Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İngiltere'de Hukuk Master'ı Yapanlar, Bilgisi Olanlar?

Esau

Öne çıkan mesajlar

@Sotto: Cambridgein sorunu bi yerden sonra gezecek yer bitio/ hani yine ogrencilerle icip sicip publara gece kluplerine gidiosun vs cok ii ama mesela cambridge e unlu gruplar gelmio konsere vs. Ama trene atlayip 45dakkada londrada oluosun. Bi de easter olsun christmas olsun (daha yaz tatilini gormedim ama o zaman da oledir tahminen) sehir resmen bosaliyor. Kimse kalmiyor. cunku herkes ogrenci memleketien donuo ve ingiliz olanlarin cogu da baska sehirlerden gelmis oluo. Yerli halka kalinca da herhangi bir ingiliz kasabasina donuyor cambridge

londrada bi arkadisimi ziyarete gitmistim londrada merkezde cambridgedeki arkadaslarimla bulustuk. Onlar gece cambridge e donduler biz de arkadasla zone 4 teki evine.

onlar bizden once varmislardi evlerine hehe
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
Uzun bir aradan sonra merhaba...

Ne yazık ki İngilizcem benim çok iyi değil sizler gibi, ama öğrenmeye gayret ediyorum. Ancak bu sene staj yapıyorum Türkiye'de ve oldukça yoğun çalıştığımı söyleyebilirim. Üstatlarımdan öğrendiğim kadarıyla ve aile yakınlarımdan aldığım bilgiler ışığında yurtdışında yüksek lisans yapmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Hukuk alanında gereksiz diyen arkadaşlar, sadece büroda çalışacağımı düşünerek bu yorumları yapıyorlar olsa gerek. En basitinden şu an staj yaptığımın ofisin patronu, özel bir şirkette hukuk müşavirliği yapıyor ve aldığı para aylık olarak 30000 TL'nin üzerinde. Kendisi her daim bana hukuk ingilizcesinin öneminden bahsediyor ve Türkiye'de avukatların hukuk İngilizcesini bırakın, normal İngilizce'yi dahi bilmediğini söylüyor. Bu avukatın dışında görüştüğüm pek çok avukat oldu. Hatta, Türkiye'de bir şirkette çalışan Amerikalı bir avukat bana İngiltere'yi tavsiye etti. Aslında, Hollanda'yı da düşünebilirsin dedi, ama İngilizcemi sanırım ana vatanında daha iyi geliştiririm diye düşünüyorum.

Yüksek lisans konusunda bende çok şüpheliydim, zaman kaybımı olur diye defalarca düşündüm. Ancak, tanıdıklarım ve ailemin tanıdıklarından gördüğüm kadarıyla kendi ayaklarının üstünde durmaya çalışan ve İngilizce bilmeyen avukatlar ayda 2000TL'yi zor görüyor. Tabi iyi kazananlar vardır ama genel olarak avukatların çok iyi para kazandığı söylenemez. Çünkü herkes aynı seviyede başlıyor ve herkesin elinde aynı malzemeler var. Fark yaratmak gerektiğini düşünüyorum.

30 yaş altı görüştüğüm, tanıştığım avukatlar yüksek lisansı bana önermediler, ancak daha tecrübeli ve dolgun maaş alan ve 35 yaş üstündeki avukat üstatlarım bana kesin bir dille İngilizceyi çok iyi öğren ve mutlaka yurtdışında yüksek lisans yap dediler. Hatta, İş hukukunda uzman, çok tecrübeli ve oldukça iyi kazanan bir avukatın yanında bir dönem çalıştım. Bahsettiğim hocam 60 yaşındaydı ve İngilizce bilmiyordu. Fakat, bana çok kesin bir dille yüksek lisans yapmamı söyledi. Özel şirketlerin çoğalmasından ve yüksek lisans yapmış, iyi hukuk İngilizcesi bilen avukatların piyasada çok iyi kazandığını belirtti.

Yine bir başka 40 yaşında avukat ağabeyim yüksek lisans konusunda destek oldu. O da yüksek lisans yaptığım takdirde bir özel şirkette çok rahat çalışabileceğimi, iyi para alacağımı belirtti. Zaten özel şirket CV'inde yüksek lisansı yurtdışında yaptığını görürse bu durum seni çok avantajlı kılar dedi.

