Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Eczacılığı öldürene kadar devam

KapIKulu

Öne çıkan mesajlar

mardox said:

@NolaxThensbane
Bu ülkede hiç üniversite eğitimi almadığını iddia ediyorsun yani eczacıların?
bi kaç kötü eczacıya denk gelmişsindir genelliyorsundur.
bir sürü dermatolojik merhem reçete ettirdim / ettim hiç bir reçetem geri dönmedi eczacı bunu yapmayı bilmiyormuş diye :P

Ben öyle birşey iddia etmedim. Üniversiteden alınan eğitimin gerçek anlamda hiçbir işe yaramadığını bakkaldan öteye gidemediklerini söylüyorum haliyle birçoğu paslanıp normalde yapması gerekeni yapamayıncada laf yer.
Sosyal ağlarda paylaş

google hazretlerine sorum, eczacı ne iş yapar diye;

"Birçok Batı Avrupa ülkesinde, ilacı, marketten herhangi bir ürün satın alır gibi alamazsınız. Eczaneye gittiğinizde, sizi çırak veya kalfa değil; beyaz önlüğü ve yaka kartıyla bizzat eczacı karşılar. Reçetenizi kontrol eder. Hastanın teşhisi, yaşı, gebelik ve emzirme durumu, alkol kullanımı ve almakta olduğu başka ilaçları, mevcut diğer hastalıkları ile verilen reçetedeki ilaçların uygunluğunu gözden geçirir. Önerilen doz ve kullanım şekline dikkat eder. Herhangi bir çelişki veya kuşkulu durum varlığında ya hekimi arayarak durumu açıklığa kavuşturur veya hastayı hekime yönlendirir. Herhangi bir sorunun olmaması durumunda da, ilaçları hastaya tanıtır ve hangisini ne dozda, ne zaman, nasıl ve ne kadar süreyle alması gerektiğini; olası yan etkileri; ilacı nasıl ve ne koşullarda saklaması gerektiğini anlatır. "
Avrupada bunları yapıyorlarmış ! Gelde inan.
Sosyal ağlarda paylaş

navyamphs said:

google hazretlerine sorum, eczacı ne iş yapar diye;

"Birçok Batı Avrupa ülkesinde, ilacı, marketten herhangi bir ürün satın alır gibi alamazsınız. Eczaneye gittiğinizde, sizi çırak veya kalfa değil; beyaz önlüğü ve yaka kartıyla bizzat eczacı karşılar. Reçetenizi kontrol eder. Hastanın teşhisi, yaşı, gebelik ve emzirme durumu, alkol kullanımı ve almakta olduğu başka ilaçları, mevcut diğer hastalıkları ile verilen reçetedeki ilaçların uygunluğunu gözden geçirir. Önerilen doz ve kullanım şekline dikkat eder. Herhangi bir çelişki veya kuşkulu durum varlığında ya hekimi arayarak durumu açıklığa kavuşturur veya hastayı hekime yönlendirir. Herhangi bir sorunun olmaması durumunda da, ilaçları hastaya tanıtır ve hangisini ne dozda, ne zaman, nasıl ve ne kadar süreyle alması gerektiğini; olası yan etkileri; ilacı nasıl ve ne koşullarda saklaması gerektiğini anlatır. "

Avrupada bunları yapıyorlarmış ! Gelde inan.

bunu okuyunca aklıma geldi, abd de iken arkadaşa bi ilaç almamız yarım saat fln sürmüştü, form doldurmuştu çocuk antibiyotik almak için sdf
Sosyal ağlarda paylaş

goldbaren
işte sağlık sisteminin gitgide kötüleşmesini halka anlatamıyoruz ne yazık ki
ne zaman anlatmaya çabalasak, yaptığımız grev karalanıyor, maaşlarımız kasıtlı olarak haberlerde manşet atılıyor(gerçekten bu ülkenin en önemli olayı doktor maaşı :D ),

tam gün yasası içinde hastaneleri ticarethaneye dönüştürecek bir sürü değişiklik var mesela protesto ediyoruz bu durumu hooopp aynı akşam TRT'de kendimizi görüyoruz doktorlar hem devlette hem muayenehanede çalışamadıkları için ayaklandı diye, oysa biz çok başka maddelere itiraz ediyorduk... gerçekten bel altı çalışıyor adamlar
Sosyal ağlarda paylaş

Eczane sayıının çokluğu eczacılık mezunu insan sayısının çokluğu yüzünden ki şu an benim mesleğim olan Avukatlık dahil bu durumdan muzdarip, üniversiteler mezun basıyor.

