Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dinler uygarlığı geri mi götürüyor ?

Karea

Öne çıkan mesajlar

Ardeth said:

screwy said:

Lutfen bir kisi suan buyuk dinlerden her hangi birinin kitabından bir ornek bulsunki dinin kotu oldugunu gostersin.. Dinde kotu birsey yok..

dini dolaylı yoldan kötü yapan şey dinlerde bulunan "dini lider" kavramı. "dini lider" + "cehalet" = profit

ki zaten dini lider kavramı baya falso
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

Sparkcaster said:

kaderlerini önceden tayin edip cehenneme de gönderebilmesi,

yok öyle birşey. senin cehenneme gideceğini bilmekle, seni cehenneme yollamak arasında dünya kadar fark var. zamandan bağımsızım diyen bir varlık için 100 trilyon yıl sonra oalcak bişeyi bilmek pek sorun değil herhalde.

ops bu arada kıyametin vaktini kaçırdım ağzımdan.

doğduğun andan itibaren ne yapacağını bilen bir varlıkla tanrı ve din kavramının örtüşmesinde sorun var gerçekten. muhtemelen tanrı varsa bile burda bizim beynimizin anlamaya yetmediği bir olay vardır. tanrı yoksa sorun yok zaten sdf
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

@myskin

islam bunları bir araya getirip başka bir hedef sundu. gidin islam dinini yayın, tüm dünya allah tarafından size mescid olarak kılınmıştır, allah'ın adını yüceltin, karşı çıkanla da savaşın cihad edin, ölürseniz şehit kalırsanız gazi. adamlar 100 sene içinde iran, suriye, mısır, ırak ve afrika'nın kuzeyini aldılar. bu askeri başarılar sadece gökten buluttan inen meleklerle falan olmadı.

Ya tamam ben de bunu söylüyorum.

Araplar birlik bir millet değildi yalnız, şehirlisiyle bedevisiyle organize olmaktan uzak insanlardı. Kur'andan alıntıladığım ayetleri kullanarak fetihlere başladılar. Savaş kültürü yağma olan insnalar kitapla birlikte yaptıklarına ulvi bir amaç yükledi. Eğer bahsettiğim ayetleri kullanmadılarsa naısl oldu da gayrimüslimlere böyle biz zulüm uygulayabildiler, nasıl oldu da ya müslüman olun ya haraç verin yada ölürsünüz diyebildiler? İslamın barış dini olup olmaması ayrı bir nokta ben sadece o dönemde insanların onu ne için kullandığını kurcalıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

aslında sorun yok orada ardeth,
eğer ki sen veya x aleti, bütün değişkenleri bilebilio olsaydı geleceği (?) tahmin edebilirdi. %100 hemde.
Bu durumda, bir şey olmamış, ya da ileri ki zamanda olmakta olan, herşeyi bilebilir. Ama yine de seçimlerimizi biz yaparız.

Aslında kadercilik olayı, kendi içinde hiç çelişmeyen bi hadise. Belkide olasılık teorisini keşfetsin düdükler düşüne düşüne die söyledi böle bişeyi =)
Sosyal ağlarda paylaş

abi mantık o değil bak, vergi sisteminde müslümanlardan da vergi alınıyordu, en basiti müslümanlar askerlik yapıyorlardı devlet için. ama gayri müslimler müslüman bir devlette yaşadıklarından dolayı vergi veriyolardı ve bu vergi de onları öyle öldürecek bitirecek miktarda değildi. islam devletinin vatandaşı olarak ayrı hukuk sistemleri vardı, ayrı kiliseleri vardı, o devlette güvenli yaşamaları karşılığında da vergi veriyorlardı.

21. yüzyıl şartlarına göre onların ezildiğini zannedebiliriz ama o zaman için o adamlar için mükemmel bir sistem bu. osmanlı'nın 400-500 sene hükmettiği topraklarda devlet yıkıldıktan sonra hristiyan devletler kuruldu. bu kadar zülum haraç baskı olsaydı o insanlar orada yaşayabilirler miydi?

mesela bak

Öşür: Müslüman çiftçilerden alınan ürünün 1/10’u olan şeri vergi

haraç: Gayri Müslim çiftçilerden alınan ürünün 1/5’i olan şeri vergi

5 te 1'lik oran pozitif ayrımcılık, çünkü müslümanlığı özendirmek istiyor devlet. adamın amacı o.

