Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

eşit işe eşit maaş, khk ve rage'e giren üst kurul uzmanları

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

said:
Başkent'te KHK fırtınası
Başkent’te KHK fırtınası esti. Hükümete 6 ay süreyle kanun hükmünde kararname (KHK) çıkarma yetkisi veren kanunun, son gününde milyonlarca memur sevinirken, onlarca yönetici de üzüldü.

spk ve benzeri ust kurumdaki calisanlar aka 5-6k uzeri maas alanlar rage'e girmis durumda. bizim maasimizdan calip diger kurumdaki uzmanlara veriyorlar, - le fu modundalar.

keza yine mufettislerde rage olmus.

ayrica yabanci doktorlar falan da gelebilecek bu cercevede ulkemize.

AMA su var ki;

said:
Kasım 2011 tarihinde yayımladığımız haberde, 4 kurumun kariyer meslek mensupluğuna giriş sınavlarının sözlü bölümlerinin yargı yoluna kapatıldığını belirtmiştik. Aynı gün, mükerrer Resmi Gazetede yayımlanan 666 sayılı KHK ile, uzman istihdam etmeyen bazı kurumlara uzman ve uzman yardımcısı alabilme yönünde mevzuat hükmü getirilmiştir. Getirilen bu düzenleme sırasında, tüm uzman ve uzman yardımcısı alımlarında, sözlü sınav sırasında sesli veya görüntülü kayıt yapılamayacağı hüküm altına alınmıştır.

mülakata itiraz edebiliyordunuz zira neredeyse her kurum kayıt altında yapmak zorunda idi bu mülakatları, artık böyle birşey söz konusu değil.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Kamuda eşit işe eşit ücret uygulaması memur maaşlarına nasıl yansıyacak? İşte yanıtları...
Kamuda eşit işe eşit ücret uygulamasını öngören kanun hükmünde kararname (KHK) dünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Uygulama 81,7 milyar lira olarak öngörülen 2012 bütçesindeki personel giderlerini 5 milyar lira artıracak.KHK kapsamında fazla mesai ve döner sermaye gibi ek ödemeler kaldırıldı.
Peki kim ne kadar maaş alacak? İşte yanıtları...
Daire başkanlarının maaşı 4 bin 290 lira olarak belirlendi. Bu rakama 160 liralık sosyal yardım eklenecek. Maliye gibi bazı bakanlıkların daire başkanı, genel müdür yardımcısı ve genel müdür maaşlarında fazlaca bir değişiklik olmazken, çok sayıda bakanlıktaki üst düzey bürokratın maaşı ise artacak. Düzenleme ile merkezi uzmanların maaşı 3.800-3.900 liraya çıkacak. Halihazırda bakanlıklarda ortalama merkezi uzman maaşı 2.500-3.000 liraydı.

UZMAN VE YÖNETİCİLER

KHK ile düşük maaş alan uzman ve yöneticilerin maaşları yukarı çekildi. BDDK ve Hazine gibi üst kurullarda çalışan uzmanlar Başbakanlık uzmanlarıyla eşitlendi. Yeni yapıda belirlenen rakamın üzerinde düzenleyici ve denetleyici kurumlarda çalışıp maaş alanların durumu da belli oldu. Mevcut üst düzey bürokratlar yüksek maaş almaya devam ederken, yeni göreve atananlar 4.290 lira maaşla işe başlayacak. Merkezi uzmanların maaşı artırılırken taşra uzmanlarında herhangi bir değişikliğe gidilmemesi bakanlıklarda tansiyonu artırdı. Özellikle Maliye Bakanlığı'nda tartışmalar olacağı belirtiliyor. Merkezde çalışmasına rağmen taşra uzmanı statüsüne konan çok sayıda uzmanın konuya ilişkin rahatsızlıklarını ilgili makamlara ileteceği ifade ediliyor.

EK ÖDEMELER EŞİTLENDİ

Hükümetin eşit işe eşit ücret uygulamasının puanlama sistemine dayandığını aktaran bir ekonomi yetkilisi, çalışmanın sınırlı bir kesimi memnun ettiğini kaydetti. Yapılan düzenlemeye göre üst düzey personelin maaşı sadece ücret göstergesi ve tazminat göstergesi üzerinden hesaplanacak. Kamuda çalışan personele verilen ek ödemeler yürürlükten kaldırıldı. Bunun yerine yeni ödemeler belirlendi. Böylece tüm kamu personelinin ek ödemeleri eşitlendi.

