Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ali Ağaoğlu'na atılan yumurtalar

Laorx

Öne çıkan mesajlar

Hayır birşey dicem de,

300k liraya satıyor diye, araziye diktiği dairelerin bedeli kadar para mı ödemesi gerekiyor? Arada kâr yapmayacak mı nedir yani?

Hani çok ucuza almış alavere dalavere yapmış falan dersiniz anlarım da, devlet bankasından kredi aldı arazi aldı daire başına 300k+ liraya satıyor deyince bi anlam ifade etmiyor ki.
Sosyal ağlarda paylaş

ne demek birsey ifade etmiyor??

yaf araziyi devletten piyasaya fiyatının cok altında al,
krediyi de devletten yine özel anlaşma ile piyasanın yine altında al, oh ne ala.

her bir evin maliyeti 70-80K civarı.

aradaki fark da harelde agaoglunun emegi oluyor?

adamın burda yapıp sattıgı ev sayısını düşünürseniz, kac milyar dolarlık bi kar ettigini görürsünüz.

siz hala hic bi sorun göremiyorsanız fazla tartısmaya gerek yok.

SeaGle said:

Hayır birşey dicem de,

300k liraya satıyor diye, araziye diktiği dairelerin bedeli kadar para mı ödemesi gerekiyor? Arada kâr yapmayacak mı nedir yani?

Hani çok ucuza almış alavere dalavere yapmış falan dersiniz anlarım da, devlet bankasından kredi aldı arazi aldı daire başına 300k+ liraya satıyor deyince bi anlam ifade etmiyor ki.
Sosyal ağlarda paylaş

lan olm şaka mısınız yahu?

adam hile hurda ile götürmüş malı, siz de gelmiş burada adamı savunuyorsunuz. hayır babanız bu işlerle falan uğraşıyorsa, ya da kalantorsa aileniz fln anlarım da, nedir yani bu cellada duyulan aşk?

kadınları metres olarak gören, bedavaya ev vereceğim diye fakir fukaranın arsasını alan, evini yıkan sonrasında da 10.000 liret vermezseniz nah size ev diyen bir adam bu. lüks araba kolleksiyonu, diğer beyanatları fln söylemiyorum bile.

Aşağıdaki yazıyı da okuyun bir zahmet.

said:
Türk inşaat sektörünün önde gelen gruplarından Ağaoğlu'nun Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, 17 Ağustos depreminin 10. yıldönümü ertesinde İstanbul konut yapısına ilişkin şok açıklamalar yaptı. Olası bir depremde uzmanların açıkladığı 50 bin binadan çok daha fazlasının yıkılacağını, can kaybının ise milyonları bulabileceğini belirten Ağaoğlu, "Avazım çıktığı kadar bağırıyorum. İstanbul konut inşaat sektörünü en iyi bilen isimlerden biri olarak söylüyorum ki; mevcut yapı stoğunun yüzde 70'i deprem açısından güvenli değil. 1970'li yıllarda İstanbul'un Anadolu yakasında yapılan yapıların büyük bir kısmına inşaat malzemesini ben sattım. Kumları Marmara Denizi'nden demirleri hurdadan çektik. O zamanın şartlarında en iyi malzeme buydu. Sadece biz değil tüm firmalar aynı şeyi yapıyordu. Deprem olursa İstanbul'a ordu bile giremez, ölen şanslıdır" itirafında bulundu.

Herkes böyle çalışıyordu
O dönem Anadolu yakasında Bağdat Caddesi dahil olmak üzere çok sayıda inşaat yaptıklarını belirten Ağaoğlu, malzeme ve işçiliğin kaliteli olmadığına dikkat çekti. Ağaoğlu, şöyle devam etti: "En lüks semtlerdeki o süslü püslü binalar için konuşuyorum; çoğu sadece tuğla üstünde duruyor, içleri gitmiş. 1970'li yıllar, sanayağ ve benzinin karneyle alındığı zamanlardı. İbrahim Tatlıses'in dediği gibi, Urfa'da Oxford vardı da okumadık mı? Yani o dönemde en iyi malzeme onlardı. Teknoloji yoktu, betonlar kürekle karıştırıldı. Sağdan sola en az beş kere karıştırılması gerekirdi. Beton işleri de Doğulu ekiplerin elindeydi. İşçilere laf da anlatamazdık. Bir kere çevirip bırakırlardı. (boku da hemen doğulu işçilere atalım ki ihale bize kalmasın) Yani kısaca kum kötü, malzeme kötü, işçilik kötü. Tüm firmalar böyle çalışıyordu. Belki karamsar bir tablo çiziyorum ama ilkokuldan bu yana işin içindeyim. İşin mutfağında yetişen biri olarak söylüyorum ki; mevcut yapı stoğunun yüzde 70'i deprem açısından güvenli değil. Binalar resmen iman kuvveti ile ayakta duruyor. Binaların 17 Ağustos'ta nasıl karton gibi yıkıldığını unutmamak lazım."