Cizye: Gayri Müslimlerden alınan şeri güvenlik vergisi var bir de. dediğim gibi müslüman bir devlette güvenlik içinde yaşamalarının karşılığı olarak alınıyor bu vergi.

o dönemki tek adam, güneş kral, tüm insanlar kralın malıdır mantığından şöyle düzenli bir vergi sistemine geçiş bile uygarlıkta ilerlemedir.
Sosyal ağlarda paylaş

e zaten "ermeniler zengin olur, kayserililer ticaretten anlar, rumlar zengindir" muabbetlerinin onların racial traitlerinden falan mı geldiğini sanıosunuz lol.
Adamlar savaşmayıp burda trader xp yapıolar üzerinde bide "yaşıolar".
Sen gidion 30 sene savaşıp gelion, ölmediysen lootlarla biraz takılıp sonra fakir oluon.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

eğer ki sen veya x aleti, bütün değişkenleri bilebilio olsaydı geleceği (?) tahmin edebilirdi. %100 hemde.
Bu durumda, bir şey olmamış, ya da ileri ki zamanda olmakta olan, herşeyi bilebilir. Ama yine de seçimlerimizi biz yaparız.

Aslında kadercilik olayı, kendi içinde hiç çelişmeyen bi hadise. Belkide olasılık teorisini keşfetsin düdükler düşüne düşüne die söyledi böle bişeyi =)

1- fiziksel teoriler henüz bütün değişkenlerin bilindiği durumda bile her şeyin açıklanabileceği konusunda bir şey de söylemiyor (hatta tam tersini söylüyor) onu belirtmek isterim.

Birinci noktayı aklında tut. Şimdi dediğin şeyi çürüteceğim. Sen diyorsun ki tanrı ve evren öyle bir yapıya sahip ki, tanrı bütün parametrelere bakarak senin t zamanında B'yi seçeceğini biliyor. Evrendeki her şeyin fizik yasaları ile işlediğini kabul ediyorum. Eğer fizik kuralları doğrultusunda tanrı senin ne yapacağını görebiliyorsa, sen bir seçim yapmıyorsundur sadece fizik yasalarına uyuyorsundur. Yani x yönünde tekmelediğin bir topun x yönünde hız kazanması zorunluluğundan farklı bir durum yok. Bütün fizik kuralları bir araya gelerek çok karmaşık bir yapıda olsa bile senin t zamanında neyi yapacağını %100 belirliyor. Sen yuvarlanan bir top kadar mekanik bir sistemsin bu durumda.

üzgünüm
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

vivavale said:

.

dur bak sana kolaylık saglıyayım lnk veriyorum buradan tek tek bak.

link

http://www.kurandakidin.net/

önce kendin oku da bir daha komik duruma düşme.

merak etme ben her fırsatta okuyorum

google dan aratıp cımbızlayıp buraya koyup,isin icinden cıkamadıkdan sonra agzından köpükler sacarak emri vaki yapmam.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

ahmedinejad said:

abi mantık o değil bak, vergi sisteminde müslümanlardan da vergi alınıyordu..ilerlemedir.

Ben fetihler üzerine konuşuyorum. Sen neyi anlatmaya çalıştın anlamadım?

haraç'tan bahsetmişsin. haraç bir vergi adı çünkü.

sen yağmalardan vs bahsediyorsan o ayrı. o devrin savaş hukukuna göre eğer bir şehir teslim olmadıysa savaştıysa, savaşı kazanan düşmanın şehri üç gün yağma hakkı var. bu da normal karşılanıyor o zamanın hak ve hürriyetlerine göre. kazanan her zaman haklı olmuş oluyor o zaman çünkü.

ha bunu neden yaptılar, medine'de oturup kitap yazıp dini anlatsalardı, neden devletler kurup fetihler yaptılar diyorsan, elinde askeri ve fikri gücü olan adam elbette yeni topraklar isteyecek. bu insanlığın normal hali.

ilayı kelimetullah diye bir şey var, şakirtler çok söyler. allah'ın adını en yükseğe çıkarmak.

