Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Işıktan Hızlı Hareket Eden Parçacıklar -Cern'ün OPERA deneyi

zeper

Öne çıkan mesajlar

yok einstein o kadar yalan olmaz;
makalede de belirtmiş zaten Einstein newton'un gravity teorisibni çökerttiğinden beri bir şeyler değişmiş ama gene de gezegenlere uygulanabiliyor Newton'un formulü.
Einstein'ın special relatvity bir çok alanda uygulabilir eğer bu doğruysa ama yeni bir durum varmış demek ki ona keşfettiler farklı fizik yasaları uygulanmalı ve bulunmalı

rüzgarı arkasına almak...işte bu harikaydı ahaha.

oldun said:

birde bu deneyi boslukta nasıl denediler ki 730 kmlik bir mesafeden bahsediyorlar francedan italyaya kadar bir vacuum tüneli flan mı var nedir yani yok hava ortamında denedilerse zaten havada ısık hızı 300k deilki nötron 306 olsun bilim adamlarında deilde bu haberi yapanlarda bi gariplik var bence boslukta aynı hızda dır havada baska ortmlarda flan değişiyordur
[/i]

tam bilmemekle beraber %90 eminim ki arada bir boru hattı yok hatta gerek de yok,cern'den fırlatılan neutrinolar rahatlıkla gran sasso'dan detect edilebilir(tarzanca..)
şurada bir pdf var
http://proj-cngs.web.cern.ch/proj-cngs/PDF_files/CERNguides200901.PDF

isteyen gözatabilir, ben arada bir boru hattı olduğuna dair bir şey anlamadım, hatta adamlar 730 km kısa bile diyorlar ee doğru ışık hızında hatta artık ondan bile hızlı giden bir parçacıktan bahsediyoruz gözünü açıp kapamadan cern'de ki detector'de yakalanır.
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada Cern'de atlas'ta çalışan bir arkadşım şöyle bir şey yazmış;

" Of course the theorists all say it is rubbish, from what I know the uncertainty of the measurement from the design is about 7.4 ns, while they have measured 60ns less for the travel time, or approx. 1.4m error vs 18 extra meters of measurement, so either this is true, or they calibrated the system REALLY badly"
Sosyal ağlarda paylaş

zeper said:

yok einstein o kadar yalan olmaz;
makalede de belirtmiş zaten Einstein newton'un gravity teorisibni çökerttiğinden beri bir şeyler değişmiş ama gene de gezegenlere uygulanabiliyor Newton'un formulü.

evet çökmez. sadece einstein'in teorisinin geçerli olduğu durumlar olur (ki bu nerdeyse şuana kadar gözlemleyebildiğimiz herşey) bir de teorinin geçerli olmadığı durumlar olur. yeni bir teori oluşturulursa einstein'ın teorisi bu teorinin özel bir durumu olarak ortaya çıkar nasıl newton mekaniği relativistik mekaniğin sadece özel bir durumu ise.

tabi dünyada hala newton mekaniğinin çöktüğünü sanan insanlar olduğu için yapacak bişey yok Hürriyet falan şimdi hazırlıyodur "Einsten'ın teorisi çöktü" haberlerini
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

abi mal gibi calısan elektronik donanımlarımızla nasıl o kadar ufak bi farkı ölcebiliyoruz?

Cern'de bayağı iyi bir teknoloji kullanılıyor yalnız, ödenekleri çok. Gidip görmedim ama araştırdığım kadarıyla teknolojinin en en en yeni getirilerindne faydalanıyorlar...he bu hassasiyeti ölçmek için ne kadardır bilemyorum ama iyi ölçüm yapan alet kullandıklarından eminim ki onlar da bu kadar emin olmasalar bunu şimdi duyurmazlar, öyle olsa Higgsi bulduk haberlerinin arkasına sığınırlardı çok gerçekçi verilerdi gene de hayır bulmadık henüz diyip haberleri geri çektiler.

şimdi böyle bir duyuru yapıyorlarsa...doğruluk payı olduğunu düşünyorum...ve tırslıyorum Steins gate olmaktan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...