Belediyelere yetki verilmeli
Deprem yüzünden büyük bir kayba uğramadan 15 senelik zaman diliminde binaların Kentsel Dönüşüm Yasası ile yeniden yapılandırılabileceğini vurgulayan Ağaoğlu, bununla birlikte yasanın ek düzenlemelere ihtiyacı olduğunu ifade etti. Kentsel Dönüşüm'ün işler durumda olmadığını, planlama yetkisindeki belirsizliğin halen sürdüğünü kaydeden Ağaoğlu, belediyelere daha aktif yetkiler verilmesi gerektiğini açıkladı.
Ağaoğlu, şöyle devam etti: "Yasada ek yönetmeliklerle belediyelere planlama yetkisi verilmesi gerekiyor. Bu konuya Bakanlık düzeyinde ilgili herkese ilettik, herkes aynı fikirde ancak kimse adım atmıyor. Herkeste rant korkusu var. Ancak biz inşaat şirketleri kişiye ranttan bahsetmiyoruz, bölgeye ranttan bahsediyoruz. Bundan İstanbul halkı kazanacak. TOKİ bunu başarıyla yapıyor ama bu işin altından tek başına kalkması mümkün değil. Özel sektör de bunu vatandaşla tek başına yapamıyor."
Türkiye'deki inşaat firmalarının sermaye, bilgi birikimi ve teknolojik açıdan dünya firmaları ile boy ölçüşebilecek bir yapıda olduğunu söyleyen Ağaoğlu, deprem yönetmeliğinden sonra inşaat sektörünün artık siyah ve beyaz kadar ayrıştığını kaydetti. Ağaoğlu, "Yönetmelik öncesi binalarda mühendislik ve mimarlık adına hiçbir şey yoktu. Kalfadan bozma müteahhitlik vardı" diye konuştu.

Deniz kumu, taşıma
sistemlerini çürütüyor

Ağaoğlu'nun İstanbul'daki binalarının yapımında kullanıldığını söylediği deniz kumunun, denizden çıktığı haliyle kullanılması mühendislik kurallarına aykırı. Bu kum, içinde balçık, midye kabuğu gibi organik maddeler barındırdığı ve tuzlu olduğu için beton içinde boşluk yaratıyor. Dolayısıyla deniz kumunun inşaatta kullanılabilmesi için çok iyi yıkanması ve kırma taşla karıştırılması gerekiyor. Deniz kumu sadece betona zarar vermiyor, içinde boşluk yarattığı ve suyu geçirdiği için beton içindeki demiri de çürütüp korozyona yol açıyor. Böylece binaların taşıma sistemleri de yok oluyor. İnşaat Mühendisleri Odası verilerine göre, İstanbul'da mühendislik hizmeti görmeden yapılan yapıların yüzde 70'i bu riski taşıyor.

Sosyal ağlarda paylaş

yaf bu ultra lüks die gecindigi evlerde bile adamakıllı malzeme kullanmadı ki adam.

ben 3-4 yıldır bu tarafta oturoyorum. bi önceki evim de burdaydı. dustaki malzemeler işporta, her iki evdede sorun yasadım, bir iki ayda orası burası catladı.

bu evde banyoya yukardan su gelmeye basladı, üstteki evin banyosunun zeminini yıkıp tekrar yaptılar.

benim salonumun altından gecen su tesisatında kacak cıktı, alttaki evin duvarları rezil oldu, benim salonumun zemininin bi kısmını yıkıp, tekrar yaptılar.

ha satıs sonrası destegi iyi ama iyi olsa ne yazar. bastan adamakıllı düzgün malzeme ve işçilik kullansana.
Sosyal ağlarda paylaş

araziyi tokiden aldi, dedigin bedavaya mi aldi? toprak karsiligi her muteahhit gibi. Vakifbanktanda kredi aldi, akbanktanda kredi aldi ne var ki bunda? herkes aliyor, vakifbanktan kredi almak mi yasak. bende finansbanktan aldim insaat yaparken suc mu bu?

riske girip adam herkes korkarken yapti o binalari. Bin tane insaatci vardi bir hatta o tokinin dedigin bolgesinde iki tane daha agaoglu kadar hatta daha fazla arazi almis muteahhit vardi, onlar noldu??

bu arada kredi almismis safsatasinada

50 milyonluk bir is yapiyorsun muteahhitlikte 5-8 milyon nakit koyarsin, gerisinide kredi satisla cozersin. 50 milyonluk ise 50 milyonla yapilmaz olayin ozu bu riski bu vs vs.

sacmalayin kisacasi

Ceday said:

ben batı atasehirde oturoyorum, buranın %70ini agaoglu yaptı. sadece benim oturdugum sitede 900 daire var, her birinin degeri 300+ milyar. harelde toplam yaptıgı daire sayısı 3-5K felandır. (ki digerlerinin fiyatı cok daha yüksek)

arazi tokinin arazisiydi, krediyi de vakıfbaktan aldı (devletten, piyasadan daha ucuza).

