Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rakamlarla Türkiye'nin 8 Yılı

Lord_Argos

Öne çıkan mesajlar

throine said:

bazı şeylerde hükümeti yerden yere vurun da
şu iki şey hakkında;
cari açık ve bankalara olan borç konusunda burada millet suçlu.

Devamlı tüketiyorsun hacı daha ne olucak? Böyle bir ülkede cari açık ve kredi kartı borcu olmayacakta nerede olacak? Götünde donu yok ama elinde 2k liralık telefon bakiye sıfır dolanıyor millet sokakta.

Sorsan AKP'nin suçu RTE'nin suçu he lol

Banklara niye borçlanıyor millet? Acaba?
Sosyal ağlarda paylaş

said:
hadi buda benden olsun

01.01.2002-30.06.2002
188.700.750 TL

01.07.2011-31.12.2011
715,50 TL

Öncelikle 2011e değil 2010un başına kadar bakacaksın (haberde verilen zaman aralığı bu çünkü). 18 yaş altı asgari ücrete baktığın için ordan devam ediyorum bu miktar 621 TL. Üstelik internetten inceleme yaparak haberi detaylı ele alırsan, 2004 ilk döneminde ekmek fiyatı 1.25 Lira asgari ücret ise 360. Asgari ücretteki artış oranı 0.57, ekmekteki ise 0.58. Yani bir değişiklik yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

ne hissettiğimize bakabiliriz, ama o zamanlar ben para kazanmıyordum.

var mı o zamanlar para kazanıp hala devam eden? o anlatır bak.

yaşlı patiler kamon

verdiğim gelir vergisi ( salak gibi bi tek benden kesiyorlar evet ) hayvan gibi arttı

rakam veremiyorum ama para hesabı yapmadığım için
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

said:
hadi buda benden olsun

01.01.2002-30.06.2002
188.700.750 TL

01.07.2011-31.12.2011
715,50 TL

Öncelikle 2011e değil 2010un başına kadar bakacaksın (haberde verilen zaman aralığı bu çünkü). 18 yaş altı asgari ücrete baktığın için ordan devam ediyorum bu miktar 621 TL. Üstelik internetten inceleme yaparak haberi detaylı ele alırsan, 2004 ilk döneminde ekmek fiyatı 1.25 Lira asgari ücret ise 360. Asgari ücretteki artış oranı 0.57, ekmekteki ise 0.58. Yani bir değişiklik yok.

pardon ters tarafa bakmışım. (18 yaş altında da 3.3 katı artmış)
220 TL / 730 TL tabloda gösterilene göre 3.3 katına çıkmış. senin tezin 2 katına çıkmadığı kesindi.
Sosyal ağlarda paylaş

o yankıl bir tahmin olmuş evet ama o tezle göstermek istediğim şey alım gücünde bir gelişme olmadığı yönündeydi. ana argümana dönersek o argümanda bir değişiklik yok. yer yer gelen zam veya fiyat artışlarının getirdiği dalgalanmalar dışında (yani bir senede %20 arttığı da oldu ekmeğin sadece o 1 seneyi karşılaştırsam felaket olurdu) genelde olarak artış oranı bire bir gidiyorsa pek gelişme olduğunu söylemek mümkün değil
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

o yankıl bir tahmin olmuş evet ama o tezle göstermek istediğim şey alım gücünde bir gelişme olmadığı yönündeydi. ana argümana dönersek o argümanda bir değişiklik yok. yer yer gelen zam veya fiyat artışlarının getirdiği dalgalanmalar dışında (yani bir senede %20 arttığı da oldu ekmeğin sadece o 1 seneyi karşılaştırsam felaket olurdu) genelde olarak artış oranı bire bir gidiyorsa pek gelişme olduğunu söylemek mümkün değil

ben matetatiğimi unuttum anlamıyorum.

tezin 1 tl ekmeğin 2.14 e çıkması yani 2.14 katına çıkması, ve asgari maaşında bu süre içerisinde 3.3 katına çıkması. bi gelişme yok nasıl oluyor biri açıklayabilirmi? adam eskiden 2 ekmek alabiliosa şimdi 3 ekmek alabiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Buddha said:

throine said:

şu iki şey hakkında;

