Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

izmir sallaniyy

Llama

Öne çıkan mesajlar

zemin de önemli ama yapıyı anakaraya oturttuğunuz sürece, yeterli temel kirişleri kullandığınız zemin sıvılaşmasının önüne geçtiğiniz sürece yapınız güvende olur. benim tavsiyem nasıl ameliyat olmanız gerektiğinde bir şekilde para toplayıp bunu yapıyorsanız kat malikleri toplanıp binanızın depreme dayanıklılık durumunu da para toplayıp incelettirin. ikisi de aynı derece hayati durumlar aslında çünkü :)
Sosyal ağlarda paylaş

barnacle said:

bedava olmalı bence. buna izin veren devlet sonuçta

Bence de.

Aynen şehirler planlanırken her yere bina yapılıp düzgün araba park alanı bırakmayıp (yeşil alanı söylemiyorum bile çoğu şehir için)sonradan da sokağa park eden adamdan para istemek gibi bu da devletin/belediyelerin hatası ve kusuru.
Sosyal ağlarda paylaş

eh ben sabahki depremi sandım akşam bende bişey duymadım zaten olmamista kayitlarda gözükmüyor.

Black-ice said:

bostanlıdayım beyler öyle şeyler demeyin lan çok korkuyorum :(
gerçi tren yolunun dibindeyim burası daha sağlamdır belki lan...

abi o bölgeler çok sakat. Yapıya uygun olmayan zeminlerin en tepesindedir oralar öyle diyim özellikle mavisehir. Ama ülkede hiçbir bölgenin jeolojisi dikkate alınmadığı için böyle über hatalar yapılıyor.

Vanda da aynı durum var mesela. Adamlar ovaya şehir dikmiş. İlyas Yılmazer ne zamandır söylüyor bak adam burda deprem olursa felaket olur diye ama boşa. Benim bölümden bir hocanın yüksek lisans calismasini olustuyor o bolge ayni zamanda. Sunumunu da yaptı direk ercişteki fayları belirlemiş. Hepsi haritalanmış yıllar once. Yani burada deprem olacaginin ve yüzlerce insanın ölecegi biliniyor da kimse dinlemiyor.

İzmir içinde aynı olacak muhtemelen. O zeminde anca tarım yapılır ama iyi para ediyor tabi deniz kenari falan.
Sosyal ağlarda paylaş

önemli olan bulunduğunuz zemin değil o zemine nasıl oturduğunuz. eğer kazık temel kullanıldı ise zeminde bunun gibi o asagi dogru inen cubukların y yönünde yüzeyle yaptıgı surtunme sayesinde binaniz deprem durumunda yada zemin deformasyonları durumunda sapasaglam olarak kalmaya devam eder. suyun üzerine bile bina yaparsınız güvenli olur önemli olan nasıl yapılmış olduğudur.

demem o ki siz gidin binanızı incelettirin ne durumdaymış öğrenin.

devlet bize yardım etsin diyenler kusura bakmayın devlet bu konuda kimseye şu an yardım etmiyor ama deprem dediğimiz felaket her an olabilir. bundan dolayı eğer aids olan kadınla korumasız cinsel ilişkiye giren ve bize birşey olmaz diyen adamla dalga geçebilecek bilinç düzeyinde olduğunuzu iddia eden insanlarsanız aynı bilinçliliği hergün içerisine girdiğiniz ve her içerisine girdiğinizde olası bir deprem yüzünden feci şekilde can verebilme riskinizin olduğu binaları güvenli hale getirmek için de göstermelisiniz diye düşünüyorum.

biz yaptırdık mesela 450 tl tuttu. oturduğumuz evin güçlendirilmesi gerekiyor. uygun bir şekilde güçlendirme yaptırmayı düşünüyoruz şu an.

Sosyal ağlarda paylaş

Norak said:

ama o kazıkların hepsi doldurulmuş zeminde duruyor :p mavişehirin en büyük sakatlığı hep deniz doldurma olması, güçlü bi depremde tüm binalar kıyı şeridiyle beraber suya gömülcek muhtemelen.

akıl etmiş biri. doldurmayı geç direk delta zaten mavisehirin altı. Zeminin önemi yok falan demek çok komik olur böyle bi durumda.
iyi mühendislik ve çok parayla saglam yapılar inşaa edilirde kim yapıyor tr de öyle gerçekci olalim.
Sosyal ağlarda paylaş

abi neye dayanarak söylüyosun bunu zemini güvenli diye. Hani desen ki binalar çok dayanaklı yapıldı diye bir derece. Ki öyle de degil zaten. Durumun tam tersini söylüyorsun. Zemini bina yapmak için secilmesi gereken son yer. Bunu o bölgede sondaj calismalarını yapan hocalarımda söyledi çok kez konustuk. Buraya bina dikilmez diye söyledik ama dinlemediler diye anlatmislardi.

Çamurun içine kazık caksan ne olur 30 40 metrelik. Zeminle birlikte kayar gider olacagi o. Su an için sıvılasmamis olmasi sıvılasmayacagina anlamına da gelmez zaten. Aynı stratigrafiye sahip bölgelerde yasanan olayları gördük görüyoruz. Tektonik hareketlenme yasandigi zaman neler oluyor biliyoruz. Ülkede de yüzlerce örnegi var 17 agustostan.

Mavisehirin zeminin saglam oldugu idda etmek dünyanın düz oldugunu savunmak gibi birşey. Yada yerçekimi yok demek gibi birşey yani örnekler cogaltilabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

ben mavişehirin zemini sağlam yada sağlam değil diyemem elimde zemin etüdü raporu olmadıktan sonra zaten.
söylemek istediğim şey şu. denizin ortasına petrol platformu bile yapılabiliyor. teknoloji bu denli ilerledi. çaktığımız o kazıklar çamurun içinde bile olsa ki zemin mekaniğinde şöyle bir durum vardır yük altında zemin kompakte (sıkışma) olur çamur bile olsa sıkıştıkta dayanımı artar derinlere indikçe. Buda zemin emniyet gerilmesi denen bir değer vardır onun artmasını sağlar. insanlar diyor ki mavişehirin zemini kötüydü oraya bina yapılmaz. hayır efendim zeminin iyi yada kötü olması binanın yapılıp yapılamayacağını etkileyen bir faktör değildir. o binanın dayanım şeklini etkileyen kolon kiriş kalınlıklarını çalışma şekillerini yapılacak zemin ve temel inşaa stillerini etkileyen faktörlerdir onlar. insanlar o binaları daha inşaa bile etmeden proje aşamasında statik ve dinamik analizlerini yapıyorlar, katlara etkiyen deprem yüklerini deprem altındaki deformasyonlarını sehimlerini yorulma etkilerini hesaplayıp öyle yapıyorlar o binaları.

sizin üzerinize düşen binanızın yapılış şeklini ve mevcut dayanım durumunu ölçtürmek zemin için yapmanız gereken birşey yok. bina zaten eğer mevcut zeminde zati yükü ile çökme, eksenel kayma yapmıyor ise zemin ile ilgili bir etüd-güçlendirme çalışmasına girmenize gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...