Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

almanca bilen

Bunneh

Öne çıkan mesajlar

Cystein said:

sizin yaptığınız nasıl bir sınav bilmiyorum ama almanya'da leistungskurs dediğin kursları yapıyorsun 13. yılda. orda hangilerini seçersen onları yapıyorsun. ki lisede zaten lk'lara gelene kadar zaten bir yön çiziyorsun kendine ki bir çok insanın o yönde almancayla alakası olmuyor.

nasil popondan sallamissin. abitur abitur dur. öyle trden gelip almanca ögrendim. dil bilgimle döverim demekle olmuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

direkt olarak aynısnı alman konsolosluğundan o seneki sınavla birebir aynı tarihte aynı sorularla yaptık. diplomayı yine alman konsolosluğundan, almanya eğitim bakanlığı zarfları içerisinde aldık. birebir aynısı yani.

yazılı seçtiğim kısımlar almanca ingilizce kimya fizik matematik, sözel seçtiğim kısımlar biyoloji ve yine almancaydı. (arada bi ders atlamışım gibi geldi ama emin değilim.)

sınav 1 hafta sürdü, her gün bir bölüm olmak üzere, her bölümün sınavı 4-5 saat civarı sürüyordu.

Sınava girmeden önce barok, rönesans ve ileri dönem edebiyatında almanyanın yeri ve bu dönemlerin alman edebiyatındaki yerini defalarca okuduk, sınav öncesi orjinal (eski almanca) haliyle Faust, az sadeleştirilmiş ingilizcesiyle Macbeth okuyacak seviyede dil eğitimi aldık.

ABİTUR her yerde ABİTUR'dur sizinki nasıldı bilmemi falan yok.

Ortalamam da yanlış hatırlamıyorsam 2.1'di (1 en iyi 6 en kötü olmak üzere)

Dediğim gibi "sizde nasıldı"sı yok bu işin, ABİTUR geçerli olduğu her yerde aynıdır, zaten eşit olmadığı sürece de ABİTUR lisansı vermez alman eğitim sistemi. Bu sistemin öncesinde 8 sene boyunca, Almanca, İngilizce ve tüm fen-matematik (fizik, kimya, biyoloji vb.) derslerine alman hocalar giriyor, hepsini almanca, tek kelime türkçe etmeden işliyorsun, kolay değil yani. Sonunda da dediğim gibi direkt olarak o senenin ABİTUR sınavı sana geliyor, aynı sorular, aynı sistem, aynı şartlar, sınava giriyorsun.

ya argadaşım kendin demişin işte almanca seçtim abiturda diye. burda abiturda almanca sınavı yapan alman yok denebilecek kadar az. o yüzden kimse bilmiyor grammer. hadi uza artık
Sosyal ağlarda paylaş

screwy said:

cystein bir anda merakım geldi de.. hangi bolummus o nerdeyse abiturda her dersten 1 isteyen.. heidelberg de tıp falan mı okuyosun yoksa bizi mi mikiliyosun burda..

her dersten bir istemiyor. zaten söylemeye çalıştığım konu da o! herkes her dersi yapmıyor abiturda. yok öyle bir dünya. leistungskurs olarak neleri seçmişsen onları yapıyorsun. ben leipzig üniversitesi biyokimya bölümündeyim. abitur ortalamanın 1e YAKIN olması gerektiğini biliyorum. Ben abiturla girmedim bana verilen bilgi o. benim bildiğim kadarıyla 100ü aşgın üni arasında bu bölüm sadece 7-8 tanesinde falan var o yüzden kıymete biniyor.
Sosyal ağlarda paylaş

ayrıca neymiş bu heidelbergde tıp manyaklığı onu da anlayamadım. artık elit üni olamayan üni kaldı mı batıda? millete studiengebühren sokucaz diye her önlerine geleni elit yaptılar. heidelberg ilk elit olanlardan olduğu için böyle yüceltiliyor ama tıp olarak bizim türkiyedeki tıp fakültelerinden (cerrahpaşa çapa vs. ) çok büyük bir farkı olduğunu sanmıyorum.

ha bana dersin ki TUM'da bilgisayar falan ona halelujah çekilir. ama heidelberg tıp öyle höylöylöy bir şey değil. tıp her yerde zor...
Sosyal ağlarda paylaş

mulgear6 said:

cystein bilae bilgin var mı hs(fh yada hs mannheim işte) tum a geçiş yapılıyo mu?0
aynı bölüm ve notlarım mükemmel diyelim
allgemein abi'm var

yabancı isen bence bir akademisches auslandsamt'larına mail falan at. yok ben alman gibi başvurdum diosan prüfungsamt bilir o işleri.

sotto en kral sensin biz gereksiziz ok kib bye
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

Yok yani de karşındakini tanımadan etmeden gereksiz olmuş çıkışmalarınız...
Yanlışsa karşındaki kişi güzelce cevaplarsın/düzeltirsin...
İlla kız mı olması gerek pardon demek için...

dikkatlice oku, bak bakalim kim kime ne ithamlarda bulunmus, tanimadan etmeden üstü kapali hakaret edilmis.

vanille'dan da ayrica kiz oldugu icin pardon dememin sebebi almanca yaptigim bi espriydi. Yani götünden anlayip yorum yapmissin.
Sosyal ağlarda paylaş

Cystein said:

mulgear6 said:

cystein bilae bilgin var mı hs(fh yada hs mannheim işte) tum a geçiş yapılıyo mu?0
aynı bölüm ve notlarım mükemmel diyelim
allgemein abi'm var

yabancı isen bence bir akademisches auslandsamt'larına mail falan at. yok ben alman gibi başvurdum diosan prüfungsamt bilir o işleri.

sotto en kral sensin biz gereksiziz ok kib bye

direk alman gibin abiturla şeettim
zulassungsamta mail atıyım nays
Sosyal ağlarda paylaş

derFremdeSohn said:

Sotto said:

Yok yani de karşındakini tanımadan etmeden gereksiz olmuş çıkışmalarınız...
Yanlışsa karşındaki kişi güzelce cevaplarsın/düzeltirsin...
İlla kız mı olması gerek pardon demek için...

dikkatlice oku, bak bakalim kim kime ne ithamlarda bulunmus, tanimadan etmeden üstü kapali hakaret edilmis.

vanille'dan da ayrica kiz oldugu icin pardon dememin sebebi almanca yaptigim bi espriydi. Yani götünden anlayip yorum yapmissin.

Yok haklısın pardon,terbiyesiz ve ukala olan benim...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...