Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Oruç tutacak mısınız ?

Laorx

Öne çıkan mesajlar

Ya ben bir de şunu anlamam...Sahurda 3 öğünlüğü yiyip yatmak:
a)bariz sağlığa zararlı bir şey değil mi?
b)Yahu uykudan uyanıp tıka basa yiyip tekrar uykuya yatıp yeniden birkaç saat sonra kalkmak söylerken ki kadar uygulamada da komik değil mi?
b)peşin peşin 3 öğünlüğü yemenin nesi aç kalma ibadeti?

ve de

İftarda yeniden sanki 14-15 saat önce 3 öğünlük yemeği yememiş gibi bir 3 öğünlük daha yemek yiyince kafadan 3 öğün avans elde edilmiş olmuyor mu ve bu 3 öğün avans ramazan boyunca çok önemli bir avantaj sağlamıyor mu?
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

twin pedalla dolaşıyorlar eyüpte, bir attack yapıyorlar allahını şaşıyorsun

Laorx said:

haahahaha twin pedal bi hayal ettim

Twin pedal ne la*?
Attack ne la**?

*,**: (Ramazan sohbet programlarında şöyle sorular da gelebilir he:"hocam,sahuru beklerken Behzat Ç.'yi izledim.Orada Behzat Ç. biraları götürürken bir an aklımdan bira içmek geçti ama hemen tövbe edip kendime geldim.Sizce orucum kabul olur mu?")
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

oruç tutup kilo alanları esas dövmek lazım.

Eheh tam tersine, oruç tutup ta kilo almamak zor.

Bi kere bünye uzun süre aç kalırsa kıtlık moduna giriyo, bu modda da işte salak bünye kış geliyo sanıp deli gibi yağ depolamaya başlıyo hem aç kalınca depodan yeriz, hem de izolasyon filan işte. Kilo versen de pek hayırlı olmaz yani, metabolizman vücudundaki bütün şekeri kıtlık psikolojisiyle yağa çeviriyo, yağı da depoluycam diye inat ediyo, hem şeker hem yağ kıymete binince de geriye yakıcak bir tek kas kalıyo kışın kıçımızı kırar otururuz olm kasa ne gerek var diyip.
Zaten diyetisyenler, doktorlar filan o yüzden bağırıp duruyo kontrolsüz diyetler sağlığa zararlı, günde 3 öğün yemek bile düzenli sayılmaz, 3 ana 2 ara öğün yiyin filan diye.
Sosyal ağlarda paylaş

ben ramazanın aile toplaşmalarını çok seviyorum, bilmiyorum sizde oluyor mu ama, bizim ailede, hem anne tarafında hem baba tarafında her ramazan her hafta bir ailede toplanılır. öncelik dedelerdedir, sonra dayı amca teyze hala ekseninde birer kere toplanılır falan, çok güzel bi ortam oluyor düşününce. özlemişim lan resmen vay anasını.

ama işte bu südü bozuk, oruç tutup herkese çemkirebileceğini sanan şerefsizler, iki dakka aç kalmayı beceremeyip ortalığın tabure koyan tipler oldukça ulan yine mi ramazan geldi eykey oluyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

çetin ağabey,

sahurda normalde kahvaltı yapılır en fazla çorba olur sulu yemek olarak veya börek olur ağır yağlı olarak.

normal yemek verilmez zaten.

tabi hayvan gibi yemek isteyenler olursa bilmem

Canım kardeşim.
Dediğin sanırım olması gereken de iddia ediyorum oruç tutacak olan 10 kişinin 9'u bu dediğim şekilde tutacak orucu.

@pasta
sorma pasta ya.Bu şekilde sağlıklı olunmaz ama Allah'a kavuşulur düşüncesindeyim ve hele ki bu sıcaklarda.Korkarım bu sene oruç tutanları acaip zor bir ramazan bekliyor.Yaratan yardımcıları olsun insanın kendi sağlığına dikkat etmesi gerektiğine inanan bir kişi olarak ve yaratanın verdiği canın mümkün olduğu kadar uzun ve sağlıklı kalmasını sağlamanın insanın en önemli ibadeti olması gerektiğine inanan bir kişi olarak zorlanacak olanların tutmamalarını tavsiye ediyorum.Bilimsel gerçekler var.Gölgede 35-36 derece sıcaklık vücuttan su ile birlikte pek çok yaşamsal minerali uzaklaştırır.Vücudun kalp-damar dengelerini olumsuz etkiler.Dikkat etmek lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

valla geçen sene fındık toplama zamanına denk geldi tam, bu sene olduğu gibi. zor ikna ettim bizimkileri bahçeyi toplamayı geciktirme konusunda. öğleden sonra iptal oluyorsun direk çünkü.

nemli ortamlarda tutulması hele ağır işlerde çalışanlar için çok çok ağır.

zaten onlar için de tutmalarına gerek olmadığına dair fetvalar da var. ha millet bırakmak istemeyip sağlığına zarar veriyor çoğunlukla o başka.

insanın sağlığı ve vücut bütünlüğünü tehdit eden bir ibadet farz değil dinde. hatta bile bile yaparsan sevap yerine günaha bile giriyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

istanbul'da eyüpte oturuyorduk biz, korkunç oluyor eyüp ramazanları. yani bir ara özellikle haftasonu gidin görün abi. böyle bir rezalet olamaz. millet yerlerde, korkunç bir kalabalık, ortalığı bok götürüyor, sabaha kadar korna sesi, sağa sola garip garip saldırmalar bakmalar, 723 çocuklu aileler, aşiretler, ulan ne huzur kalıyor adamda ne birşey. eyüp yani lan bu, hani ramazan yani, huzur muzur ibadet zart zurt. sıfır arkadaş. bu kadar olur.
Sosyal ağlarda paylaş

sabah akşam 3 er kişilik öğünler yiyerek "aç kalma" eylemini kutsal bulmuyorum.

hadi yemeği anladım da susuz kalmanın hiç bir yararı yok.

11 ay boyunca "karılar kapanmazsa beni azdırır" düşüncesiyle, nefsini başkalarının üstüne yıkan bir insanın, böylelikle nefsini eğitebileceğini de düşünmüyorum.

bunun dışında her zaman ki gibi, SEVAP kazanma ile sonuçlanan bu eylemi müslümanlar çok sever. İnsan için bişey yapmıyoruz çünkü, ne yaparsak allah için.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

istanbul'da eyüpte oturuyorduk biz, korkunç oluyor eyüp ramazanları. yani bir ara özellikle haftasonu gidin görün abi. böyle bir rezalet olamaz. millet yerlerde, korkunç bir kalabalık, ortalığı bok götürüyor, sabaha kadar korna sesi, sağa sola garip garip saldırmalar bakmalar, 723 çocuklu aileler, aşiretler, ulan ne huzur kalıyor adamda ne birşey. eyüp yani lan bu, hani ramazan yani, huzur muzur ibadet zart zurt. sıfır arkadaş. bu kadar olur.

şu eyüp fetişinden kurtulsa bir insanlar süper olacak cidden.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...