Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

anayasanın ilk 4 maddesi ve "başkenti ankara yaparken bana mı sordunuz"

Bone

Öne çıkan mesajlar

balon said:

...

Laik bir devlet miyiz? Diyanet İşleri Başkanlığı bü ülkede varsa hayır değiliz. Olmayalım da. Kendimizi kandırmanın bir alemi yok. Yıllardır laikiz laikiz diye geçiniyoruz sadece.[/b]

...

Şu kısım laikliğin ne olduğu hakkındaki bilginin ne kadar kısıtlı olduğunu ifade ediyor. Senlen beraber heralde Türkiye'nin bir yarısı kadarı da (çok iyimser bir tahmin oldu ama...) böyle yanlış biliyordur heralde.
Sosyal ağlarda paylaş

Fortuna said:

balon said:

...

Laik bir devlet miyiz? Diyanet İşleri Başkanlığı bü ülkede varsa hayır değiliz. Olmayalım da. Kendimizi kandırmanın bir alemi yok. Yıllardır laikiz laikiz diye geçiniyoruz sadece.[/b]

...

Şu kısım laikliğin ne olduğu hakkındaki bilginin ne kadar kısıtlı olduğunu ifade ediyor. Senlen beraber heralde Türkiye'nin bir yarısı kadarı da (çok iyimser bir tahmin oldu ama...) böyle yanlış biliyordur heralde.

Daha geniş bir açıklama yapar mısın? Diyanet işleri başkanlığının nasıl laiklikle çelişmediğine dair?
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Fortuna said:

balon said:

...

...

Daha geniş bir açıklama yapar mısın? Diyanet işleri başkanlığının nasıl laiklikle çelişmediğine dair?

Laiklik -->devletin dini kontrol etmesidir. O yüzden çelişmez.

Sekülerizm --> din ve devlet işlerinin ayrı olmasıdır.

Evet ilkokul ortaokul ve lisede size bunları yanlış öğrettiler.
Avrupada uygulanan sistem, sekülerizm dir, bizde uygulanan leicism ( tam yazamadım işte ).
Sosyal ağlarda paylaş

o yasaların değişmesi demek ülkenin sisteminin kökünden yerinden oynaması demek o yüzden ben karşıyım. ayrıca bu ülkede laik bi ülke diyanet işleri ülkenin yönetimine karışmıyo insanlara bilgi veriyo bu ikisi çok ayrı şeyler. eğer başbakanlık deil diyanet yönetse ülkeyi o zaman laiklik gerçekten çok gereksiz olurdu.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

Evet ilkokul ortaokul ve lisede size bunları yanlış öğrettiler.
Avrupada uygulanan sistem, sekülerizm dir, bizde uygulanan leicism ( tam yazamadım işte ).

avrupa'dan gelme zaten laiklik bize. öyle kelime oyunlarına da gerek yok ayrıca, ikisi de aynı şey işte.

ama laiklikte bir de anglo-sakson anlayışı var abd ve ingiltere'de olduğu şekliyle.

geçen hafta bir haber vardı italya'da haç takmak tekrar serbest kalmış okullarda. türbanı yasaklayacağız diye haçı da yasaklamak zorunda kalmışlardı 10 sene kadar önce. şimdi haliyle türban da serbest kalacak. herkesin kafası karışık aslında bu konularda; ama anglo-saksonlar sanırım bu konuda ileriler gerçekten.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Laicism means that religion can exert no influence on the State’s organisation and functioning as well as on the elaboration of Law

Böyle bir şey buldum mesela. Devletin dini kontrol etmesinden ziyade din ve devlet işlerinin ayrı olmasını gösteriyor bence bu açıklama :/

Hatta wikipedia'da ikisini de yazınca aynı anlam çıkıyor. Synonym olmasalar bile hemen hemen aynı anlamdalar, sonuçta devlete bağlı bir din kuruluşu olması laicism'e de secularism'e de aykırı gözüküyor okuduğum tanımlamalara göre.

Ha diyanet'i savunma bahanesi de devletin yetersizliği. Devlet tarikatleri bitirmeye yetemediği için laikliğe aykırı bir uygulama kullanıyor. Kullansın orası da ayrı, diyanet işleri başkanlığının bir zararı yok
Sosyal ağlarda paylaş

Bireysel katılımı önemli gören, dinin devletten ayrı ve özerk olmasını savunan öğreti, sekülarizm..

Laisizm = Laiklik

..devlet yönetiminde herhangi bir dinin referans alınmamasını ve devletin dinler karşısında tarafsız olmasını savunan prensip..

Bu hükümet ikisinide kabul etmez.. ve devirmeye calısıyor zaten..

