Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bing'in Google arama sonuçlarını kopyamalası şeysi

roket adam

Öne çıkan mesajlar

xaty said:

dasaaa said:

Mum_Chamber said:

google'in diger servislerinin neredeyse hepsi baska projelerin gelistirilmesinin sonucudur. misal o cogzel dedigimiz chrome tamamen webkit uzerine kurulu. ayni sekilde android dedigin gucunu linuxten alan, pek cok ozelligi ios'ten alinmis, sun ve apple basta olmak uzere onlarca firmanin patentlerini cigneyen bir isletim sistemi.

bu arada 2010 mobil sektöründeki davaları kenara koyalım.. bulunsun

Nokia'nın ve Iphone kullanıcılarının durumu içler acısı

MS'un smartphone pazarındaki engüçlü partneri HTCye dava açması ne ayak??
Sosyal ağlarda paylaş

Penthesilea said:

ben aciklayayim size durumu, ama ozet su: burada bing'in yaptigi degil google'in yaptigi ayip.

simdi bing, tipki google ve diger arama motorlari gibi, bircok sinyalden yararlaniyor rankingini train ederken. bunlardan bir kismi da clickstream data, bunun buyuk bolumu de bing toolbardan geliyor. eger programa opt-in olursaniz, sizin hangi query icin hangi sitelere girdiginizin bilgisini topluyor basitce ozetlenirse. bu data training'in bir parcasi, yani ranker'a diyor ki, haci bu X kelimesi arandiginda toolbarda, insanlar en cok bu sonuclara tikladi.

normalde X kelimesiyle ilgili data sadece toolbardan gelmiyor tabi, 80 tane farkli kaynak var. ama bu ornekte, google'in yaptigi correctioni bing yapmiyor ve bing X kelimesini direk X olarak alarak training yapiyor, google ise X'i Y'ye map edip, Y kelimesinin sonuclarini gosteriyor. bing'de cok az X datasi var, bunun cogu da toolbar'dan (hatta bizzat google tarafindan bing toolbar kullanilarak bu ornekte, cirkin kisim 1) geliyor, ve toolbarda insanlar X degil de, Y'nin sonuclarina tikliyorlar. ozet olarak ne oluyor, X querysi icin Bing, Y sonuclarini uste cikariyor, baska kaynaktan X datasi gelmedigi icin.

yukarida birinci cirkin nokta dedigim olay spekulasyon degil gercek, google bilerek hazirladi bu datayi cunku "experiment" diye. ikinci cirkin nokta da google'in, bu islerin nasil isledigini bile bile boyle bir hack ile konuyu bilmeyen insanlarin aklina bing google'dan caliyor fikri yerlestirmeye calismasi. gorunuse gore ise de yariyor.

sozun ozu google tirsiyor gorunuse gore. yoksa yani google gibi milyonlarca insanin wireless bilgilerini calmis bi sirketin baskalarini hirsizlikla suclamasi bi enteresan olurdu.

Ama benim anladığım kadarıyla X kelimesi toolbarda aranmıyor. Adam toolbar kuruluyken, www.google.com'dan arıyor. Ben mi yanlış anladım? Toolbarla bi interaksiyona girmeden, toolbar o dataları toplyorsa bu çalmak olmaz mı?

http://googleblog.blogspot.com/2011/02/microsofts-bing-uses-google-search.html
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:

CthuLhu said:

yanlış çöplüktesin adamım.
said:
ama donanım yazılım bölümünde tartıştığımız için, daha teknik açıdan bakasım geliyor =)

hey dostum, o federal ellerini ractanin koca siyah kicindan cek anladin mi beni

vaaaaaayy kutulu bu anı beklemiş.. sırtımdan bıçaklandım =(

ayrıca dediğin gibi aktiftablet.
Sosyal ağlarda paylaş

ben oluyu canlandiriyorum bi mesaja cevap vermek icin, ama oncesinde su linki koyayim.

1 ay icinde Google 2% share kaybetti, Bing 2% share kazandi. Daha da ustune, Google'da arama yapanlarin 66% si bir sonuca tiklarken, Bing'de 81% i tikliyor. ve bunun gibi bircok metric:
http://www.fool.com/investing/general/2011/02/09/will-bing-be-the-death-of-google.aspx?source=isesitlnk0000001&mrr=1.00

usenmeyecekseniz okuyun.

El-Barto said:

Ya herkes bing'in yaptığı gibi yapıyosa, aynısını bing'in de google'a yapabilmesi alzım değil mi? Yani bu son google blog'undaki postta iyice anlaşılıyo direkt google sonucuna baktığı. Başka hiçbişeye bakmamış resmen, abuk subuk kelimelere sadece google'ın sonucunu veriyo.

Bi de bunun şu yönü var, ne kadar kullanıcı binge bu hizmeti verdiğini biliyo? Açıkçası ben ie kullanmam ama windowsu ilk yüklediğimde chrome download etmek için açıyorum. O zaman bende suggested sites'ı açıyodum ama hiç böyle bişey yaptığından haberim yoktu.

