Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ramazan ve Zam

saturn

Öne çıkan mesajlar

İftar yemeklerinin aynı zamanda bir çok ailenin ahbabın akrabanın bir araya gelmesi açısından sembolik ve geleneksel bir yeri var. Bu yüzden ziyafet bahanesiyle insanlar bir araya geliyor falan.

Ayrıca aç iken alışveriş yapmayı deneyin bir mesela. Kanıtlanmış bariz araştırmalar var bu konuda. Çok basit insani durumlara bakıyor.

Bir de gıda yardımları yapan çok olur bu ay. Oruç tutmak gibi o da bir islam buyruğu çünkü.

Tüketim bu gibi sebeplerden artıyor sonuç olarak.

Anladığım kadarıyla burda oruç tutan insanlara saygın budist rahiplermiş gibi böyle bir ermiş, olmuş muamelesi yapılıyor ve sonuçta bu tarz basit/olağan davranışlar eleştirilmeye çalışılıyor. Garip yani. Yok ki öyle bir şey. Millet ezberden gelenekten tutuyor işte sonrasında da yine gelenek itibariyle kendini memnun da ediyor eşe dosta verdiği ziyafetlerle, ona buna ettiği yardımlarla, açken yaptığı fazla alışverişle vs. İşin derin felsefi boyutu falan yok yani rahat olun azcık asd
Sosyal ağlarda paylaş

saturn said:

Benim bildiğim ticarette bir malı fazla alıyorsan fiyat düşer atıyorum tanesi 1 lira ise 110 tane alırsam 100 lira gibi. Ramazan ayında tüketimi artan malzeme de bırakın indirimi zam bile yapılmasa önceki aylardan daha çok kar yapılacağı bir gerçek. hem sürüm hem de müslüman kardeşlere bir katkı niyetine fiyat gene aynı kalsa olmaz mı? Bakın mal eskisinden daha ucuz olsun demiyorum. zam olmasın ve yapacağın zamı kutsal ay ramazandan sonra yap. Asıl vurgun neden ramazandadır

O öyle değil abi, zorunlu tüketim malı yiyecek içecek; eğer sen tüccarsan malın satışının artacağını tahmin ettiğin anda müşterinin ikame vb. mallara yönelmesine neden olmayacak kadar fiyat arttırırsın karın katlanır gider, hatta normal günlerde satamadığın antin kuntin şeyleri de RAMAZAN PAKEDİ adı altında iyi satılan bir kaç şeyle beraber paketlersin hesaplı görünen fiyatlardan süslü kutularda satarsın, gelsin paralar.

Bu arada müslümanlık komünizmle falan alakası olan bir din değil, tam anlamıyla kapital düzene dayanıyor, o yüzden müslümanlığa yakışmıyor vs. demeyin, sebil gibi hadis var ticarette her yol mübahtır gibi gibi. Dinin hümanist yanıyla ticaret ahlakına yaklaşımını karıştırmayın, bildiğim kadarıyla ticaretle ilgili islamdaki en büyük kısıtlama ticaret yaparken yalan söylememek.

Hani islamın şartlarından olan bağış yapmak (unuttum şimdi janjanlı adını) falan bugün en kral kapitalist ülkelerin sosyal yardım (işsizlik maaşı, çeşitli fakirlik yardımları, ikramiyeler vs.) mantıklarının temelini oluşturuyor. Fakirin parası olacak ki onu harcasın, üretim-tüketim sürekliliği sağlansın falan falan.
Sosyal ağlarda paylaş

Wispy said:

Mate sen biraz değişik bir yerden yaklaşmışsın olaya ya.

İslamın zekatı, bağışı vs teşvik etmesinin nedeninin nasıl tüketimin artması olduğunu düşündün anlamadım.

Tüketim çılgınlığı 20. yyda oluşmuş bir terane zaten.

Abi tüketim çılgınlığı değil, bu basit bir mekanik, parası olmayan adam bir şeyler alamaz, adam bir şeyler alamazsa da o bir şeyleri üreten, satan adam aç kalır sonuçta. Şimdi bunu bir elimize alıyoruz.

Aç kalan adam, ANNE BİZİM NİYE PÜSKEVİTİMİZ YOK! diye isyan eder, o devirde taş, sopa, meç, pala, yay falan kapar toplanır, zengine saldırır. Bunu da öteki elimize alıyoruz.

Şimdi elimizdekilere bakarsak bir islam devletinde zekatla, bağışla ekonomiye katılabilen, aç kalmayan, isyan etmeyen yine fakir ama mutlu müslümanlarımız var.

Bu kötü bir şey değil, modern ekonomiyle benzeşiyor islami kuralların ortaya çıkarttığı ekonomi modeli.

