Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

[soru]Domain

KillJoy

Öne çıkan mesajlar

1) InterNIC ilk once bu isleri yapiyordu, bu isler icin networksolutions.com u kullaniyordu bir tek ordan yapiliyordu. sonra amerika daki tekellesme hede hodo zinbirtisi kanunundan sonra ICANN diye bir ortaklik olusturdular,

iste domain saglayicilar ortaya cikti (ICANN bayiileri, hosting firmalari) sonra sen gidip bunlardan aliyorsun bu sekilde calisiyor.

2) kendi makinan olsa bir hosting firmasindan gibip sadece domain alabilirsin, sonra bu domain icin bir dns sunucu ve dns kaydi olusturup kendi makinanin sabit IP sini gostermen gerekir. bu islem sonunda evet makina ve domain sahibi olabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

yani mekanizma şimdi sen domain ismini yazıosun adres çubuğuna ordan önce ICANN database'ine gidio ordan ip'ye yönlendirio bu şekilde mi yani..

ICANN kim peki? ya da mesela .tr için ya da com.tr için kim ilgilenio ICANN le mi anlaşıosun önce .tr ya da com.tr için?
Sosyal ağlarda paylaş

çalışma mantığı da basit bir şekilde şöyle:
sen yutup.com yazarsın.
ilk önce kendi bilgisayarında bunun ip numarası varmı diye bakar (cache, hosts dosyası vs.vs.) bulamadımı bi yukarı çıkar o da senin belirlediğin dns serverıdır. (opendns, 8.8.8.8 gibi...)
buradaki aramaları ise senin girdiğin url nin ters şeklidir.
www.yutup.com ise öncelikle com a girer orada yutup arar. bulmuşsa gönderir yutupa. yutup da kendi içerisinden www'ya götürür seni...

çok karışık olaylar aslında. ben bile anlatamadım.
Sosyal ağlarda paylaş

bak domain register isi ile DNS i karistiriyorsun hocam.

sen ICANN dan bir domain aliyorsun, aliveli.com bu domaini bir yerde host edeceksin o yuzden host edecegin sunucunun da bir IP si var diyelim 1.2.3.4 olsun o da.

sen icann bayisinden bunu aldiktan sonra bu IP adresine karsilik bir dns kaydi ollusturuyorsun.

islem soyle oluyor:

1. adres cubuguna www.aliveli.com yaziyorsun.
2. bilgisayarina kayitli DNS e bu adresin IP karsiligini soruyorsun.
3. senin dns in bunu biliyorsa (mesela adsl modemdeki dns) sana ip karsiligini veriyor ki buna dns cache deniyor, ve daha onceden bir kere bu sayfaya gitmis olman gerekiyor. eger bilmiyorsa root dns sunucularina (13 tane bunlar tum dunyada) bu sorguyu iletiyor.
4. root dns sunucusu diyorki ben bunu .com un dns sunucusuna sorayim.
5. .com diyorki ben bunu aliveli.com un dns sunucusuna sorayim.
6. aliveli.com diyorki www nin adresi 1.2.3.4
7. bu bilgi geri senin makinana iletiliyor silsile yoluyla.
8. ve sen sayfayi acabiliyorsun.

tr icin domaini nic.tr verir icann bayisidir .com un altinda yer alir..

yani .com a sorarsin soruyu o derki com.tr e sorayim ve ondan sonra aliveli.com.tr e sorar ve yaniti alir.. tr de olay farkli yani.

oldumu?

http://www.mailce.com/dns-nedir-dns-nasil-calisir-dns-mantigi-nedir-dns%E2%80%99in-amaci-nedir-dns-domain-name-system-domain-isim-sistemi.html

adresinde yukarida ozetlediklerimin detayli halini..

http://www.vitel.com.tr/modules.php?name=Kategoriler&opt=kategori_listele&cat1=3&cat2=34&cat3=20
adresinde de detayli bilgileri bulabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

root'a hemen geçmez abi. arada opendns, google dns şeyleri var.
opendns gibi şeyler yok ise (ayarlanmamışsa) otomatik olarak telekomun kendi dnslerine yönlendirme yapıyo (hani bu siteye mahkeme ile erişim yasağı dedirten şey de telekomun dnsleri zaten. normalde youtube nin ip adresi 123.123.123.001 ise telekom bu youtubenin adresini 31.31.31.31 olarak ayarlamış. orada da erişim yasağı sayfası var işte...)
ayarlanmışsa opendns gibi şeyler sen hit telekoma uğramadan direk opendns nin serverlarına soruyosun
-youtube.com varmı sende?
-var ahanda bu: xxx.x..x.x..
-sende oraya gidiyosun işte.

