Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

altın hesabı

attila11

Öne çıkan mesajlar

• 6 ay sonra ...
Hazır konu var diye buraya yazdım da Garbage'mış..

Yatırmasına yatırılır da bu bankaların altın hesapları için alım-satım yaptıkları fiyatlarla serbest piyasadaki fiyatlar farklı mı? Ya da bu hesapları kullanırken piyasadan altın alıp saklamaktan farklı giren çıkan ne olur?
Sosyal ağlarda paylaş

xaty said:

Dövizde olduğu gibi farklı bankaların altın için biçtiği değer farklı mı?

Piyasadan gramla altın alıp biriktirmekle bankadan altın hesabı açmak arasında ne kadar fark var?

Alış-satışta komisyon ya da kar payı alıyor mu bankalar?

banakların biçtiği değer farklı mesela şeker bankasının altının aldığı fiyata kuveytte satarsın ama ortak bir rakamlarda değerler.

piyasadan alım yaparsan bunun evde çalınma riski var ve kuyumcu al sat farkını çok koyuyor. yani yastık altı biriktirilen altın kuyumcuyu zengin eder. ama bankada ki altın da al sat farkı azdır ve burada bu işten müşteri karlı çıkar.

Ayrıca işçilik olan mallarda alırken işçilik parası ödersin ama satarken hurda diye gider ve çok fena zarar edersin.
Sosyal ağlarda paylaş

dışarıdan fiziksel altın almak %2 falan komisyonu satıcıya bırakmak oluyor.

mesela garantide ise al-sat farkı %0.8 falan. al dediğin anda gram gram alıyorsun. onlar da ölçekten kazanıyor. bir de altınını sen al dediğinde hesabına geçiriyor ama kendisi gün sonunda toplam alan-satan farkına göre gram altını kasasına geçiriyor. (zaten öbür türlü yapsa altından kalkamaz. ucuz olmasının sebebi de bu, lojistiği az yapıyor) periyot gün olmayabilir. onu salladım)

ancak bankalar fena patlayacak gibi. sanal olarak alma derim. internet bankacılığı vs üzerinden alıp-satacağın her şey normal zamanlar için olmalı. yoksa "altının bende abi hiç merak etme sen" diyen kurumlara bütün birikimini yatırmak ne kadar mantıklı? kaldı ki ağustos ayının başında avrupa bankalarının kasamda var dediği altını aslında hiç almadığı spekülasyonları da ortaya çıktı.

olası krizde altın öyle bir yükselecek ki dışarıdan fiziksel altın almanın karsızlığı hiç önemli olmayacak. amaç kar etmek değil, varlığını korumak / minimum zarar olmalı zaten.

işte fiziksel altını almanın da güvenlik riskleri var tabii ki.

farklı coğrafi yerlere, yalnızca iki kişinin bildiği noktalara saklayın. nitekim bankalara yatırmak da benim için aynı derecede riskli.

kiralık banka kasası denenebilir ama, en azından bir kısmı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...