bu ülkenin en büyük zenginlerinin siz emek harcayarak mı zenginleştigini zannediyorsunuz, bu kadar saf olmayın.

matama said:

zenginini sevmeyen ulkeler fakirlige mahkumdur bunu unutmayin. sanki agaoglu sizin servetinizi yedi, ne yaptinizda bu adamdan iyisiniz, bu kadar kiskanclikla catlarsiniz baska birsey degil.t
Sosyal ağlarda paylaş

Adamın evinde kullandığı malzemelerin kötü olması senin problemin yanlız. Kötü malzemeye 300k fiyat çeken adamın evini sırf muhiti güzel, modern görünüşlü ve çevre düzenlemesi var diye para basıp almayın.

Adam fiyatı koyar, sen anlaşmana bakarsın. Buderus kombi takıcam deyip ariston takarsa sözleşmenin hükümlerini yerine getirmediği için laf söylersin. Baştan anlaşırsın ya da anlaşmazsın. Bu kuralları o koyar ama parayı basıp almak ya da almamak senin benim elimde.

O binalar 300k ediyorsa, malzemesini bildiği halde koştur koştur alan adamlar yüzündendir, ağaoğlunun da suçu yok o konuda.
Sosyal ağlarda paylaş

aynen,
koşa koşa alan insanlar yüzünden sapık gibi enflasyon var konutta.
İzmirde, konut fiyatları düşüktür. Bizim ev 300+ ya gitmişti, arkadaşın altın banyolu denize nazır bostancıda ki evi 450+ ya gitmişti,

böyle bir şehirde, dünyanın en çirkin evlerini 1milyondan sattılar yıllar önce. Kapış kapış gitti.
Yatırım desen değil, ev desen değil. sırf diğerleri aldı diye aldı bazı insanlar.

Bu adama kızmayın, böyle insanlara kızmayın.
Orta halli olmanın iki yolu var bu ülkede
1- kendi işini yapmak
2- kıdemli olmak.

ilkinden gitmiş adam işte, bizde gidicez seve seve.
Sosyal ağlarda paylaş

yaf hala anlamsız sekilde biseyleri savunuonuz ama neyi anlamadım.

banyoya koydugu duş setinin kalitesini ben nerden anlayaacgım? bakınca gayet güzel gözküolar. siz de baksanız anlamyacagınıza eminim.

zeminin altındaki betonun icindeki tesisatları da kontrol edebilecek bi halim yok zaten.

kaldı ki, adamın burda kaliteli malzeme kullanmasının ek maliyeti nedir ki acaba?

zaten dünyanın karını yapıyor, 2 ay sonra "kendi kendine" catlamayacak malzeme kullansın. iki evde de, duşun üst kısmındaki zımbırtı(duşakabinin tavanındaki built-in su çıkışı), bikaç kere kullanınca çatladı ve kullanılmaz hale geldi.

devletin malıyla yapıp her birinden yüz binlerce kar et, bari malzemeyi biraz düzgün kullan.

ha bi de merak ettim, batı atasehirden kac kere gectiniz? adam koca ilçe yaptı diyorum, binlerce ev. hepsi devlet arazisine, devletin parasıyla..

toki yapaymıs o zaman nie vermiş agaogluna??

2-3 milyar dolarlık rantı, sen nie gidip agaogluna veriyorsun??? ya da yüksek fiyattan ver, bu kadar abest bi rant olusmasın..
Sosyal ağlarda paylaş

pinkporing said:

bu ülkede kendi kendine iş yapmak kolaymı sanıyorsunuz? bir esnaf kaç çeşit vergi veriyor sizce? lanet ediyorum artık ağaoğlunada helal olsun diyorum bir laf var kedi uzanamayacağı ciğere pişt der,ağaoğluna laf edersiniz gider mcdonalds ta hamburger yersiniz ahahaha

abi sen benim mantığımı anlamamışsın.Burda zengin düşmanlığı yok.Şu an çalıştığım holdingin başındaki adam sıfırdan kurmuş ve yurtdışına parça üretip, ülkeye ciro çekiyor.10 numara. Helal olsun, ilerde de cirosu karı artsın daha yeni alanlarda girsin dilerim.

Ancak ağaoğlu denilen zatın genel olarak ülkeye bir faydası yok.Hazine arazisini iktidarla iyi ilişkileri sayesinde ucuza kapatmış gene devasa kredileri kolayca alıvermiş.E sistemde bu kadar artı olunca izin ver başarı da olsun salak değil herhalde bu adam.Ama benim tanımıma göre şark kurnazı, yani üniversitelere davet edilecek, başarı timsali, örnek gösterilecek anlattıkları dinlenilecek biri değil.

Ayrıca bu emlak sektöründe normalin üstünde olan kar marjları.Uzun vadede ülkeye zarar verir çok(burasının ağa amcayla bir ilişkisi yok)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...