Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İnananla inanmayan aynı yerde yaşayabilir mi?

Eralp

Öne çıkan mesajlar

egitiminde rol almadiginiz buyuk genc bir kitle, egitimini aldigi sey dogrultusunda sizin dogrularinizi sizinle beraber ezip geciyor. Sasirilan sey bu mu?

yok oyle orta cag yasamadan, haketmeden demokrasi, ozgurluk. o kan akacak aga. Tek kisiden gelen hediye haketmeyen halka anca bu kadar giderdi, cok bile gitti.
Sosyal ağlarda paylaş

Eğitiminde rol almadığımız derken? Kim kapattı köy enstitülerini? İstikrarlı bir şekilde eğitimsizleştirmeyi hangi partiler yaptı? Muhalefet partisi ne kadar katkı sağlayabilir ki eğitime? Milli eğitim kimin elindeyse, enstitüleri vs. kapama gibi yetkiler kimin elindeyse onun borusu öter. Hemen boku CHP'ye atın zaten. Kolaydı çünkü paragöz cahil ve faşist bir halkın arasında sol partinin iktidar olması, hele darbe sonrası sistematik olarak sol itin bi tarafına sokulmuşken
Sosyal ağlarda paylaş

köy enstitülerini araştıran bi tane insan olsun şurda mutlu olucam demiştim helal nilep.

olay aslında şu, atatürk vizyonunu tamamlayamadı. atatürkün vizyonunu tamamlayamamasının nedeni halkın zaafları ve bilincindeki bazı açıklar ya da kültürel sapkınlıklar.

örnek: din ve yanlış yorumlanması ile kültürel dine geçiş, kültürel din ve ağalık yüzünden köy enstitülerinin zarar görmesi => kapatılması

nasıl oldu ? Atatürk sonrası inönü tarafından farkedildi, çok partililiğe de geçiş yüzünden halkın istediği olmalıydı. ağalar olurmu lan öyle iş, bu adamlar solcu eğitim veriyo, din karşıtı bunlar diyip DP ye oy atılması gibi bi seferberliğe giriştiler (bugunun AKP sinin kazanması gibi)

yaani: Araştıranlar bilir burda çok insan var öyle (hehe kinaye) köy enstitülerinin CHP de kapatılmaya yaklaşması ve DP nin geldiği gibi hepsini kapatmasıyla sonuçlandı
burdaki olay tamamen psikolojik durumun dış ülkeler tarafından sömürülmesi. Toplum bilmediği hazır olmadığı devrimden korkar ve ona karşı tavır alır. solcu pis kaka dendi ve muhafazakarlığa giden yolun önünü tekrar açtılar. vizyon sahibi bi ülke birden tekrar muhafazakar oldu ve atatürkçülük yok edilmeye başlandı. altı okun ne olduğunu bilen nüfus sayısı yüzde bir bile değildir iddia ediyorum

halk basiti seviyo, halk yönetilmek istiyo, siyaset okuyanlar bilirler, gorillerde aynıdır, bi grupta alfa erkeği nası seçilir? en iyi güç gösterisi yapan grubun liderliğine geçer ve herkesi başka gruplarla çatışmaya götürür. grup bu alfayı dinlemeden biyere ulaşamadığı saplantısına mahkumdur, evrimin gereğidir ve bütün insanlar bilinçli olana kadar orman kanunları insanlarda da geçerli kalıcaktır.

atatürkün vizyonunu yok eden buydu, tamamlanması da uzak değil. bugün yukardaki azimli genco ergen arkadaşımızın dediği gibi kan çıkacak, yarın da kan çıkartan ve kanı dökülen insanlar biraraya gelip vizyoneri takip etmenin en mantıklısı olduğunu düşünecek ve bi gün atatürkün gördüğü şey ufukta belirecek yine dünyaya örnek bi ülke olucaz belki de
Sosyal ağlarda paylaş

@nileppezdel
neden muhalefette duzenli, istikrarli bir sekilde kalindi? Neden 2-3e gerektiginde 4e 5e bolunuldu?

Aziz Nesin'in bir hikayesiydi ya da yasanmis gercek birsey tam bilmiyorum bir hikaye var.

