Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

341. Dönem (Ağustos 2011) KD. ve YD. Subay Adayları

Baggio

Öne çıkan mesajlar

biraz da amaca bakıyor işte, 1 ay önce terhis olmak amacıyla gidersen ve şeker bir albay amcaya rastlarsan, böyle diş fırçasıyla okşarmış gibi yapıyor ameliyatı

Ama zaten uzun dönem biriysen ve ya astteğmen adayıysan çukur gibi kazıyorlar

Derinliğe şöyle bağlı, derin olmasa bile ilerde tekrarlamaması için yine olası heryeri temizliyorlar
Sosyal ağlarda paylaş

ben askerden toplamda 10 adet röntgen filmiyle döndüm. bölük komutanınız ya da amiriniz kimse artık, kurmay sıfatına sahipse eğer asla esgeçmez askerin sağlık durumunu, yemeklerini, yataklarını, nöbet/çarşı sıklıklarını.

-diş çektirme 2 gün istirahattir.
-ayak ağrısı 10 gün spor istirahat, min. 1 gün istirahattir.
-ayak bağlarında zedelenmenin çürüğe kadar yolu var.
-katılış muayenesinde boy/kilo endeksi standart üstüyse min. 45 gün havadeğişimi
-kıl dönmesi, ameliyat+en az 20 gün izin. komutanınız insaflıysa 1 gün de kendinden verirse 21 gün ile hava değişimine gidersiniz.
-düşme kalkma, kayma, kafa kol çarpma min. 1 gün istirahat.
-şiddetli grip, nezle hastaneye giderseniz rahat 10 gün istirahate kadar çıkarabilirsiniz olayı.
-hayatımdan mutsuzum, ümitsizim, depresyondayım ayağını iyi yaparsanız 30 gün ila 45 güne kadar hava değişimi bile alabilirsiniz. kısa dönemlerde bu hususlarda özen gösteriyorlar.
-bel ağrısı çok kilit, ameliyat olmanızı isteyebilirler fıtık durumunda vs. yaptırmak size kalmış, ama yaptırmayın derim. onun da istirahati yatışı bol olur.
-refakatçi durumları çok kebaptır. psikiyatriye yatan eden olursa kafadan atlayın, psikiyatri koğuşları tam yatıştır. sigara vs. serbesttir hastanenin o bölümünde. yapboz yapar delilerle takıla takıla zaman öldürürsünüz.
-hastanelerde sıcak su daimidir. her saat duş yapabilirsiniz. o yüzden hastaneye yatışa sıcak bakın, pistir filan demeyin temizlik düzenli yapılır.

daha da sayardım da ilk anda aklıma gelenler bunlar.
Sosyal ağlarda paylaş

bu biraz genelleme olmuş malesef
%80 aman belim ağrıyor deseniz tokat yeme olasılığınız yüksek, çünkü herkes ay belim diye dolaşıyor malesef ve ciddi olanlar hep kaynıyor arada.

Aman piskolojim ağrıyor diye gittiğiniz zaman hadi len denme olasılığınız çok yüksek zira hergün alayın yarısı hava değişimi uğruna kapısında yatıyor rdm nin.

refakat olayına dikkat edin, yanınızdaki adamı resmen size zimmetliyorlar, bu yüzden içerde yatan çok adamın hikayesini dinledim hapis nöbetinde

boy/kilo hakkında; katılış muayenesi genelde aşı vurma şöleni arasında kaynatılıyor çok şişman olma durumunda zaten orda olmamanız gerekiyor, gönderdilerse herşeyi yapmak durumunda bıraktırıyorlar

hastanede yatmak çok rahattır, çok keyiflidir ve otel komforundadır
Sosyal ağlarda paylaş

Mithat said:

Fenerbahçe cumhuriyetini kuran adamdan , türkiye cumhuriyetinde nasıl yatılarak vatani görev yapılır ögretileri. Senden başkasından beklenmezdi nasıl yatarak asker geçer taktikleri.

genellikle vatandan soğutma etkinliği olarak icra ediliyor bu vatani görev bir çok yerde. Soğuyanlar zeytinburnunda felan geziniyor, yeterince soğutulamayanlar da en azından bu zor dönemin nasıl atlatılabileceği konusunda tavsiye verme gereği duyuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaş farklı bir kafa yaşıyor boşverin.

bahsettiğim şeyler, Alay komutanı ve Bölük komutanı kurmaysa geçerli zaten. yoksa piyade tugayı gibi kim kime dum duma yerlerde zaten her türlü sağlık ihtiyacınız kaynar. jandarma olmak bu yüzden biraz daha avantajlıdır. karakollar max 40 50 kişiliktir o yüzden üzerinize titrenir.

