Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sigortası olmayan 213 lira ödeyecek

DoruK

Öne çıkan mesajlar

önceki sayfada da yazmıştım.okul mail attı bunun için

said:
Bu kapsamda 01.01.2012 ile 31.01.2012 tarihleri arasında 25 yaşını dolduran öğrencilerimiz kendileri adına Genel Sağlık Sigortası'na giriş yaptırmaları ve anne veya babası tarafından Genel Sağlık Sigortası'na girişi yapılan öğrencilerimizin 25 yaşını dolduruncaya kadar anne veya babası üzerindeki
Genel Sağlık Sigortasından yararlanabilmeleri için öğrenci belgesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) müracaat ederek giriş yaptırmaları gerekmektedir.
Sosyal ağlarda paylaş

barnacle said:

abi 25 yaş altı öğrencilere yaptırım olması çok saçma. öğrenen var mı olayı? öğrenci belgesi almak külfet geliyo şu an resmen.

18 yaş üstü öğrencilerin de öğrenci belgesi alması gerek, ama bütün öğrenciler sgk'ya baş vuruyor mu bilmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
ÖZEL SAĞLIK SİGORTASI OLANLAR

28- Özel sağlık sigortası bulunanların genel sağlık sigortası kapsamına alınması zorunlu mudur?

1/1/2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası Kanun gereği “zorunlu” olarak uygulanmaktadır. Dolayısıyla, Türkiye'de ikamet eden herkes 5510 sayılı Kanunun belirlediği şartlar içerisinde genel sağlık sigortalısı olmak durumundadır.

yaşasın sosyal devlet
Sosyal ağlarda paylaş

said:
yüksek öğrenim görmesi durumunda ise 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayanlar, ana veya babasının sağlık güvencesinden yararlanmaya devam edecektir. Yani, bu kişilerin her yıl öğrenci belgelerini sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine göndermesi yeterli olacaktır.

31 ocak'a kadar gidip kayıt yaptırmamız gerekiyor mu?bununla ilgili birşey yazmamışlar.
Sosyal ağlarda paylaş

o seçme olayını önceden de konuşmuştuk aynı şeyi tekrar konuşmanın pek bi anlamı yok, uzlaşamıyoruz / anlaşamıyoruz o konuda.

Ya mesela benim bi özel bi de ssk'm var şu anda. İlk senem mesela, gidip bi tanı konulsa bana,ilk sene oldugundan seneye o tanıyı kapsamıcak adamlar. Ne bileyim bi hiv miv kapsamıo benim sigorta, var böle bisürü şey. Ne kadar prayvıt o kadar kötü sigorta işerli.
Ha gidiorm acıbadem de oluorm, ama mesela kentte falan da ssk güzel bi şekilde geçio olması lazım.

Aynı kapsamlı pakette özel sigortadan daha pahalı olduguna emin misin?
Sosyal ağlarda paylaş

e anlattım öncesinde çoktan, senin için bi dayatma ama bazısı için fırsat. Ki bu bazısı belki buna muhtaç. Ailesine / eşine muhtaç yaşayıp o insanların bu insanları umursamadığı evler var sonuçta. Bu yüzden bu zorunlu, ve devletin elinde dev bi filtre olmadığına göre seni de bu grubun içine koyuyor, ailenin diğer fertlerine yaptırmak istemeyen insanlara karşı.

anlaşılmıcak bişi yokki bunda.
Sosyal ağlarda paylaş

bakmakla yükümlü olduğu adam varsa verirsin zorla, yoksa seçimine bırakırsın olur biter. çok zor değil çözümü, yeterki niyetin o olsun.

peki kendince(!) bunu haklı çıkardın ama zaten sağlık sigortası olana dayatılmasına ne diyorsun peki? haraç değil midir bu?
Sosyal ağlarda paylaş

haa belki şey olabilir bak kafalarında,
özel sigortayı tümden kaldırıp bütün hastaneleri ssk ve buna tabi tutmak.

Şukela olur şukela =)

Bakmakla yükümlü dediğin belirli bi yaş sınırlamasıyla aile fertlerini kapsamıo mu? 30 yaşında işi olmayan bir adamı ailesi sigorta yaptırmak zorunda olmuyor bu durumda. Onlara yazık öyle bir ayrımda?
Sosyal ağlarda paylaş

ya hu ben haklı olmayayım olay o deil ki.
Kanunla ilgilenmiorm ben bile, e devlet belli ki bi yerlerden para çıkarmaya çalışıyor.