Kısacası bu alanda bilgili, çok tecrübeli avukatların hepsi ama hepsi bana yüksek lisansı önerirken genç arkadaşlarımız ne gerek var yahu tarzı argumanlarla yaklaştı. En basitinden şunu söyleyebilirim ki, iyi hukuk İngilizcesine sahip olup, sözleşme hukuku alanında yüksek lisans yapan, adliyeye hiç uğramayan, son derece esnek çalışma saatine sahip bir avukat tanıyorum ve kendisi ayda 15.000 TL kazanıyor. Bence yol doğru, ancak kabul etmeliyim ki epey zor. Yine de ben Uluslararası Ticaret Hukuku ve ardından Enerji Hukuku alanında kendimi geliştirmeyi düşünüyorum, en azından ileride keşke yüksek lisans yapsaydım gibi bir ah çekmek istemiyorum.

Ben kararımı verdim ve yüksek lisans yapacağım. Çok yoğun çalıştığım için açıkçası haftaiçi pek İngilizce çalışamıyorum. Eve yeni geldim ve 22.00'a kadar zor dayanıyorum. Ama, hafta sonlarımı çalışarak geçiriyorum. Pre-master ile gitmeyi düşündüğümden o açıdan biraz daha rahatım, en azından ülkeye alışma gibi durumlar da olacak. Aksi takdirde IELTS'den 6.5 almış olsaydım dahi yüksek lisansa doğrudan başlamak istemiyordum. Bu arada IELTS'den 6.0 aldım ve sonrasında acentemin aracılığıyla Anglia Ruskin adlı okulun sınavına girdim (okulun hocası gelmişti). Ondan da geçer not aldım, ancak dediğim gibi pre-master ile gelişimimi daha iyi sağlayacağımı düşünüyorum. BBC'yi izlerken anlayamadığım çok şey oluyor. Bir de ben şu halimle nasıl hukuk gibi bir dalın İngilizcesini anlarım ve o dilde yazabilirim diyorum.

Şu an benim stajım Ağustos 15'te bitiyor ve ondan sonraki 15 20 gün içinde de avukat ruhsatımı almaya çalışacağım. Okulların pre-master'ları da genelde Haziran ayında başlıyor. Bazıları ise bir senelik programlar veriyorlar. Haziran ayını zaten doğrudan kaçırıyorum, bir senelik programlarda bana uzun geliyor. Bu sebeple 4-6 ay pre-master, pre-sessional ya da o tarz program açan okulları arayacağım ve Eylül ayında böyle bir programa başlayacağım, bir sonraki sene de muhtemelen Eylül ayında yüksek lisansa başlayacağım. Aslında Ocak ayında yüksek lisans programları başlayan okullarda aradım ama işte genelde pre-master tarihleri uymadı. Şu ana kadar, benim gidebileceğim tarihlere uyan, tam istediğim tarzda olan tek bir okul çıktı. Ancak, bu okulun kalitesini hiç bilmiyorum. Bilen varsa bilgisini paylaşırsa sevinirim. Okulun ismi Kingston University, Eylül ayında pre-master açıyor ve Ocak'ta da master programları başlıyormuş hukuk alanında. Ama okulun kalitesi nasıl pek bilmiyorum. Yorumlarınızı alırsam sevinirim. Bunun haricinde İngiltere'de bana önerebileceği hukuk okulları olan varsa lütfen söylesin, onları da araştırırım.
Sosyal ağlarda paylaş

Kingston Üniversitesi'nin hukuk alanında sıralamasına baktığımda 71. sırada yer alıyor İngiltere içerisinde. Ancak son yıllarda bu üniversitenin epey gelişim gösterdiği yolunda yazılarda okudum; çok modern olması ve çok güvenli olması özellikle övülüyor. Kütüphanesi de epey bir genişmiş. Tarihler açısından da bana uyması ve pre-master'ı olması sebebiyle başvuruda bulunmayı düşünüyorum. Okul puanım yüzünden zaten ilk sıralardaki okullar kabul etmiyor. En basitinden hukuk alanında İngiltere'de 21. sırada gösterilen Sussex Üniversitesi minumum 2.8 okul puanı istemişti benden. Benim okul puanım 2.47'idi. Guardian'ın yaptığı sıralama linki de şöyle:

