Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kaloriferde su eksilmesi

di

Öne çıkan mesajlar

Selamlar,

Gecenin bu saatinde olay cikaricam az sonra ama oncesinde tam bir emin olmak icin sormak istiyorum.

Bu kaloriferlerin su eksiltmesi, peteklerde havanin sikisarak su akisini engellemesi (tesisatin hava yapmasi olarak bilinir) bu bizim kapicinin denyolugu degil mi ?

Adam akilli takip etse bu benim basima gelmeyecek degil mi ?

Ayda en az 4-5 kere evi buz gibi isinmamis buluyorum bu denyo yuzunden. Oturuyorum havasini falan aliyorum ama hem pis is hem de ev yine de isinmiyor su saatten sonra. Sordum bir kere nedir nedendir bu diye su eksiltiyo falan dedi, e takip et eksiltmesin deyince kacti kem kum ederek.
Sosyal ağlarda paylaş

Kapıcının denyoluğu. Takip etmesi gerekir.

Tesisatlar, tesisatın büyüklüğüne ve kullanılan malzeme kalitesine göre su eksiltir. Ama az ama çok, en iyi sistem bile su eksiltir kesinlikle. Ama bu kazanın üzerindeki saatler ile takip edilir ve belirli değere ulaştığında takviye yapılması gerekir. Bu işten sıkıldıysan peteklere otomatik hava purjörleri* bağlatarak sen uğraşmadan peteklerine ulaşan havanın otomatik olarak dışarı atılmasını sağlayabilirsin.

*
http://www.natu.com.tr/modules/catalog/products/pr_01_3028_max.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Isin ilginci tam aksine giris katindayim ve olayin bu kadar sik olmasi epeyce can sikiyor. Disarinin sogugu yetmezmis gibi gece yarisi eve geliyorum bakiyorum buz gibi.

Neyse madem oyle gel boyle modeli her gun bir kac kova su bosaltayim da ben gorelim bakalim ondan sonra o kazanin suyuna bakmadan gecicek mi bi daha denyo.
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

kapıcının denyoluğu değil. peteklerin içindeki havaya yapacak birşeyi yok adamın; ama çok sık tekrarlanıyorsa sistemde kaçak falan olabilir.

Abi ayni seyden 21341 kere sikayet ettiysem adami cagirip, 21341 kere "evet eksiliyor ben gordukce ekliyorum, daha sik bakarim bundan sonra" diyorsa direkt onun denyolugu ya.

Kaldi ki adamin suratini gormuyorum tum ay, cop almaya bile gelmiyor ama aidati sormaya 10 gun onceden basliyor.

Erken odeyen kafama sicayim, babayi alir bundan sonra. Her gun eline cop verip gondericem. Cok fena ayar oldum herife.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada aslında sen kendi peteklerine takabilirsin de, bina yöneticisiyle konuş, tesisatın en üstüne takılırsa tüm tesisatın havasını otomatik alır.

Olması lazım aslında ama öyle şeyler gördüm ki şu kalorifer tesisatı işinde takmamış olabilirler yani normaldir sdfg

Adamlar imbisat deposu koymuyor ya, masraftan kaçmak için. Öyle binalar var. Bildiğin saatli bomba kurulu bi şekilde yaşanıyor binada. Hava purjörü koyulmaması çok daha normal geliyor o yüzden bana sdfg

Binaya taktırılmasını da talep et bence, tesisatın en üst kattan sonra çatıya doğru çıkan bağlantıları olur, onlara takılır genelde. Tabi peteğine de takabilirsin dediğim gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada imbisat deposu olup olmadığını da kontrol et binada elin değmişken. Hem çok gerekli bi emniyet elemanıdır, hem tesisattaki su eksilmelerini uzun süre telafi eder. İmbisat deposu dediğim metal bi kazan. Tesisatta ısınarak genleşen suyun artan hacmi bu depoda biriktirilir. Yani tesisatta sıkışma yaratmaz. Eğer tesitatta su eksilmesi yaşanırsa da bu deponun içinde bulundurulan fazladan bi miktar su olur (genleşme için bırakılan boşluktan ayrı olarak), sistem kendi kendini tamamlar böylece. Tabi imbisat deposundaki su miktarı kadar eksilmeyi tamamlayabilir.

