Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kürtçe ezan

calimero

Öne çıkan mesajlar

Forexten ekmek yiyorum ondan olabilir belki :)

@çetintaş

Demek istediğim şu heralde yanlış anladın beni kadim dostum. Allahı camide tanrı olarak dile almak yanlış değil ama doğru da değil yapılmaması daha uygun kaçan bir olay. Filmlerin altyazısında olması gereken birşey "tanrı"
Sosyal ağlarda paylaş

Forex said:

Allahın kendisini temsil ediyor. Allah'ın ismindeki olay ingilizce-türkçe sözlük kıvamında birşey olmadığı için tanrı açıkçası filmlerde kalmalı camide 99 isimden birisi kullanılabilir

Allah'ın yüzüncü adını bilmeyen bir ölümlünün çıkıp geri kalan isimlerin ne işe yaradığını belirtmesi çok güzel ve yerinde bir davranış olmuş. Allame-i cihan olsan o isimleri açıklayamazsın. Önüne konan üç-beş çeviriyi okuyup ahkam kesme.
Sosyal ağlarda paylaş

MelvinUdall said:

Forex said:

Allahın kendisini temsil ediyor. Allah'ın ismindeki olay ingilizce-türkçe sözlük kıvamında birşey olmadığı için tanrı açıkçası filmlerde kalmalı camide 99 isimden birisi kullanılabilir

Allah'ın yüzüncü adını bilmeyen bir ölümlünün çıkıp geri kalan isimlerin ne işe yaradığını belirtmesi çok güzel ve yerinde bir davranış olmuş. Allame-i cihan olsan o isimleri açıklayamazsın. Önüne konan üç-beş çeviriyi okuyup ahkam kesme.

çok saldırgan bir mesaj olmuş bu pek hoşuma gitmedi açıkçası. ben birşey ıspatlamak ya da başka birşey derdinde değilim. sadece tanrı kelimesinin camilerde kullanılmasının pek sağlıklı olmadığı görüşündeyim
Sosyal ağlarda paylaş

Türkçe ezan çok komik ve başlı başına bir dinden çıkma hatta yabancı bir memlekete iltica etme sebebi. Arap yanlısı falan değilim, ama ezan bende "dini" manasından çok bizimle bütünleşmiş bir kavram gibi geliyor, ezanın okunduğu yere "aha buralar bizim hacı" diyesim geliyor. Onçük türkçe ezana karşıyım.
Sosyal ağlarda paylaş

Forex said:

Forexten ekmek yiyorum ondan olabilir belki :)

@çetintaş

Demek istediğim şu heralde yanlış anladın beni kadim dostum. Allahı camide tanrı olarak dile almak yanlış değil ama doğru da değil yapılmaması daha uygun kaçan bir olay. Filmlerin altyazısında olması gereken birşey "tanrı"

Forex arkadaş.
Samimiyetle düşüncelerini yazıyorsun, ben de samimiyimdir, arkadaşlar bilir, sen henüz yenisin(7 haziran 2011 kayıt,bu arada birisine sen yenisin burada muhabbeti yapar duruma ne çabuk gelmişim ben de? ), yanlış anlama beni. Ben de samimi düşüncemi yazayım.
Bu iş yani inanç işi, iman işi öyle hacının, hocanın, şeyhin, şıhın, cüppelinin, cüppesizin, okyanus ötesi ağlakzadenin tekelinde olmaması gereken bir şey. İhtiyaçtan doğan bir şey. Bu nedenle yaratıcıya ille de dinlerin verdikleri isimle hitap etmek gerekmez diye düşünüyorum. Üstelik de TANRI, özü itibariyle TENGRİ öz Türkçe bir kelimedir. Doğrudan Türklerin yaratıcıya verdikleri isimdir. Allah'a bir Türk'ün TANRI demesinden daha doğal, daha normal bir şey bence olamaz. Ama özellikle 12 Eylül TÜRK-İSLAM sentezi pompalama işlemi neticesinde "Tanrı denmez Allah'a" şeklindeki söylem yayıldı.

Sonuç: Eğer insan yaratıcıya inanıyorsa adına Allah demiş, Tanrı demiş, Manitu demiş hiç fark etmez. Neticede bu durum o kişi ile Allah, Tanrı, Manitu arasındadır.
Sosyal ağlarda paylaş

Forex said:

çok saldırgan bir mesaj olmuş bu pek hoşuma gitmedi açıkçası. ben birşey ıspatlamak ya da başka birşey derdinde değilim. sadece tanrı kelimesinin camilerde kullanılmasının pek sağlıklı olmadığı görüşündeyim

Din alimi kartvizitinin yanı sıra diyanet işleri başkanlığı kartivizitine de sahipsin demek? Tanrı ne demek biliyor musun acaba da kalkmış -camilerde kullanılmasının pek sağlıklı olmadığı görüşündeyim- diyorsun? Hey allahım ya!
Sosyal ağlarda paylaş

Çetintaş;

E tabi o yüzden zaten ibadetin türkçesi kürtçesi ingilizcesi ibadet ettiğin yerin mağara cami kilise olması farketmez. Valla bilemiyorum ki bana açıkçası garip geliyor belki kulak aşinalığı ve kullanım aşinalığından olsa gerek. Türk toplumu açısından da garip kaçacağı görüşündeyim

MelvinUdall;

Yahu görüş benim görüşüm, benim görüşüm seni niye bu kadar geriyor ben sadece burda düşüncelerimi paylaşıyorum ne size birşeyi dayatmaya çalışıyorum ne de benim doğrum en doğru diyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

ben "hey adamim" diyorum misal tanriyla konusurken, kimsyeide ilgilendirmez

her zaman diyoruz, krem peynire bile tapsaniz peynirle araniza sarkuterideki elemani sokmayin diye

ha yok ben insanalri inanc gibi tartismali bri kondua tek uniforma yapicam, butun millet bunu kabul edicek diyorsanizda alin abicim dininizi derler adama

hristiyan geliyro tanriyi ve isayi kabul ediyorsan bizdensin diyor elin yamyamina, dini oyle yayiyor

bizimkiler "arapc akonusmassam herseye kadir tanrim beni anlamaz" moduna giriyor, e arapcadan baska dili anlamiyorsa zaten tanri degildir o, demigod filandir ki thor bile kac dil biliyor lan, bulbul gibi ingilzice sakiyor herif
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...