Guardian Hukuk Sıralaması
Sosyal ağlarda paylaş

Başkent Üniversitesi mezunuyum, referanslarım gayet iyi, hatta niyet mektubunu dahi bu konuda ders almış bir kişinin taslağından yola çıkarak hazırladık, ancak onların çok etkili olduğunu düşünmüyorum. Çünkü, okul puanı ve IELTS puanı en çok istenen şeyler gibi gözüküyor. Artık, hayırlısı diyorum. :)
Sosyal ağlarda paylaş

ben dediğim gibi pre-master ile başvurmayı düşünüyorum, ondan dolayı zorluklar yaşıyorum, ancak zaten pek çok okul puanımdan dolayı kabul etmiyor. Orta sıralardaki okullar arasında bulundukları şehirleri değerlendirip başvurumu yapacağım. Kingston sanki olur gibi geliyor bana.
Sosyal ağlarda paylaş

bucerius iyidir. program sonu ve sonrası almanya'daki şirketlere de yerleştirirler intern pozisyonu olsun, graduate pozisyonu olsun.

ingiltere'de bu konuda şu an babayı alırsınız almanya'ya kıyasla.

bucerius'un kötü yanı, 20.000 € gibi bir ücreti vardı yamulmuyorsam. ayrıca acaip yoğun bir program. ama yine de hamburg'da part-time bir işle birlikte yürütülebilir diye tahmin ediyorum.

türkiye'de de bilinen ve sayılan bir enstitü. ayrıca normal LLM'lerden farklı olarak MLB gibi bir unvanı var. business & law şeklinde.

iyidir iyidir.
Sosyal ağlarda paylaş

• 9 ay sonra ...
Arkadaşlar merhaba.tesadüfen yorumlarınızla karsılastım.bir eğitim danısmanı olarak birkaç hatırlatma yapmak istiyorum. Bir arkadasımız:sakin bir firmayla başvurma kendin basvur,onlar komisyon aldıkları programlara basvuru yapıyor demiş. Arkadaşlar kesinlikle kendiniz basvurunuzu yapabilirsiniz,bunda cok bir zorluk yoktur ancak en önemli kısım vize. Ufak bir hata,eksiklik vize almanızı engelleyebilir. Evet biz ücretsiz danısmanlık yapıyoruz ancak bölüm ayırt etmiyoruZ. Basvurulacak üniversitelerimizdeki tüm bölümlere basvuru yapıyoruz. Firma ismimizi isteyen olursa verebilirim,24 yıllık bir firmayız, tr de9, yurtdısında 2 ofisimiz var. Bir programı araştırmak dahi nekadar zor oluyorken, herbirinin basvuru sartları, sistem, sonra vize, konaklama işlemleri vs. Nekadar sıkıntılı olabilecegini tahmin edersiniz sanırım. Sadece bana ya da bize gelindemiyorum ancak biz Uluslararası eğitim danışmanlığı derneği kurucu üyesiyiz. Buraya üye şirketler veya profesyonel ve az da olsa forumları inceleyip hakkında az şikayet olan firmaları tercih etmenizi tavsiye ederim. Sizlere en cok zaman kazandırırız. Saygılarımla
Sosyal ağlarda paylaş

kertenkel said:

neden peki ingiltere?

almanya'da cok iyi okullar var, hem hukuk sistemi yakın. anglo-sakson hukuku mu ogretiyorlar =)

Neden İngiltere'yi bilmiyorum da, Almanya'da iyi bir okul bulursan ve gözün sabahlara kadar ders çalışmayı yiyorsa bence çok iyi bir tercih olur Almanya.

Çoğu insan İngiltere, Amerika falan kovalıyor (dil yüzünden genelde) Almanya gizli kalmış yetenek sdfsdg
Sosyal ağlarda paylaş

benden geceli cok oldu, yatirim isi yapiyorum..

gidersem paraya baya kiyip agir borca girip 1 sene ingiltereye giderim, almanyaya kafami kesseler gitmem (iyi derecede almancam da oldugu halde)

iyi okullar var tabi hukuk icin: LMU'yu tek gecerim, ama almanya disindan girip bitiren cok turk yoktur

hukuk ve muh. / tip falan okuyacaksaniz zaten abitursuz almanya baya zor, diger bolumleri de gidin baska yerde okuyun
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
evet sonunda başvurularıma cevap geldi.

warwick (coventry), bristol, nottingham, manchester ve birmingham dan olumlu cevap aldım. bir tek warwick şartlı teklifte bulunmuş o da evrakların aslını görmek istiyor.

manchester da başvurdugum bölüm banking and finance law llm, diğerleri int. commercial law llm vb.

manchester ve nottingham arasında kararsız gibiyim. bu okullarda veya şehirlerde bulunanlar tecrübelerini, görüşlerini paylaşırlarsa sevinirim.
Sosyal ağlarda paylaş

Esau said:

alinti

Uzun bir aradan sonra merhaba...