Google'ın wireless bilgisini çalması suç ve bunu kötüledik ama buna dayanarak adamların datalarından izinsizce yararlanmak ne kadar etik bilemiyorum.
evet, bing de aynisini google'a yapabilir. simdi ilk olarak ben o yaziyi yazdigimda daha cok tazeydi olay ve bi kismi yanlis yorumlamisim ki bu google'in ayibini iyice artiriyor. adamlarin yaptiginin tekrar uzerinden gecip daha detayli anlatayim, bi yandan da google'a nasil yapilabilecegini anlatayim. tabi bu teoride. cunku bing'e de yapilamamasi lazim, yapilabiliyor olmasi bizim tarafimizdaki bir aciktan kaynaklaniyor.

simdi efenim ortada benim ilk mesajda yazdigim gibi bi spell correction falan yok. bu herifler queryler buluyorlar bi 100 tane falan, Google ve Bing'de sonuc vermeyen. google muhendisleri google'i bu arama icin manuel olarak bi sonuc sayfasina yonlendirip, bing toolbar ve IE suggested sites acarak, basliyorlar arama sonucunda ilk gelen linke tiklamaya. bing toolbar, bu datayi tum kullanicilardan topladigi gibi google muhendislerinden de topluyor. sonra bu datadan, bing ranker'in training'inde kullanilan binden fazla featuredan bi kismi geliyor. normal sartlar altinda, indexteki bi keyword icin zaten bin kusur feature var bing'den gelen zarttan gelen zurttan gelen, bunlardan sadece bir kismi clickstream denilen, kullanicilarin tercihlerini arama sonuclarina yansitma amacli kullanilan data. bunun nereden geldiginin onemi yok, kurulan iliski query -> link iliskisi. zira bu data bing bar tarafindan sadece google'dan degil, cnn'den zarttan zurttan bicok yerden geliyor. onun uzerine her kullanicinin tercihi farkli oluyor. tum bunlarin yanina milyonlarca kullanicinin milyonlarcaf arkli kelime arattigini koyun. kisaca ortada baya homojen ve tamamen anonim bir data var. bunun neden gerekli olduguna sonraki paragrafta gelicem. google'in yaptigina geri donelim. muhendisler click spam yaparken bu linklere (ha tekrar uzerini cizeyim, google'in sayfasindan herhangi bir bilgi alindigi yok, muhendislerin tikladigi link aliniyor sadece. ilk linke tiklamalari da yine kullaniciyi en iyi nasil kandiririz amacli. 100. sayfaya gidip ordaki linke tiklasan o alinir) bu bilgi toplaniyor demistik. simdi ne oldu, ranker train edilicek, o garip keyword bing indexinde yok, binlerce featuredan hicbiri bi yone cekemiyor rankeri kaba tabirle. ama elde data var, nerden var, clickstream'den. normalde bu data homojen, ama ne oldu, sacma sapan bi keyword oldugu icin sadece google muhendislerinden gelen clickstream var. bu adamlar napti, tek bi linke abandi. ranker train oluyor elde sadece bu bilgiyle (iste bizim hata da burada, boyle bi acik birakmamak lazim sistemde bu sekilde bi manipulasyonu engellemek icin). o garip kelimeyi ariyorsun, bi bakiyosun sonuclar google'a cok benziyo. neden? cunku google muhendisleri bizim rankeri oturup train etti de ondan.

clickstream data relevance'ta en onemli seylerden bitanesi. google'a vahiyle gelmiyor kullanicilarin neyi daha ilgi cekici buldugu, o da clickstream topluyor. bing'den topluyor mu diyeceksiniz, bicok sekilde topluyor hem de. ilk olarak chrome var. eger arama motoru olarak bing'i secerseniz direk gidiyor bunlar google'a, bu bir. daha da onemlisi, google analytics hizmeti hayrina yok. eger kullaniyorsaniz biliyorsunuzdur, sitenize girenlerin donuna kadar tum bilgiyi topluyor, tabi size bunu verirken kendi de kullaniyor, ozellikle sitenize ulasmakta kullanilan keyword kismini. burada bing datasinin da bulundugunu gorebilirsiniz rahatca. hatta isin vahim kismi, bing toolbar bizzat kullanicidan, kendi onayiyla bilgi toplarken, google analytics siteye girenlerden, haberleri bile olmadan bilgi topluyor. ne dogrudur ne yanlistir onu pek karistirmadan, search'te clickstream zorunlu diyip kapatayim bu paragrafi.

son olarak bing ayni seyi google'a yapabilir mi? eger bizim de tahminen artik eklemis oldugumuz bi onlem mekanizmalari yoksa (yoksa bunu yapmazlardi gerci artik kesin vardir) ayni sey google'a yapilabilir. bing ve google'da olmayan bi keyword bulursun. sonra bi site acarsin buna google analytics kurarsin. bing'i manuel olarak bu sitenin linkinin yer aldigi bi sonuc sayfasina yonlendirirsin bu keyword icin. sonra baslarsin click spam'e. google ranker'i ayni bing gibi o keyword icin o siteyi gostermeye baslar bing'den gelen data ile. ama tabi boyle bi acik biraktiklarini sanmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya zaten google'ın o açığı bulup sömürdüğü belliydi, kazara olucak bi iş değil o. Ama Bing'in sadece toolbardan gelen dataya bakıyo olması baya büyük bi eksiklikmiş yani orası açık. Şimdi google dışında ms'e garezi olan biri yeterince yüklense toolbara bingi etkileyebilecek durumda yani?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...