Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Almanya nükleer santrallerini kapatıyor

liberal

Öne çıkan mesajlar

sipeyskeyk said:

Şu da bir köşede dursun.

http://i54.tinypic.com/2lmusf8.jpg

durusn da bu bi şi ifade etmez.

önemli olan bu ülkelerin şu andaki ve projected enerji vizyonlarının ülke içinde dağılımıdır.

ne diyorum yani açıklayayım.
senin bu koyduğun "önceden kişi başı 0.2 klavye düşüyordu! şimdi ise kişi başı 2klavye var!!" gibi bişi oluyor. zamanla tabii artması normal. aynı grafikleri güneş ve hes ve rüzgar için de çizebilirsin.
ki grafiklerin artışları daha exponential olacaktır bunlar daha yeni teknolojiler olduğu için.

verilmesi gereken grafik ise bugün kullanılan mevcut kapasite ile enerji yatırımlarının gideceği yön olacaktır. ve onları incelediğinizde evet nükleerden uzaklaşma var fukushima sonrası. santral bazı olarak algılarsanız hata edersiniz. santral bazından çok enerji diliminde nükleere düşen pay azaltılıyor. bunu hem verimli, daha az tüketen evlere geçerek hem de diğer üretimlere yatırım yaparak sağlıyorlar. güzel bişi tabii. tr ise nükleeri yapmak için bile çooooooooooooook geç kaldı.

bundan sonra geçmiş olsun zaten. işi en iyi yapanlardan kesinlike sayamayacağımız rusa para verip, deneysel bişiler yaptırtacağız.

bu da şurada dursun istedim.
Sosyal ağlarda paylaş

petrol devri kapanmıyor. tek bişiyin devri de açılmıyor.

millet hes, etanol, biodizel, yenilenebilir enerji gibi kavramlara boşuna geçmiyor.
çok mu biliyorum? çok şükür biliyorum.

enerjide önemli olan sende olan veya işleyebildiğin şeyden enerjiyi sağlamak. doğalgazın bi işlenirliği yok. adam kapatırsa kalakalırsın.

özetle dediğin olay katar için falan geçerli olabilir. burada tamamen geçersiz.
Sosyal ağlarda paylaş

Şu anki teknoloji ile güneş pahalı ama ileride aynı birim alandan alınabilen enerji miktarı artınca ucuzlayacak fiyatı elbette.
Bu arada Türkiye güneş enerjisi verimliliği olarak pek öyle ahım şahım bi konuymda değil. Bizden sonra güneye inildikçe esas verimlilik artmaya başlıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

petrol devri kapanmıyor. tek bişiyin devri de açılmıyor.

millet hes, etanol, biodizel, yenilenebilir enerji gibi kavramlara boşuna geçmiyor.
çok mu biliyorum? çok şükür biliyorum.

enerjide önemli olan sende olan veya işleyebildiğin şeyden enerjiyi sağlamak. doğalgazın bi işlenirliği yok. adam kapatırsa kalakalırsın.

özetle dediğin olay katar için falan geçerli olabilir. burada tamamen geçersiz.

Bilmiyorsun abi, çok pardon ama, bilmiyorsun.

Doğal gaz yatırım maliyetini aşarsan şuan bile fizibıl. Ki daha teknolojik gelişmeler olacak, şuanki dev maliyetler düşecek, boşuna çatır çatır boru hattı döşenmiyor Rusya'dan bütün Avrupay'ya. Avrupa'nın hepsi doğal gaz kullanacak bundan 50 sene sonra.

Bunun yanı sıra yeni bulunacak olan petrol rezervlerinin çıkarma maliyeti git gide artacak, petrol güvenilir bir coğrafyada olmadığı için bkz. körfez krizi, libya'nun durumu, insanlar doğal gaza yönelecek. Bu dediklerim zaten şuanda olan şeyler, işkembeden sallamıyorum yani.

Allah aşkına bilmeden konuşmayın.

kömür kullanılmıyor mu hala? Kullanılıyor.

Petrol'den önce kömür değil miydi dünyanın ana enerji kaynağı?

Daha da geriye gidelim, kömürden önce odun değil miydi? (pre industrial)

Kömür devri diyoruz diye, hiç odun kullanılmamış mı diyoruz? Kömür yaygınlaşırken odun da hayvan gibi kullanılıyordu ama MAIN SOURCE kömürdü.

Hah al bunu, ne olacak biliyor musun? MAIN SOURCE doğal gaz olacak, petrol YOK OLMAYACAK, ama daha çok enerji doğal gazdan sağlanacak.

