşını doldurmamış öğrencilerden ebeveynlerinin sağlık güvencesi kapsamında olanların gelir testi yaptırmaları gerekmez. Yalnız öğrenci belgelerini 2012 Şubat sonuna kadar SGK’ ya vermeleri gerekmektedir.
[*] 25 yaşın üzerinde olanlar ile ebeveynlerinin sağlık güvencesi
kapsamında olmayanlar gelir testi yaptırarak kendileri Genel Sağlık
Sigortası primi ödemek zorundadırlar.
[/list]
Sosyal ağlarda paylaş

aente said:

25 yaş üstü okuyan erkeklerin ne bok yiyeceğini halen anlamadım, okuyorum okuyorum anlamıyorum adeta ama gircek gibi göte.

Bir tane devletin kulu da adam gibi çıkıp açıklama yapsa ölür.

ben de 25 yaş üstü okuyorum, okulla ilgili bi belge götürmüyorsun. nüfus cüzdanı fotokopisi, hanede kan bağı olanların nüfus cüzdanı fotokopileri, ve faturalarından birer tane, o kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

ben gelir testi için geçen hafta müracaatta bulundum ama kağıt dün geldi bana.

Değerli genel sağlık sigortalımız.

1/1/2012 tarihinden itibaren tüm vatandaşlar, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince Kurumumuz tarafından genel sağlık sigortası kapsamına alınacaktır. T C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi ile Kurumumuz ve yeşil kart kayıtları dikkate alınarak MERNİS sorgulaması sonucunda, herhangi bir sosyal güvencenizin olmadığı tespit edilmiştir.

1/1/2012 tarihi itibariyle genel sağlık sigortalılığı tesciliniz asgari ücret üzerinden re'sen yapılmış olup 5510 sayılı Kanunun 60 inci maddesinin (g) bendi kapsamında yapılan tescilinize esas olmak üzere, aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarının belirlenmesi için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurarak gelir testi işlemi yaptırmanız gerekmektedir.

Gelir testi yaptırmanız halinde yapılan gelir testi sonucuna göre prim ödemeden Kurumumuz sağlık yardımlarından faydalandırılmanız ya da tespit edilen aile içindeki gelirinizin kişi başına düşen aylık tutarı;
• Asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olması halinde asgari ücretin brüt tutarının üçte biri,
• Asgari ücretten asgari ücretin iki katma kadar olması halinde asgari ücretin brüt tutarı,
• Asgari ücretin iki katından fazla olması halinde asgari ücretin brüt tutarının iki katı,

üzerinden %12 oranında prim ödeyerek sağlık yardımlarından faydalanmanız mümkün olacaktır. Ödemeniz gereken prim tutarınız, gelir durumunuzda ve asgari ücrette meydana gelen değişikliklere göre
değişecektir.

Gelir testi yaptırmak istememeniz halinde ise aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarının, asgari ücretin iki katından fazla olduğu kabul edilerek tescil işleminiz yapılacaktır. Bu nedenle, gelir testi yaptırmak için bu yazının tarafınıza ulaştığı tarihten itibaren en geç bir ay içinde ikamet ettiğiniz il/ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmanız gerekmektedir.

Aynı hanede birden fazla aile yaşaması halinde; ailelerden birine yapılan bildirim hane içersinde yaşayan tüm ailelere yapılmış sayılacaktır. Diğer taraftan, bu yazının aynı adreste yaşayan eşiniz, 18 yaşından büyük lise öğrenimi gören 20, yükseköğrenim gören 25 yaşından küçük ve evli olmayan çocuklarınız adına gönderilmesi halinde ise aileden eşlerden birinin başvurusu yeterli olacaktır.

Bu yazı tarafınıza ulaşüğmda genel sağlık sigortalısı ya da bakmakla yükümlü olunan kişi olarak genel sağlık sigortası kapsamında (SGK sağlık hizmetlerine müstehaklık durumunda) olmanız halinde, gelir testi işlemi için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmanıza gerek bulunmamaktadır.

Bilgilerinizi rica ederim.

Mustafa KURUCA
Genel Müdür V.

Sanırım (sanırım[!]) bu kağıt bize geldikten sonra bir ay içerisinde gelir testi için müracaat yaparsak şubat ayı için zamlı (213 lira+faiz şeklinde) prim yatırmayacağız. Gene söylüyorum sanırım.
Sosyal ağlarda paylaş

başvurdum bugün ben totalde 3dakka sürdü zaten
ama çok saçma sapan bişi oldu önümde bi adam vardı işte bişiler dedi eşinin imzalaması gerektiğini söylediler
adam aynen şunu yaptı mehmet hatice yazdı oraya imzayla biraz oynadı verdi kabul etti ordaki memurda ahahah
Sosyal ağlarda paylaş

babam bana indirimli primin çıkmayacağına kanaat getirince gidip isteğe bağlı sigorta yaptırdım sgk'dan. iki yüz doksan küsür lira ödeyip hem sağlık sigortasından yararlanacağım hem de emekliliğime sayılacak. seksen lira bir fark olacak arada. ikiyüz on üç lira ödeyip "bu niye emekliliğime sayılmıyor?" diye canı sıkılan olursa aklında bulunsun.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
Bir kaç konu hakkında aydınlatayım.

Gelir tespiti yapılırken formdaki beyanınız ve üzerinize olan taşınır/taşınmaz malların tapu ve ruhsatlarına bakılıyor, eve girip eşyaya bakma olayı falan yok.

Ayrıca başvuru yaptıktan 15-20 gün içinde durumunuz belli oluyor ve belli olduktan sonra hemen sağlık hizmetinden yararlanabiliyorsunuz. Belli bir süre bekleme olayı falan yok.

edit: çalışan olarak kayıtlılarda varmış galiba bu bekleme süresi ama emin değilim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...