Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

YGS'nin şifresi çözüldü!!

ahmedinejad

Öne çıkan mesajlar

Raze said:

zıpla denince

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, YGS'ye ilişkin iddialar konusunda, ''ÖSYM Başkanı'nın yapmış olduğu açıklamalardan ben tatmin oldum.'' dedi.

Raze said:

zıplayacak

''Başsavcılığımızca soruşturmaya konu suçlar nedeniyle takibi gerektirir herhangi bir suç unsuru bulunmadığından, olay nedeniyle kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi''

Raze said:

otur denince

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ÖSYM Başkanı Ali Demir ile ilgili, ''Süreci isterdik ki böyle yönetmesin. Süreci başkan iyi yönetememiştir'' dedi.

Raze said:

oturacak.

Başsavcılık, "görevi kötüye kullanma" iddiasıyla ÖSYM Başkanı Ali Demir hakkında YÖK'ten soruşturma izni istedi.
Sosyal ağlarda paylaş

Algoritmanın dangalaklığında böyle bir şey olabilir yanlışlıkla kabul ederim ama biri kalkıp aban össden 2 gün önce googleda yağılan mod-medyan aramalarını açıklamadıkça hiçbir şeye inanmam. başka hiçbir konuda öyle bir arama artışı yokken neden o konu zırt diye artmış, kim nerden ne duymuş?
Sosyal ağlarda paylaş

balon said:

http://www.ntvmsnbc.com/id/25212123/#storyContinued

Saygılar sunarım ağlayanlara.

sen varya çok komik bi adamsın gerçekten. iyi tatmin olmuşsundur umarım yapılan açıklamayla. ben götümle güldüm çünkü.

said:
YGS-2011'e giren adaylara ait cevap anahtarlarının veri tabanları ile matematikte tam puan yapan adaylara ait cevap ve soru kitapçıklarının, Meteksan'da ise adaya özgü kitapçığın yazılımının yapıldığı bilgisayarlar ve programlar üzerinde veritabanı inceleme ve kriptoloji uzmanlarından oluşan bilirkişi heyetince inceleme yapıldığı, veri tabanı ortamında 1.710.122 kitapçığın incelendiği, optik verisi incelenen aday sayısının 1.691.581 olduğu, matematik sorularında tam yapan bin 805 adayın soru kitapçıklarının incelendiği kaydedildi.

hiç birşey kanıtlamaz ki bu. o yöntemi kullanarak zaten full yapamıyorsun. 40 soruda 30-34 civarı tutuyor.

yine aynı şekilkde basın kitapçığının sınavda kullanılmamış olması da hiç birşey değiştirmiyor. zira kitapçık farketmeksizin tutuyor şifre.

neymiş efendim 2010 yılı mezunu yeni bir mühendis hazırlamış yazılımı, test edilmemiş, yazılım daha son halini almamış geliştirilecekmiş, bir çok konuda insiyatif meteksana bırakılmış, program da zaten tam düzgün çalışmıyormuş. yemezler.

al burda da şifre olduğunu kendileri de kabul ediyor zaten.

Soru cevapları arasında bir şifre olup olmadığı konusunda yapılan inceleme için Meteksan tarafından basılan 1 milyon 710 bin 122 kitapçığın tümü soru ve cevap dizilişi açısından incelenmiştir. Özellikle matematik sorularındaki en büyük sayısal değere sahip şıkkın sağındaki cevap şıkkının doğru seçenek olması şeklinde ifade edilen yöntemin kullanılıp kullanılmadığını veya başka bir yöntemle şifreleme yapılıp yapılmadığını tespit etmek için yapılan incelemeler sonucunda mevcut soru ve cevap dizilişi üretim programın algoritmasının kullandığı dönüşüm tablosu nedeniyle şifre olarak algılanabilinecek bir durum meydana geldiği görülmüştür. Bahse konu dönüşüm tablosu sadece matematik sorularında değil sınavın tümünde hatta aynı yöntemin kullanıldığı ÜDS ve STS'de de aynı dönüşüm tablosu kullanılmıştır. Ancak rakamsal cevap seçeneklerinin olmadığı sorularda bahse konu dizilişteki cevap şıklarını fark etmek mümkün olmamaktadır.

