Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Akvaryum Kuruyorum

Ezio

Öne çıkan mesajlar

akvaryum com soru işaretlerimi giderdi.fakat hala florasan sıkıntım var

40x40x40 olacagı için akvaryum o boyutlarda florasanlar yok

iyi bi armatür koymak lzm.fakat onlarında fiyatları yuksek gibi

şu camın kenarında sıkıştırılanlar filan

öyle ofis lambası koymak istemiyorum dsf
Sosyal ağlarda paylaş

he gördüm bunlardan.keşke lambalarda bulabilsem böyle

ama hazır almıcam

hazıra verceğim parayla hem akvaryum hem filtre hem ısıtıcı bikaç bitki zart zurt alabiliyorum ya

birde ışık wattları baya düşük o lambaların

en geç pzts salı koyarım resimleri.ztn önce bitkilere abanıcam.ondan 2-3 hafta sora karides falan atarım
Sosyal ağlarda paylaş

yardımlar için sagolun vallahi

şimdi kafada herşey oturdu ben buraya yapacagım akvaryumu yazayım

akvaryum boyutu 40x40x40 olacak.şelale filtre ve 50 watt ısıtıcı olacak

aydınlatma konusunda hala kararsızım.florasanlar boyutları yuksek kaçıyor.direk öyle ofis lambası koymak istemiyorum.akvtaryum armatürleride pahlaı.neyse bakıcaz

tabana aquaclay üstü hagen koyucam.misket gübre döşicem

bitki olarak javamoss,gül,limon,tilki tüyü,eledeo ve bu seviyede düşük bitkiler koyucam bol bol .

bitkiler azıcık kendine geldiğinde de canlı olarak 10 neon tetra 7-8 karides.2-3 tanede salyangoz

bi adette çöpcü koyarım belki tamamdır
Sosyal ağlarda paylaş

Red said:

[list=1]
[*] akvaryum boyutu 40x40x40 olacak.şelale filtre ve 50 watt ısıtıcı olacak

[*] aydınlatma konusunda hala kararsızım.florasanlar boyutları yuksek kaçıyor.direk öyle ofis lambası koymak istemiyorum.akvtaryum armatürleride pahlaı.neyse bakıcaz

[*]tabana aquaclay üstü hagen koyucam.misket gübre döşicem

[*]bitki olarak javamoss,gül,limon,tilki tüyü,eledeo ve bu seviyede düşük bitkiler koyucam bol bol .

[*]bitkiler azıcık kendine geldiğinde de canlı olarak 10 neon tetra 7-8 karides.2-3 tanede salyangoz

[*]bi adette çöpcü koyarım belki tamamdır
[/list]

1- şelale filtre iç filtreye göre güzel ve uygun seçim ancak dış filtre alabileceksen dış filtre daha iyi olur.
diğerleri ile biyolojik filtrasyon kısıtlı olur.
2- 40x40x40 akvaryuma 50 watt civarı aydınlatma gerekli.
aydınlatma için akvaryumun bir kapağı varsa ve düzeneği varsa T5 floresan seçimi iyi olur. uygun boyutta uygun renkte ve kelvinde ışık sistemi önemlidir.
floresan olmaz ise tasarruf ampulleri de iş görür.6000, 6700 kelvin arası 23-24watt 2 tane tasarruf ampulü kullanabilirsin.
3- aquaclay üstü hagen gereksiz bir uğraş ve seçim olur.
eğer elinde halihazırda var ise kullan ama ayrı ayrı alıp kat kat taban yapmaya gerek yok.
sadece siyah quartz kum ve içine tablet gübre yeterli olur.
4- bitkiler uygun
5- canlılar uygun
6- çöpçüler sürü balıklarıdır.genellikle 6-8 gruplar halinde beslenirse daha iyi olur.ayrıca karides ve salyangozlar çöpçünün işini yapar.gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

Ezio said:

Şimdi WoT şeklinde sorularım ve emin olmak istediklerim geliyor :
[list=1]
[*] 42 Litre bitkili kurdum, tabanda 2kg aquaclay üstüne 5kg kadar hagen siyah serdim toplam yüksekli 4-6cm. Tabanı kurarken misket gübre koymadım şu anda pişmanlık yaşıyorum, kurulumdan sonra misket gübre mi eklesem sıvı gübre mi kullansam sera markasının ?

