Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

ABD'de yaşamak istiyorum

Pluton

Öne çıkan mesajlar

Selamlar, valla başlığı nereye açacağımı bilemedim. Bu konu hakkında baya bir araştırma yaptım ancak heryerde farklı şeyler yazıyor. Tek kesin bildiğim orada kalabilmek için bir dil okuluna gidip oradan mezun olmak mı ne gerekiyormuş, parası mukabilinde.

Şimdi efendim, web yazılım konusunda hakim olan ben şu işlere yarayabiliyorum; "php, sql, html, css, jquery" dillerine tamamen aşina birisi olarak ABD'de nasıl iş bulurum? Yada şöyle sorayım oraya gitmeden önce iş bulmam mümkün olur mu? (yaptıgım referanslarım falan var)

Hangi şehirde daha rahat iş bulabilirim ve yaşam şartları uygun olan yerler nerelerdir? (Aslında hayalimde hep san francisco vardı da diğer yerleride düşünebilirim.

İlk adım olarak neler yapmam gerekli. Orada böyle türkler derneği falan var mıdır hani yardımlaşma açısından.

Başka bir arkadaşımın dediği ama benim pek inanmadığım cümle şudur; "Burada senin gibi bir adam günlük 8 saat çalışmayla aylık 30k$ para kazanabilir. Ortalama üstü bir arabanın taksidi ve benzini, ev kiran ve haftada en az 3 kere gece dışarı çıkma maliyetleri, yemeğin v.s tüm masraflarık aylık maksimum 2000$ olur. Kalanıda cebinde kalır" gibi bir cümle kullandı. Tabi söylemesi ne kadar basit olsada ben buna pek inanamadım.

Orada yaşayan, bu işleri daha önce yaşamış arkadaşlar var ise bilgilerine ihtiyacım var.
Sosyal ağlarda paylaş

Buyuk tech sirketlerinin maaslarini az cok biliyorum ve diyebiliyorum ki ayda 30k $ kazanabilcek kadar iyi olsan zaten sen bunu daha sormadan o sirketler seni gotururlerdi.

Geri kalan kisimda cok yardimci olamayacagim ama universiteye gitmezsen, ordan bir sirketin seni davet etmesi gerekiyor diye biliyorum. Hatta once ilan vercekler, aradiklari kisiyi orda bulamayacaklar bir sure falan gibi seyler de vardi sanirim.
Sosyal ağlarda paylaş

30k$ evi, arabası ve teknesi olmayan bi de kız arkadaşı olmadığından kızları etkilemek için iyi giyinmesi gereken bi adam için çok yüksek bi para değil arkadaşlar!!! LOOOL

her neyse, 30k$'ı gittiğinde çat diye çıkartıp sana vermeyecekler. oradan bi şirket seni davet etmediği sürece işin gerçekten zor. diyelim gittin de orada bi şekilde başladın. yedek bi paran vardır sanırım. yani orada hayata girmek için biraz sermayeye ihtiyaç duyacaksın.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

ayda 30bin dolar dünyanın her yerinde zengin eder insanı. o kadar maaş ile çalışan adam sayısı da elin parmaklarını geçmez.

(tu)

gidebilenler rahat ediyorda, bizim sektörde özellikle söylenen şu.
Gidince, sana ne verildiyse onu yapıosun, yani x'ci olarak gittiysen ömür boyu x'cisin. Uzama yok.

ha döndüğünde "ooo bu adam amarağa görmüş" diip direk ++ ları koyuyorlar sana, ama yinede teknik olarak çok uzayamamış oluosn.

diolla, ben bilmiorm gerçeği.

Penth felan var orda çalışan,o bilir.

bide çalışma vizesi alan paravan firmalar var, atıorm 2.5k $ veriosun vize almaya çalışıolar alamazlarsa yanıo paran falan. Ama faketen alıolar, vizeyi alınca iş bulmak zor olmuo sanırım.

buda urban legend
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

30k$ evi, arabası ve teknesi olmayan bi de kız arkadaşı olmadığından kızları etkilemek için iyi giyinmesi gereken bi adam için çok yüksek bi para değil arkadaşlar!!! LOOOL

her neyse, 30k$'ı gittiğinde çat diye çıkartıp sana vermeyecekler. oradan bi şirket seni davet etmediği sürece işin gerçekten zor. diyelim gittin de orada bi şekilde başladın. yedek bi paran vardır sanırım. yani orada hayata girmek için biraz sermayeye ihtiyaç duyacaksın.

İşte sıkıntı da orada 30k$ her neresi olursa olsun ciddi bir rakam ve bende pek inanmadım zaten yukarda dediğim gibi. Burada referanslarımla v.s 5kTL teklif ettiler bu doğru orada da ortalaa 10k falan olarak düşünüyorum ama bununda başlangıçta olmayacağının farkındayım.

Ancak, şimdi nereden başlayacağım, ne kadar sermaye lazım, nerde ve nasıl kalırım
Sosyal ağlarda paylaş

Pluton said:

dasaaa said:

İşte sıkıntı da orada 30k$ her neresi olursa olsun ciddi bir rakam ve bende pek inanmadım zaten yukarda dediğim gibi. Burada referanslarımla v.s 5kTL teklif ettiler bu doğru orada da ortalaa 10k falan olarak düşünüyorum ama bununda başlangıçta olmayacağının farkındayım.