he eğerki orda da yoksa o zaman roota başvurur, kendisine kayıt ettirir.
Sosyal ağlarda paylaş

ben direk root a mi gecer demisim?

canin saolsun :)

edit: bahsettigine recursive ve itarative query denir bu arada..
http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc961401.aspx

tam detayida burda.. daha karmasik yazmamak lazim diye dusunuyorum, kendi dns in dedigimde kullandigin dns sunucu adresi, ister open olur ister google olur ister comodo ister norton istersende adsl inki, duruma gore recursive veya itarative response veriyorlar iste..
Sosyal ağlarda paylaş

ip hikayesi daha farklı bişi zaten.
şu an bütün dünyadaki internet dediğimiz olaya bağlı olan ip sayısı teoride en fazla 2^32 olabiliyor (0.0.0.0 - 255.255.255.255)
ipv4 denilen olay bu...
önce yetmicek diye ipv6 denilen şey çıkmaya başlandı kısa süre içinde ipv6 ya geçilir denildi ama hala ipv4 deyiz.
çünkü yerel ağlar kurabiliyoruz...
mesela bir üniversitede yerel ağ kuruluyor içerisine yüzlerce bilgisayar bağlıyorsun interneti olmayan.
internete erişimi olan tek bir ip bile bağlansa bu ağa o 100 kişinin interneti 1 ip ile sağlanabiliyor...

şimdilik böyle. internet alanlar çoğaldıkça ipv6 kullanmaya geçecez yavaş yavaş....
Sosyal ağlarda paylaş

Gidip bayilerden birinden yine bayilik aliyosun, onlar ustunden satiyosun. Sana satis icin template'i belli site veriyorlar ya da istersen adamlarin API'lerini kullaniyorsun.

Bayi olurken belli bir depozito yatiriyorsun. Minimumu 200 dolar kadar bunun. Adam akilli fiyatlarda domain satabilmek icin o depozito bi 3-4bin dolar olmali ama.

Bazi yerlerde de senelik 250 dolar gibi bir ucret odeyip guzel fiyatlarda domain aliyorsun ama yatirdigin 250 dolar senelik ucret yerine geciyor, depozito gibi yatirdigin parayi domain almak icin kullanamiyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

IP bilgilerini ve hangi ulkelerin hangi IP bloklarini alacaklari bilgisini

RIPE ve ARIN verir. TT gider alir bu adamlardan komple IP blogu.

Oce4an in soyledigi gibi route edilebilen ve edilemeyen ip ler vardir.

yukarida RIPE in ve ARIN in verdikleri route edilebilen yani internetteki public iplerdir.

onun disinda private ip leri NAT larken kullaniyoruz kafamiza gore verebiliyoruz.
IPv6 dan sonra super olcak iste DHCP falan gibi teknolojiler devredisi kalicak :D

neyse, CIDR lar ve Autonom sistemler BGP icerisinde calisiyor, routerlerin routed ve routing protokol diye calistigi iki sistem var BGP ozellikle annouce sistemine gore calisiyor mesela, routerlar kendi aralarinda kulaktan kulaga gibi takiliyorlar.

bayilik sistemini di yazmis zaten ICANN a gidiyosun bayilik aliosun, sonra reseller lik satiosun onlarda bayi oluyor tikir tikir calisiyor iste domain kaydetme isi.. ilk soruya geri donduysek evet evde de bir sirket kurup bu isi yapabilirsin.

vs vs..
Sosyal ağlarda paylaş

TTNET belli bir IP blogunu satin aliyor, o IP blogu TTNET icin ayriliyor ve lazim olunca TTNET de sana kendi sahip oldugu bloktan 1 tane IP veriyor.

Haliyle IP'ler once talep eden firmalar arasinda blok blok paylastiriliyor, ondan sonra senin gibi son kullaniciya ulasiyor.

Tek basina "ahanda dunyadan 1 IP'yi parselledim, total sayiyi 1 azalttim" havalarina girmenin alemi yok yani =P ehuh.
Sosyal ağlarda paylaş

benim static ip'im unique degil yani, baskasinda da olabilir?
peki iki tane 100.120.40.5 mesela bu ikisini birbirinden ayiran ney?
atiyorum bendeki ayni ip amerikada bi yerde var, browsera bu ip'yi girdigimizde bana mi gelcegini yoksa amerikaya mi gidecegini nasil anliyor?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...