EK ÖDEME 15 OCAK'TA

Yeni ek ödemeler 15 Ocak'ta ödenecek. Ek ödeme Damga Vergisi hariç herhangi bir vergiye tabi tutulmayacak. KHK ile Bakanlık ve diğer kamu kurumu teşkilatlarındaki il müdürlükleri üç gruba ayrıldı. Buna göre, İstanbul, Ankara, İzmir'de görev yapanlar birinci grubu, büyükşehir belediyesi bulunan illerde görev yapanlar ikinci grubu, diğer illerde görev yapanlar ise üçüncü grubu oluşturdu. Memurlara fazla çalışma ücretinin beş katına kadar fazla çalışma ücreti ödenebilecek. Bu karar, Maliye Bakanlığı'nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu'nca alınacak.

HANGİ MESLEK GRUPLARINDA ÖDEMELER ARTTI?

Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı ve Başbakan'ın yakın koruma ve makam hizmetlerinde görev yapan personele en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 200'ünü geçmemek üzere ek ödeme yapılabilecek. Birçok meslek grubunda ek ödemeler artırıldı. Örneğin halen 587 TL ek ödeme alan bir mühendis, yeni düzenleme ile 796 TL ek ödeme alacak. Böylece ek ödemesi 215 TL artacak. KHK'de yapılan değişiklikle valilerin ek göstergeleri 7000'den 7600'e yükseltildi. Böylece valilerin ek ödemesi, müsteşarların ek ödemesi ile eşit hale geldi.

TERÖRLE MÜCADELE EKİPLERİ

Ayrıca özel harekat personeli polisler ile terörle yoğun mücadele eden Genelkurmay Başkanlığı'nca belirlenen birliklerde fiilen görev yapan subay, astsubay, uzman jandarma, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş ve erlere, 10 bin 750 gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak aylık miktarı geçmemek üzere ilave ek tazminat ödenebilmesi karara bağlandı. KHK ile Çalışma Bakanlığı'nın bölge müdürlükleri kapatılıp, illerdeki İşkur müdürlükleri Çalışma Bakanlığı'na bağlandı.

Merkez Uzman

Kadro Derecesi 1 olanlar 4.256.20

Kadro Derecesi 2 olanlar 3.971.20

Kadro Derecesi 3 olanlar 3.734.10

Kadro Derecesi 4 olanlar 3.589.88

Kadro Derecesi 5 olanlar 3.471.93

Kadro Derecesi 6 olanlar 3.356.96

Kadro Derecesi 7 olanlar 3.239.67

Yardımcılar 2.801.76

Bakanlık ile Bakanlıkların bağlı ve ilgili kuruluşlarında çalışan mali hizmetler uzmanı kadrolarında bulunanlardan;

Kadro Derecesi 1 olanlar 3.407.89

Kadro Derecesi 2 olanlar 3.234.82

Kadro Derecesi 3 olanlar 3.141.87

Kadro Derecesi 4 olanlar 3.026.24

Kadro Derecesi 5 olanlar 2.977.99

Kadro Derecesi 6 olanlar 2.866.85

Kadro Derecesi 7 olanlar 2.755.72

Yardımcılar 2.310.04

ocak zammı dahil hesaplanmıştır.

yapılan çalışma bekarlar için. aile ve çocuk yardımları hariç.
Sosyal ağlarda paylaş

avrupayla denkleseler ya

benim işimi avrupanın en boktan batan ülkesinde yapan adam ayda 15-20k euro alırken biz burda 3 kuruşa sürtüyoz sayesinde , üstelik devlet benim paramı sağa sola diğer saçma sapan branşlara ve hatta kendi götündeki deliği kapamakta kullanıyor

biri rage mi dedi
Sosyal ağlarda paylaş

Babama dün bu yabancı doktor ve hemşire olayını sordum. Doktor bu arada kendisi.

-Türki cumhuriyetlerdeki "feyz"li insanlar
-Yurtdışında eğitim almış kişiler, çoğu türbanlı
-TUSta bir yeri kazanamayıp yine yurtdışında ihtisas almış kişiler

için olduğunu söyledi bu işin. Özellikle son maddedeki adamların denklik sınavına girmelerine rağmen ihtisas boyunca bir ameliyat bile yapmadan uzmanlık aldıklarını söyledi.

