Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Beste yaptım dinleyin

Mal

Öne çıkan mesajlar

pitch shifting denilen şey bir notanın frekansını (pitch) kalınlaştırmak, inceltmek, bir frekans aralığı içinde oynatmak falan.
yani gitarda yapılan bend (teli yukarı çekme) hareketi de bir nevi pitch shifting. masteis'in elektronik ortamda yaptığı da öyle. solonun çoğu lick'inde 1/4 bend yaparak başladım ki anlaşılsın diye. blues çaldım çünkü bu 1/4 bend en çok blues'da kullanılır. diğer müzik türlerine biraz uyumsuz, arabesk kaçar.

bend yaparken doğru yere çıkmak önemli. yani 1/4, 1/2 ya da tam bend yapmaya çalışmak lazım egzersizleri var. çoğu kişi hiç çalışmaz kafasına göre yapar sonuç olarak ton dışına çıkar uyumsuz duyulur. senin ilk koyduğun bestede duyulduğu gibi.

soruna istinaden, nota ve armoni öğrenip klavyedeki gamları bol bol çalıştıktan sonra gider niye gitmesin.
Sosyal ağlarda paylaş

ya ama ben şu etkiyi vermek istedim. gerçi ben istemedim kendiliğinden öyle oldu.

hani böyle ağlarken konuşmaya çalısırsın, sesin boğuklaşır, çatallaşır, boğazına düğüm oturur. o efekt oluştu orda.

yoksa haklısın tabi rahatsız edici. çalışmak lazım. jimi hendrix üst üste yirmi tane bend yapıyor hepsi farklı mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

• 8 ay sonra ...
cep telefonu onboard ses kartı ve guitar rig üçlüsünün soundu bu. vintage havası veriyor.

olm biriniz elimden tutsun boşa gidiyo bu yetenek :(

zaten geçen jimiyi gördüm rüyamda. sakal bırakmış bembeyaz. ama kıvırcık çıkmış çok komikti :). el verdi bana.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...