Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Nükleer Enerji Santrali yer seçimi

nomsaR

Öne çıkan mesajlar

bababu ödevse ve senden yükseklik yorumu yapman isteniyorsa yükseklikten metorolojik dataya geçmen gerekiyor bence.

rüzgar rejimlerini falan söylemelisin. yani diyelim bir sıkıntı oldu, yüksek ve rügarları da güçlü bir yerde şehire doğru yayılım sıkıntısı çok fazla olabilir vs gibi bişilerden başlaman gerekiyor bence.

yani metorological consideration for nuclearsite tarzında bişiye bakarımben senin yerinde olsam
Sosyal ağlarda paylaş

nomsaR said:

bu santraller yükseklik olarak vs ne tarz değerlerde oluyor genelde bilgisi olan var mı? bildiğim kadarıyla denize yakın sahil şeridinde ovalık halindeki yerleri tercih ediyor ama spesifik bir bilgi bulamadım şu metre vs diye.

1500 metre rakım: daha çok karasal yerler, misal van gölü tuz gölü civarları fln en uygun olmalı aslında.

troll detected.
Sosyal ağlarda paylaş

yukseklik değil sogutma suyu olarak kullanılabilmesi icin su kenarı olması onemli
yakıt ve kullanılmıs yakıtların guvenli tasınabilmesi amacıyla ulasımın kolay olması onemli

yuksekliğin tek onemi japonya gibi okyanus kenarındaysan tsunami gelmesin diye olabilri aklıma gelen
bide tabanı saglan olup depremden etkilenmemsi amacıyla temeli kayalık bolge muhabbeti olabilir

onun dısında ole cok sartlı surtlu seler değil
ortada bi yanma eylemi olmadıgından duman felanda yok cunku
Sosyal ağlarda paylaş

şartlı şurtlu şeyler abi

çevresinde belli bir bitki örtüsünün olması tercih sebebidir mesela. rüzgar oraya doğru olmalı, yüksek hava akımları hemen yakınında geçmemeli. daha ilerisinde yüksek hava akımları olmalı.

ki bir sıkıntı olduğunda sadeceçevresindeki güvenli bir bölge kirlenmiş olsun, her yer kirlenmiş olmasın.

dediğim keywordler ile arayın zaten çıkar bilgiler.

vadi falan olursa mesela kirlenme vadi içlerine iner bilmem ne. bi sürü şartı şurtu var.
Sosyal ağlarda paylaş

öyle diyon da çernobil'de kaza olduğunda sovyetler birliği kazayı saklamıştı. kirlilik iskandinavya'da bir ülkede ortaya çıkmıştı. santral çalışanlarının giysilerinde olması gerekenden çok daha fazla radyoaktif zerreciğe rastlanınca dünyanın bir yerinde bir kaza olduğu meydana çıkmıştı. parçacık dağılımı engellenemez yani.

bir de nükleer santralde kaza olursa zerreciklerin yayılmasından daha ölümcül olan ışımaya maruz kalmaktır. o da santral çevresinde olur sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

bababu ödevse ve senden yükseklik yorumu yapman isteniyorsa yükseklikten metorolojik dataya geçmen gerekiyor bence.

rüzgar rejimlerini falan söylemelisin. yani diyelim bir sıkıntı oldu, yüksek ve rügarları da güçlü bir yerde şehire doğru yayılım sıkıntısı çok fazla olabilir vs gibi bişilerden başlaman gerekiyor bence.

yani metorological consideration for nuclearsite tarzında bişiye bakarımben senin yerinde olsam

öpüyorum yanaklarından
çok şirin bir post olmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

ya hoca 750 metre+ yükseklik değeri verdi.

meteorolojik durumla ilgili haklısınız ben de bayağı bi kaynak karıştırdım şu an fakat öyle bir data yok elimde.

İzmir için ise 750+ çok fazla. neyse bakalım ben 150 ve 350 metre arasını filtreleyerek yer seçmeye çalışıyorum. Faylardan da ilgili mevzuatlar çok yetersiz geldi o yüzden içgüdüsel olarak 10 kilometre mesafe ayırıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

yeni yapılan fay haritasına göre türkiyede nükleer santral yapmaya elverişli yer yok ehehe eskiden konya ovası tehlikesiz bölge dediğimiz yer bile potaya girdi

de resmi olarak açıklamadılar henüz şimdilik sigorta şirketlerine ara ara bilgi veriyorlar

en son van depreminden sorna epey bir veri geldi

anlayacağınız boku yedik
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...