Ona da bak işte. Eksilen suyu takip edemeyen bi kapıcınız varsa bigün bomba gibi patlaya da bilir kalorifer kazanınız imbisat deposu yoksa, sadfsadfsadfa
Sosyal ağlarda paylaş

bilimsel şakirt seagle(tu)
sende yeni erbakan potansiyeli görüyorum

şaka bi yana o hava şeysi gayet güzel

benim odamda var senede bir iki kere nadiren beni korkutuyor ptısss diye başlayıp.

BABUA KAROLİFER BATLADIII diye panikliyorum, aile gelene kadar susuyor, sonra ben şizofren oluyorum hep.
Sosyal ağlarda paylaş

Peteklerin yarısı derken, sayı olarak yarısı mı yoksa her peteğin bi yarısı yanıyo bi yarısı yanmıyor mu?

Eğer Sayı olarak bi kısmı yanmıyorsa, kombiye en yakın olan peteklerin vanalarını kıs. Genelde uzak olan petekler sorun çıkarır su miktarını yetiremediği için kombi. En yakın olan peteklerin vanalarıı kıs, böylece uzak olanlara giden suyun debisi artacaktır. Yakın olan petekler zaten ısınır her şekilde, kısılması etkilemez. kapat demiyorum ha, yarısına kadar kıs

eğer peteğin bi yarısı yanıyor bi yarısı yanmıyorsa 2 durum var. Peteklerin üst yarısı yanmıyor, alt yarısı yanıyorsa hava vardır. Alt yarısı yanmıyor üst yarıda bi sıkıntı yoksa muhtemelen peteklere ters bağlantı yapılmıştır.
Sosyal ağlarda paylaş

Havalarına bak red.

Almayı biliyo musun havaları? Ufak bi beyaz vana vardır böyle plastik. Tornavida yeri olur yanında, oraya tak düz tornavidayı aç. O beyaz parçada da hava+su karışımının çıkacağı bi delik vardır. O deliğin altına da kova gibi bişey tut ki yerler ıslanmasın. Hava+su karışımı bitip sadece su gelmeye başlayınca sık tekrar. Hepsini yap bakalım.
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece havasini almak yetmiyormus. Bizde de son 2 aydir ayni sorun vardi. Havayi aliyorsun 2 gün sonra yine ayni sorun oluyordu. Sonunda kaloriferci geldi, tüm kaloriferlerin havasi alindiktan sonra hepsini sonuna kadar actirdi. Su eksik sistemde vs. dedi doldurdu. Yani yeterli su olmayinca sen havayi alinca bu seferde gerekli olan basinc düsüyor. O sira eksik olan su doldurulmazsa yine hava yapiyormus. Böyle bisiyler iste..
Sosyal ağlarda paylaş

akinci said:

Sadece havasini almak yetmiyormus. Bizde de son 2 aydir ayni sorun vardi. Havayi aliyorsun 2 gün sonra yine ayni sorun oluyordu. Sonunda kaloriferci geldi, tüm kaloriferlerin havasi alindiktan sonra hepsini sonuna kadar actirdi. Su eksik sistemde vs. dedi doldurdu. Yani yeterli su olmayinca sen havayi alinca bu seferde gerekli olan basinc düsüyor. O sira eksik olan su doldurulmazsa yine hava yapiyormus. Böyle bisiyler iste..

E ayni seyi diyoruz iste. Su eksiliyor = basinc dusuyor.

Kombilerde altta vana bulunur bunun icin. Gostergedeki barometre uygun yere gelinceye kadar acarsin, sonra kapatirsin. Bizde sistem merkezi oldugundan o vanaya erisebilen kisi ben degilim. Kapici da yarim akilli olunca sonuc kacinilmaz oluyor.

Bu arada su depo muhabbeti yoktur muhtemelen. O yuzden got korkusuyla basinci dusuk birakiyor olabilir bu tipler.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...