Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

APM Nedir ? Ne değildir ?

scnoobtr

Öne çıkan mesajlar

ya uzun bol harasslı macro gamelerde apm'in çok yüksek olması gerekiyor etkili olabilmek için.

yani yoksa atiorum tek base all in push yapıyorsan macroyu biyerden sonra zaten sadece o an ki production binalarından adam ve işçi basarsın. onun dışında ordunu microlarsın . düşük apm ortalaması ile bitirebilirsin.

ama atıyorum bi MMA gibi tvz oynıcaksan, 4 bir yandan drop yapıp bir de ortadan siege tanklarla marinlerle ilerleiceksen böle orda apmi coşturman gerekiyor, bi yandan macroyu da düzgün tutabilmek için.

işte orda gerçekten iyi olduğun ortaya çıkıyor. Ben çok çekiyorum apmimin düşük olmasından, ulan şunu yapmam lazım bunu yapmam lazım diyip kitlenip kalıyorum. Bu orduyu da microlamayı veriyim diip salıyorum yeniliyorum o sırada barracks,supply depot expansion vs atiyim derken.

moon gibi bileklere kumtorbası bağliip oynıcam en sonunda.
Sosyal ağlarda paylaş

aslında olay apm diil de apmne göre bir oyun stili oyun akışı kurabilmek. mesela tank unsiede siege ederek slow push yaparken supply depot atmayı unutuyosan production binası yapmıyosan falan saldırını biraz geciktirip 2-3 extra depot attıktan sonra pushlarsın. eğer pushlarken macro yapamıyosan o mineral her halükarda artmış olucak onun yerine saldırıyı 20sn geciktirip mineralini de harcayabilcek bir konumdayken saldırabilirsin mesela
Sosyal ağlarda paylaş

DoctorM said:

teşekürler. gördüm ve tiksindim kendimden

Aynen :)
Hatta ilk replayimi izlerken, dalgınlıkla kendime bakacağıma rakibe bakıyormuşum, 70-80 hatta bazen 100-150 arası apm gördüm, kendi kendime vay be filan iyiymişim derken, aynı replayı ikinci kez izlediğimde 20-25 apm olan diğer tarafın ben olduğumu farkedince yaşadığım hezeyanı tahmin edemezsiniz :))
Sosyal ağlarda paylaş

Apm ile multitaskingi karıstırmamak lazım.Mesela ben kendimi zorlarsam 200 250 arası apm yapabiliorum ama cogu mouse click- spam oluyor.Onemli olan multitasking yapabilmek.Mesela oyun basında scout yapan iscine hic shift komutu vermeden scout edebilmek, zerg oynarken atak yada def yaparken larva inject yapabilmek, push yada def yaparken supply block yememek.Bole hatalar yapmıyorsan apm nin yuksek olmasına gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

medivh said:

Apm ile multitaskingi karıstırmamak lazım.Mesela ben kendimi zorlarsam 200 250 arası apm yapabiliorum ama cogu mouse click- spam oluyor.Onemli olan multitasking yapabilmek.Mesela oyun basında scout yapan iscine hic shift komutu vermeden scout edebilmek, zerg oynarken atak yada def yaparken larva inject yapabilmek, push yada def yaparken supply block yememek.Bole hatalar yapmıyorsan apm nin yuksek olmasına gerek yok.

Zaten bunları oyun içerisinde sürekli yaparsanız apm'nızde artacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim 50dklik bir oyunda ortalama 70 civarı apm oluyor tossla. Ama combatlarda falan 350'ye kadar çıkıyor normalde. Hiç bir şeyi spamlamıyorum oyun başı dahil.

En çok sıkıntı yaşadığım şey combattan combata koşarken upgradeleri takip edememek. Genelde 1/1 2/2 'leri falan geç çıkıyorum ben. Ama bu tip şeyler de zamanla oturuyor.

Önemli olan şuursuzca spamlayıp apm kasmaktansa yanlışsız oynamaya çalışmak. Zaten zamanla apm artıyor.

Misal 1 sene önce falan terranla ilk oynamaya başladığımda ilk kez rts oynuyordum multiplayer olarak (aoe2'yi saymazsak) ve 25-26 civarı apm'im vardı sdf. Şimdi toss'la makro gamelerde bile 70 apm tutturabiliyorum (ha hala noobum o ayrı konu ama geliyorum emin adımlarla sdf)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...