bugün şakirtler bunun için okul açıyor dünyanın her yerine, o dönemde de adamlar kılıç elde savaşıp oraları ele geçirmişler.

inançlı insan kafası cidden ayrıdır, onu normal mantıkla çözemezsin pek. çok değişik harekete geçme dinamikleri vardır.

o dönemde her devletin yaptığı fetih faaliyetine ise barbarlık demek yanlış biraz.
Sosyal ağlarda paylaş

cımbızla alınmasına çok köpürmüş insanlar, ama temel bir nokta gözden kaçmış gibi: bu kutsal kitap, mükemmellik iddiası olan, "tüm zamanlara" -ne demekse- inmiş bir kitap, dolayısıyla ister cımbızla alırım, ister lightsaberımla yararım, hiç farketmez. hangi koşulda olursa olsun "öldürün" diyor sonuçta, bu tüm kutsallığı sıfırlar. bir canlı diğer bir canlıya zarar vermemeli, ki öldürmeden de özgürlük kazanılabiliyormuş değil mi? örnekleri var yani.

-kastettiğim cımbızla almayı kelimeyi eklerinden ayırmak olarak algılayan arkadaşlara beynin her iki lobunu birden kullandıran mucize spreyi hediye ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Bak daha öncede de yazdığım gibi benim iddaam o ayetlerin pek çok yapılana kaynak olarak kullanılması.

Direnen ülkelerinüzerine ısrarla gidilmesi, busırada Halifelerin ordunun inancını güçledirmek için sürkeli kurandan alıntı yapması.
Girilen yerlerin sonuna kadar yağmalanması.
Müslüman olmayanlara haraç verin denmesi, verilen yine de önce yağmalanıp sonra zorla müslüman yapılmaya çalışılması.
İşgal edilen kentlerde her ailenin yanına müslüman aile verilmesi herkesin zorla islama göre yaşatılması.
Türklerin müslümanlaştırılması sırasında baştan sona yapılanlar. katliamlar, insanların esir edilmesi, talkan katliamı, curcan katliamı vs.

Şimdi ben bunları niye yazıyorum, açıklamak istediğim şu;

Kuran indirildiği topluma düzen vermek amacıyla gönderildiyse de bahsettiğim ayetler ve cihat anlayışı arapların kendilerine ulvi bir amaç atayıp onlarca devleti feth etmesine, onları yağlamasına, direnen herkesi öldürmesine, kadın ve çocukların köle yapılmasına neden oldu.

Sen kuranın onlar tarafından yanlış anlaşıldığını söyleyebilirsin, doğru da düşünüyor olabilirsin ama sonuçta yanlış anlaşıldı. Sen 2011 yılında yüzlerce yıl gerisine bakıp bu yorumu yapsan da o kitap indirildiği insnaların böyle şeyler yapmasına aracı oldu, benim savunduğum bu. Ha onların ynalış anlaması bizi bağlar mı? Her şeyi bildiğini ve gücünün yettiğini iddaa eden varlığın kitabının indiği zamanda yanlış anlaşılıp böyle şeylere aracı olduğunu düşünürsek ben 2011 yılında bu kitaba inanmam.

tabi bunlar sadecek itabın kendi içinde mantığını reddetme nedeni. daha bir de başka çelişkiler, doğrudan udurma olduğuna inanma falan var.
Sosyal ağlarda paylaş

@kumathros

adı üstünde bir kitabı, içinden bir cümleyle yargılamayı savunmak ne kadar güzel.

@myskin

abi o yağmalama olayları vs senin dediğin kadar abartılı değil tarihte. şu müslüman komutan şuraya girdi 3 gün nehirler kızıl aktı diye bir şey okumadım ben hiç.

katolikler yaptı bak, moğollarda da var öyle olaylar. ama böyle çoluk çocuk demeden kesme biçme gibi şeyleri ben görmedim, varsa bilmek isterim.