Her konuda bilmeden konuşuyoruz da, bu gibi konularda atınca tutturmak zor biraz, denemeyin.

Absolut said:

Şu anki teknoloji ile güneş pahalı ama ileride aynı birim alandan alınabilen enerji miktarı artınca ucuzlayacak fiyatı elbette.
Bu arada Türkiye güneş enerjisi verimliliği olarak pek öyle ahım şahım bi konuymda değil. Bizden sonra güneye inildikçe esas verimlilik artmaya başlıyor.

Evet aynen böyle.

Bakın, kömür devri dünyada kömür bittiği için kapanmadı.

PETROLÜN KALORİFİK DEĞERİ DAHA YÜKSEK OLDUĞU İÇİN, MALİYETİ DAHA DÜŞÜK OLDUĞU İÇİN, VERİMLİLİĞİ DAHA YÜKSEK OLDUĞU İÇİN kapandı.

kapiş?

Doğal gaz da petrol bittiği için yaygınlaşmayacak, aynen bu sebepten dolayı yaygınlaşacak.

Unutmayın, enerji söz konusu olduğunda tek düşünülecek şey harcadığın para başına elde ettiğin enerjidir. Bu kadar basit.
Sosyal ağlarda paylaş

biz de şunu söylüyoruz.

ben desem ki dünyayı meme yönetecek!!! bu doğru bile olsa bende meme yok abi. ben erkeğim. bende kadın memesi olmaz.

anlatabildim mi?

bizde doğalgaz yok. karagaçanak'ı türkiyeye ışınlama gibi bi düşüncen yoksa da olmayacak. elinde olmayan ve işlenemeyen ürünle enerji pazarına girmen ise eşini komşuna vermen gibi bişiydir. adam kapatırsa "aa" dersin sadece.

enerji üretimi bağımsız olsun diye boşuna kasmıyor millet.
,
sen geliyorsun diyorsun ki, "ülkelerin kendi ülkelerinin durumundan ve üretiminden bağımsız olarak inandıkları şey doğalgazın kullanılacağıdır!"
ben de diyorum ki, brezilyada mesela doğalgz miktarı türkiye'nin 19katından fazla. tahmini olarak bi bu kadar daha da var.
adamların enerji dağılımına bak; %72hes, %10doğalgaz.

doğalgaz ve türevleri ancak araba vs gibi kalemler için mantıklı olur. sanayi gibi dev bi enerji tüketen devi yabancıdan aldığın ürün ile doyurmaya kalkacaksan bi sorunun var demektir.
Sosyal ağlarda paylaş

ya...

Avrupa'nın doğal gazı var mı? Rusya, İran ve Katar'a muhtaç bu coğrafya bu konuda. Beğen ya da beğenme.

Petrolümüz yok, gazımız yok.

E senin dediğine göre, rüzgar ve güneş enerjisine mi yönelmeliyiz yani?

Şehir devleti mi Türkiye?

Sanayiyi dışa bağımlı doyurmak diyorsun.

Güneş paneliyle mi besleyeceğiz sanayiyi?

Şuan yapabileceğimiz tek şey, doğalgaza abanmak ve Rusya ile iyi ilişkiler kurmak. Aynı zamanda da petrolden tamamiyle kopmamak, aradaki dengeyi iyi kurmak.

Petrol daha pahalı olacak tabi, ama petrolün amacı da 100% bağımlı olmamak.

Sonra ilerleyen zamanlarda yenilenebilire yatırım yapılıp yavaş yavaş payı arttırılabilir, ama şuan değil.

Aynı zamanda Rusya'dan başka bir ülkeye nükleer santral yaptırsak tadından yenmezdi tabi ama nükleer enerjide rusya'ya ihale vermenin tamamiyle ileriye yönelik (doğalgaz) politikalar ile ilgili olduğunu düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

tr'nin durumu güneşe yatırım yapmayacak kadar yetersiz değil yalnız.

aşmış durumda değil ama misal doğalgaz ile karşılaştırırsak elimizde adam gibi hiç doğalgaz üretimi yokken, oldukça iyi bir solar irradiation gerçeği var.

Gerçekten solar enerjinin doğalgaza alternatif olabileceğini mi düşünüyorsun?

Güney illerinin household elektrik ihtiyacını karşılar ancak, o da bütün güneyi panelle kaplarsak.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

ya...

Avrupa'nın doğal gazı var mı? Rusya, İran ve Katar'a muhtaç bu coğrafya bu konuda. Beğen ya da beğenme.

