Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Cern Yarın Bulgularını Açıklayacak (Aralık 2011deydi bu sazan gibi atlamayın)

Ardeth

Öne çıkan mesajlar

deneysel olarak bilmiyorum teorik olarak quantum gravity. yani hem quantumu hem gravitationı özel durum olarak içeren daha genel bir model. bulunursa fizik bitebilir. tabi bu teorinin bulunmasında deneysel çalışmaların da faydası olacaktır aslında quantum gravity efekt varsa eğer henüz gösterilebilmiş bişey değil sanırım
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

deneysel olarak bilmiyorum teorik olarak quantum gravity. yani hem quantumu hem gravitationı özel durum olarak içeren daha genel bir model. bulunursa fizik bitebilir. tabi bu teorinin bulunmasında deneysel çalışmaların da faydası olacaktır aslında quantum gravity efekt varsa eğer henüz gösterilebilmiş bişey değil sanırım

tabi deney herzaman faydalıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

deneyle ispatlanmamış bir teorinin pek bir anlamı yok zaten:P

Bence şuan da sonuçlarının gerçekten önemli olaağını düşündüğüm deney, evreni oluşturan o %21 lik Dark Matter(kara madde) aramaları
.Giderek de o set-up'ı kurup çalışan enstitü,üniversite sayısı artıyor,özellikle Amerika'da.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

quantum gravity olayı zaten herşeyle bağlantılı benim bildiğim ışık hızından hızlı ulaşım da dahil buna.
Sosyal ağlarda paylaş

85 yapımı bir film vardır explorers diye ona benzeyecek ilerleyen dönemde olaylar şayet ardethin dediği gibi olur ise. sonuç olarak evrende bir backdoor oluşturup içine istediğimiz yapıyı koyabileceğiz buda bize istediğimiz gibi oynama imkanı sağlayacak.

ne güzel la adamlar yapıyo bende paticik sayesinde bizli mizli konuşuyorum valla süper ha. sağolasın cern sağolasın paticik.

goddamn

Sosyal ağlarda paylaş

Tanrı parçacığı bulundu

Tanrı parçacığı olarak da bilinen Higgs bozonunun keşfedildiği kesinlik kazandı.

Parçacıklara kütlelerini verdiği düşünülen ve "Higgs Bozonu" adı verilen atomaltı parçacığının keşfedildiğinden emin olunduğu açıklandı.
Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (Cern) bilim adamları, elde ettikleri verilerin, Higgs Bozonu’nun varlığını kanıtladığına artık emin olduklarını belirtti.

14 milyar yıl önce evrenin doğumuna yol açtığına inanılan Büyük Patlama ortamını yaratmayı amaçlayan 10 milyar dolar tutarındaki deney sırasında proton ışınları, 27 kilometrelik tüneli ışık hızıyla geçerek birbiriyle çarpıştırılıyordu.

Proton ışınlarının birbiriyle büyük bir enerjiyle çarpışması sonucu kozmosun doğasını kavramaya yarayacak yeni parçacıklar görmeyi amaçlayan bilim adamları, çarpışma sırasında özellikle teorik fizikteki kütle mantığının temelini oluşturan veya kara maddenin neden yapıldığını anlamaya yarayacak Higgs parçacığı diye adlandırılan parçacıkların varlığını kanıtlamaya çalışıyordu.

Fizikçi Peter Higgs’in, temel parçacıkların kütle kazanmasını açıklayan kuramından adını alan "Higgs Bozonu", 1993 yılında Nobel ödüllü fizikçi Leon Lederman tarafından "tanrı parçacığı" olarak da adlandırılmıştı.

milliyet
Sosyal ağlarda paylaş

Allaha inanıyorsan herşeyin onla alakası var, higgs bosonu şüphesiz ki maddenin kütle kazanması ve yer çekiminden etkilenmesi için yaratılmıştır der geçirsin. De bu bosonun bulunmasının evrenin başlangıcını açıklamakla doğrudan ilgisi yok. Her hürriyet haberine balıklama atlamayın.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...