Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Blizzard'ın 20. yıl özel belgesel(imsi) videosu

Snake

Öne çıkan mesajlar

ben Sam'i tutuyom bu tartışmada:D

adam haklı zira orjinal fikirler olmalı, misal M&B çok farklı bişi ortaya koydu ve kaymağını yiyiyor bu fikrin.

Aynı şeyleri yaptığımız wow ve türevleri ise pek bi gelişim gösteremiyorlar, tamam patchle expansion ile yenilikler geliyor ama oyundaki ana mantık aynen devam ediyor 7-8 senedir.

eğer küçük ve bağımsız firmalar olmazsa bunlar yeni insanlarla yeni fikirler üretmezse, piyasada kısır döngü devam eder.

Hergün aynı yemeği yemekten bıkmaz mısınız?
Sosyal ağlarda paylaş

wowun oyuncu kitlesinin zaten oyuna devam etmesinin asıl nedenlerinden birinin oyunun aslında tam olarak değişmemesi, sadece arada sırada makyaj ve ufak tefek değişimler yapması olduğuna inanıyorum ben.

bir oyun oynuyorsun arkadaşlarınla, kalabalık zaten, bişey oldu sıkıldın bıraktın, istersen 1 sene sonra dön geriye yine de oynuyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

yazdığımın esas noktasını kaçırıyorsunuz, tekrar ediyorum: söylediğim şeyin wow'un iyi veya kötü olmasıyla ya da şirketin kendisiyle alakası yok. blizzard'ın mentalitesiyle ilgili sorunundan ayrı bir durum. onu ayrıca tartışırım ama bu iki konuyu karıştırmak istemem bu bakımdan.

mesele wow'un pc oyun sektörü üzerindeki etkisi. bunu da yukarıda açıklamaya çalıştım kısaca. pazarın çok ciddi bir kısmı vaktini ve dolayısıyla tek bir oyuna yatırıyorsa, sektörün geri kalanı da bunu takip etmeye çalışacaktır. onların haricindekilerse finansman bulamayacaklardır. buna yegane istisna halihazırda büyük olan diğerleri, onların büyük olması da multiplatformda bizim basitleştirilmiş bulduğumuz oyunlar yapmaları sayesinde.

370 gün demekten ne utanırım ne de çekinirim, önemli bir kısmı rank için kuyruklarda bomboş chatleşme ile geçtiyse de bir kısmı arkadaş çevremle gayet keyifli geçti. wow'u çeşitli nedenlerle kıyasıya eleştirsem de gayet geniş bir çevreye hitap eden ve oyuncuları şu veya bu şekilde sürükleyebilen bir oyun olduğunu kabul ederim. bırakmamın başta gelen nedeni bu kitlenin dağılması olmuştu.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:
370 gün demekten ne utanırım ne de çekinirim, önemli bir kısmı rank için kuyruklarda bomboş chatleşme ile geçtiyse de bir kısmı arkadaş çevremle gayet keyifli geçti. wow'u çeşitli nedenlerle kıyasıya eleştirsem de gayet geniş bir çevreye hitap eden ve oyuncuları şu veya bu şekilde sürükleyebilen bir oyun olduğunu kabul ederim. bırakmamın başta gelen nedeni bu kitlenin dağılması olmuştu.

yeme bizi sam, pop anlatiyor bize butun kirli camasirlarini sadffads
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:
mesele wow'un pc oyun sektörü üzerindeki etkisi. bunu da yukarıda açıklamaya çalıştım kısaca. pazarın çok ciddi bir kısmı vaktini ve dolayısıyla tek bir oyuna yatırıyorsa, sektörün geri kalanı da bunu takip etmeye çalışacaktır.

surda blizzard'ın sucu nedir? cok fazla oyuncusu olması mı? cozum olarak sadece belirli bi oyuncu kitlesine hitap edip digerinin de baska oyunlara yonelmesine izin vermek mi?

pazarın cok ciddi bir kısmı tek bir oyuna vaktini harcıyorsa bu o oyunun basarısını gosterir. rakibinin olmadıgını gosterir. warhammer cıktı, soyle iyi boyle iyi dediniz, ne oldu? madem beceremiyorlar takip etmesinler, blizzard'ı ilgilendiren bir durum degil ki.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim bu tartışmalardan anladığım Wow efsane bir oyun. Ama korkuyor insan böyle oyunları oynamaya. Mesela siz günde ortalama kaç saat bunu oynuyorsunuz? Aha bugun hiç girmedim benim kahramanı tokatlamışlardır gibi endişeler oluyor mu? Niye soruyorum çok bağlayan bir oyunsa hiç bulaşmıyayım. Yada çok ilgi isteyen bir oyunsa.
Sosyal ağlarda paylaş

"Tatar Ramazan" said:

Buddha sizin mağara ne taraftaydı

Biliyordum böyle bir troll gelecek. Niye Wow oynamayan bilmeyen insan olamaz mı? Bu tarz oyunları hiç oynamadım. Sadece oynayan arkadaşlarım sürekli üstünde. Zaten bu forumda soru sormak yasak arkadaş. Herkes herşeyi biliyor.