Ne yazık ki İngilizcem benim çok iyi değil sizler gibi, ama öğrenmeye gayret ediyorum. Ancak bu sene staj yapıyorum Türkiye'de ve oldukça yoğun çalıştığımı söyleyebilirim. Üstatlarımdan öğrendiğim kadarıyla ve aile yakınlarımdan aldığım bilgiler ışığında yurtdışında yüksek lisans yapmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Hukuk alanında gereksiz diyen arkadaşlar, sadece büroda çalışacağımı düşünerek bu yorumları yapıyorlar olsa gerek. En basitinden şu an staj yaptığımın ofisin patronu, özel bir şirkette hukuk müşavirliği yapıyor ve aldığı para aylık olarak 30000 TL'nin üzerinde. Kendisi her daim bana hukuk ingilizcesinin öneminden bahsediyor ve Türkiye'de avukatların hukuk İngilizcesini bırakın, normal İngilizce'yi dahi bilmediğini söylüyor. Bu avukatın dışında görüştüğüm pek çok avukat oldu. Hatta, Türkiye'de bir şirkette çalışan Amerikalı bir avukat bana İngiltere'yi tavsiye etti. Aslında, Hollanda'yı da düşünebilirsin dedi, ama İngilizcemi sanırım ana vatanında daha iyi geliştiririm diye düşünüyorum.

Yüksek lisans konusunda bende çok şüpheliydim, zaman kaybımı olur diye defalarca düşündüm. Ancak, tanıdıklarım ve ailemin tanıdıklarından gördüğüm kadarıyla kendi ayaklarının üstünde durmaya çalışan ve İngilizce bilmeyen avukatlar ayda 2000TL'yi zor görüyor. Tabi iyi kazananlar vardır ama genel olarak avukatların çok iyi para kazandığı söylenemez. Çünkü herkes aynı seviyede başlıyor ve herkesin elinde aynı malzemeler var. Fark yaratmak gerektiğini düşünüyorum.

30 yaş altı görüştüğüm, tanıştığım avukatlar yüksek lisansı bana önermediler, ancak daha tecrübeli ve dolgun maaş alan ve 35 yaş üstündeki avukat üstatlarım bana kesin bir dille İngilizceyi çok iyi öğren ve mutlaka yurtdışında yüksek lisans yap dediler. Hatta, İş hukukunda uzman, çok tecrübeli ve oldukça iyi kazanan bir avukatın yanında bir dönem çalıştım. Bahsettiğim hocam 60 yaşındaydı ve İngilizce bilmiyordu. Fakat, bana çok kesin bir dille yüksek lisans yapmamı söyledi. Özel şirketlerin çoğalmasından ve yüksek lisans yapmış, iyi hukuk İngilizcesi bilen avukatların piyasada çok iyi kazandığını belirtti.

Yine bir başka 40 yaşında avukat ağabeyim yüksek lisans konusunda destek oldu. O da yüksek lisans yaptığım takdirde bir özel şirkette çok rahat çalışabileceğimi, iyi para alacağımı belirtti. Zaten özel şirket CV'inde yüksek lisansı yurtdışında yaptığını görürse bu durum seni çok avantajlı kılar dedi.

Kısacası bu alanda bilgili, çok tecrübeli avukatların hepsi ama hepsi bana yüksek lisansı önerirken genç arkadaşlarımız ne gerek var yahu tarzı argumanlarla yaklaştı. En basitinden şunu söyleyebilirim ki, iyi hukuk İngilizcesine sahip olup, sözleşme hukuku alanında yüksek lisans yapan, adliyeye hiç uğramayan, son derece esnek çalışma saatine sahip bir avukat tanıyorum ve kendisi ayda 15.000 TL kazanıyor. Bence yol doğru, ancak kabul etmeliyim ki epey zor. Yine de ben Uluslararası Ticaret Hukuku ve ardından Enerji Hukuku alanında kendimi geliştirmeyi düşünüyorum, en azından ileride keşke yüksek lisans yapsaydım gibi bir ah çekmek istemiyorum.

