Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Işıktan Hızlı Hareket Eden Parçacıklar -Cern'ün OPERA deneyi

zeper

Öne çıkan mesajlar

Cuce said:

abi mal gibi calısan elektronik donanımlarımızla nasıl o kadar ufak bi farkı ölcebiliyoruz?

Mesafe yeterince uzun oldugu icin olculebiliyor.

Hatta isik hizinin kabaca yapilan ilk olcumu, orta caga yakin bir zamanda karsilikli konulan iki ayna ve mum isigi ile yapilmisti.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Cuce said:

abi mal gibi calısan elektronik donanımlarımızla nasıl o kadar ufak bi farkı ölcebiliyoruz?

Hatta isik hizinin kabaca yapilan ilk olcumu, orta caga yakin bir zamanda karsilikli konulan iki ayna ve mum isigi ile yapilmisti.

anlatsana nasıl yapılmış, merak ettim
Sosyal ağlarda paylaş

codename_curse said:

di said:

Cuce said:

anlatsana nasıl yapılmış, merak ettim

Tam hatirlayamadim olayi. Deneyin adini da bilmiyorum, bulamazsaniz musait bi ara bakarim. =)
Sosyal ağlarda paylaş

zeper said:

michelson morley deneyi

Yok Michelson Morley baska. Onlar civa havuzu ile dunyanin donusuyle ilgili bir seyler yapiyorlardi sanki.

Bahsettigim sey su asagidaki bu arada.

said:
The first measurement of c on Earth was by Armand Fizeau in 1849. He used a beam of light reflected from a mirror 8 km away. The beam passed through the gaps between teeth of a rapidly rotating wheel. The speed of the wheel was increased until the returning light passed through the next gap and could be seen. Then c was calculated to be 315,000 km/s. Leon Foucault improved on this a year later by using rotating mirrors and got the much more accurate answer of 298,000 km/s. His technique was good enough to confirm that light travels slower in water than in air.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

michelson morley deneyi

Yok Michelson Morley baska. Onlar civa havuzu ile dunyanin donusuyle ilgili bir seyler yapiyorlardi sanki.

Michelson-Morley de aynalarla ışık hızını ölçüyor. Sadece dönen bir setup kullanarak (sistem nasıl işliyordu hatırlamıyorum) ölçüm hassasiyetini baya arttırıyorlardı
Sosyal ağlarda paylaş

bi arkadaşın altığı relativity dersinin hocası şöyle bir mail atmış

"
Hello all,

In response to the avalanche of replies on the topic
of those neutrinos which like Italy so much that they
fly there from CERN at superluminal speeds
, I'd like
to point out that that experiment is nowhere near as
simple as it seems from "v=(Delta x)/(Delta t)".
The original arXiv paper http://arxiv.org/abs/1109.4897
(24 pages) gives a sobering feel for what a complicated
experiment it in fact is. With all the associated
possibilities for error.

Just sayin'. At least for the duration of the relativity
course I am teaching this semester I will insist on
c being the speed limit -- unless I get overruled by
the Supreme Court (or the Kansas School Board).

-Helmut
"
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

Bahsettikleri zaman degerleri cok standart, hatta modern elektronik icin yakalamasi gayet rahat degerler. Ortada yeteri kadar accurate bir zaman referansi olduktan sonra (kristal, atomic clock vs.) elektronik devreler (kisa mesafede) senkronizasyon konusunda bayagi iyidirler.

Senkronizasyon islemlerinde cok sik kullanilan PLL gibi devreler 1 GHz (1 ns) icin 1 sigma'da 1 ps (piko-saniye) hata payi gibi degerler yakalayabilir. Adamlarin olctugu 2.43 ms'de 10 ns hata payi bu sekilde rahat yakalanir. Su yukaridaki PLL'i 2.43 ms boyunca okusan alacagin hata payi 6 sigma'da 9.3 ns. Bunu 50 mW guc altinda yapacak piyasada en az 10 tane cip bulursun. Bu adamlar gibi essek kadar setup'in varsa ve de guc tuketimi onemli deilse 1 ns'e kadar bile inebilirsin.

Buradaki esas dert iki ayri noktadaki sinyali senkronize etmek. PLL gibi devreler cok stabil frekans kaynaklari ister. Isvicredeki ve de italyadaki bu frekans kaynaklari, ne olursa olsun, senkronize olmayacaklardir, ve de bu ciddi zaman farklarina neden olur. GPS'i sanirim bu nedenle kullaniyorlar, GPS uzerinden bir kaynaktaki frekans referansini alip diger tarafa gonderip CDR (Clock-Data-Recovery) yapabilirler. Yalniz bu sefer de 10 ns hata payi yakalanabilir mi emin degilim, zira CDR basli basina bir bela.

Cuce said:

e o zaman napıyolar mekanik yöntemlerlemi ölcüyolar? dijitalize etmeden falan hiçbişeyi?

Bilgi olsun diye soyleyeyim, biseyin dijitize olmasi demek "mekanik" olmadigi ya da gurultusunun olmadigi anlamina gelmiyor. Dijitize sinyallerin gurultusu zaman uzerinde olur, ama bu zamandaki gurultu cok az oldugu icin (1 ps gibi degerler mesela) gunluk kullanimda hissedemezsin.

Tabi iki tane essek kadar uzak seyi senkronize etmeye calistiginda basini agritmaya baslar.
Sosyal ağlarda paylaş

işlerine geldiğinde ışığı bir parçacık, bir ışın olarak ele alan kafa bu durumda bir madde, bir enerji olarak ele alır o zaman bu zamazingoları.

parayı verince baya acaip şeyler yapabiliyor bu bilimadamları. bir şekilde ölçmüşler işte. sanki nasıl yaptıklarını anlatsalar anlayacakmışız gibi merak etmeye gerek yok hehe
Sosyal ağlarda paylaş

Soyle bir baktim da makaleye, zamanlama senkronizasyonunu anlatmamislar bile. Alman bilmemne enstitusu tarafindan 2.3 +/- 0.9 ns olacak sekilde onaylandi diyor. GPS yeterli gelmemis tahmin ettigim gibi. Sanki fiber-optik kablo gordum figurlerden birinde, ama o da yeterli olmaz ki. Hem de hic bahsetmemisler. Supheye dustum simdi.

Birsey daha dikkatimi cekti, 1ns FPGA delay var diyor bi yerde. Bu garip, zira FPGA delay gibi "basit" elektronik seyleri CDR ile kompanse etmek sikca yapilan bisey. "Bunu yapmayan adam allah bilir neleri unutmustur" diye aklimdan gecirmiyor deilim.

Bana sanki bulduklari neutrino isik hizindan fazla olayi sistematik bir hataymis gibi geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

bi arkadaşın altığı relativity dersinin hocası şöyle bir mail atmış

"
Hello all,

In response to the avalanche of replies on the topic
of those neutrinos which like Italy so much that they
fly there from CERN at superluminal speeds
, I'd like
to point out that that experiment is nowhere near as
simple as it seems from "v=(Delta x)/(Delta t)".
The original arXiv paper http://arxiv.org/abs/1109.4897
(24 pages) gives a sobering feel for what a complicated
experiment it in fact is. With all the associated
possibilities for error.

Just sayin'. At least for the duration of the relativity
course I am teaching this semester I will insist on
c being the speed limit -- unless I get overruled by
the Supreme Court (or the Kansas School Board).

-HelmutSheldon
"

fix'd
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...