İlaç fiyatlarındaki ucuzlamanın temel problemi, eczacı eczanesinde 3 nedenden dolayı fazla sayıda ilaç bulundurmak zorunda;

1)İlaç çeşidi çok.
2)Toplu ilaç alımında indirimler vs. oluyor ki karın önemli bir kısmı da bu toplu alım avantajlarından kanaklanıyor.
3)Hasta geldiğinde bir kere "bu ilaç yok bizde, 2 saate getirtiriz" derseniz o hasta bir daha size gelmez. Yani stoğunuz sağlam olacak.

Bu da eczanelerde parası ödenmiş, 50.000-60.000 TL değerinde ilaç olmasına neden oluyor.

Sen %10 indirim yaptık dediğin anda eczacının elinde önceden 50.000 değerinde mal varsa bir anda 45.000 değerinde mal oluyor. 5.000 direkt zarar eczacıya yükleniyor.

Bu arada birçok pati ve vatandaşın genelinin "eczacılar çok kazanıyor!" klişesini de nereden uydurduklarını da merak etmiyor değilim. Annem 30 yıllık eczacı, birçok eczacı aile dostumuz var, hiç de öyle çok kazanan duymadım. Elbette istisnalar daima vardır ama o zaten her meslekte var.
Sosyal ağlarda paylaş

navyamphs said:

mardox said:

biri gelir eczanyle bakkalı bir görür,

Değil mi ?
Buyur sen söyle farkı da bizde anlayalım.
Bakkal ile eczacının farkı nedir ?
1. Bakkal dükkanında durur, eczacı durmaz.
2.

mesela bizim çorbacı var sahibi 7/24 orda ilaçları o satmalı o zaman hı hı

4 senelik akademik eğitim almış biri ile bakkal karşılaştırılır mı hiç mi söylediklerini bir düşünüp tartmıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

işte ecza fiyatları düşecek eczacılar ona isyan ediyor gibi sunmuşlar.

halk da seviniyor / "karı kısıldı diye söyleniyor pezemenk" falan diyor.

evet günümüzde bakkaliye gibi işletilen eczaneler çoğunlukta, ama sanmayın ki çözüm yukarıda belirtilenler. ileride daha güzel ve sistematik tokatlanmak üzere değişecek sistem. sadece hasta değil doktor ve eczacı da tokatlanacak üstelik.
Sosyal ağlarda paylaş

dusuncelihayvan said:

Abi neye itiraz ediyorsunuz söyler misin? Cidden merak ettim başka konularınızı.

-hasta sayısı keyfi olarak arttırılamaz. bir doktordan günde 80 hasta bakılması istenmesi saçmalık
-kontrolsüz bir sabim hattı var. nezle bile olsan dr o an kalp krizi geçiren biriyle meşgul bile olsa benimle ilgilenmedi diye şikayet edebilirsin. doktorun anında savunması istenir.
-hastaneler ticarethane olmadığı için, hastanelere ve çalışanlarına yapılan ödemelerin kriterleri düzeltilerek, sabit miktarının "performans" denilen değişken miktarından çok çok fazla olması gerek (%80 sabit %20 performans gibi, şu anki durum bunun tam tersi) Yoksa hastaneler doktorlara daha fazla kan tahlili idrar tahlili röntgen filmi istemesi konusunda baskı yapar.(mevcut sistemdeki gibi)
-bir dr tam zamanlı çalıştıktan sonra muayenehane açma hakkı olmalı. (yani hem devlette çalışan hem muayenehanesi olan değil, sadece muayenehanede çalışan) fakat sgk yaptırımlarından dolayı dr'lar muayenehanelerini kapatıp özele geçmek zorunda bırakıyorlar.
-en önemlisi halktaki doktor düşmanlığını körükleme çabalarından vazgeçmesi gerekir bakanlığın. çünkü hasta (hizmet alan) ve doktor hizmet veren) arasındaki ilişki ve iletişim iyileştirilmedikten sonra hiç kimse sağlık sisteminin düzeltildiğinden bahsedemez
valla kabaca düşününce akla gelenler bunlar. off topic olmasın millet anlamsız kabaran nefretini kusma aracı haline getirmesin diye bu konuyu daha fazla uzatmıcam
Sosyal ağlarda paylaş

eczacılık sistemi kaldırırsın amerkidaki gibi bir eczane zinciri kurarsın aradan bazı eczacıları işe alır dagıtım noktaları falan olurlar. Geri kalanlarda diplomasıyla fln oynar işte artık o ilac firmasının basında bir siyasinin kızı mı oglu mu eniştesi mi damadı mı olur onu bilemem zaten saglık sektorune bir noktadan girdiler ilac sektorude ayrı bir ballı kaymag
Sosyal ağlarda paylaş

adamlara anlatamıyosun ki

doktorlar devlet maaşından hallice bir maaşa x kişisinin dev muayehehanesinde (medik ana hospital!) yancı olacak işte.