Şimdi bazı epic troll kankalarımız bana 'oh baby atarlısın uçuyosun' diyebilir..ama anayasanın ilk 3 maddesi degistigi vakit silahlanırım..eski hayatımı internet surfleri-kızlar-tatil ve ailesel catlamalar ve bilimum guzelligi bırakıp benim gibi dusunen emekli bi subayın kadrosuna girerim..hayatım boyunca sportif yay ve babamın kuru sıkı tabanca-tufegi dısında silah tutmamıs biri olarak mucadele icin ögrenmeye baslarım..

Anayasanın ilk 3 maddesi DEGISTIRILEMEZ bosuna denmedi 100 sene evvel..cok şehit verildi..kimsenin mezarına işemeyi düsünmüyorum..heleki öz be öz dedelerimin..eminimki 'iki kadın memesine ulke satan ' ocler dısında benim gibi vatan sevgisinin ölüm korkusundan az biraz daha fazla olan insanlar kalmıstır bu ülkede..
Sosyal ağlarda paylaş

@nil

ya o baya common bi miskonsepşın. Şimdi aksini kanıtlamak için baba adamlara sormak lazım onu da patide nerden bulcan.

Ama farklı şeyler, zira aynı olsalardı zamanında o şekilde konur ve din işleri tamamen ayrılırdı.

Adamlar halifeliği bile kaldırmamışlar.

bide şey var,
eğer TC hukuk devletiyse, bu 4 yasayı değiştiremiyorsun. Ha ama yıkar yerine semih cumhuriyeti kurarsın o zaman yeni anayasa gelir.
Sosyal ağlarda paylaş

bir şeyin değişeceği yok arkadaşlar raad olun. bu tip bir haber boşuna tusiad gibi iyi kötü ülkede bir ağırlığı olan ve kabul gören dernek üstünden çıkmıyor. 2 tepki ölçümü, halkın nabzını tutma durumu.

pratikte ya da teoride ilk 4 maddenin olup olmaması hiçbir şeyi değiştirmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

@nil

ya o baya common bi miskonsepşın. Şimdi aksini kanıtlamak için baba adamlara sormak lazım onu da patide nerden bulcan.

Ama farklı şeyler, zira aynı olsalardı zamanında o şekilde konur ve din işleri tamamen ayrılırdı.

Adamlar halifeliği bile kaldırmamışlar.

Ya okuduğumda ikisinde de din ve devlet ayrı olmalıdır diyor sonuçta tanımlarında. Altında farklılıklar olabilir de din ve devletin ayrı olması gerektiği ikisinde de yazıyor ve ayrı olmasına uygun değil. Ayrıca Avrupa da çok laik demiyoruz ki zaten, değiller yani ama en azından farklı inançlara bize göre kat kat daha fazla saygı ve özgürlük var
Sosyal ağlarda paylaş

şöyle birşey buldum bende

"Devlet ve din arasındaki ilişkilere bir temel sağlayan laiklik, bu ilişkiler açısından üç özellik gösterir: Devlet dine bağlıdır (teokrasi, Tibet); din devlete bağlıdır (imparatorluk, Bizans, Osmanlı, İngiltere, Rusya); ikisi de özerktir (demokrasi, ABD, Avustralya, Belçika)."

Sanırım farklılık gösterebiliyor.
Kimin söylediğini hatırlasam onu quotelicamda söyleden hocanın adını hatırlamıorm :s
Sosyal ağlarda paylaş

da işte o noktada da sıkıntı var.
Bence herkes bilmiyor, hatta çoğu kişinin görüşleri birbirinden farklı.

Ben direk devlet dini kontrol etmelidir i anlıyorum mesela.
Çünkü TR kendine özgü bir ülke, çok uluslu böle karman çorman beraber tutmak için ya ortak bir düşmana ya bir lidere ya da bir dine falan ihtiyacı var ki, o dönemler %90ının falan müslüman oldugunu dusunursek, bir liderin bunu yabana atması cok anlamsız olur.

Devletın dını kontrol etmesı demek, dinin olabilecek bütün negativitelerini bypass edebilmesi demek. Kafana göre fetva basabilirsin mesela. Ama diyanet işler başkanı kalkıp "uçak günah" reröre diyemez.

Bi önceki jenerasyonca tutmayan dini akımın tersine gitmek o dönem mantıklı, eski diye fesi işaret etmek mantıklı ( mesela fes de zamanında yenılık dıye getırılmıstı )
biz osmanlı değiliz diye işaret etmek çok çok mantıklı. Ama bütün bunların yanında dinin birleştirici + yönlendirici gücünü yabana atmaz bir lider.
Atatürk'te bunu yapmış zaten, hem öbür türlü yapmak isteseydi toplum hiçbir şekilde kaldıramazdı.
Baksana Ata halifeliği bile kaldırmadı :) varmış bi bildiği.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...