Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dinler uygarlığı geri mi götürüyor ?

Karea

Öne çıkan mesajlar

Puta tapmak diye birşey yoktur aslında, adamlar tanrlarının o putlar olduğuna inanmıyor sadece tanrıları ile yakınlık kurmak için kullandıkları semboller onlar. İbrahimi dinler paganları indirgeyebilmek için putperest derler ki şahsi fikrim bunun biri sana "işte annem" diye resmini gösterdiğinde "hayır o senin annen değil o bir resim" demek kadar saçma.

Kaldı ki bu uygarlığın bir kriteri değildir.

Açıkçası kız gömme efsanesinin de yine kadınların göğüsleri açık gezmesi, ensest ilişkiler vs gibi insanların eskiye bakmasını engelleyip yeni inanca sarılmasını sağlamak için yaratılmış distopyanın bir parçası olduğunu düşünüyorum. Şahsen dini efsanelerden başka hiçbir yerde böyle birşeyin varolduğunu okumadım ve mantıklı da gelmiyor. Kızları gömüyorlarsa poligami nasıl olabilir bir kere adamlarda, kadın bulabilmek için paso sağa sola saldırmaları gerekir ki Araplar'ın bu agresifliği İslam'dan sonra başlıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Puta tapmak diye birşey yoktur aslında, adamlar tanrlarının o putlar olduğuna inanmıyor sadece tanrıları ile yakınlık kurmak için kullandıkları semboller onlar. İbrahimi dinler paganları indirgeyebilmek için putperest derler ki şahsi fikrim bunun biri sana "işte annem" diye resmini gösterdiğinde "hayır o senin annen değil o bir resim" demek kadar saçma.

ahah ne güzel yazmışsın
aklıma şu geldi

http://24.media.tumblr.com/tumblr_llmr1fFT1b1qknzb0o1_500.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Puta tapmak diye birşey yoktur aslında, adamlar tanrlarının o putlar olduğuna inanmıyor sadece tanrıları ile yakınlık kurmak için kullandıkları semboller onlar.

Herhalde canım, teferruata girmeye gerek duymadım yoksa tabi ki adamlar kendi yaptıkları puta tapmıyoarlar. Hee, şu an milyardan fazla Müslüman Kabe'ye dönüp neden ibadet edyorsa o adamlar da aynı şekilde putlarına ibadet etmişler.
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

sadece göz gezdirdim konuya. şu yazı gözüme çarptı. neye ibadet edilmesi gerektiği falan tartışılmıştır diye tahmin ediyorum. lütfen rum suresi 30. ayeti okuyun ve ne anlama geldiğini düşünün. neye/neden/nasıl/nerede ibadet edilmeli gibi birçok şeye açıklık getirebilir. bende biraz getirmeye başladı o yüzden diyorum.

çoğu kişi üşeneceğinden linki de yazıyorum hadi gene iyisiniz.
rum suresi 30. ayet
Sosyal ağlarda paylaş

Batuhan_BJK said:

Nigger_of_the_sand said:

sadece göz gezdirdim konuya. şu yazı gözüme çarptı. neye ibadet edilmesi gerektiği falan tartışılmıştır diye tahmin ediyorum. lütfen rum suresi 30. ayeti okuyun ve ne anlama geldiğini düşünün. neye/neden/nasıl/nerede ibadet edilmeli gibi birçok şeye açıklık getirebilir. bende biraz getirmeye başladı o yüzden diyorum.

çoğu kişi üşeneceğinden linki de yazıyorum hadi gene iyisiniz.
rum suresi 30. ayet

Eh link varsa c/p yapmak da zor birşey değil

RUM 30. (Resûlüm!) Sen yüzünü hanîf olarak dine, Allah insanları hangi fıtrat üzere yaratmış ise ona çevir. Allah’ın yaratışında değişme yoktur. İşte dosdoğru din budur; fakat insanların çoğu bilmezler.

Da ne demek istediğini anlamadım açıkçası.
Sosyal ağlarda paylaş

Biraz daha Türkçeleştireyim...

RUM 30. (Kitap verdiğim peygamberim!)Sen hak yolda olan, İslamiyet'e sarılan, Allah'ı bir bilen olarak Allah'ın insanları yaratma nedeni ne ise ona uy, tabi ol. Allah'ın yaratış nedeninde, şeklinde değişme yoktur. Dosdoğru din tam da budur fakat insanların çoğu bunu bilmezler.
Sosyal ağlarda paylaş

yanlış anlamışsınız, dinler uygarlığı geri götürmüyo, uygarlıklar dini geri götürüyor

dinin amacı zaten uygarlığı EN İLERİ seviyeye getirmek ve bu en ileri seviye insanların dünya üzerinde sonsuz ve tek bir krallık kurmaları gibi fantastik bi felsefe üzerine kuruludur

edit2: bahsettiğim islam değil, bütün dinlerin özünün amacı. Budizmde de böyledir, insanın düşüncelerini özgürleştirmesi söz konusu bkz. meditasyon

edit3:meh.
edit4: meeh
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...