"x profesörün yerine git çok para alıyo ama yapıyo" yerine "y hastanesine git orada çözüyolar ama çok paramı aldılar" diyecekler.

aynısı eczada da olacak.

@mardox

performans sistemi rezalet hakikaten. adamlar yalap şalap muayene yapmaya mahkum. tamamen doktorun insafına kalıyor. onlar da halkla boğuşa boğuşa sıfır alçakgönüllülükle iş yapıyor. bunu gören hasta ayrı kızıyor haklı olarak.

daha geçen diş doktoru arkadaşım 20 yaş çekimi yaparken (çeneyi iyice kanırtmak gerekiyor) çene çıkardı diye (düşük ihtimal de olsa mümkünmüş çene çıkması) hastanın ailesi gelip tartaklamış. camları kırmışlar falan
yer:dudullu bu arada asfdfsa
Sosyal ağlarda paylaş

mardox said:

-kontrolsüz bir sabim hattı var. nezle bile olsan dr o an kalp krizi geçiren biriyle meşgul bile olsa benimle ilgilenmedi diye şikayet edebilirsin. doktorun anında savunması istenir.
-hastaneler ticarethane olmadığı için, hastanelere ve çalışanlarına yapılan ödemelerin kriterleri düzeltilerek, sabit miktarının "performans" denilen değişken miktarından çok çok fazla olması gerek (%80 sabit %20 performans gibi, şu anki durum bunun tam tersi) Yoksa hastaneler doktorlara daha fazla kan tahlili idrar tahlili röntgen filmi istemesi konusunda baskı yapar.(mevcut sistemdeki gibi)

diyorsun da, ben hastaneye her gittiğimde "off bize de bi bakmadılar hala!!" diyen insanları çok fazla görüyorum, özellikle acilde, ve hiç birisinin de açıp şikayette bulunduğunu duymadım. ki gidip sorunca gerekli açıklamayı yapıyor birileri, işte hastalığın durumuna önceliğine göre bakılıyor hastalara diye, o zaman bile öff püff edenler olsa da oturup bekliyor herkes, bu 1 saat olsa da 2 saat olsa da.
ki böyle bi şikayet hattının olması güzel bişey bence, gereksiz yere bekletildiğini düşünen vatandaş şikayetini bildirebilmeli, eğer haksızsa zaten doktor savunmasında yazar, onun için bir problem olmaz ?

ikinci dediğininde tek sebebi yine doktorlar. önceden günde sallana sallana toplam 4-5 hasta bakmasalardı şuan böyle bir sistem olmazdı, değil mi ? kusura bakma da hastaneleri ticaret hane olarak görmeyen doktor %1dir, o da belki =)
Sosyal ağlarda paylaş

dragon slayer
neyi anlatamıyorum bilmiyorum ama gerçekten çaba harcıyorum :P
birincisi türkiyede dr sayısı ne yazık ki yetersiz, ayrıca nezle olan da acile gelmemesi gerekir aslında adı üstünde ACİL SERVİS. nezle de kulak akıntısı da grip de bakteriyel enfeksiyon da sıra beklemiyim diye acile başvurursa tabii herkes beklemek zorunda kalır... neyse şikayet hattı olsun güzel bişi ama kontrolsüz olmasın. acilde günde 300-400 hasta bakılır o kadar hengamenin içinde dr'u bir de kalkıp neden nezleye bakmadın diye savunmasını istiyorsun ki? bu işin insiyatifi sadece hastada olması yanlış değil mi? şikayet edilen tarafı da sürekli yormaya gerek var mı amaan nasılsa savunmasını hazırlar bişi çıkmaz diye
(bir de doğu taraflarını düşün insanların en ufak şeyden tahrik olduğu ortamları)

performans sistemi senin iyiliğini çin değil ama. doktor yine aynı maaşı alır birinde seni sallan sallana diye tabir ettiğin tıbbi etik ve deontoloji otörleri, klinik prensipleri tarafından önerilen süre olan 25dk'yı sana ayırır ve seni gerçekten tedavi eder. diğer türlü sana ayrılan max süre olan 4dk'da yüzüne bakıp ilaç yazmak zorunda bırakılır.
Sosyal ağlarda paylaş

acile gelen grip var grip var biri 40derece ateşle gelmiştir diğeri burnum aktı antibiyotik yazın için gelmiştir arasındaki farkı belirtmek lazım. Ayrıca danısmanın bunu tatlı dille soylemesi bilgi vermesi gerekir insanları salak yerine koyup orada suursuzca 3saat bekletmenin mantıgı yok. Verilen cevaplar doktor gelecek ilgilenecek e sen adamı 3 saat bekletirsen cinnette geçirir doktorada saldırır.