Petrolümüz yok, gazımız yok.

E senin dediğine göre, rüzgar ve güneş enerjisine mi yönelmeliyiz yani?

Şehir devleti mi Türkiye?

avrupa işte bu yüzden yenilenebilir enerji kaynaklarını kasıyor.

brezilya şehir devletiymiş bu arada. bildirdiğin için teşekkür ederiz.
aynı şekilde mesela ingiltere, fransa falan da şehir devletleri ki yenilenebilirlere geçiyorlar. ki unutmamak lazım, bu adamların çoğu seven sistersın içindeki ülkeler.

sebep? mesela ingiltere diyor ki 10sene içinde doğalgaza -o muhteşem doğalgaza- olan bağımlığımızı 2005'teki tepe yaptığı noktaya göre %75 azaltmış olucaz.

neden diyor bu?

çünkü dev bir şehir devleti adamlar.
Sosyal ağlarda paylaş

abi senin kavrayamadığın nokta, avrupanın üretmeden kazanma politikasına çoktaaan girip, kendi ayakları üstünde ve tamamen bağımsız enerji düşüncesinde hareket edebiliyor oldukları.

güneş ile evleri aradan çıkartıyorlar. gökdelen yapıyor adam, ne yapıyor? HVAC sistemden vazgeçiyor mesela. deli gibi tasarruf ediyor gökdelenden. akıllı facade yapıyor. elektrikten yine tasarruf ediyor.

çin mesela. green roof + rüzgar + güneş ile donatacak ileriki 10yılda yapacağı dev şehirleri. dev şehir demişken istanbul şaka gibi kalır yanlarında. öyle diyeyim. bak onlar şehir devleti olur, ingilterenin, fransanın, brezilyanın aksine... adam şehrin enerjisini kendisnin olabildiğinde karşılamasını amaçlıyor. sanayi için hes'lerden faydalanmayı düşünüyor ki, bu çin yahu. enerji de temizlik ne ki adam için? umrunda bile değil.

sen bizde olmayan bişi için "enerjinin geleceği budur!" diyorsun..

bizde yok ki. lol. geleceği o olsa bile yok, olmasa bile yok. petrol daha iyiydi. en azından işlenilirliği vardı. bunda o da yok. doğalgazı ileyip LOLOLgaz diye bişi yaparsan ve bunu sadece sen yaparsan ve supercharged LOLOLgaz doğalgazın 10katı ise alır işler satarsın. bunu yapamıyorsan doğalgaz LOOOOOOL seviyesinde bişi bizim için.

elektriği doğalgaza mahkum edenler utansın diyeceğim de galiba konuşup sevmişsin adamı.

olur öle bazen. gönül bu.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya abicim bu işler iktisatçı hesabıyla olacak iş değil. Şu anda dünyanın en büyük rüzgar türbini 164 metrelik kanat çapıyla Vestas V164, offshore olmasına rağmen 7 MW anca üretiyor. E bakıyorsun nükleer santrale, bir tanesi 5000 MW. Sonra iktisatçı diyor ki 5000/7= 714 tane bundan kurmam lazım, bunun için hayvan gibi arazi lazım, ayrıca nükleerden daha pahalı olucak, hem ya rüzgar esmezse falan diyor, nuke iyi deyip çıkıyor işin içinden.

Bu şekilde hesaplarsanız bir yere varamazsınız. Enerjide trend merkezi olmayan üretim sistemlerine kayıyor artık. Tek bir yerden üretip 1000 kilometre öteye o elektriği iletmeye çalışırsan zaten inanılmaz bir kayıp oluyor, boşa gidiyor elektrik. Halbuki insanlara çatılarına 2 güneş paneli atmalarına teşvik versen, sanayiiye yenilenebilir enerji teşviği versen bunlara hiç gerek kalmayacak. Almanya'nın yaptığı da bu.

Farklı konseptler üretmek yerine babadan kalma üsullerle hesap yapıyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

nükleer gene iyi abi. bi ürün alıp işlerken enerji üretiyorsun. işlediğin ürünün artığı bile daha küçük satrallerde işlenilebiliyor. biraz korkusuz bi ülke isen bundan bomba yapmak için de yararlanıyorsun işte. bi problem olursa dünya gelip ffukushimadaki gibi hesap sorabiliyor tabi :)

ama doğalgaz da o bile yok. düşün üreticisi değilsen doğalgaza büyük bir kalem ayırmak ne kadar saçma bişi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...