Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Civ 3

b1vRiP

Öne çıkan mesajlar

Wonder' lar genellikle muhteşem özellikler taşımakla birlikte yanlarında çok ciddi bir tehlikede getirmekte. Wonder yapma hastalığı. Bu hastalığa bir kere kapılırsanız çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Özellikle ilk çağ wonder' ları yayılmanızı engelleyebilir. Ben genelde ilk çağ wonderları ile pek uğraşmıyorum. Onun yerine settler, worker çıkarıp öncelikle altyapıyı oluşturuyorum. Şehirlerde wonder yerine library, marketplace gibi getirisi olan binaları yapmayı tercih ediyorum. Burada bence yeri doldurulması güç iki wonder var. Birincisi yüksek zorluk seviyelerinde great library, ikincisi elimde fildişi varsa Statue of Zeus(Conquests).

Ortaçağda yayılma sürecinin yavaşlaması hatta sona ermesi yanında şehirlerde altyapının tamamlanması ile buradaki wonderlardan yapma fırsatım olanları yapıyorum. Eğer kıtadaysam Sistine Chapel ile J.S.Bachs mutluluk sebebiyle önem kazanıyor. Bunun yanında Adam Smith's Trading co. kaçırılmaması gereken wonderlardan.

Endüstri çağına geldiğimizde elimde fabrikaların olduğu düşünülürse wonder yapmak pek sorun teşkil etmiyor. Burada önceliğim 2 beleş bilim sebebiyle Darwin's Voyage' den yana. Hoover Dam' de olmazsa olmazlardan. Eğer Demokrasi ve cumhuriyette savaşmak gerekiyorsa Women's Suffrage' ta önem kazanıyor.

Uzay çağında ise asla ama asla atlanmaması gereken wonder UN nations. Bunun yanında İnternet' te faydalı.

Wonderları yapmak yerine bırakın AI yapsın. Siz gidip ondan zorla alın. Böylesi daha pratik oluyor. :)[signature][hline]Ethernass Diyarına Hoşgeldiniz
Sosyal ağlarda paylaş

oha kariyerimin zirvesindeyim =)
warlords da oynuyorum.

oyuna başladığım yer mekan olarak güzeldi hemen yunanlılar vardı yanımda hemen sınır çektim şehirlerle gelemediler daha kuruldum.
teknoloji çoştum para flm zaten 20k altın var.
Unit artık çoğu canon infarymen dierleri daha yapamadılar şimdi saldırmayı düşünüyorum.
Mısırla oynuyorum bütün dünyayı geliştirdim =)
Önce deniz yoluyla dier uygarlıkları buldum hepsine teknoloji sattım yanlışlıkla perslere 3 teknoloji hediye ettim =) litarute dahil adamlar tanrı ilan edicekler beni resmen.
Bi tek Sümerler zorluyor.Hep artizlik yapıyorlar concatc america flm yada dalarım diyor.
Bende savaş istemiyorum hepsini bombalamayı düşnüyüorum sonra.

oyun zevkli oldu ya yunanların 3 şehrini aldım kultur ile şimdi başkentleri ile yanyanayız başkenti alınca ne oluyor?
Çünkü sümerlerin başkenti denizde çok büyük bi çıkarma yapmayı düşünüyorum.Alırsam çökerlermi?[signature][hline]tuana...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
blackchaos, 28 Eylül 2004 17:49 tarihinde demiş ki:
oyun zevkli oldu ya yunanların 3 şehrini aldım kultur ile şimdi başkentleri ile yanyanayız başkenti alınca ne oluyor?
Çünkü sümerlerin başkenti denizde çok büyük bi çıkarma yapmayı düşünüyorum.Alırsam çökerlermi?

Başkentini almış oluyorsun. :) Bunun dışında çökme gibi bir olay yok. En büyük şehri otomatikman yeni başkent oluyor. Ancak başkentler genelde üretim ve altyapı olarak güçlü olduklarından uygarlık ciddi bir darbe alıyor.[signature][hline]Ethernass Diyarına Hoşgeldiniz
Sosyal ağlarda paylaş

akadaşlar bi soru daha benden:
pyramid inşaası bittikten sonra kurduğum şehirlerde de granary çıkıyor mu??
ya da aynı şekilde sun tzu's art of war inşaası bittikten sonra kurulan şehirlerde barracks?
yoksa sadece wonder tamamlandığında kurulu olan şehirlerimde mi çıkıyor bu binalar???
Sosyal ağlarda paylaş

bi şey daha :)
şimdi colosseum 2, cathedral de 3 happy faces sağlıyo ya..
ikisini de kurarsam 5 happy f. sağlıyo mu yoksa sadece fazla h.f. veren bina mı aktif oluo??
bu diğer binalar için de geçerli tabii mesela bankla marketplace gibi aynı işlevi gören binalardan birini yapmak gereksiz mi yoksa ikisinin özellikleri de toplanıyor mu??
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Hagen, 29 Eylül 2004 17:08 tarihinde demiş ki:
akadaşlar bi soru daha benden:
pyramid inşaası bittikten sonra kurduğum şehirlerde de granary çıkıyor mu??
ya da aynı şekilde sun tzu's art of war inşaası bittikten sonra kurulan şehirlerde barracks?
yoksa sadece wonder tamamlandığında kurulu olan şehirlerimde mi çıkıyor bu binalar???