Kaldı ki doktorlara bok atmadan duramıcam kusura bakmayın ameliyatlarda bile bıçak parası ameliyat malzemelerini aldıran adamlara kimse güvenmez.

Ayrıca hiçbir doktor oturup senle 25dk ilgilenmez kanser olsan bile ilgilenmez ameliyatında ancak 25dk seninle ilgilenir.
Sosyal ağlarda paylaş

Doktorlar...

Adamlar dünyanın en zor bölümünde 10 sene okur, TUS gibi bir sınavı atlatır, allahın unuttuğu yerlere 1.5-2 sene zorunlu göreve gider, erkeksa zaten askerlik banko 1 sene.

Sonra adamlara günde +100 hasta dayarlar, üzerine dayak yerler, hastaneler "tahlil yaz, görüntüleme yaz!" diye baskı kurar, hastalar zaten doktorları beğenmez.

Bu memlekette en az akıl karı iştir doktor olmak.
Sosyal ağlarda paylaş

@nolax
bu kadar kuyruk acısı olcak ne yaşadın bilmiyorum zaten kötü niyetini kendin belirtmişsin "bok at" izi kalsın aynen devam...
bir de bana anlatıyorsun acil ortamını sanki ben bilmiyorum. yok nezle gelmezmiş, 40 C ateş gelirmiş, yok doktor dayağı hakedermiş... hakkaten seninle neyi tartışıyım ki? olgunluk içeren bir kelimen yok mesajında. ergen tahrikiyle gelmişsin işte başlığa önce eczacılara eğitimsiz dedin şimdi de doktorlara bok atıyosun

neyse konu çok offtopic oldu eczacılardan özür dileyerek, acil servisteki hengamenin asıl nedenini anlatayım:
nezledir kulak ağrısıdır sabah acile gelir sıra beklememek için, kabul etmiyoruz aile hekimine veya kulak burun boğaza gidin deriz akşam nasılsa kabul etmek zorundasınız diye aynı adam akşam gelir hatta daha vahimi kabul etmediğimiz zaman sabime şikayet ediliriz çünkü doktorun yaptığı triaja güvenmez bakanlık :D halkımız ACİL servisi hakkıyla kullanmaya başlayana kadar ne yazık ki herkes beklemek zorunda kalıcak.
Sosyal ağlarda paylaş

oturduğum bölgede bakkal sayısının 3-4 katı eczacı var, kim zorluyor bu insanları eczacı olmaya? Ufak bir yerde oturuyorum ve herkes birbirini aşşağı yukarı tanıyor. Eczacılığa başlamadan önceki durumlarını ve şuanki durumları arasında inanılamayacak kadar yüksek bir servet farkı var. Bu ne biçim bir saçmalık? kar sanırım %100000000000000000, ya da uzulsüz bir şeyler yapıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

tarçın said:

oturduğum bölgede bakkal sayısının 3-4 katı eczacı var, kim zorluyor bu insanları eczacı olmaya? Ufak bir yerde oturuyorum ve herkes birbirini aşşağı yukarı tanıyor. Eczacılığa başlamadan önceki durumlarını ve şuanki durumları arasında inanılamayacak kadar yüksek bir servet farkı var. Bu ne biçim bir saçmalık? kar sanırım %100000000000000000, ya da uzulsüz bir şeyler yapıyorlar.

Sektörden olmayan ya da tanıdıgı biri olmayanlar böyle konustukca sinir oluyorum.Annem eczacı bayramlardan baska tatil yapıtıgını daha görmedim.3-4 kere eczanenin yerini değiştirdik batmak üzere olduğumuz için.Şuan sağlık ocağının yanındayız ve iyi iş yapıyoruz.Ama devlet saolsun geçen sene 40lira alarak satmaya çalıştığımız ilacları üst üste indirim yaparak 10 liraya kadar düşürmeyi başardı.Tamam indirim olsun sağlık sigortası olmayanlarda ilaç alsın ama eczacının elindeki sermayesinin değeri düştü konuyu açan arkadaş bunu anlatmaya çalışmış ama herkes saldırmış eczacılar zengin diye.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...