e kendileri demişler zaten bütün sorularda işe yaramıyor şifre diye. o zaman niye full yapanların kitapçıkları incelenmiş.

doğru düzgün kullanmayı da becerememişler zaten şifreyi. yok efendim 29 soruda tutuyormuş, 15 net geliyormuş ordan ık bık.

TLDR

said:
'ŞİFRE VARDIR ANCAK...'
Kararda, bilirkişi raporundaki şu ifadelere de yer verildi:

''Özetle, YGS-2011'de kamuoyunda şifre olarak adlandırılan uygulama vardır. Şifre olarak bilinen uygulama, kullanılan programın eksikliğinden, ÖSYM TAB çalışanlarının program kullanımı hakkında yeterliliğe sahip olmaması ve YGS koordinatörünün gerekli denetimi yapmaması ve kapalı dönemde görülen eksikliklere müdahale etmemesinden kaynaklanmaktadır.

Bahse konu formülasyon ile 40 soruluk matematik testinde bulunan 29 sorudan 15,25 net elde etme imkanı bulunmaktadır. Ancak YGS-2011'de hiçbir adayın yukarıdaki formülasyondan istifade ederek haksız avantaj sağladığına dair bulguya rastlanmamıştır

komedi ya
Sosyal ağlarda paylaş

- neden mod medyan aramaları tavan yaptı hemen sınav öncesi?
- fettoman dershanelerinde neden anlatıldı durup dururken bu konu?
- forumlara neden topicler açıldı mod medyanla ilgili?
- kitapçıklar ilk koyulduğunda random indirilen kitapçıklar da nasıl tutuyor şifre de onlarınkilerde tutmuyor?
- sınav sonucu puanı değişen adayları nasıl açıklıyor ÖSYM? fen sorusu yapmadığı halde ordan puan alan adamı nasıl açıklıyor?
- aynı puan ve aynı sırada 2 kişi var, ama net sayıları farklı? ne ayak?

bu ve bunun gibi sorulara dansöz gibi kıvırmadan cevap veremedikleri sürece istedikleri bilirkişiye inceletsinler. bozacının şahidi şıracı. geçiniz efendim direk.
Sosyal ağlarda paylaş

bana daha çok bilinçli ve örgütlü bir kopya olayından ziyade bu soru dağılım yönteminin dışarı sızmış olması mantıklı geliyor. yani 2010 mezunu bilgisayar mühendisimize gerçekten de bu işi verip "yiğenim bunları öyle bir dağıt ki aynı şıklar çok fazla üst üste gelmesin" demişlerdir, o da aklına gelen ilk yöntemi kullanmıştır ve bu bir şekilde dışarı sızmıştır gibi geliyor.

bir de kılıçdaroğlunun savcıya açıkla dediği olay hakkında hiç bişey duymadık daha ne olacak bakalım.
Sosyal ağlarda paylaş

ShadowFury said:

Yargıyı tayyipin kucağına oturtanlar utansın.

İleride aynı haksızlıklar kardeşlerinin, çocuklarının başına geldiğinde de YETMEZ AMA EVET! diyebilecekler mi çok merak ediyorum.

e seçim zamanı yırtındı insanlar yargının akıbeti için anlatmaya çalışıldı o kadar tabi ha millete anlatmaya çalışmışsın ha balığa şiir okumayı öğretmişsin. salakların cevabı genelde kenan evren yargılancak ama :):):) oluyordu. yargılandı baya iyi, içimiz rahat yargı emin ellerde.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

bana daha çok bilinçli ve örgütlü bir kopya olayından ziyade bu soru dağılım yönteminin dışarı sızmış olması mantıklı geliyor. yani 2010 mezunu bilgisayar mühendisimize gerçekten de bu işi verip "yiğenim bunları öyle bir dağıt ki aynı şıklar çok fazla üst üste gelmesin", o da aklına gelen ilk yöntemi kullanmıştır ve bu bir şekilde dışarı sızmıştır gibi geliyor.

bir de kılıçdaroğlunun savcıya açıkla dediği olay hakkında hiç bişey duymadık daha ne olacak bakalım.