[*]Bitki olarak şu anda akvaryumumda 10 kök saz 15 dal tilki kuyruğu 10 kök subulata ve 1 adet anubias barteri nana var 7 yapraklı,1-2 fosil kayaya javamoss sarmayı düşünüyorum,bunların yanına taban olarak cuba yada riccia düşünüyorum ama co2 olmadan sadece 38W ışık ve sıvı gübre ile büyür-yaşarlar mı?

[*]DIY Co2 araştırdım biraz lakin kafa motoru kısmıyla ilgili bilgi bulamadim sadece sistemin hazırlanısı var heryerde,bu konuda bilgin var mı?

[*]Bu 42 lt akvaryuma 6-7 adet kırmızı zebra danio ve rumy nose tetra yada neon tetra 6-7 koymayı düşünüyorum,popülasyon sıkıntısı yasar mıyım bu sayılarla ? Yem konusu olarakta ince granül yemlerden alsam sera nın yada tetranın tetralara uyar mı bu yem ?

[*] Halihazırdaki ışık 9W saçma sapan bir dalgıç florosan 50cm lik, sazlaım ve subulatalarım kahverengi olup çürüyorlar, bu ışık yetersizliğinden midir yoksa adatasyon süreci gibi birşey mi söz konusu ? Tilki kuyruğu ve anubiasımda hiç sıkıntı yok, tilkiler çokta güzel boy veriyor kesip kesip ekiyorum şu anda.
[*]Bitkili akvaryum yarışmalarına bakıyorum su o kadar berrak ki,bununasıl sağlıyabilirim? Suyum kirli olmamasına karşı o kadar berraklık yok
[/list]

1- tablet gübreyi sonrada ekleyebilirsin ancak kum yüksekliğin az.
7-8cm cm olsaydı kurduktan sonra ekler ve sorun yaşamazdın.
yine de eklemeni tavsiye ederim.
bazı bitkiler besini köklerinden bazıları ise yaprakları vasıtası ile alır.
seachem marka sıvı gübreleri tavsiye ederim.

2- cuba co2 takviyesi olmayan bir tantkta yaşamaz.riccia ise yavaş gelişir ve tabana yayılması çok uzun zaman alır.
co2 takviyesiz taban bitkisi istersen baya bir zorlanırsın ama subulata zemini kaplar o da biraz yüksek.

3- mayalı co2 sistemi her ne kadar evde yapılıp bitkiler için kullanılabiliyor ise de randuman almak oldukça zordur.
onunla uğraşacağın vakit ve ayar sıkıntısı yerine stabil olan tüplü sistemlere para harcamanı tavsiye ederim.
mayalı sistemde mantık mayadan çıkan co2 yi akvaryumda çözmektir.
çözmek için hava taşı, difüzör ya da reaktörlerden yararlanırsın.
bunları kendin evde de yapabilirsin ancak
mayalı sistem ile vereceğin co2 de zamanla basınç düşer, co2 ihtiyacı olmadıgında kapatamazsın, co2 boşa gider, sürekli verirsen ph düşer... gibi gibi sıkıntılar var.

4- genel bir balık sayısı hesaplama yöntemi var aslında.
akvaryum boyu / balık boyu = besleyebileceğin balık sayısı şeklinde.
yani 50cm akvaryumda 10 tane 5cm lik balık uygundur.
besleyeceğin balık türlerinde TetraMin isimli pul yemden kullanabilirsin.

5- saz ve subulata çok fazla ışık istemez ancak 9 watt ışıkta çok az.
saz ve subulata kökten besin alır, adaptasyon süreci 15 gün civarıdır. kahverengi olup çürüme belki yüksek su sıcaklığından olabilir ya da yetersiz besin. tabi ışıkta düşük.

6- bitkili akvaryum yarışmalarında genellikle foto çekimlerinde ışık oyunları, photoshoplar falan olur.
ayrıca yarışmaya katılacak tankın temizliği ve su değişimi de yapıldıktan sonra foto çekimleri yapılır vs.
suyun berrak olması o tankın sağlıklı oldugunu göstermez.
tüm biyolojik dengesi oturmuş uygun şartlardaki bir suyun birazcık sarımtrak olması beklenir.
yeşil renkte su da tehlikelidir.
ama yok ben ille safir gibi su istiyorum dersen dış filtre içine aktif karbon ya da UV filtre takviyesi ile bu sonuca ulaşabilirsin ama bitkili akvaryumlarda zararlıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...