Horcrux said:

wow'daki karakterine ne kadar zaman ayirirsan o kadar gelisir. Oyuna girmezsen gerilemezsin. Ama seni geceler. Item düsürme sansini kaybedersin. Arena point kazanma sansini kaybedersin falan filan. Bu tür seyler.

Eyvallah.
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:
yeme bizi sam, pop anlatiyor bize butun kirli camasirlarini sadffads

milleti frostmane'e poğaçaladığını ve ertesi hafta oyunu bıraktığımı da anlatıyor mu bari heh
Cuce said:
-bilumum posta koyma-

valla canım hayli sıkkın zaten şu esnada, böyle azarlarcasına mesaj atılırsa hiç cevap bile vermem. asgari saygıyı koruyalım sevgili cüce'cim, ben senin şahsını filan yermiyorum sonuçta. elin oğlunun şirketi hakkında birşey yazıyoruz. şuradan kimsenin hissedar veya çalışan olduğunu sanmıyorum. böyle hiddetlenmeye gerek yok hiç.
LathspeLL said:

Sam ağır saçmalamışsın, aksini beklemiyordum zaten Doom 3 tartışmasında benden damgayı yemiştin sdfsf ama hadi gel ulan l4d2'ye artık, ne HD'miş bu be!

valla lath hd ulaştı mekana ama ben orada değilim, ist'te notebook'tan foruma bakıyorum anca. bu alet de maksimum facebook oyunu kıvamında şey çalıştırıyor. hem blizzard gibi steam'e oyun bile vermeyen şirketi destekleme, bariz valve'a düşman adamlar. :p
toggie said:
surda blizzard'ın sucu nedir? cok fazla oyuncusu olması mı? cozum olarak sadece belirli bi oyuncu kitlesine hitap edip digerinin de baska oyunlara yonelmesine izin vermek mi?

pazarın cok ciddi bir kısmı tek bir oyuna vaktini harcıyorsa bu o oyunun basarısını gosterir. rakibinin olmadıgını gosterir. warhammer cıktı, soyle iyi boyle iyi dediniz, ne oldu? madem beceremiyorlar takip etmesinler, blizzard'ı ilgilendiren bir durum degil ki.

blizzard'ın en ve bence tek takdire şayan başarısı timesink konusundaki uzmanlığı. bunu diablo serisinde ve bazı kısımları onun üzerine kurulu olan wow'da en belirgin görmek mümkün. devamlı bir item kovalamaca süreci var, insanlar mevcut olanları tamamlarken hemen yenisi ekleniyor. bunu bir taraftan da raid mekanıydı, fotm gönül almaydı şeklinde destekleyince sosyal çevre kurmuş bir oyuncunun kendi isteğiyle bırakması zor.

oyun şahane, süper, onun için oynanıyor demek mümkün değil yani. eleştirilecek bir husus varsa o da genişlemelerle oyuna eklenen şeylerin ancak o anda yeni çıkan rakip mmo'lardan özellik entegre etmeye çalışmaktan ibaret olması. kendileri birşey icat edip de bu taklit edilse, en azından sektörün geri kalanı bu kadar tekrarlamaz. biz de pc sektöründen bu kadar yakınmak zorunda kalmayız.

"şirketin günahı ne, onlar ne yapsın" şeklinde düşününce apple'ı filan da eleştirmek için gerek yok, onlar da alıcısına satıyor gani gani. onların kar hesabından bize ne? tüketiciysek bizim geniş, gelişen ve daha dengeli bir ürün yelpazesinden faydalanabilmek için kendi hesabımızı yapmamız en doğalı.
Sosyal ağlarda paylaş

timesink olayı diablo 2de minimum düzeyde var ama. 2004teki d2 karakterinin gücü o zaman %95 ise şimdi %90 falandır. %5'lik iniş de aradaki zamanda yeni rw koydular 3-5 tane o yüzden. bu timesink olayını diablo 3te çok pis sömürcekler ama. wowda 6 ayda karakterin patataya dönüşüyo eğer oynamazsan. d3te de buna benzer bi durum olcak.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

valla sam istediğini söle ama, göz göre göre insanları kala almazsan. bildiğin halde uydura uydura mesaj atarsan asıl sen saygı cercevlerinin dısına taşmış olursun.