şunun gibi soruların cevabı gelmedikçe kasıtlı değil masalına inanmıyorum ben.

Aluriel said:

- neden mod medyan aramaları tavan yaptı hemen sınav öncesi?
- fettoman dershanelerinde neden anlatıldı durup dururken bu konu?
- forumlara neden topicler açıldı mod medyanla ilgili?
- kitapçıklar ilk koyulduğunda random indirilen kitapçıklar da nasıl tutuyor şifre de onlarınkilerde tutmuyor?
- sınav sonucu puanı değişen adayları nasıl açıklıyor ÖSYM? fen sorusu yapmadığı halde ordan puan alan adamı nasıl açıklıyor?
- aynı puan ve aynı sırada 2 kişi var, ama net sayıları farklı? ne ayak?

bu ve bunun gibi sorulara dansöz gibi kıvırmadan cevap veremedikleri sürece istedikleri bilirkişiye inceletsinler. bozacının şahidi şıracı. geçiniz efendim direk.

Sosyal ağlarda paylaş

ya şimdi şöyle bişi var.yargıya güven hiç bi zaman yoktu.akp de önceden ensesine vurunca yargı , yargıyı kaka der ve haliylede büyük bi kitlede yargıya güvenmezdi.şuanki durum sonundada belli bir kitle,hocam yargı kararı işte güvenmeliyiz dediğinde,diğer kitlenin güvenmemesi normal.

mesela şuan güvenmeyenlerin çoğu,2002 civarlarında bu karar verilse güvenirdi yargıya.tamam yokmuş işte yargı kararı var diyip.

tam terside geçerli.

bilmem anlaşıldımı =D
Sosyal ağlarda paylaş

çoğunun cevabı zaten dediğim şey de var, bu bilginin dışarı sızması ve insanlar arasında yayılması dediğin şeylere sebep olur.

puanlama hataları ile ilgili olanlar bundan bağımsız. yani adamlar puanlarla oynayabiliyorlarsa zaten bunun için kopya vermelerine gerek yok. dolayısıyla puanlama işinde bir hile varsa bile bu mod medyan olayı ile ilgisi yok.

mod-medyan konusunun fetocan dershanelerinde neden son anda bu kadar çok işlendiğini bilmiyorum ama bu bilgi dışarı sızdı ise ve fetocanlardan biri duyduysa kendileri yahudi gibidir biliyorsunuz kendi gibi olanlarla paylaşmak için dershanedeki hocalarına falan söylemişlerdir belki.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

çoğunun cevabı zaten dediğim şey de var, bu bilginin dışarı sızması ve insanlar arasında yayılması dediğin şeylere sebep olur.

puanlama hataları ile ilgili olanlar bundan bağımsız. yani adamlar puanlarla oynayabiliyorlarsa zaten bunun için kopya vermelerine gerek yok. dolayısıyla puanlama işinde bir hile varsa bile bu mod medyan olayı ile ilgisi yok.

mod-medyan konusunun fetocan dershanelerinde neden son anda bu kadar çok işlendiğini bilmiyorum ama bu bilgi dışarı sızdı ise ve fetocanlardan biri duyduysa kendileri yahudi gibidir biliyorsunuz kendi gibi olanlarla paylaşmak için dershanedeki hocalarına falan söylemişlerdir belki.

cevap anahtarlarınında hatalı oluşturulduğunu düşünüyorum. 3-5 hatası cıksa şaşırmam yani.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...