Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Boğaziçi Starbucks İşgali

Aket-Atum

Öne çıkan mesajlar

İşgal deyince aklımızda hemen ihtişamlı birşey canlanıyor ama durum şu ;

http://video.milliyet.com.tr/video-izle/Universite-ogrencileri-Starbucks-i-isgal-etti-N6nPh0Pv3HnA.html

Kürtçülük ile solculuk bu aralar düz orantılı algılanıyor ne yazık ki, gülsem mi ağlasam mı bilemedim.

Protesto nedenine gelince de bu arkadaşlar hapisteki öğrenciler için diyor, internette yemek fiyatları düşsün ve öğrenci belgeleri bedava olsun diye deniyor, bir başka Boğaziçi'li arkadaş ise okula doğru düzgün yemek yiyecek yer olmadığı için diyor. Baya bir diyalog eksiği var sanırım.

Solculuk ne idi ne oldu konulu çalışmam ile sözlerime son veriyorum..

ne idi;

http://www.bayanaktuel.com/resim/haber-vQXMvDvCGmT0.jpg

ne oldu;

http://inkerro.com/wp-content/uploads/2011/10/Hipster-2011.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

az evvel kütüphaneye gelip bu konuyla ilgili el ilanı dağıtıldı...Democratus isimli siteye girip üye olunması bla bla ve 9-10 aralıkta yapılacak meclise davet içerikli bir el ilanı...en üstte de
said:
"B. Üniveritesi kampüsüne açılan Starbucks öğrenciler tarafından işgal edildi,kampüste herkesin ücretsiz faydalanabileceği "kantinleri" savunan aktivist öğrencilere " aromalı kahve içme özgrlüklerinin" engellendiğini belirten muhalif sesler yükseliği.Peki bu konuda sen ne düşünyorsun?

Bence okulda 1 liraya,çok çok biraz daha para verip 2. küsüra orta kantinde kahve içebilcekken,starbucks' kahveye 6 lira vermek niye, hisar kampüste yemekhane yok,ayrıca devlet ünv içinde en pahallı yemekhanede boun sanırım, hisarüstü zaten çok pahallı bir yer, ev yemeği yapan yer sayısı az gibi bir sürü problem varken,güneyin ortasına starbucksa kiralamak...hımss manasız.ama konunun saptırılıp hapisanedeki öğrencilere getirilmesi biraz daha manasız olmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

Protesto nedenine gelince de bu arkadaşlar hapisteki öğrenciler için diyor, internette yemek fiyatları düşsün ve öğrenci belgeleri bedava olsun diye deniyor, bir başka Boğaziçi'li arkadaş ise okula doğru düzgün yemek yiyecek yer olmadığı için diyor. Baya bir diyalog eksiği var sanırım.

Solculuk ne idi ne oldu konulu çalışmam ile sözlerime son veriyorum..

Bence internette yazanlara değil de videodakilerin söylediğine inanmak lazım. Sen de bir gün bir aktivite organize edebilirsin ama internetin ağzı torba değil ki büzesin illa birileri saçma bişey yazar.

Starbucks'ı seçmiş olmalarının da sebebi bariz. Belki rektöre kantini starbucksa kiralayacağına öğrencilerine sahip çık mesajı da gönderebilirlermiş sdf
Sosyal ağlarda paylaş

Ekşisözlükte yazılanları takip ettiğimde "yaşamalancılar" diye bir grubun varlığından haberdar oldum. Yazılanlara bakılırsa yapılan eylemleri kendi çıkarlarına dönüştürmek huylarıymış. Ekşisözlükte okuduğum kadarıyla nefret ettiğim dingillerin tüm özelliklerine sahipler.

Daha önce bu terimi duymamıştım o yüzden Boğaziçi üniversitesine mi has yoksa genel bir terim mi bilmiyorum. Bilgisi olan varsa biraz açıklayabilir mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Starbucks said:

Öğrencilerin üniversiteden beklentilerinin en kısa zamanda karşılanacağına, üniversite ve öğrenciler arasındaki anlaşmazlıkların en kısa sürede çözüleceğine; böylece tüm üniversite öğrencilerine ve çalışanlarına en iyi şekilde hizmet vereceğimize inanıyoruz.

off çirkin üstü kapalı "corporate" laflar. Al birini vur ötekine bir olay tam.
Sosyal ağlarda paylaş

yine videoyu baz olarak konuşuyorum hapse atılan öğrencilerin (ki nasıl atıldıklarını biliyoruz) durumunu eleştirmelerinde görüş olarak nasıl bir saçmalık var anlamadım?

