Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

2011 genel seçimleri

gramul

Öne çıkan mesajlar

bu arada politikasını eleştrirsin, işte ne biliyim adamların dünya görüşü uymaz eleştirirsin bilmem ne..
geç onları şimdi.
pc'de oyun olarak düşün abi.. partiden, ülkeden soyutla kendini.

akp gibi bi oyuncu olsa "adam harika oynuyor oyunu, süper başarılı!" derim ben..
adamlar iyi olm. aşırı iyi hatta. santim santim hesaplıyorlar her durumu. halkla entegrasyonları çok iyi.
Sosyal ağlarda paylaş

Loxias

CHP seçmeninin temiz %5'i genel başkanını ismini bilmeyen sırf 'Atatürk'ün partisi ' diyerek oy veren kitle.Adam ne siyaseti takip eder ne gündemi.Atatürkün partisi 6oka der geçer.Şuanda CHP ye verenlerde güvendiğinden değil,sırf akp ye vermek istemediğinden.Şuan iktidar olacağına inanan chp li seçmen bul getir.Aslına bakarsan CHP seçmeni daha bi bilinçsiz seçmen.AKP 'ye oy vermemek için CHP ye oy vermek bence çok saçma bir felsefe.
Sosyal ağlarda paylaş

CHP iktidar olacağına inanan yok. Olması da gerekmiyor. Olay dasaaanın verdiği formülde. CHP'ye oy vermeyerek, AKP'ye dilediği gibi yasa çıkarma hakkı veriyorsun her seçimde. Önünde durabilen, karşı koyabilen yok. Sonra CHP niye muhalefet yapmıyor oluyor. CHP'nin mecliste AKP ile yarışabilecek bir milletvekili sayısı yok ki?

Sözüm AKP'yi seven, AKP'nin yaptıklarıdan hoşnut olanlara değildi zaten. AKP'nin yaptıklarından rahatsızsan ve oyunun az buçuk bir işe yaramasını istiyorsan CHP'ye vermen gerekiyor.

Bende istiyorum her azınlığın mecliste kendini ifade edebilmesini, neyi oyladığını bilmeyen vekillerin olmamasını vs ama. Türkiye'de yaşıyoruz.
Sosyal ağlarda paylaş

Loxias said:

AKP'nin yaptıklarından ve getirmeye çalıştığı sistemden bıkanlara tek alternatif CHP şuan. Evet politika eksikleri olabilir, beklediğiniz kadar iyi muhalefet yapamıyor olabilir. Ancak bunun nedeni ilk olarak CHP sonra basın.

tamam işte saçmalık da burda. Bi işe yaradığı yok ki CHP'nin tek başına? AKP > all oluyor. E salak salak CHP'ye vermenin manası nedir? BU seçimde yine AKP > all olursa ne dicek CHP'ciler? ülke elden gidiyor röröörör

o yüzden CHP'ye alternatif (ideolojik değil, alternatif muhalefet) lazım.

yoksa bas CHP'ye oyunu, sonra cıksın %43, %25, %13 sonra ah kafam vah kafam.
Sosyal ağlarda paylaş

liberal said:

Loxias said:

AKP'nin yaptıklarından ve getirmeye çalıştığı sistemden bıkanlara tek alternatif CHP şuan. Evet politika eksikleri olabilir, beklediğiniz kadar iyi muhalefet yapamıyor olabilir. Ancak bunun nedeni ilk olarak CHP sonra basın.

tamam işte saçmalık da burda. Bi işe yaradığı yok ki CHP'nin tek başına? AKP > all oluyor. E salak salak CHP'ye vermenin manası nedir? BU seçimde yine AKP > all olursa ne dicek CHP'ciler? ülke elden gidiyor röröörör

o yüzden CHP'ye alternatif (ideolojik değil, alternatif muhalefet) lazım.

yoksa bas CHP'ye oyunu, sonra cıksın %43, %25, %13 sonra ah kafam vah kafam.

Tamam güzel diyosun da yok öyle bir alternatif CHP'ye. Osman Pamukoğlunun falan %2 den fazla oy alabileceğini sanıyorsanız, seçimden sonra çok ağlarsınız.

