Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bir sonraki mali kriz...

Horrible

Öne çıkan mesajlar

Selam arkadaşlar, konuyu nereye açacağımı bilemediğim için buraya yazayım dedim..

Şimdi benim bir essay yazmam gerekiyor, essay konusuda "What might the next emerging-market financial crisis look like?" budur =)

İktisat vs. öğrencisi olmadığımdan dolayı nası bişi yazmam gerektiğine karar veremedim, bu yüzden insanlarn yorumlarını bi alayım dedim. Sizce bir sonra ki mali kriz neye benzeyecek ya da neden dolayı çıkacak ??

Hadi bakalım, yorumlarınızı bekliyorum =))
Sosyal ağlarda paylaş

diğer dedim,

amerikadaki işsizlik krizinin yükselmesiyle başlıycak.
dolar ve amerikan borsası en büyük düşüşüne başladı

şuan alternatif medya bilderberg grubunun olaylarına yoğunlaşıyo ron paul da bi yandan bastırıyo.

o adam beyaz saraya çıkana kadar pakistan sayesinde savaş başlatıp gazze gemisine yapılan ikinci karşı saldırıyı da kullanarak 3. dünya savaşına kadar büyütme ihtimalleri var. en üst seviyenin planı en azından bu olabilir artık sdf
artık RP başa geçerse sosyalist olma gibi bi delilik bile yapabilir, bikaç dönemdir uçuk fikirleriyle başkanlığa oynuyodu ve ana medya adamı hep bastırdı

ama denilene göre yeni amerikan para birimi çıkartılıcak, IMF ye hillary clintonu gönderme istemeleri de baya kıllandırıcı zaten. Ve bekledikleri şey büyük depresyonla eşit seviyede ve belki daha bile güçlü. Büyük bi tarih yazılıyo şuan ama türkiyeyi bu sefer bu işe katıyolar

yani demek istediğim çok alternatif bi "diğer" şıkkı oldu ama nükleer savaşların olma ihtimalinde yaşadığımız bi dünyada sığınağa girer kulaklıkla müzik dinlerim
Sosyal ağlarda paylaş

Bir sonraki krizin çıkış noktası petrol olmaz gibi gözüküyor zira daha el konulacak petrol rezervleri var dünyada (ırak'tan sonra Libya'da açıldı, sonrasında venezüela gibileride açılır)...

Ancak AB'nin gittikçe beliren daha doğrusu euro'nun gittikçe beliren iflası, dolar'ın daha doğrusu amerika'nın yavaş yavaş yerini BRICS'e bırakması mali krizin daha çok Avrupa ve Amerika'da yaşanacağının ipucunu gösteriyor.

Ancak kolay kolay bırakmaz amerika piyasa hakimiyetini. Büyük ihtimal ikinci bir soğuk savaş süreci gibi bir süreç veyahut sıcak savaşlar devreye sokulabilir.

Yalnz, Ankara, 12.06.11 söz sende birand.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi 2023'ü görmeden kriz göreceğiz tekrar, bu Allah'ın(kapitalizmin aslında) emri. Sistemin temelinde yatıyor,

O nedenle uzun vadede tükenecek kaynaklar nedeniyle olmaz karşılaşacağımız ilk kriz. Eğer saçma sapan bir savaş çıkmaz ya da ne bileyim çok çılgın doğal afetler olmazsa yine bir finansal krizle karşılaşırız.

Ha bu arada mantıklı bir senaryo uydurursan her nedenin mantıklı olur, nitekim çoğu kriz farklı nedenlerden çıkıp farklı şekilleniyor.

Ben Avrupa'nın gidişatı nedeniyle Avrupa kaynaklı bir kriz bekliyorum. Euro'ya pek ayak uyduramadılar ve Yunanistan, İspanya falan gg demek üzere. Ayrıca doğu avrupa muz cumhuriyetlerinin AB'ye alınması pek olumlu olmadı onlar açısından. Almanya gibi AB'nin lokomotifi olan ülkelerdeki sallantılar sonucu bu ülkelerin beslenememesi Avrupa kaynaklı bir krize yol açabilir.

Çok fazla araştırmadan da bir şey söylemek yanlış olur ama benim aklıma bu geldi kısaca.
Sosyal ağlarda paylaş

ödev değil bu =) dandik bi yaz okulu başvurusu için yazmam gereken bir essay sadece o yüzden 478275782 sflık kitap okuyamam bunun için =D savaşlar yüzünden olucak olayı mantıklı geldi biraz bana...

Bi de şey dicem, 1. dünya savaşı vezirin öldürülmesinden çıkmadı mı zaten ya ?!?! =P
Sosyal ağlarda paylaş

Horrible said:

Bi de şey dicem, 1. dünya savaşı vezirin öldürülmesinden çıkmadı mı zaten ya ?!?! =P

Tüm savaşların manevi bir nedeni olmalı ki güdenler ve güdülenler olsun aga.