Devamlı tüketiyorsun hacı daha ne olucak? Böyle bir ülkede cari açık ve kredi kartı borcu olmayacakta nerede olacak? Götünde donu yok ama elinde 2k liralık telefon bakiye sıfır dolanıyor millet sokakta.

ceplerinde olmayan parayı harcamak daha kolaylarına geliyor, tüketmeyi seviyorlar. ne için olacak daha? lol
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Buddha said:

throine said:

şu iki şey hakkında;

ceplerinde olmayan parayı harcamak daha kolaylarına geliyor, tüketmeyi seviyorlar. ne için olacak daha? lol

büsürü insan tanıyorum , geçimlerini kredi kartıyla sağlayan
bunda ciddiyim

adamların geçim kaynağı olmuş gidip krediyle metrodan ordan burdan kredi ile alışveriş yapıp nakit ödeyen yerlere satıp sonra o parayla geçinip daha sonra kartla tekrar alış veriş yapıp o borçları ödeyen insanlar var bu memlekette

bu ülkenin ayıplarından bir tanesi
Sosyal ağlarda paylaş

Evet hükümet politikası yüzündendir bu.

Bankaları düzgün denetlemezsen ve bankacılık yasalarını doğru düzgün elinden geçirmezsen sonucu bu olur. Toplumla ilgili değil bu, toplum açık bulduğu yerden, işine gelen yerden devam eder.

Avrupa Birliği'nde çoğu ülkede taksitle alışveriş yapmanız güçtür. Eğer taksitle alışveriş yapacaksanız, bir maaş garantiniz ve kartınıza kefil olan biri olmak zorundadır. Taksitli alışverişler ise sadece belli bir meblağnın üzeri için geçerlidir. Daha çok ürün sınıflandırılmasına gidilir. Elektronik gibi ürünlerde taksit yapabilirsiniz. Bunun bu şekilde olması, tüketimi azaltmaktadır.

Kaldı ki türkiye üretmeyen bir ülke, üretim tamamen bitmiş durumda.

Çoraba bile 7 taksit yapılan ülkede, sorgusuz sualsiz kredi kartı dağıtılıyor. Çıkın yarın sokağa. Bir cadde üzerindeki bankaların 10 tanesinde form doldurun. En az 7 kart çıkacaktır adınıza min 500tl limitli.

Hükümet eğer bankaları düzenlemezse gidişat daha da kötü olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

ya bişi anlatıcam

gittim bankaya en son 30k falan limit yapmış herifler
dedim bunu düşürün

resmen borç batağına düş diye bekliyor bankalar

ne alıcam lan 30k ya , araba alıp tek slip mi çekicem , ne bu limit
kredi kartıyla ev taksidine mi giricem

its a trap resmi buraya pls
Sosyal ağlarda paylaş

30k dediğim 2-3 sene önceki meblağ

ciddi diyorum şimdi olsa 50-60k limit olmuştu

lan ev araba alınır o paraya

ben cidden devlet politikası olarak görip tırsıyorum olaydan, borçlandırıp zike zike çalıştırcaklar ölünü bile bi şekilde değerlendiricekler herhalde

ne demek lan 30-50k limit
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

türkiye'de üretim olmadığı için yılda 135 milyar dolarlık üzüm, incir, fındık ve tütün satıyoruz zaten yurt dışına.

ithalatın ne arkadaşım bana onu söyle?
Senin bu ilkokul kafana göre cari açık değil fazlamız olması gerek.

Sen üzüm, incir fındık ve tütün üretmiyorsun. Aracı oluyorsun.

Tüm tohumlarını ithal ettiğin gibi tüm araç gereçlerinde yurtdışından. Araştır bakalım tarım'ın ithalatı ne kadarmış? Sadece 3 milyar dolarlık pamuk ihtal ediyoruz ki pamuk yetiştiriciliğinde önde gelen ülkelerdeniz!

Ürettim diyorsun, daha bu ramazanda getirmedik mi gemi gemi binlerce angus? Nerede üretim. Hani hayvancılık ülkesiydik?

Aynı şekilde sanayide de görüyoruz bunun örneğini tekstilde de. Hammadde ithal edip, üretim yapıp ihracat yapıyoruz. Araştır bakalım otomotiv sektöründe ithalat ne kadarmış?

Madalyonun tek yüzünü göstermeye bırakın. Şapkanızı bi çıkarıp düşünün.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...