Ben kararımı verdim ve yüksek lisans yapacağım. Çok yoğun çalıştığım için açıkçası haftaiçi pek İngilizce çalışamıyorum. Eve yeni geldim ve 22.00'a kadar zor dayanıyorum. Ama, hafta sonlarımı çalışarak geçiriyorum. Pre-master ile gitmeyi düşündüğümden o açıdan biraz daha rahatım, en azından ülkeye alışma gibi durumlar da olacak. Aksi takdirde IELTS'den 6.5 almış olsaydım dahi yüksek lisansa doğrudan başlamak istemiyordum. Bu arada IELTS'den 6.0 aldım ve sonrasında acentemin aracılığıyla Anglia Ruskin adlı okulun sınavına girdim (okulun hocası gelmişti). Ondan da geçer not aldım, ancak dediğim gibi pre-master ile gelişimimi daha iyi sağlayacağımı düşünüyorum. BBC'yi izlerken anlayamadığım çok şey oluyor. Bir de ben şu halimle nasıl hukuk gibi bir dalın İngilizcesini anlarım ve o dilde yazabilirim diyorum.

Şu an benim stajım Ağustos 15'te bitiyor ve ondan sonraki 15 20 gün içinde de avukat ruhsatımı almaya çalışacağım. Okulların pre-master'ları da genelde Haziran ayında başlıyor. Bazıları ise bir senelik programlar veriyorlar. Haziran ayını zaten doğrudan kaçırıyorum, bir senelik programlarda bana uzun geliyor. Bu sebeple 4-6 ay pre-master, pre-sessional ya da o tarz program açan okulları arayacağım ve Eylül ayında böyle bir programa başlayacağım, bir sonraki sene de muhtemelen Eylül ayında yüksek lisansa başlayacağım. Aslında Ocak ayında yüksek lisans programları başlayan okullarda aradım ama işte genelde pre-master tarihleri uymadı. Şu ana kadar, benim gidebileceğim tarihlere uyan, tam istediğim tarzda olan tek bir okul çıktı. Ancak, bu okulun kalitesini hiç bilmiyorum. Bilen varsa bilgisini paylaşırsa sevinirim. Okulun ismi Kingston University, Eylül ayında pre-master açıyor ve Ocak'ta da master programları başlıyormuş hukuk alanında. Ama okulun kalitesi nasıl pek bilmiyorum. Yorumlarınızı alırsam sevinirim. Bunun haricinde İngiltere'de bana önerebileceği hukuk okulları olan varsa lütfen söylesin, onları da araştırırım.

cok uluslu burolarda calismak istiyordun sanirim, kisa bi update yapiyim sana,

istanbulda yabanci ortakli burolarin ise alim kriterleri burodan buroya degisiyor,bazi burolarin cok siki ise alim sartlari var, bazilari daha esnek, fakat ortak nokta, hatasiz bir hukuk ingilizcesi bilmen, yani onune bir sozlesme verildiginde hatasiz cevirebilmen, zaten genel bir hukuk ve hukuk ingilizcesi sinavina tabii tutulursun. Her sene 100lerce kisi basvuruyor bu burolara, bu topluluktan siyrilabilmen lazim. Her yabanci ortakli buronun calisma sistemi ayni degil, bunlari da goz onunde bulundurmani tavsiye ederim. 15k tl maas olarak cok gercek ustu geldi bana, Senior avukatlar zor goruyor o parayi. Ancak kendi burosunda is getirecek oyle kazanir, o da maas degil. Zaten olay, is getirebilmek.

Burada iyi paradan kasit nedir? onemli olan bu. Istanbuldaki iyi odeyen burolar, eger CV'n de maas pazarligi yapmani saglayacak ozel birsey yoksa(yurtdisi masteri buna ornek degil, kisaca is deneyimin yoksa), cicegi burnunda avukata 2-3k ile baslatiyor, oyle esnek calisma saatleri filan yok bunu unut bir kere. 11 saat mesai yapmaya hazirlikli ol. Gerci cok uluslu avukatlik burolari disinda, daha insani calisma saatleri olan burolar var, onlarda da 2-2.5k kazanabilirsin.