Koyluler + koy ogretmeni toplanmis sehirden halki egitmek bilgilendirmek icin (artik konu her ne idiyse) uzman biri geliyor. 6 saat anlatiyor abi, teorik, koylunun anlamadigi bi ton kelimeyle. Sonra soruyor "var mi soru, anlasilmayan?" cit yok, "anladik beyim" Adam gidiyor.
Ogretmen dayanamiyor soruyor " yahu neyi anladiniz, kafa sisirdi resmen?" Koyluler cevap veriyor " ogretmen bey, anlamadik ama anlamadik desek bi saat daha anlatacakti"

Demem o ki bu halk o kadar da aptal degil. Ozelligi de zeki olmasi degil vefali olmasi, guvenmesi. Ataturk'e guvendi. Ogretilerini anlamasa bile sahiplendi. Adamin omru yetmedi. Guvenip biraktiklari sekilcilikle daha fazla ugrasti asil goreviyle ugrasacagina. Adam eline tepesir alip memleket gezmis yahu, daha nasil bir ipucu versin yapilmasi gerekenle ilgili.

Kaldi ki birinin egitiminde rol almak icin iktidar olmak gerekmez. Bak dinci kesime para topluyor, calisiyor. Ne icin ? Allah rizasi icin. Parayi veren gonulden veriyor, saf belki kaptiriyor parayi, paralar baska yere gidiyor. Ama bir kismi da olsa dogru yere gidiyor. Meyve? aha bak gani.

@Sam cok agir kufrettin diyecektim silmissin.
Sosyal ağlarda paylaş

Raze şimdi bir solcu eline tebeşir alıp memleket gezse Allahsızlığı yayıyor derler, gelse gelse zaten adam gibi dinlediğinde AKP'ye oy atmayacak adam gelir. Geri kalanı yine aynı tas aynı hamam devam eder. Ben artık bu ülkede siyasi yollarla faşizmin devrilebileceğini düşünmüyorum. Ha henüz tam bir faşizm yok belki ama yeterince rahatsız edici ve yanlış bir durum var. Ama bu siyasi yollarla çözülemez bu halkla

edit: Bu arada halkı suçlamamın sebebi, çok kolay oyuna gelmeleri din konusunda. Bu tamamen halkın suçu. Şu an eğitim sisteminin bu halde olması eski hükümetlerin suçu, ama onları seçen de aynı kolay kandırılan halk. Atatürk'ün ömrü yetmedi işte. Halka rağmen halk için devrimi tamamlayamadı. İnönü de yetemedi. Bu olay
Sosyal ağlarda paylaş

memleketi tepesirle gezme devri gecti zaten. gg go respawn

yurt kurarsin, dersane kurarsin, sen kurmazsin kurmus olana yardim edersin(insert nesin vakfi reklami)

ama halkin zeki kesimi(cok akilli oldugu icin) boyle seylere para kaptirmaz; kulturlu ve zeki oldugu icin pazarini gazetesinin 48 sayfalik haftasonu baskisini okuyarak gecirir. zor yani katiliyorum. O yuzden bicagin biyere dayanmasi, cennetten parsel satilmasi, kan akmasi gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Aziz Nesin vakfına ailesi olan hangi çocuk gidip de değişmiştir ki? Nesin vakfı zaten karşı devrimcilerin gözünde Allahsızlık ve küfür yuvası. Hiçbiri yollamaz çocuğunu oraya. Kendi çocuklarımıza zaten ailelerinden alacakları terbiyeyi veririz, kendi kendimize gelin güvey oluruz. Öyle düşünüyorum yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Raze said:

yok oyle orta cag yasamadan, haketmeden demokrasi, ozgurluk. o kan akacak aga. Tek kisiden gelen hediye haketmeyen halka anca bu kadar giderdi, cok bile gitti.

nileppezdel said:

edit: Bu arada halkı suçlamamın sebebi, çok kolay oyuna gelmeleri din konusunda. Bu tamamen halkın suçu. Şu an eğitim sisteminin bu halde olması eski hükümetlerin suçu, ama onları seçen de aynı kolay kandırılan halk. Atatürk'ün ömrü yetmedi işte. Halka rağmen halk için devrimi tamamlayamadı. İnönü de yetemedi. Bu olay

ee benim dedigimi demissin, neyime itiraz ediyorsun anlamadim?
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Aziz Nesin vakfına ailesi olan hangi çocuk gidip de değişmiştir ki? Nesin vakfı zaten karşı devrimcilerin gözünde Allahsızlık ve küfür yuvası. Hiçbiri yollamaz çocuğunu oraya. Kendi çocuklarımıza zaten ailelerinden alacakları terbiyeyi veririz, kendi kendimize gelin güvey oluruz. Öyle düşünüyorum yani.

deniz fenerine yagan para nesin vakfina yagsa kimsesiz cocuklarin 90%i (bkz kictan atilan oranlar) egitimli birey olur; 18 sene sonra carki dondurecek suyun parcasi olur
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...