Dandik dandik doktorlar gelecek yani bu yasa ile. Kimse House. MD falan beklemesin.
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

Babama dün bu yabancı doktor ve hemşire olayını sordum. Doktor bu arada kendisi.

için olduğunu söyledi bu işin. Özellikle son maddedeki adamların denklik sınavına girmelerine rağmen ihtisas boyunca bir ameliyat bile yapmadan uzmanlık aldıklarını söyledi.

Dandik dandik doktorlar gelecek yani bu yasa ile. Kimse House. MD falan beklemesin.

e olay zaten doktor avrmi? var duzeyinde
seri muayne teknikleri iel tip dunaysinda cigir aciyoruz, kapidan giriyorsun sikayetin ne diyor, kabaca bakiyor al ilac diyor yallah

sonra iste ilac ithalati rekora kosuyor
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

yani bu bi noktada doğru olabilir ama bence hedef saptırma amacıyla böyle bir spekülasyon yaydılar. yoksa yani kıçı açığı da türbanlısı da bu halka faydası dokuncaksa gelsin ülkeye..

Ama asıl hedefleri doktoru çoğaltarak, eğitimini kalitesizleştirerek doktorun emeğini basitleştirmek. sonra kendi hissedarı oldukları çok uluslu özel hastanelerde hem ucuza hem de sözleşmeli doktor çalıştırmak
sonra diycekler ki doktora bugün 15 tahlil istemişsin. 100 tahlil istemezsen sözleşmen iptal edilir. Ya da safra kesesi ameliyatı yapıcaksın ama o adamda kalp yetmezliği var, masada kalma ihtimali yüksek onu ameliyat edersen ölürse hastaneye dava açılır. onu ameliyat etmene izin vermiyoruz. vb...
Sosyal ağlarda paylaş

yani şu anki mevcut sistemde doktora günde 100 hastaya bakmayı zorunlu kıldıkları için her bir hastaya 5 dk ayırmak zorundayız ya...
en azından ufak da olsa bize ayrılan 5dk içinde hala hasta için optimum tetkik ve tedavi konusunda insiyatif kullanabiliyoruz :)
yakında insiyatif bizde değil, hastane sahiplerinde olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

mardox said:

Ama asıl hedefleri doktoru çoğaltarak, eğitimini kalitesizleştirerek doktorun emeğini basitleştirmek.

ücret belirlerken emeği değil uzmanlığı dikkate alırsak daha makul olur zaten. alacağı maaşı beğenmeyen doktorlar mesela bir beyin cerrahı falan olabilir. onların maaşlara gelirlere bişe olmaz mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

Özellikle son maddedeki adamların denklik sınavına girmelerine rağmen ihtisas boyunca bir ameliyat bile yapmadan uzmanlık aldıklarını söyledi.

aynen dostum aynen daha bugün buradaki bir rektör ile konuştum ne belasınız lan diyor bana tabi türkü baz alarak tatlı bir sohbete başlamıştık ve aynen yazdıklarınıda dile getirdi...çok adamı imam hatipliyi soktular piyasaya millet uyuyor alayı diş hekimi vs.vs.. denklikleri almışlar şaka gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

mardox said:

Ama asıl hedefleri doktoru çoğaltarak, eğitimini kalitesizleştirerek doktorun emeğini basitleştirmek.

ücret belirlerken emeği değil uzmanlığı dikkate alırsak daha makul olur zaten. alacağı maaşı beğenmeyen doktorlar mesela bir beyin cerrahı falan olabilir. onların maaşlara gelirlere bişe olmaz mesela.

ya ne anlatsak boşuna
burda sağlık sistemi tamamen özelin eilne geçicek. özel paraya bakar sağlığınızı umursamaz diyoruz hala biri çıkıp
ÖMÖ DOKTORLOR ÇÖK PÖRÖ ÖLÖYÖR diyor.

ayrıca beyin cerrahları da döner dahil 5000 lira alıyor yurt genelinde. senin bir iki tane gördüğün beyin cerrahını genelleyerek doktorlara tavsiye etmen şukela olmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

Karea said:

avrupayla denkleseler ya

benim işimi avrupanın en boktan batan ülkesinde yapan adam ayda 15-20k euro alırken biz burda 3 kuruşa sürtüyoz sayesinde ,

Yunanistan neden batti saniyorsun.

Avrupa da maaslar oyle cok ucuk degil, gordugunuz rakamlarin cogu da brut, adamlar esek gibi vergi veriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...