hukuk burosu disinda, inhouse olarak calisabilirsin, bu da bir kariyer yolu, kadinlar daha cok tercih ediyor, calisma saatleri fix olur genelde mesai yapmazsin fazla.

son olarak tekrar soyluyorum, iyi bir unide master yapmadigin surece uzgunum ama o yurtdisi masterin sana pek bir avantaj saglamaz. Kingston hukukta kotu bir universite, keza anglia ruskin de oyle. Ayrica bir okulun adinin cok duyulmus olmasi her alanda iyi olacak demek degil. bolumden bolume degisiyor.

rankingler icin asagidaki site sana ornek olabilir, cok asagilara inme.Fakat bu listede cok dogru degil yani, arada garip uniler var, sen uniyi sor yardimci olmaya calisirim, bazi uniler cok asagida filan. ilk 20 asagi yukari iyi gibi.

the complete university guide
Sosyal ağlarda paylaş

moonfall said:

warwick (coventry), bristol, nottingham, manchester ve birmingham dan olumlu cevap aldım. bir tek warwick şartlı teklifte bulunmuş o da evrakların aslını görmek istiyor.

manchester da başvurdugum bölüm banking and finance law llm, diğerleri int. commercial law llm vb.

manchester ve nottingham arasında kararsız gibiyim. bu okullarda veya şehirlerde bulunanlar tecrübelerini, görüşlerini paylaşırlarsa sevinirim.

tebrikler.

nottinghami tavsiye ederim, gerek kampus, gerek sehir olarak ve hukuk fakultesi olarak. Ogrenci sehri bir kere, gece hayati renkli vs. Ranking olarak da manchesterdan iyi bir uni.
Sosyal ağlarda paylaş

Glatheros said:

moonfall said:

tebrikler.

nottinghami tavsiye ederim, gerek kampus, gerek sehir olarak ve hukuk fakultesi olarak. Ogrenci sehri bir kere, gece hayati renkli vs. Ranking olarak da manchesterdan iyi bir uni.

teşekkür ederim. asıl yogunlaşmak istediğim konu banka ve finans hukuku. ancak sırf ismine kanarak manchester a da gitmek istemiyorum. sonuçta bölümün ismi değil hocalar ve ders modülleri asıl belirleyici olan. ibre şu anda %75 nottingham dan yana. ancak kafamdaki son pürüzleri gidermeye çalışıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...
zaman çabuk geçiyor 3 ay önce hangi okula gideceğime karar veremiyormuşum. yarınsa izmir worldbridge de vize randevum var. Nottingham'a gidiyorum. Okul parasının %25 i için olan burs başvurum kabul oldu. 17 eylülde de oryantasyona katılarak ingiltere macerama başlayacağım.

vize başvurusunda karşılaşabileceğim absürtlükler veya bundan sonrası için ingiltere'de yaşam ve dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili tavsiye veya tecrübelere her zaman açığım.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
Arkadaslar merhaba, biliyorum kimse bu baslik altinda yazmayali epey bir zaman olmus ama size danismak istedigim sorular da benzerlik tasidigindan bo konuya dahil olayim dedim. Master tercihi gibi zorlu bir dönemin esigindeyim, basvurularimi yaptim, kabul ve retler geldi, is karar verip depozito yatirma safhasinda. Forumdan bircok arkadasin Ingitere`de egitim gördügünü de göz önünde bulundurarak sizden kabul aldigim okullar hakkinda bir feedback istesem. Herhangi bir danismanlik sirketiyle de bu isi yurutmedigim icin sizin görüsleriniz de cok buyuk önem tasiyor benim icin. Öncelikle sunu sormak istiyorum, okullardan gelen kabillerde depozito odemesi icin bir deadline söz konusu, bu ne kadar önemli bir tarih. Sizce bu tarihler gectikten sonra kabul teklifini kaybetmis oluyor muyuz? Bunun disinda kabul veren okullardan indirim ya da burs alan arkadaslarin oldugunu biliyorum, bunun icin tavsiyeleriniz nelerdir? Bir de en son olarak size bir ufak siralama yapsam, düsüncelerinizi benimle paylasir misiniz? Kabul gelen üniversiteler: Cranfield School of Management, Exeter University, Royal Holloway-University of London, Birkbeck College-University of London ve Irlanda´dan Trinity College. Bilgilendirirseniz cok sevinirim, lakin kararsizlik en zor asama.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...