benim karakolumda 40 askerden 22 si rdm'ydi. rdmler genelde kürt kökenli askerler olurlar. yatış yapmaya müsait adamlardır. mesela benim bu yatış tecrübelerimin tamamına yakını o arkadaşlardan gördüklerimdir. diğer kısmı da benim ve diğer kısa dönem arkadaşların başına gelenlerdir.
Sosyal ağlarda paylaş

bir de şöyle bir güzellik yapayım. ben askere gitmeden önce giden arkadaşlara, abilerime, büyüklerime olmadı nette sizin gibi arkadaşlara yanıma ne almalıyım diye soruyordum. söylenen her şey verilen her cevap geçiştirmeymiş. gidip kadıköy pasajında 150 milyon vermişim hepsi boşunaymış. almanız gerekenleri birebir yazıyorum sakın başka bir şeye masraf yapmayın:
(söyleyeceklerim kış devresi için geçerlidir)

-öncelikle tişört alın. yeşil olanından tonu farketmez. ama söylüyorum 10'dan fazla almayın sonra tezkere haftasında sağa sola sıfır tişört dağıtırsınız.
-don kesinlikle almayın demiyorum, sivil iç çamaşırı serbest oluyor genelde. ama komutanın kıldır, komutanlık karagahına düşmüşsündür illa ki yeşil giy derler onu da çarşıya giden adama aldırırım ayağına yatın, sivil iç çamaşırı götürün evden. o da max 7 8 tane olsun abartmayın.

askerde çamaşır yıkaması sorun olmaz, sanayi tipi makineler vardır mis gibi yıkanır. çamaşırcı elemanlarla arkadaş olun dememe gerek yok herhalde. öyle bir zaman gelir ki sırf sizin için makine açarlar mutlu olursunuz.

-yanınıza pudra kesinlikle ama kesinlikle alın. 2 paket alın kimseyle paylaşmayın. ayaklarınızı her gün akşam yıkayın üşenmeyin, ömrümde ayak yıkamayan adamdım hiç üşenmedim her akşam yağmur çamur soğuk sıcak demeden yıkadım ayaklarımı, pudraladım öyle yattım.

-çorap 10 15 çift alın. onları da yıkatırsınız ama çorap hijyen açısından daha riskli olduğundan ince ve kalın çeşit çeşit alın. hayvanlık yapıp iki çorap giyeceğinizi düşünmeyin soğuktur kıştır diye, antarktika değil gittiğiniz yer.

-dişlerinizi düzenli gerekirse günde 3 kere fırçalayın. göreceksiniz amelesinden profesörüne herkes hayvan gibi diş fırçalıyor olacak.

-el kremi ayak kremi vs. almayın. bepanten bulundurun yanınızda, kremlere ilaç muamelesi yapıp el koymazlar.

-başağrısı vs ilacı almayın çok gereksiz.

-tuvalet için havlu kağıt alın. 2'li paketlerden alın, bittikçe çarşıdan tedarik edersiniz. alaturka tuvalete sıçamam demeyin, alışın öbür türlü alafrangada eziyet çekersiniz sağa sola değmicem diye.

-şampuanı mümkün mertebe sığırlara göstermeyin, şampuan, pudra, kolonya gibi şeylerin yancısı çok olur.
-kolonya mutlaka götürün, mümkünse fısfıslı olanlarından olsun. onu da göstermeyin, ispiyoncusu olur bir hafta diskoya kadar yatarı var.

-pijama vs. götürmeyin, asker her şeyin en güzelini veriyor.

-içlik SAKIN AMA SAKIN ALMAYIN. yok termalmiş, yok yünlü kaşındırırmış filan sakın inanmayın. askerin verdiği içlik inanın başarılı. bazı sığırlar onu kullanmak istemezler, kendi yanlarında getirdikleri termal içliği giymek isterler anında atlayın alın elemandan içliği yedekte bulunsun. askerin beyaz içliği vazgeçilmezdir.

-ayakkabı kolay kolay kokmaz, ayakkabıyı ilk günden boyamaya başlamayın. ilk bir ay sade suyla yıkamanız yeterlidir. ilerleyen zamanda boya istemeye başlar.

