Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

said nursi bedüizzaman hazretleri'nin ibretlik mucizeleri

roket adam

Öne çıkan mesajlar

İşte Bediüzzaman'ın yaptığı şakalar!

Said Nursi'nin yaptığı şakalar içinde hakikati barındırıyordu ve parmakla sayılacak kadar azdı.

Bediüzzaman, Yalan söyleyerek yapılan, Sonunda karşıdakini, Aldatmak olan, Şakalaşmaktan kaçınırdı... Çünkü müslüman dürüst olmalı, Kardeşini aldatmamalıydı...
Peygamberin: “Bizi aldatan bizden değildir.” Hadisini titizlikle yaşamalıydı...
Bu nedenle tıpkı Peygamber gibi, Onun latifeleri de, Parmakla sayılacak kadar azdı... Yaptığı şakalar da, İçinde hakikati barındıran, Sadece zekasından doğan, Tatlı hatıralardı...

Bir gün, Siverek mebusu ve yüzbaşı, Abdülgani Ensariyle konuşmaktaydı... Sohbet esnasında, Bediüzzaman,
“ Ensari” dedi...
“ Yarın Said'in başını kesecekler.”
Ensari cümledeki inceliği anlamamıştı...
“ Nasıl olur efendim?”
Diye şaşırmıştı... Bediüzzaman tebessüm ederek, Sözlerindeki manayı açıkladı:
“ Said kelimesinden,” “ Sin harfi kaldırılırsa,” “ Yani baş harfi kesilirse,” “ Geriye “iyd” kalır ki,” “ Bu kelime arapça da,” “ Bayram demektir...”
“ Yarın da Kurban bayramıdır...”
Sosyal ağlarda paylaş

KABI BANA LAZIM

Said Özdemir ağabey,
Bir gün Üstadını ziyarete gider
O ziyarette,
Bediüzzaman kendisine;
“Kardeşim,”
“ Bugün benim yatağımda yatıp,”
“ Benim yemeğimi yiyeceksin” der.
Ders yapılır...
Sonra herkes,
Odasına dağılır.
Bediüzzaman,
Kendine getirilen yemeğin yarısını,
Said ağabeye yollarken,
Yanında şu sözü de gönderir;
“Kabı bana lazım”
Sosyal ağlarda paylaş

NAMAZ KILMAK İÇİN

Mahkemelerden birinde,
Henüz başlamadan celse,
Namaz vakti gelir yine...
Yer arar Üstad hararetle...
Pencere kenarında,
Yalnız bir kişinin sığacağı,
Boşluk bir yerde,
Kılmaya karar verir namazını,
Namaz kılınacak yer,
60-70 santimetre yükseklikte...
Bir sandalye arar gözleri,
Bulamaz nafile...
Bunu görünce bir talebe,
Adı İbrahim Fakazlı,
Atar kendini yere...
Bediüzzaman bozuntuya vermeden,
“Keçeli”diye vurup,
Talebenin ensesine,
Sırtına basıp çıkar,
Namaz kılacağı yere...
Sosyal ağlarda paylaş

ÜZÜMLER vardı da ondan vazgeçtim, bu çok ibretlik abi:

ÇAYLARI İÇTİ

Molla Said, Mustafa Paşa'ya gidip,
“ Ya zulmü bırakıp,” “ Namaz kılacaksın” “ Ya da seni öldüreceğim.”deyince, Onun,
“ Beni bu,” “ Pis kılıçla mı öldüreceksin?” Alayına karşı,
“ Kılıç kesmez el keser,” Dedikten sonra,
Mustafa Paşa, Bediüzzamanı, Cezire alimleriyle münazaraya davet eder...
“ Eğer hepsini ilzam edebilirsen,” “ Senin dediğini yaparım.”
“ Eğer ilzam edemezsen,” “ Seni Fırat'a atarım.” Diye tehdit eder...
Molla Said O'na:
“ Bütün ulemayı ilzam etmek,” “ Benim haddim olmadığı gibi,”
“ Beni nehre atmak da,” “ Senin senin haddin değildir.”
Diye cevap verir...
Böylece atlarla yola çıkarlar... Cezire alimlerinin yanına varırlar... Biraz sohbetten sonra, Alimlere çay ikram edilir...
Bu esnada, Molla Said'e türlü sorular yöneltilir, Onun verdiği cevaplar karşısında, Şaşkın şaşkın bakakalırlar...
Molla Said önce kendi çayını içer, Ardından, Diğer alimlerin çaylarını bitirir...
Kimse olanları fark etmez, Çünkü herkes, Cevaplara kilitenmiştir...
Fakat Bediüzzaman, Hem alimleri ilzam etmiş, Hem Mustafa Paşa'yı dize getirmiş, Hem de bu işi, Herkesin çayını içmek gibi, Bir latife yaparak halletmiştir............

http://blog.ucemucar.com/wp-content/uploads/2011/03/ibret_aliniyor.gif
Sosyal ağlarda paylaş

"Hem sinek onu tâciz etmezdi, onun cesed-i mübarekine ve libasına konmazdı. Nasıl ki, evlâdından Seyyid Abdülkàdir-i Geylânî (k.s.) dahi, ceddinden o hali irsiyet almıştı; sinek ona da konmazdı." Üstad'ı sinek taciz eder miydi?