İşte sen %10 altında kalacak partilere oy verdiğin sürece AKP>ALL olacak. En azından %10 üzeri kesinleşmiş partilere vererek bunu değiştirebilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
AKP 'ye oy vermemek için CHP ye oy vermek bence çok saçma bir felsefe.

değil, defalardır aynı şeyi söylüyorum ama matematik bilen insan sayısı oldukça az sanırım.

bu sadece tek partinin güçlerini limitlemek demek. iktidarı alan A partisi, B partisi kısmını geçiniz. tek parti ve kontrolsüz gidebilen tek partinin ülkeyi getirebileceği yer tehlikelidir. ve emniyet için bi fren mekanizmasına ihtiyaç var.

ama bu gerçekleştirebilmek için yeteri kadar oy alabileceklerini hiç sanmıyorum.

ama gerçi halk rasyonallikten uzak olunca, iki damla analitik düşünceye dahi sahip olamayınca başına her geleni de dibine kadar hakkediyor bence.

said:
CHP'ye vermenin manası nedir?

ilkokul matematiği diyor ki, "sen akp'ye vermeyeceksen ve şimdi gidip barajı geçme ihtimali %80 falan olan bi partiye oy vermezsen aptal bi muhalefet bile alamayacaksın"
özetle barajı geçecek olan kimse ona verin diyor. chp, mhp, cumartesi gecesi partisi farketmez. kim geçicekse ona verin.

akp,chp,mhp dışında bi bdp'nin dışarıdan girişi var.. 4. için "insert coin" yazısı var ekranda sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

Loxias said:

Tamam güzel diyosun da yok öyle bir alternatif CHP'ye. Osman Pamukoğlunun falan %2 den fazla oy alabileceğini sanıyorsanız, seçimden sonra çok ağlarsınız.

İşte sen %10 altında kalacak partilere oy verdiğin sürece AKP>ALL olacak. En azından %10 üzeri kesinleşmiş partilere vererek bunu değiştirebilirsin.

e lol abi siz kafayı değiştirmesseniz ben AKP'yi bile desteklerim bu düşünce yapısına.

herkes CHP'yi desteklesin rörörö. Sizde kör olmayın CHP'yi destekleyeceğinize alternatif parti sokun diyorum ya işte meclise. A partisi olur B partisi olur burda konu HEPAR değil ki.

HEPAR sadece meclise girme olasılığı en yüksek parti, ve en fazla da emek sarfeden parti (meclis dışı). Referandumda meclis dışında miting yapan tek parti, sürekli aktif olan bir parti, ve seçimlerden önce miting programı cıkmış bile hani girin bakın sitesine bayağı bir TR'yi turlayacaklar.

hani HEPAR meclise girmez mirmez de herkesin de CHP catısı altında buluşması ondan daha rörörö.

edit:typo
Sosyal ağlarda paylaş

En azından, KPSS,YGS skandalları, baskılar, peşkeşler, ülkeyi cemaatin yönetmesi, polisin cemaatin adamları tarafından kontrol edimesi gibi şeylerden bıkmayan kalitesiz seçmen olacağıma kritersiz seçmen olurum daha iyi.

üstte saydığım ve sayamadığım bir sürü şeyden kurtulma umudu için, %10 barajı üstündeki partiler şart
Sosyal ağlarda paylaş

birde CHP'yi desteklesen ne değişecek, muhalefet yapamıyor bariz bi şekilde. Eeööeöö ama medyaydı biz iyiydik aslında?!?!

yok öyle bişey. siyasetteysen her türlü durumu içine kadarak siyaset yapacaksın, kendi başarısızlıklarını veya şansızlıklarını X'e atarak sıyrılamassın.

siyasette her şey kabul edilebilir, başarısızlığın sebebini başka şeyleri neden göstermek kabul edilemez.

ekleme; ne umudu allasen ahah ya bırrahhh
Sosyal ağlarda paylaş

Valla ister inan ister inanma ama bir gerçeklik var. Ne kadar inkar etsen de bu değişmiyor. Söylediğin her şeyi çarptıran bir medya var. Bu gazeteleri, televizyonları izleyen de büyük bir halk kitlesi. Artık mahalle mahalle, kahve kahve dolaşarak siyaset yapılmıyor bildiğin üzere. Medya üzerinde etkin ne kadar fazlaylasa, o kadar eve girebiliyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Loxias said:

Valla ister inan ister inanma ama bir gerçeklik var. Ne kadar inkar etsen de bu değişmiyor. Söylediğin her şeyi çarptıran bir medya var. Bu gazeteleri, televizyonları izleyen de büyük bir halk kitlesi. Artık mahalle mahalle, kahve kahve dolaşarak siyaset yapılmıyor bildiğin üzere. Medya üzerinde etkin ne kadar fazlaylasa, o kadar eve girebiliyorsun.

"Eeööeöö ama medyaydı biz iyiydik aslında?!?!"