Ancak, şimdi nereden başlayacağım, ne kadar sermaye lazım, nerde ve nasıl kalırım

abi ne 5ksı ne 10ksı kimsiniz siz ne iş yapıyorsunuz o ogrendikleriniz herneyse derhal banada ögretilsin!

Facebook mu kuruyorsunuz Myspace mi bilmiyorum fakat 5k ile türkiyede yaşıyorsan sus otur bence daha nazlanmadan.
Sosyal ağlarda paylaş

aylık 30k ilginç olmuş ama tutmamış :p şöleki zaten çoğu abdlinin ortalama maaşı yıllık 50k-60k nın altında ortalama 40k falandı sanırım, ha tabi 150k-200k yıllık maaş alan adamda var doktorlar falan filan özellikle ama onlarda kariyeninin bilmemkacıncı yılına gelmiş adam olsun o kadar sdf

. özetle, aylık 5-6k lık bir maaşla işe başlarsan duptıs duptıs diye dans edebilirsin başlangıç olarak :)

kısaca, bi yerlere cv göndermen ve kabul edilmen lazım sora onlar vize işlemleri vb başlatıcaklar falan filan,

lakin bu kolay değil, hatta çok zor, çünkü yıllık kota vardı en son 150k kişi civarı birşeydi sanırım daha da az olabilir, milyonlarca cv gönderen çinliyi pakistanlıyı falanda eklersen buna, yeşil kartın şansı daha yüksek olabilir ona katılım genelde yıllık 2 milyon kişi.

bunun dışında, eğer bilinen büyük şehirler vb hedefse maaşın 1/3 ü (yada daha mantıklı şeyedersek 1/4 ü) falan direk kiraya gidicek zaten, soracıma bir yıl içinde ortalama 1 aylık maaşın vergiye gidicek .
Sosyal ağlarda paylaş

Mithat said:

Pluton said:

dasaaa said:

abi ne 5ksı ne 10ksı kimsiniz siz ne iş yapıyorsunuz o ogrendikleriniz herneyse derhal banada ögretilsin!

Facebook mu kuruyorsunuz Myspace mi bilmiyorum fakat 5k ile türkiyede yaşıyorsan sus otur bence daha nazlanmadan.

Yok abi aylık kazancım daha fazlaya geliyor. O dediğim sadece firmanın teklifiydi benimde g.tüm kalktı 10.000 istedim "sie" diye cevap atmışlardı.
Sosyal ağlarda paylaş

Norak said:

aylık 30k ilginç olmuş ama tutmamış :p şöleki zaten çoğu abdlinin ortalama maaşı yıllık 50k-60k nın altında ortalama 40k falandı sanırım, ha tabi 150k-200k yıllık maaş alan adamda var doktorlar falan filan özellikle ama onlarda kariyeninin bilmemkacıncı yılına gelmiş adam olsun o kadar sdf

. özetle, aylık 5-6k lık bir maaşla işe başlarsan duptıs duptıs diye dans edebilirsin başlangıç olarak :)

kısaca, bi yerlere cv göndermen ve kabul edilmen lazım sora onlar vize işlemleri vb başlatıcaklar falan filan,

lakin bu kolay değil, hatta çok zor, çünkü yıllık kota vardı en son 150k kişi civarı birşeydi sanırım daha da az olabilir, milyonlarca cv gönderen çinliyi pakistanlıyı falanda eklersen buna, yeşil kartın şansı daha yüksek olabilir ona katılım genelde yıllık 2 milyon kişi.

bunun dışında, eğer bilinen büyük şehirler vb hedefse maaşın 1/3 ü (yada daha mantıklı şeyedersek 1/4 ü) falan direk kiraya gidicek zaten, soracıma bir yıl içinde ortalama 1 aylık maaşın vergiye gidicek .

Peki şimdi benim san francisco 'da yaşayan bir ceo tanıdım eleman var. Eleman dediğim baya 40'lı yaşlarda bi abi =)

O beni davet etse, direk gidip orda firmada işe başlasam daha mı kolay olur ki?
Sosyal ağlarda paylaş

Mithat said:

Onu diyorum bende bu yaşta (ki 40 yaşında birine abi dedigine göre çokta yaşlı degilsin ) 10K dan fazla maaş alıyosan ne iş yaptıgını neyine o kadar para veriyorlar söylede bizde daha yaş 21 iken yön degiştirip sen neysen ondan olalım :D

Valla yaşım 24 ve bu yukarda dediğim yazılım işlerini yapıyorum. Hem özel projeler alıp onları kodluyorum, hem ek bir kaç iş yapıyorum internet üzerinden. Hemde kendi sitelerim var onlardan kazanıyorum işte.