geri kalan savaşlar ise olması gerektiği gibi olmuş, adı üstünde savaş bu, insanlar ölüyor, sen öldürmezsen onlar seni öldürüyor. karışık bir durum.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

doğduğun andan itibaren ne yapacağını bilen bir varlıkla tanrı ve din kavramının örtüşmesinde sorun var gerçekten. muhtemelen tanrı varsa bile burda bizim beynimizin anlamaya yetmediği bir olay vardır. tanrı yoksa sorun yok zaten sdf

tanrı varsa zaten bizim beynimizin basmadığı bişe var demektir, gayet normal.

bizim için zaman geçiyor iyi güzel ama bir başka yerdeki bir başkası için çoktan geçip bitmiş olabilir. ben mi yanlış biliyorum yoksa buna benzer teoriler zaten fizikte bazı modeller kurmak için kullanılmıyor mu hali hazırda? bu kadar kısıtlı aklımız ve bilgimizle biz insanlar bile böyle bir zaman yorumu yapabiliyorsak, belki de gerçekten vardır.

mevcudiyetine akıl erdiremediğimiz birşeyin nasıl bir akıl yürüttüğünü vs zaten hiç anlayamayacağımıza göre başka bişe demiyorum ben. en nihayetinde inanç işidir, akıl kadar hissiyat işidir.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

@myskin

abi o yağmalama olayları vs senin dediğin kadar abartılı değil tarihte. şu müslüman komutan şuraya girdi 3 gün nehirler kızıl aktı diye bir şey okumadım ben hiç.

türkiyede müslüman tarihi diye öğretilen şeylerin tamamı arap tarihçilerinden alıntı olduğu için yazmaz tabi. Müslümanların fetih hareketinde yaptıklarının amerikada hristiyanların yaptıklarından aşağı kalır yanı yok, fazlası var. Bu konuda pek çok insanın araştırması var, yığınla kitap var. Araplar ve elhamdrullah müslümanızcıların dışında herkes Türklerin nasıl müslüman olduğu konusunda hemfikir. Hatta Murat bardakçı tvde tartışmıştı bu konuyu birileriyle.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Suark said:

1- fiziksel teoriler henüz bütün değişkenlerin bilindiği durumda bile her şeyin açıklanabileceği konusunda bir şey de söylemiyor (hatta tam tersini söylüyor) onu belirtmek isterim.

Birinci noktayı aklında tut. Şimdi dediğin şeyi çürüteceğim. Sen diyorsun ki tanrı ve evren öyle bir yapıya sahip ki, tanrı bütün parametrelere bakarak senin t zamanında B'yi seçeceğini biliyor. Evrendeki her şeyin fizik yasaları ile işlediğini kabul ediyorum. Eğer fizik kuralları doğrultusunda tanrı senin ne yapacağını görebiliyorsa, sen bir seçim yapmıyorsundur sadece fizik yasalarına uyuyorsundur. Yani x yönünde tekmelediğin bir topun x yönünde hız kazanması zorunluluğundan farklı bir durum yok. Bütün fizik kuralları bir araya gelerek çok karmaşık bir yapıda olsa bile senin t zamanında neyi yapacağını %100 belirliyor. Sen yuvarlanan bir top kadar mekanik bir sistemsin bu durumda.

üzgünüm

evet aynen öyle, yani ne yapacağımız belli aslında daha büyük ölçekte bakıldıgında.
Yani topa vuran için, seyirci için nereye gideceği belli, ama top daha yola çıktıgı andan itibaren durumdan habersiz.

Ha ne olabilir, yukarıdakı dedıgımız arkadas, olabilecek butun olasılıklardan haberdar olabilir. Yani degısebılecek bbutun dgıskenlerden, olabilecek butun olaylardan vs.
Yapabilecegin herseyi biliyorsa, yapacagını da biliyor diyebiliriz bi bakımdan.

1-) için,
herseyi aciklamak degil de, degiskenleri bildikçe tahmin etme olasiligimiz artmiyor mu? burada hatalı mıyım?
Sosyal ağlarda paylaş

said:
1-) için,
herseyi aciklamak degil de, degiskenleri bildikçe tahmin etme olasiligimiz artmiyor mu? burada hatalı mıyım?

bunla ilgili yapılan bazı deneyler var. önüne daha fazla veri konulan analizciler çoğu zaman daha az veriye sahip analizcilerden daha fazla sayıda hatalı sonuca varıyor. kaynak maynak yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...