Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

izmir sallaniyy

Llama

Öne çıkan mesajlar

Chaotic said:

Arkadaslar mavisehirin zemini guvenli.

Chaotic said:

ben mavişehirin zemini sağlam yada sağlam değil diyemem

Chaotic said:

hayır efendim zeminin iyi yada kötü olması binanın yapılıp yapılamayacağını etkileyen bir faktör değildir.

:(

deniz ortasına petrol platformu kurmakla delta üstüne bina inşa etmek çok başka şeyler.

tr de adam gibi zemin etüdü yapılarak dikilen bir tane apartman göstersene.Herşey gerektiği gibi yapılmıyor abi hangi ülkeden bahsediyoruz. zemin calismasını inşaatcilar yaparsa işte mavişehirdeki gibi göstermelik at sırtında kelebek kadar kazık cakar buraları güvenli diye binlerce dolara satarlar.

17 agustosta yalovada olusan yıkımları bir arastır. Hangi zemin nasıl tepki vermiş falan bak en azından fotograflara. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın abi komik oluyor böyle şeyler
Sosyal ağlarda paylaş

Nekro said:

Chaotic said:

Arkadaslar mavisehirin zemini guvenli.

Chaotic said:

ben mavişehirin zemini sağlam yada sağlam değil diyemem

Chaotic said:

hayır efendim zeminin iyi yada kötü olması binanın yapılıp yapılamayacağını etkileyen bir faktör değildir.

:(

deniz ortasına petrol platformu kurmakla delta üstüne bina inşa etmek çok başka şeyler.

tr de adam gibi zemin etüdü yapılarak dikilen bir tane apartman göstersene.Herşey gerektiği gibi yapılmıyor abi hangi ülkeden bahsediyoruz. zemin calismasını inşaatcilar yaparsa işte mavişehirdeki gibi göstermelik at sırtında kelebek kadar kazık cakar buraları güvenli diye binlerce dolara satarlar.

17 agustosta yalovada olusan yıkımları bir arastır. Hangi zemin nasıl tepki vermiş falan bak en azından fotograflara. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın abi komik oluyor böyle şeyler

hocam şu lafı söylediğin adamın masasının üzerinde 20ye yakın zemin etüd raporu var. hepsi de senin tabirin ile adam gibi yapılmış. bence sen komik oluyorsun. adam gibi zemin etüdünden kastın nedir yani teknik bir konuyu demagojik bir şekilde yorumluyorsun yaptığın şey bu. sondaj yapılır numuneler alınır çekme basınç dayanım analizlerine tutulur kuru analize elek analizine alınır standart prosedürleri var bu işin kanun ve yönetmelikler ile korunan. varsa beğenmediğin bir zemin etüdü gider şikayet ettirirsin revize edilir.

bir bilgin var ise teknik olarak kelebek gibi birimlerdense daha net olarak açıklarsan derdini gerekirse idestatiğe girer mavişehirdeki binaların depreme dayanıklılık durumunu hesaplayabilirizde. Ama bunun için kaç santimetre çapında kazıklar ne aralıklarla kaç metre derinliğe çakılmış, zeminde enjeksyon yapılmış mı, zeminin spektral ivme katsayısı nedir, emniyet gerilmesi tabloları nasıldır, binanın temel kolon kiriş detayları donatı açılımları gibi verilere ihtiyaç var. Bunu da ilgili belediye olan Karşıyaka Belediyesi arşiv dosyalarında bulabilirsin. Tekrar ediyorum deltayı geçtim suyun üzerine bile ilgili yönetmelikler ve limit değerler içerisinde kalınabilerek yapı inşaa etmek mümkündür. Bizim yaptığımız projeler meslek odasında ve ilgili belediyede 2 defa incelenir ondan sonra inşaat izni verilir. Eğer yapı projesine uygun imal edilirse deprem durumunda riskli bir yapı statüsünde olmaz. İşin handikaplı boyutu şantiyede o binayı uygulayan kişilerin projeye sadık kalmamış olma riski. Binanız Atatürk Mahallesinde inşaa edilmiştir ama adamlar kolon kiriş birleşim yerlerini hatalı yapmışlardır tamirat sıvası ile geçmişlerdir olası bir depremde sizin binanız yıkılabilir ama bataklığın içindeki bir 8 katlı bina yıkılmaz. Mesele ne denli doğru inşaa edildiği. Bundan dolayı bir yapı güçlendirme firmasına analiz yaptırın diyorum ben.

Ben burada mahalle kahvesi muhabbeti tadında geçen bir konuya teknik açıklama getirmeye ve insanları deprem gibi hayati bir konuya karşı bilinçlendirmek için yazıyorum bunları. Senin amacını anlayabilmiş değilim. Zemin kötü aga bina da bozuk orası da delta zaten kelebek kadar kazıkla bina mı durur ayakta gibi cümleler ile sadece havada kalan cümleler savurmuş olursun söylediklerini de ancak bilinçsiz insanlar dikkate alır.

Eğitimin nedir bilmiyorum ama jeolog isen lütfen derdini bir jeoloğa layık bir şekilde anlat. Eğer eğitimin inşaat sektörünün içindeki bir alana dahil değil ise de lütfen bunu bu konuda eğitim almış kişilere bırak ki kimsenin kafası bulanmasın.
Sosyal ağlarda paylaş

Sorunda bu zaten. Zemin etüdünü zemin hakkında az bilgisi olan insanlara yaptırılması.

Herhangi bir yere şikayet etmenin bir faydası olsaydı en yakın olarak vanda yüzlerce insan ölmezdi.

masamda 20 da tane etüt raporu var demekte birşey ifade etmiyor. Benimde masamda 200 tane hatalı zemin yüzünden yıkılan binaların fotografı var o zaman.

Kötü zeminlere teorik olarak çok saglam binalar dikilebilir belki ama uygulanabilirligi ne kadardır acaba bunu sormak lazım heleki trde
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...