önce kendine bak derim ben.

neyse gene yazıyorum, lütfen soğukkanlı olalım ama:

öncelikle, roper kısmını kaçırdım herhalde, bir kısmını arkaplanda dinledim çünkü forumda gezerken.

sektörün görevi diye birşey yok zaten, olduğunu iddia etmedim. olay tüketicinin seçim şansının şirketlerin hareketleriyle etkilenmesi. 'garipgurup' oyunla neyi kastettiğini de bilmiyorum.

tüketicinin sorumluluğu diye olay da yok aynı şekilde, beğendiğimizi para verip almak haricinde. korsanıyla yetinmemek anlamında söylüyorum bunu.

en büyük taklitçilik fps ve mmo türlerinde, son 3-4 yıl cod mw ve wow taklit etmeye çalışmakla heba edildi şu iki türde. yapımcıların ikisi de aynı çatıda halihazırda kaldı ki. "çoooook çoooook başarılı" olmaya gerek yok taklit edilmek için, sadece oyun değil başka eğlence platformlarında da sayısız örnek mevcut. çok satmak yeterli. çok satmakla olay biterse tonla oyun var çok satıp yerden yere vurulan forumumuzda. en başta buradaki insanların kendi yazıları çelişir bu önermeyle.

insanlar zaten ne istediği biliyor, sorun çeşidin daralması. ortada satın alacak oyun olmayınca elbette iki çift lakırdı etmek gerekir buna neden nedir diye.

tarafsızlık konusundaki önerinden kendin faydalanman lazım öncelikle, ne zaman blizzard'dan konu açılsa "one gear, go!" moduna geçiyorsun. :p

kerneliydi yazılımıydı, koyarsın m&b'yi yapan bütün ekibin 5 katı sayıda programcı blizzard'ın yaptığı gibi, 5 kere çek ederler betaya bile çıkmadan. bugsız beta deyip bunun üzerine şirket methiyesi düzmek başlıbaşına düşündürücü, bu mudur övmek isteyince ilk akla gelen özellikleri?
Snake said:

timesink olayı diablo 2de minimum düzeyde var ama. 2004teki d2 karakterinin gücü o zaman %95 ise şimdi %90 falandır. %5'lik iniş de aradaki zamanda yeni rw koydular 3-5 tane o yüzden. bu timesink olayını diablo 3te çok pis sömürcekler ama. wowda 6 ayda karakterin patataya dönüşüyo eğer oynamazsan. d3te de buna benzer bi durum olcak.

single player temelli, yani mmo düzeniyle kurulmamış oyunlar arasında en çok timesink içeren oyunlardan biridir diablo 2 pc için, çıktığı zamanlar gözönüne alınırsa hele. gene onu eleştirmiyorum zira belli bir yere gelip kaldı. wow'da aynı şeyi persistent carrot-on-a-stick şekline döndürünce başladı sorun. insanlar ulaştıkça yenisi geliyor ve böyle yıllar geçiyor resmen.
Horcrux said:

Kimse Sam'i sevmiyo.

semisevmiyo

ciddiye alıp da cevap verdim diye düşünülmesin de bu vesileyle bir parantez düşeyim, belli aralıklarla yazma gereği hissediyorum çünkü:

yazdığım hiçbirşeyi sevilmek, prim toplamak hesabıyla veya insanlar sinirlensin de cevap versin, eğleneyim gibi bir motivasyonla yazmıyorum. düşünce ve fikirlerimi olduğu gibi yazarım, onaylanmasını da beklemem. kimi zaman çoğunluğun tersine düşer, kimi zaman onlarla aynı tınıda olur. forumda belli bir konu üzerinde tartışmak elbette hoşuma gidiyor ki net'i ilk kullanmaya başladığım günden beri şu veya bu şekilde forumlarda tartışıyorum, ancak münakaşa şeklinde değil, münazara şeklinde. o nedenle belli, asgari bir tartışma edebi kullanıldığı sürece cevap vermekten de yüksünmem kesinlikle. belli bir ortamda tartışmaya katılan herkesin birbirine yegane borcudur bu seviyeyi korumak. bana hitaben yazan kişilerden de başka bir ricam yok.
Sosyal ağlarda paylaş

bin türlü özellikleri var öcülen ama hiç birini yazma zahmetine girmek istemiyorum artık.
aramızda gecen fikir alışverişi bile değil cunku, değli tartışma olsun.

tarafsızlığıma laf etmenden girip, firmanın znegin olmasını suc olarak görmenden cıkıcaktım ama hiç gerek yok yanı.

sonra neden kişisel saldırı yapıyosun diyorsun. kişisel saldırı yapmıyorum sana. ama sen asla bir tartışmada karşındakinin söylediklerine cevap yazmadın. uslbuun dısında tartışılıcak, yorum yapıclcak birşey yok mesajlarında.
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:
sonra neden kişisel saldırı yapıyosun diyorsun. kişisel saldırı yapmıyorum sana. ama sen asla bir tartışmada karşındakinin söylediklerine cevap yazmadın. uslbuun dısında tartışılıcak, yorum yapıclcak birşey yok mesajlarında.

valla yukarıda yazdıklarına birebir cevap verdim atlamadan, tatmin etmediyse yapabileceğim birşey yok.
Snake said:

tamam ben yanlış anlamışım. kelimeyi hiç düşünmeden direk content geciktirme olarak varsaydım kafamda, benim yazdıklarım content geciktirme ile alakalıydı.

timesink'ten kastım işte boss'tan %5 ihtimalle falanca eşya düşecek, hadi onu 20 kere keselim, daily yapalım ki 1 flask satın alabilelim vs vs gibi şeyler.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...