"siyasetteysen her türlü durumu içine kadarak siyaset yapacaksın, kendi başarısızlıklarını veya şansızlıklarını X'e atarak sıyrılamassın."

medya taraflı veya tarafsız demiyorum. hırsızın değil de nasrettin hocanın hiç mi suçu yok diyorum. farzedelim ki aynı tablo oluştu bugünkü. 6 ay sonra aynı şeyi mi söyleyeceksin? medya chp'ye kötü davranıyor :( bu mudur?

sonra da ülke elden gidsdkfsdk
Sosyal ağlarda paylaş

Şu dediğini AKP yıllardır yapıyor zaten. Hangi işi beceremezse kendinden önce ki hükumetlerde suç. Sen benim anlatmaya çalıştığım şeyi her seferinde es geçiyorsun nedense.

Eğer AKP'den memnun değilsen ve birey olarak, akp'nin yaptığı, sattığı, çıkardığı yasalara bir nebze olsun engel olmak istiyorsan ve partilere de az biraz yakında yakınsan önümüzdeki seçimlerdeki en mantıklı seçimin CHP yada MHP olur. Diğer türlü hiç bir şekilde temsil edilmeyeceksin çünkü. Tabi yine seçim senin.

Saat 3 de sınavım var çıkmam lazım
Sosyal ağlarda paylaş

Es geçtiğim bir konu değil. Senin bahsettiğinin doğru olmadığını söylemeye çabalıyor,destekleyince bişey değişmeyecek onu anlatmaya çalışıyorum. Sen diyorsun ki hala CHP-MHP verelim. Allah için CHP'de umut görüyor musun CHP-MHP > AKP için? ben zerre görmüyorum. MHP'yi bi bırakalım zaten. MHP oy toplamak içinbüyük potansiyel(di) de adamlar kendi kendilerini yediler resmen.

Sen diyorsun ki bu partilerin dışında oy atmak boşa, ben diyorum ki değil işte. Ha farzedelim senin dediğin doğru, CHP'ye oy attım. Ne değişecek? önceki mesajımda belirttim işte CHP'ye oy atmak hiçbirşeyi değiştirmeyecek, ne güç dengesini ne de partinin kafa yapısını. Seçim sonuçları da CHP'nin başarısızlığını göstermiyor mu? Medyaydı falan filan e napabiliriz medya taraflıysa?

Vurgulamaya çalıştığım şu ki bu saatten sonra bir şey değiştirmeyeceği halde CHP'ye oy atmak doğru değil, ha eğer CHP yüksek oy alarak CHP-MHP ikilisinin toplam oyu > AKP olsaydı senin dediğinin geçerliliği olurdu ben de CHP'yi desteklerdim ama yok öyle bişey.

Yeni parti sokun meclise dediğim o. Renk gelsin, partiler artsın, görüş artsın, adam gibi muhalefet artsın. HEPAR bunun için var bariz, her ne kadar baraj olsa da potansiyel var ve çabalıyorlar da.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Yeni parti sokun meclise dediğim o. Renk gelsin, partiler artsın, görüş artsın, adam gibi muhalefet artsın. HEPAR bunun için var bariz, her ne kadar baraj olsa da potansiyel var ve çabalıyorlar da.

X partisi için oyu Kazanıcak partiden veya sandığa gitmeyenlerden kopartamadığın sürece güç odağını dağıtmak, yani A oy almış ve Kazanıcak parti vs 2 adet parti yerine A oy almış kazanıcak parti vs 3 parti = EPIC FAIL

renk bilmem ne bunlar romantik düşünceler.

sayılar sonucu belirler.

kazanacak partiden ya da sandığa gitmeyeceklerden oy koparabilirse işe yarar ki bu arkadaşlar şu an zaten bu vs. senaryoda hesap dışı durumdalar.

ancak en komikiği "adam gibi muhalefet" geyiğidir.

ciddiyim, sandalye sayın bişi yapmaya yeterli değilse max haberlerde 2dakika yer alırsın, gazetede 1sütun belki..

ne yazık ki adam gibi muhalefet niceliğe bakar.
Sosyal ağlarda paylaş

AKP'yi ancak bir koalisyon hükümeti indirebilir ki o bile suanki durumda hayal gibi. CHP ve MHP koalisyon kursa kac gün birbirlerini yemeden ayakta kalabilicekler o da mechul. Zaten buna karsilik AKP BDP ile koalisyonu bile göze alabilir. Her türlü sonucta da, fikrimce TR siyasi bakimdan cok fena karisicak.
Sosyal ağlarda paylaş