Sanayileşme sürecini geç tamamlayıp pazar hakimiyetini kurmakta gecikmiş olan ülkelerin mızmızlanmasından dolayı çıkmış savaşlardır 1. ve 2.'ler. Gerisi fasa fiso. Koca JFK vuruldu, kimse çıkıp demedi aga bunu ruslar yapmıştır dalalım diye.

Ekleyeyim ayrıca aga Amerikanlar ekonomisini ikinci dünya savaşından, Almanlar ekonomisi nazizmden, Ruslar ekonomisini savaş komünizminden süper güç haline getirmiştir.

Ama bakınız Çin'e. Adamlar plastik oyuncaklarla dünyanın 10 yıl içinde en büyük ekonomisine sahip olacaklar aga. Oyuncaklarla, ne kadar barışçıl ve hoş.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

amerikadaki gayrimenkul balonunun patlamasi ile ortaya cikicak, ondan sonra omurga sahibi ulkeler dolarin rezerv parasi olma sacmaligindan vazgecicekler, amerikanin cari acigida bu sekilde patliycak ve amerikada tas tas ustunde kalmicak

sonra gogo WWIII

dunyanin bi resete ihtiyaci var artik

evet de amerikanın mali krizlerini kurtaran federallerdi (para basmak mmmmmmm)

bu sefer federallerin numarasını dünya yemiyo, çin ve avrupa bundan faydalandılar ama amerika borçları üretimiyle karşılamak zorunda sonuçta. üretim için de işgücü gerek, ama işgücünü kötü etkileyen de işsizlik, ve şuan işsizliğin ters yönde gitmesi talebin arzı geçmesi yüzünden tahmin edilebilir bi hikayeye atlattı sen de cari açık demişsin bu da işsizlikle kat kat etki yaratıyo (dolar ana rezerv olmaktan çıkıyor)

geriye sonuç olarak en büyük kriz kalıyo, bunun yanında iyice destekleyebilmek için silah üretimini devreye sokmaları lazım, en büyük geliri de yeni bi savaşla elde edebilirler, onun için de şuan medya+ajan aracılığıyla pakistanı kışkırtıyolar ve türkiye eğer kuklaysa gazze gemisini israile yürütücek. iran ve rusya da bu olaya karşı çıkmaz da sessiz mi durur ki ?

bariz WW3
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnz said:

Horrible said:

Tüm savaşların manevi bir nedeni olmalı ki güdenler ve güdülenler olsun aga.

Sanayileşme sürecini geç tamamlayıp pazar hakimiyetini kurmakta gecikmiş olan ülkelerin mızmızlanmasından dolayı çıkmış savaşlardır 1. ve 2.'ler. Gerisi fasa fiso. Koca JFK vuruldu, kimse çıkıp demedi aga bunu ruslar yapmıştır dalalım diye.

Ekleyeyim ayrıca aga Amerikanlar ekonomisini ikinci dünya savaşından, Almanlar ekonomisi nazizmden, Ruslar ekonomisini savaş komünizminden süper güç haline getirmiştir.

Ama bakınız Çin'e. Adamlar plastik oyuncaklarla dünyanın 10 yıl içinde en büyük ekonomisine sahip olacaklar aga. Oyuncaklarla, ne kadar barışçıl ve hoş.

biraz yanlis olmus, 1. dunya savasi icin kaliptir o ama 1. dunya savasinin asil nedeni kuresellesmenin ilk karin agrilaridir, hemen hemen her develtin digerine husumeti var, gecmis hesaplari var filan gi birinci dunya savasi "butun savaslari bitiricek savas" formatinda cikmistir, katilimcilarda bizde birsey koparalim diye katilmistir genelde

2. dunya savasi ise direk olarak 1. dunya savasi yuzunden cikmistir

1. dunya savasindan hickimse kazanarak cikmamistir denilebilir, herhangi bir mutlu son yoktur cunki savas sonrasi iste great depression damardan girip dunyayi allak bullak etmistir

rusyada komunizmden degil direk 2. dunya savasindan kazanarak cikmsitir, hatta denirki ruslar 2. dunya savasinin tek kazananidir, nedenine gelince "ozgurlestiriyorum" diye ustune coreklendigi topraklar ve nufus, almanyadan sokup goturdugu fabrikalar ve alet edevat ciddi anlamda ruslari ziplatmistir

kapitalist dunya ise kapitalizmin altin cagi dedigimiz donemi direk olarak bretton woods ve keynes in dehasina borcludur, eger soguk savas girmeseydi araya ve amerika aptal saptal bircok cephede savasmak zorunda kalmasaydi 74 nixon soku ve pesinden gelen petrol krizi olmiycak, gullik gulistanlik olarak devam edicektik

tarihciler ilerde bunu soyle yazicak "evet komunizm devrildi ancak savastan yara bere icinde cikan kapitalizm ic kanama yuzunden hastanelik oldu"

su anda amerikan ekonomisi can cekisiyor, yaralari kapanmadi ancak diger kapitalist ulkelerden kan nakli ile ayakta durabiliyor

amerikanin kanini emen ise dusman filan degil, tuketim manyakligindan gozu donmus kendi vatandaslari
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...