bildigim kadarıyla aynı kıtada oldugun sehirleri kapsıyor.

yani cok adalı bir mapte oynuyorsan o kadarda etkili degil[signature][hline]
My loving heart
Lost in the Dark
Sosyal ağlarda paylaş

bir ada icinde kurmus oldugun ve kuracagin butun sehirlere granary verir.

en onemli wonderdir bence. settler yapimini hizlandirir oyunun basinda ki bu da cok onemli bisidir. ama piramide baslayacagin zamani iyi ayarlamalisin; sen piramit yaparken diger sehirlerin settler basmaya devam edecek durumda olmali.[signature][hline]Borbag, 25 Eylül 2004 21:55 tarihinde hakli olarak demiş ki:
yeteri kadar seksi ve/veya güzel bir kız her adama her istediğini yaptırır.

Sosyal ağlarda paylaş

oyun feci zevkli oldu
warlords da oynuyordum

bilimi %30 da tutup para biriktirdim.
20k oldu
%100 e çıkardım İndusturial age deki çoğu bilimi araştırdım diğerleri daha 1-2 bilim araştırmışlar.
Ama topraklarımda hiçbirşey çıkmıyor
mecburen gidip sömürge yapıyorum.Kimde coal ve salt. varsa gidio o şehri alıyorum sonra barış ilan ediyorum =)
Bütün dünya İngilizlere karşı birleşti ingilizlerlede aram çok iyiydi bana military alliance önerdi ve karşılığında rescueleri ve 350 altın =)
kabul etmedim hemen arkasından greece bana embargo önerdi ingilizlere karşı yoksa karşımızdasın dedi
ama ingilizlerden çok şey alıp satıyorum.
ortalık karıştı =)
Biraz daha zorlarlarsa Greece hemen yanımda dağıtmayı planlıyorum küçücük ülke.[signature][hline]tuana...
Sosyal ağlarda paylaş

said:
blackchaos, 30 Eylül 2004 18:21 tarihinde demiş ki:
oyun feci zevkli oldu
warlords da oynuyordum

bilimi %30 da tutup para biriktirdim.
20k oldu
%100 e çıkardım İndusturial age deki çoğu bilimi araştırdım diğerleri daha 1-2 bilim araştırmışlar.
Ama topraklarımda hiçbirşey çıkmıyor
mecburen gidip sömürge yapıyorum.Kimde coal ve salt. varsa gidio o şehri alıyorum sonra barış ilan ediyorum =)
Bütün dünya İngilizlere karşı birleşti ingilizlerlede aram çok iyiydi bana military alliance önerdi ve karşılığında rescueleri ve 350 altın =)
kabul etmedim hemen arkasından greece bana embargo önerdi ingilizlere karşı yoksa karşımızdasın dedi
ama ingilizlerden çok şey alıp satıyorum.
ortalık karıştı =)
Biraz daha zorlarlarsa Greece hemen yanımda dağıtmayı planlıyorum küçücük ülke.

eheh baya eglenceli hale gelmis kac yılındasın?[signature][hline]
My loving heart
Lost in the Dark
Sosyal ağlarda paylaş

bela oldum resmen :)
son bi soru:
leader'le wonder yapımını hızlandırmayı beceremedim bi türlü bu sefer de..
leaderde sadece fortify-activate ve disband seçenekleri çıkıor
b'ye basınca army kuruyor da wonder yapımını hızlandırmayı keşfedemedim bi türlü..
Sosyal ağlarda paylaş

yok benim oynadığım normal civ 3.

conquests diil o yüzden sadece 'leader' çıkıyor, civilopedia da hem army kurar hem de wonder yapımını hızlandırır diyor ama wonder yapımını nası hızlandıracağımı bulamadım bi türlü

işin ilginç yani army kurmakla da ilgili bi ikon yok, civfanaticste b tuşu ile army kurabilirsiniz dior, ordan öğrendim denedim o oluyo ama wonder konusunda bişi bulamadım bi türlü.. ..

bi de şu patchle ilgili sorumla ilgili bi fikriniz var mı acaba??

[Bu mesaj Hagen tarafından 04 Ekim 2004 17:34 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...