-yanınızda don lastiği bulundurun, 4 tane yeterlidir. acil durumda paçalar için vs. kullanmanız gerekebilir. iğne iplik bulunsun, nefteyi filan dikerken lazım olur, kimseye eyvallahınız olmasın başkasından alırım diye düşünmeyin.

başka da inanın sabun vs. haricinde hiçbir şeye ihtiyacınız olmaz.

kimseyle eyvallahınız olmayacağı gibi mesafenizi de hissettirin. istanbul ile doğu arasındaki uçurumu abartın, farklı durun adamların yanında. aşçıyla, çamaşırcıyla, terziyle ve kürtlerle aranızı iyi tutun. çok fazla kürt olacak etrafta, dikkat edin her şeyi yapmaya müsait adamlar. mesafenizi koruyun, yavşamaya hiç ihtiyacınız yok. kısa dönemlerin çoğu etliye sütlüye karışma kafasıyla gönderildiği için mala yatanı tembeli bol bir güruh. muhabbet edin, arkasında durmayın tek başına sorumluluk taşımaya çalışın. mıntıka konusunda seçici olmayın, tuvalet mıntıkasıymış, banyoymuş yadırgamayın.

başka da sorunuz varsa bana sorun. :)

-bir de nöbetler için iki çift eldiven, iki adet boğazlı ve bere almayı unutmayın. hepsi koyu yeşil olsun sorun çıkmasın.
Sosyal ağlarda paylaş

Mithat said:

Asker nasıl yatarak geçirilir taktigi vermenin hukuki bir suçu yok mu yahu bu kadar serbest mi gidin moralim bozuk diyin yatın yapmayın vatani görev demek?

neyin yatmasından bahsediyorsun arkadaşım sen? ben 2 ay boyunca günde min. 6 saat nöbet tuttum. ayak tabanım çöküyordu, hala daha bazen ağrı yapıyor ayaklarımda. çavuşluk yapıcam diye otçusuyla hapçısıyla ayrı uğraştım. arkadaşlara ayrıntılar veriyorum, daralıp da dayanamayanlar olur diye yardımcı olmaya çalışıyorum sen ne anlatıyorsun. ben vatan millet aşkıyla gittim, hala da çok seviyorum. askerliği de çok severek yaptım ama şimdi desen bir gün dahi yapmam. iyi güzel ansam da çok büyük kötülüklerini gördüm. o yüzden boş beleş konuşmayıp tavsiyelerden feyz al. kendin yorumlar kendine göre hareket edersin zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

-el havlusu, ayak havlusu, büyük havlu asker ayrı ayrı veriyor. yanınızda götürmeyin derim.

-terlik de asker veriyor fakat mantar yapmaya müsait biraz dandik oluyor. yanınızda terlik götürecekseniz parmak arası alın. niye derseniz parmak arası giymeye tenezzül etmiyor insanlar nedense. dalga geçiyorlar o ne la gibilerinden. çalan çırpan olmaz, direkt seçilir olur.

-tıraş takımı alın yanınıza, 2'li 3'lü bıçak size kalmış. köpüğün de yancısı olur, fazla paylaşmayın.

-kantaşı ve yara bandı götürün yanınızda lazım olması çok olasıdır.

-kitap da alın yanınızda. insan her zaman denge tv, fashion tv, viva tv, mixx tv izlemek istemeyebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

arkasokak said:

-pijama vs. götürmeyin, asker her şeyin en güzelini veriyor.

-içlik SAKIN AMA SAKIN ALMAYIN. yok termalmiş, yok yünlü kaşındırırmış filan sakın inanmayın. askerin verdiği içlik inanın başarılı. bazı sığırlar onu kullanmak istemezler, kendi yanlarında getirdikleri termal içliği giymek isterler anında atlayın alın elemandan içliği yedekte bulunsun. askerin beyaz içliği vazgeçilmezdir.

şu ikisi hayatımda gördüğüm en kötü tavsiyeler.
Sosyal ağlarda paylaş

Accolade said:

refakat olayına dikkat edin, yanınızdaki adamı resmen size zimmetliyorlar, bu yüzden içerde yatan çok adamın hikayesini dinledim hapis nöbetinde

ben bir arkadaşın refakatçisi olarak hastaneye gönderildiğimde koğuşta toplam biz dahil üç hasta üç de kısa dönem erler olarak refakatçi vardı.

bir gece biz muhabbet ederken intihardan hastaneye yatırılmış olan çocuğun ortamda olmadığını farkettik. gece tüm hastaneyi dolaştık. yağmurlu bir geceydi, koskoca hastanede bi tek yatan hastalar, psikiyatri koğuşu, nöbetçi doktor, nöbetçi hemşireler, nöbetçi temizlikçi vardı. hastane askerleri ve tüm nöbetçi personel bizle birlikte çocuğu aramaya başladı. çocuk tribe girmiş, kantin köşesinde bir yere sığınmış ağlar şekilde bulundu. refakatçisi arkadaşın yaşadığı korkuyu, nöbetçi komutanın tehditlerini anlatmaya gerek duymuyorum zati. o yüzden uyanık olmak gerek.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...