Ama geçmişe dönüp bakınca, adamların bu alanda yaptığı şeyler hep bize yaradı, yaramadı mı? bu da yarayacaktır. Kaldı ki adamlar zaten tepkileri dinliolar bu konuda, varsa bu konuda genel bi rahatsızlık değiştirirler durumu. Bunu gündeme getirtmek isteyebilirsin, yani o şekilde tedbir al istersen.

bide neden yandı o adam? aynı evde işsiz olunca sigorta yaptırılamıyor mu?
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

o seçme olayını önceden de konuşmuştuk aynı şeyi tekrar konuşmanın pek bi anlamı yok, uzlaşamıyoruz / anlaşamıyoruz o konuda.

Ya mesela benim bi özel bi de ssk'm var şu anda. İlk senem mesela, gidip bi tanı konulsa bana,ilk sene oldugundan seneye o tanıyı kapsamıcak adamlar. Ne bileyim bi hiv miv kapsamıo benim sigorta, var böle bisürü şey. Ne kadar prayvıt o kadar kötü sigorta işerli.
Ha gidiorm acıbadem de oluorm, ama mesela kentte falan da ssk güzel bi şekilde geçio olması lazım.

Aynı kapsamlı pakette özel sigortadan daha pahalı olduguna emin misin?

abi hala burada özel sigorta ile devlet sigortasını bir tutup sosyal devlet bu mu deyip bok atan var. lol herhalde babalarının sigorta şirketi falan var. :)

basit örnek

özel sigortada bazı hastalıklar için bekleme süresi olur yani poliçe başladıktan sonra belli bir süre hasta olmaman gerekiyor.

yani dua et ki bu süre içinde kanser teşhisi konmasın. aynen ortada kalırsın.

bununla da bitmiyor hastalık teşhis edildikten sonra sittin sene özel sigorta yaptırıp bu hastalığı kapsamasını bekleyemezsin. kanser teşhisi kondu hadi sigorta yaptırayım masraflarımı karşılasınlar diye bir şey yok, iyileşsen bile sonrasında yine sigorta yapılmıyor yapılsa bile primleri caydırıcı nitelikte yüksek oluyor.

ama beğenmedikleri sosyal devlet ne olursa olsun bu kanser hastasının tedavi masraflarının %100'ünü karşılıyor. adam bu farkı göremeyip sosyal devlet trolololol diye başlıyor giydirmeye.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
bu arada kayıt yaptırdım ben. babam doldurmuş formu tam olarak nasıl hesaplandığını hala bilmiyorum ama aylık 106 lira ödeyecekmişiz.

biraz fazla geldi açıkçası ama yapacak bir şey yok.

al 2 post yukarıda örnek sana. hiç bir geliri olmayan adam, ailesiyle yaşıyor. ailesi ona bakmakla yükümlü değil. sen bu adama zorla 106 lira prim ödetiyorsun aylık, seçme şansı dahi vermeden hem de. nasıl ödesin bu adam bunu? he dersin ki ödemezsen yararlanamasın hizmetten, onu anlarım. ama almak istemediği sigortayı zorla satıp üstüne bi de evine haciz yollarım diyorsun.

yok efendim isteğe bağlı olursa kimse yaptırmazmış, ihtiyacı olanlar yararlanamazmış. onun çözümü de basit ama niyet başka olunca böyle haraç toplanıyor işte devlet eliyle.

he bu arada özel sağlık sigortam yok, sigorta şirketim hiç yok. ama eğer ki özel sigortalı olanları kapsamasaydı bu saçma yasa gider ondan yararlanır bu haracı da vermezdim. silphatosun yaptığını yapıcam ben de büyük ihitmalle.

özel sigorta şunları şunları kapsamıyor demişsin. eyvallah haklısın ama alan adam onun farkında, bilerek alıyor zaten.

bi kere başta dinlememişsin / okumamışsın bile anlattığımı her zamanki gibi. ben sadece yasanın zorlama olmasına karşıyım onun haricinde olumsuz düşünmediğimi söyledim kaç kere.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...