tabi yöntem ve metod ayrı bir nokta burda. eğer ki haberlerde dendiği gibi hapse atılan öğrencilerin durumunu protesto etmek ile starbucksı protesto etme işini aynı anda yapmaya çalıştıysalar o saçma olmuş evet. aynı şekilde starbucksı işgal etmek de öğrencilerin durumunu protesto etmekle çok örtüşmüyor kendine özgü ve bağımsız gösterileri/yürüşleri olması daha mantıklı.

ama öğrenci konusu gerçekten protesto edilmesi gereken bir şey ama tabi böyle bir grup öğrenci ile değil daha kolektif bir bilinçle belki. ama öyle bir topluluk yok tabi, o kadar kolektif bir bilinç anca 1 mayısta falan oluyor tek bir olayı protesto etmek için mümkün olmuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben genel olarak Kürtçülüğü saçma buluyorum, direk bu olaya söylenmiş bir sözüm yok. -edit- başlık bu lafım üzerine yön değiştirmez umarım -/edit-

Ardeth bir önceki sayfada yazdığım gibi yaşamalancılar diye geçen bir topluluk varmış. Bu adamların huyu böylesi protestoları kendi amaçlarına çevirmeye çalışmak vs. imiş. Sanırım bu da ona benzer bir olay, okuldaki yiyecek fiyatları ya da yetersizliği protesto edilecekken bir anda olay hapisteki öğrencilerin durumunu protestoya döndürülmüş sanırım.

Tabi unutma ki Hürriyet de aradan sadece bu anları seçip vermiş olabilir ama gerçi ilk sayfada zeper'in yazdıklarına bakılırsa protestonun özünde yiyecek-içecek işleri var.
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

Starbucks said:

Öğrencilerin üniversiteden beklentilerinin en kısa zamanda karşılanacağına, üniversite ve öğrenciler arasındaki anlaşmazlıkların en kısa sürede çözüleceğine; böylece tüm üniversite öğrencilerine ve çalışanlarına en iyi şekilde hizmet vereceğimize inanıyoruz.

off çirkin üstü kapalı "corporate" laflar. Al birini vur ötekine bir olay tam.

ne desin starbucks?
said:

fakirseler okumasınlar

said:

bi avuç mal.

mı desin?
belki daha samimi olabilir tabi de. neyse
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

Ben genel olarak Kürtçülüğü saçma buluyorum, direk bu olaya söylenmiş bir sözüm yok. -edit- başlık bu lafım üzerine yön değiştirmez umarım -/edit-

Ardeth bir önceki sayfada yazdığım gibi yaşamalancılar diye geçen bir topluluk varmış. Bu adamların huyu böylesi protestoları kendi amaçlarına çevirmeye çalışmak vs. imiş. Sanırım bu da ona benzer bir olay, okuldaki yiyecek fiyatları ya da yetersizliği protesto edilecekken bir anda olay hapisteki öğrencilerin durumunu protestoya döndürülmüş sanırım.

Tabi unutma ki Hürriyet de aradan sadece bu anları seçip vermiş olabilir ama gerçi ilk sayfada zeper'in yazdıklarına bakılırsa protestonun özünde yiyecek-içecek işleri var.

İkisinin ayrı ayrı protesto edilmesinde bir sorun yok çünkü ikisi de haklı sebepler. Boğaziçi bir devlet üniversitesi dolayısıyla çok farklı yelpazelerden insan geliyor. Bu sebeple ya yemek fiyatlarının ucuzlatılması ya da ihtiyacı olanlara yemek bursu verilmesi gerekir. Sanırım Türkiyenin en büyük eksiklerinden biri gelir dağılımını berlileyecek iyi çalışan ve hatasız bir sistem olmaması. Pek çok yerde kullanılabilir çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

Sarı spray ile pankart boyuyorlardı.

Tepelerine dikilip bakındım biraz. amateurs... falan da dedim. okulun disiplinine falan sorun olmayacağını bilsem "koşun gidin büyükçe bi karton ve naylon getirin lan beceriksizler!" diyip stencil sanatının güzel örneklerini sergileyecektim.

abi ne kadar beceriksiz ve zevksizsiniz yahu! 3senedir spray almadım elime sanırım. bunlar ise zırt pırt afiş pankart yapıyorlar.

daha iyi boyarım rahatlıkla.

sprayin nozzleını stemini bilmezler, afiş yapmaya kasarlar. ulan fatcap ile yapın bari. alın bi germanoutline universal ya da calligraphy tip. hızlıca ve stil ile boyayın bari.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...