@dasaaa

chp değil x partisi dediğim olayda şu var; geleceği açık olan parti vardır, olduğu yerde sayan parti vardır. CHP hangisi?

meclise bir kere girdikten sonra sandalye sayın statik kalmıyor ki. ileriki seçimde kendini gösteriyorsan arttırıyorsun işte. adam gibi parti sokarsan meclise kendini kanıtlayabilir. hiç şans tanımassan aynı tas aynı hamam.

ekleme; burda önemli olan ileriyi düşünüp ne yapacağını bilmek. CHP değişir mi? oyunu arttırır mı? bunu bana biriniz kanıtlasın CHP'yi savunacağım.
Sosyal ağlarda paylaş

yorum yapmıcam bu konuya dedim de çok uçanlar var. türkiyedeki siyaseti yeterince analiz etmeden siyaset tartışıyorsunuz.
liberal said:

Loxias said:

e lol abi siz kafayı değiştirmesseniz ben AKP'yi bile desteklerim bu düşünce yapısına.

herkes CHP'yi desteklesin rörörö. Sizde kör olmayın CHP'yi destekleyeceğinize alternatif parti sokun diyorum ya işte meclise. A partisi olur B partisi olur burda konu HEPAR değil ki.

HEPAR sadece meclise girme olasılığı en yüksek parti, ve en fazla da emek sarfeden parti (meclis dışı). Referandumda meclis dışında miting yapan tek parti, sürekli aktif olan bir parti, ve seçimlerden önce miting programı cıkmış bile hani girin bakın sitesine bayağı bir TR'yi turlayacaklar.

hani HEPAR meclise girmez mirmez de herkesin de CHP catısı altında buluşması ondan daha rörörö.

edit:typo

çok saçma biz %10 barajı olan bir topluluğız. bugun insanların chp mhp ve akp'ye verdikleri oyları birebir ideolojilerini yansıttıklarını düşünüyorsan acaip yanılıyorsun.
insanlar barajı geçebilecek partilerden ideolojisine en yakını seçerler. neden ileri demokratik akp %10 barajını kaldırmıyor sanıyorsun??
nasıl akp saadet, dyp, anavatandan seçmen alıyorsa, chp de dsp hepar tkp vb. yerlerden oy alabilir. bunda herhangi bir seçmen hatası yok. burda barajın çok yüksek olması hatalı.

TD)Pentagram said:

yok abi kritersiz bir seçmen, tayyip aslansın kaplansın diyip oy vermekten farklı değil.Adam sırf bir partiye , başka partiye uyuz olduğu için oy verirmi?

şu ana kadar seçim öncesi tv izlemişsindir, türkiye'de genelde tartışılan şeyler kimin villası havıuzlu, kimin gemisi var, kim şerefsiz kim namert... ama nedense partiler iktidar olduklarındaki politikalarından bahsetmezler. bu yüzden seçmenlerin tek kriteri "kim daha kasımpaşalı" olur. mahalle karısı diye tabir edilen kavga oy toplamanın en iyi yol mu bilemem ama türkiyede aynen dediğin sebeplerden dolayı verilir oylar.
Sosyal ağlarda paylaş

mardox said:

çok saçma biz %10 barajı olan bir topluluğız. bugun insanların chp mhp ve akp'ye verdikleri oyları birebir ideolojilerini yansıttıklarını düşünüyorsan acaip yanılıyorsun.
insanlar barajı geçebilecek partilerden ideolojisine en yakını seçerler. neden ileri demokratik akp %10 barajını kaldırmıyor sanıyorsun??
nasıl akp saadet, dyp, anavatandan seçmen alıyorsa, chp de dsp hepar tkp vb. yerlerden oy alabilir. bunda herhangi bir seçmen hatası yok. burda barajın çok yüksek olması hatalı.

Dedim ya yukarı da medya çok taraflı, e o zaman napalım? diyorsun ki baraj cok yüksek olması hatalı e bende kabul ediyorum onu ama napılması gerekiyor onu soruyorum sana? CHP'ye mi verelim oyu bu mudur? ışığı gördünüz mü yani yaklaşıyor mu, gelecek parlak falan mı?

yukarıda da bahsettiğim gibi CHP-MHP > AKP olayı bi olasılık olsa CHP'ye verin diyorum oyunuzu. Kaçınız CHP-MHP > AKP olacağına inanıyor bu seçimlerde? muhalefetciler bile kabul ediyor bu forumda AKP > all diye.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...