Zaten islam hukukuyla (şeriat işte) vs. bir yönetim biçimi olmak için biçilmiş kaftan, insanları adaletli olmaya, çalışmaya yöneltiyor ve hatta fiziksel cezalar vererek manevi olduğu kadar maddi olarak da zorluyor, insanları eşit kılıyor; kast sistemini kaldırıyor, insanları beş vakit toplayarak, hutbeler, vaazlar vererek kontrol altında tutuyor; iyilik, vicdan, doğruluk, kardeşlik gibi öğeleri aşılıyor falan.

Müslümanlığın semavi yanının yanında bir de devlet yanı var, sosyal devlettir evet, ama politikaları komünist vs. değildir kesinlikle, alakasız direk.
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten islam dini komünisttir demiyoruz , öyle olsa şeriatın hayalini kurardım devrimin değil.Herşeyden önce komünizm materyalisttir dinler idealist ; ama bazı yakınlıklar var gibi
Mesela
''Göklerde ve yerde ne varsa hepsi Allah’ındır'' diye ayet vardır.Burdan insanların kaynaklardan ve nimetlerden sadece ihtiyaçları kadar yararlanmak için faydalanabiliceği düşüncesi ve asla asıl sahibi olamıyıcağı geliştirilebilir.
Marksta ''Bütün bir toplum, bir ulus bile,
yada eş zamanlı olarak var olan toplumların tümü birden bile
yer yüzünün sahibi değildirler. Bunlar onun yalnızca zilyetleri;
yararlanma hakkı sahipleridirler.'' der.
Yine o klişe ''komşusu aç yatarken tok yatan bizden değildir'' hadisi var.Benim gördüğüm islam dininin aslında sosyalist bir yönetime kapalı olmadığı
edit : Sosyal demokrat bir yönetime ise hiç kapalı olmadığı
Sosyal ağlarda paylaş

İslam dininin komunist olup, olmaması mesele değil, bunun konuşulması bile komik. Böyle bin benzerlik de yoktur.

deadwoll güzel açıklamş. bu klasik mekanik işte. yoksulu girişimci haline getirmek her zaman için daha caziptir, yapılan da bu olmuştur, doğru. onu da sisteme bağlama, borçlandırma mantalitesi işte. şimdilerde mikro kredi deniyor heralde, hatta bddk'nın izniyle oluyor, denetleniyor falan filan

16, 17. ve 19.yy ingilteresinde yoksullukla ilgili yapılan reformlar, yoksullukla ilgili çıkarılan yasalar, kontrol altına alınmak istenmesi falan belli yani

Herhangi bir din, sosyalist veya sosyal demokrat veya karporatist bir yönetimi destekler mi, kapalı mı açık mı bilemem de, sosyalizmin dine bakış açısı olayı var bir de
Sosyal ağlarda paylaş

fede said:

doğum günü, sevgililer günü, yılbaşı filan ırta zırta bok gibi para harcanınca niye ses çıkmıyo lan

Bunlar zevk veya tüccar zekalarıyla alakalı birşey

Ama bizim konumuz ramazan ve islama inanan birisinin( bazı durumlar dışında ) mecburi tutacağı oruç. Burada hepimiz müslümanız her aldığımız coca cola nasıl filistinde bir kurşun ediyorsa ve biz coca cola almayıp dolaylı yoldan müslüman kardeşlerimize katkıda bulunuyoruz geyiği vardır ya. Neden ramazana gelince böyle düşünülmez
Sosyal ağlarda paylaş

eğer durum bu dediğin gibi olsaydı coca cola türkiyede iflas ederdi. o yüzden bu topiğin argümanı baştan yanlış. etrafınızdaki bakkala kasaba manava bakın, % kaçının "dini bütün, hacı amca" olduğunu hesaplayın, sonra gelip bu topicteki argümanları bi daha düşünün.
Sosyal ağlarda paylaş

saturn said:

ahmedinejad said:

evet fırsatçılık bunun adı da abartılmadığı sürece serbest piyasa içinde sorun yok.

normalde kahvede 50 kuruş olan çayın maç günleri 5 lira olması gibi bişey.

maç işi zevk işi. zevk işi ile bir müslümanın mecbur olduğu işler aynı değil.

Neye mecbur abi müslüman ramazanda iftar saatinde 10 saat aç kaldım diye 2 öküz yemeye mi?

Yada normal günde yemek yemiyormu bu illa ramazanda çok sık sofra kurup normal bi ögünde yediginin 3 katını mı yemeye mecbur.

Çok basit bişey bu bi mala talep aşırı derecede artıyor sonucundada fiyat artıyor.Gayet normal bişey bu ekonomik dengeler içersinde.

Ha evet keski dünya böyle bi yer olmasa insanlar el ele tutussa birlik olsa uzansak sonsuza filan ama olmuyo tabi gerçekte sarkı o.Ekonomik genel geçer bi olayıda dine baglamısınız helal yani.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...