Bu konuda yaptığımız araştırmalarda, gerçekten de Üstadımızı da ne sineklerin, ne tahta kurularının ve ne de karıncaların rahatasız etmediği ve üzerine konmadıkları sonucuna vardık. Bu konuda en net bilgilerden birisini, şu anda hayatta olan ve uzun süre Üstadımıza hizmet etmiş, onun önemli talebelerinden biri olan Hüsnü Bayram Ağabey'den aldığımız malumattır.

Hüsnü Bayram Ağabey'in ifadesi aynen şöyleydi:

"Kesinlikle ne bir sineğin ne bir tahta kurusunun ve ne de bir karıncanın, Üstadı rahatasız ettiğini görmedik. Hatta Emirdağ'ında kalırken, Üstad'ın bulunduğu yerde çok tahta kurusu olduğu halde Üstad'ı rahatsız etmiyorlardı. Üstad da onlardan rahatsız olmuyordu." dedi."(1)

(1) 25 Kasım 2009/16.00'da Hüsnü BAYRAM Ağabey ile yapılan görüşme.

Sosyal ağlarda paylaş

bunu allahsız laikler yazmış, pardon

bir gün üstad bediüzzaman hazretleri'ne kemalistler her zamanki gibi zulmediyorlar. türlü işkenceler ediyorlar, namaz kılarken karşısında çıplak çengi oynatıyorlar. diyorlar ki "biz müslümanları bu topraklardan kazımak için iblis efendimiz (haşa) tarafından gönderildik." bediüzzaman hazretleri hiç sesinin çıkarmıyor. usul usul bekliyor. ama sürekli dua ediyor içinden.

sonra bir gün çok ilginç bir şey oluyor. bu kemalistlerden biri tam edepsiz hareketlerinin ortasında birden taş kesiliyor. kemalistler şaşırıyorlar. bediüzzaman efendi hazretlerine "sen mi yaptın bunu ey pis müslüman (haşa)" diyorlar.

bediüzzaman hazretleri sesslizliğini bozuyor:
- siz nasıl insânlarsınız ki (haşa) hem benim kudretime inanmıyor hem de başınız sıkışınca benden biliyorsunuz? bu irinî mahluğu kaskatı bir taşa çeviren ben miyim? haşa. her şeyin sahibi yüce allah'tır. ben sadece kendisine yakardım. demokrasi, gelişmiş özgürlükler ve adil bir hukuk düzeni adına yakardım.

bunun üzerine kemalistler ağlamaklı olup yüce efendimize secde ediyorlar:
- biz kemalist değiliz artık, bizim yolumuz islâm'ın, demokrasinin ve insan haklarının yoludur. ab müktesebatı ile tam uyumlu bir şer'i toplum düzeni yaratmaktır.

Sosyal ağlarda paylaş

"Hem kadınların on adetten altı yedisi, ya ihtiyardır, ya çirkindir ki, ihtiyarlığını ve çirkinliğini herkese göstermek istemezler. Ya kıskançtır, kendinden daha güzellere nisbeten çirkin düşmemek veya tecavüzden ve ittihamdan korkar; taarruza mâruz kalmamak ve kocası nazarında hıyanetle müttehem olmamak için, fıtraten tesettür isterler. Hattâ dikkat edilse, en ziyade kendini saklayan, ihtiyarlardır. Ve on adetten ancak iki üç tanesi bulunabilir ki, hem genç olsun, hem güzel olsun, hem kendini göstermekten sıkılmasın."
Çarşafı savunurken, yıl bilmemkaç.
Sosyal ağlarda paylaş

Klapaucius said:

Greek, norse myth desek bokunuzda boncuk bulmuş gibi sevinirsiniz dimi hikayeyi eleştiren arkadaşlar

dogaüstü olaylara dünya üzerinde kim olursa olsun inananlarla dalga geçtigimden sorun yok benım adıma.

Greek myth dersi gördüm ben universitede edebiyatta 2011 yılındayız hala göndermeler yapılıyor 3000 sene once ki yunan mitolojisine . Bir yerlerde islami mitoloji hata yaptı ama tam olarak nerde hata yaptıgını sana bırakıcam.

(ipucu isa asılarak din başlarken hz.muhammed insanlari öldüre öldüre topraklarını büyüttükten sonra 1000 yıl sonra hala müslümanlık adına insan oluyordu ondan 400 yıl sonra da hz. muhammedin resmini cizdileeeeeer diye yine insan öldürüldü.)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...