Suark said:

contractor olarak gidebilirsen daha fazlasını isteyebiliosun ya, açıklaman lazım ama
"benim burda aldığım para x lira, e orası tr den y lira daha pahalı ( hesap ettim, ev basit yemek vs giderler ). o zaman ben x çarpı oranın buraya pahalılık oranı kadar para istiorm diyince kabul edio adamlar.
yoksa nie gidesin lol, hem gurbet hem aile uzak ( bişi olsa allah korusun nası gelicen )hem "0" dan ortam kurucan arkadaş markadaş uff yani.

Abi benim amacım daha fazla para kazanmak değil zaten, ömür boyuda kalıcam diye bir olay yok ama 5 yıl falan düşünüyorum kalmayı.

Amacım; mesleğimde çok daha ileriye gidebilmek, farklı kültürler öğrenip, ingilizceyi akıcı ve derdimi anlatabilecek seviyede öğrenebilmek.

ABD'de birkaç planım var projelerimle ilgili onları hayata geçirebilmek. Amaç ilk başta paradan ziyade bunlar işte, ama tabi birikimimi komple yatıramam hatta yaıma bir kısmını alıp kalanını bırakmayı düşünüyorum yani. Orada da birikim yapabilmem çok önemli.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:
oha ceo tanıdığın varsa ne duruosun abi?

Abi ABD'de kültürünü öyle bir anlattılar ki tırsıyorum. Adam bana "gel şöyle yaparız böyle yaparız ben sana yardımcı olurum" gibi sözler sarf etmiyor sonuçta adamın tek derdi ben değilim.

"Ben seni davet ederim, gel burda başının çaresine bak" tarzı konuştugu için bu kadar çekiniyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

eh gitmek istiyosan bi yerde başının çaresine bakmayı becerebilmen lazım. kim "gel yavrucum, sana sıcak aş, sıcak yuva ve başını sokacağın ev veriyorum. işin de hazır, yeter ki gel" diye çağırıyolar? anca gerçekten donanımlı olursun yaptığın işte (özellikle yazılım vb. işlerde) ve sesini de duyurursun, o zaman gelirler sana.
Sosyal ağlarda paylaş

hmm yanına arkadaş olarak geliyim mi bende, yanlız kalmazsın hem sdf,

tabi o şekilde daha kolay olur muhtemelen, bizim bu adama ihtiyacımız var şeklinde bi başvuru yaparlarsa, bunu iyi tarafı şirket başına 300-500 tane cv arasında kalmamak olur direk seçerlerse seni.

ama her halükarda vizeyi abdnin ilgili kurumu verecek, gideceğin şirket değil, o yüzden düşükte olsa bi vize alamama ihtimali hep olacaktır, backround check, sağlık durumu vb vb hep yapılıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Mr_Hand said:

eh gitmek istiyosan bi yerde başının çaresine bakmayı becerebilmen lazım. kim "gel yavrucum, sana sıcak aş, sıcak yuva ve başını sokacağın ev veriyorum. işin de hazır, yeter ki gel" diye çağırıyolar? anca gerçekten donanımlı olursun yaptığın işte (özellikle yazılım vb. işlerde) ve sesini de duyurursun, o zaman gelirler sana.

Abi öyle de sonuçta Antalyadan İstanbula gitmiyorum. Sora sora bulamayacağım bir ülkeye gidicem çünkü ingilizcem o adamların günlük konuşma olayına aşina değil okadar bilmiyorum. En azından türk yazılım firmaları arıyorum işte, türkçe iletişime geçebileceğim. Derdimi açıkca anlatıp ben bunları bunları biliyorum kendime güveniyorum. Referanslarım bunlar, şimdiye kadar bunları yaptım gibisinden birisiyle iletişime geçebilsem onlarda bana davet yollasa ve 1-2 ay şöyle elimden tutsalar sonra kendi başımın çaresine bakarım.

Yaptığım işte TR'de birçok müşterim var, firmalardan önce bana gelir fiyat sorarlar. 300'e yaptıracaklarına 1000 'e gelir bana yaptırırlar gibi örnekler oldugu için işim konusunda üst düzeydeyim diyebiliyorum.

Ama bunu Amerikada nasıl anlatıcam. Hani şöyle birisi olsa evini falan açsa. 3-5 aylık kira bedelini ben ödesem orda bana yardımcı olsa giderim de öyle biriside yok ki.

Norak said:

hmm yanına arkadaş olarak geliyim mi bende, yanlız kalmazsın hem sdf,

tabi o şekilde daha kolay olur muhtemelen, bizim bu adama ihtiyacımız var şeklinde bi başvuru yaparlarsa, bunu iyi tarafı şirket başına 300-500 tane cv arasında kalmamak olur direk seçerlerse seni.

ama her halükarda vizeyi abdnin ilgili kurumu verecek, gideceğin şirket değil, o yüzden düşükte olsa bi vize alamama ihtimali hep olacaktır, backround check, sağlık durumu vb vb hep yapılıyor.

O elemanın söylediğine göre eğer bir şirket seni çağırıyorsa vize problemin olmuyormuş. Sonuçta üst düzey bir meslekle işe başlayacağm için ABD'nin canına minnet öyle adamlar hemen verirler diyor.

Sıkıntı o şirketi bulmak işte ama buradan da nasıl bulurum onun arayışı içindeyim
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...