Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

almanca bilen

Bunneh

Öne çıkan mesajlar

derFremdeSohn said:

ben anlamyada okuyorum sebelek

Hayir bu tavirlar ne anlamadim. Deutschland über alles kesilen senmisin benmiyim. Vanilla ile aramda bi konuydu kapandi simdi aradan mantar gibi bittin devam ettiriyosun. Kiza mi yaziyosun nedir anlamadim. Bence sorun satasicak yer ariyosun.

yanlış yere üstelik de saçmasapan üslupla ukalalık yapmaya çalışan birini görünce hatasını düzeltmek için herangi birine yazmam gerekmiyo. Bu kadar sığ olmana gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

adam almanyada okuyorum demiş. master falan değilse ve sıfırdan üniye girdiyse almanyada zaten çok testisli bir sınav geçmesi gerekiyor. ki o sınavı geçmek için de abiturda almancayla alakası olmayan almandan daha çok gramatik bilgiye sahip olman gerekiyor. zaten almanlar okulda bizim türkçeyle uğraştığımız gibi uğraşmıyorlar ki...

abitur notları 1 civarında (max not) olan bir bölümde okuyorum. hani dativ genetiv akkusativ bilmemne ne bileyim nebensatz falan desem anlayacak adam sayısı 2-3 kişi. çoğu präteritum diyince "hö o ne lan?!" diye yamulan insanlar.

eminim ki DSH sınavını geçtiyse bir çok almandan daha iyi gramatik bilgisi vardır!
Sosyal ağlarda paylaş

yine bir baska alamanci konusunu kacirmisligin siniri ile X( yazmaya geldim

derFremdeSohn gayet hakli burada dilbilgisi konusunda ama vanille icin de haksiz diyemem

eger burada üniversite okumak icin türkiye den geliyorsaniz ve DSH gibi bir sinavi gecmek istiyorsaniz derFremdeSohn nasil demis ise öyle demeniz gerekir sinavda cünkü yazim dilinde dogru olan o

fakat sokakta herkes böyle konusmaz konusamaz
bizde zamaninda almanca ögrenirken hocalarimiz kursta ögrendiklerinizi sadece sinavlarda kullanabilirsiniz sokakta konusulan almanca bambaskadir diye bizlere az söylememislerdi

her iki tarafta hakli bu durumda cünkü konuyu baslatinin ne icin istedigini bilmiyoruz eger bir kiza yaziyorsa istedigi gibi konussun farketmez karsisindaki anlayacaktir nasil olsa :)
ayrica rewendor sen bize bi cay kap gel

ve mesajimi bir alman atasözü ile bitirmek istiyorum :D

Man muss das Eisen schmieden, solange es heiss ist.
Sosyal ağlarda paylaş

Cystein said:

adam almanyada okuyorum demiş. master falan değilse ve sıfırdan üniye girdiyse almanyada zaten çok testisli bir sınav geçmesi gerekiyor. ki o sınavı geçmek için de abiturda almancayla alakası olmayan almandan daha çok gramatik bilgiye sahip olman gerekiyor. zaten almanlar okulda bizim türkçeyle uğraştığımız gibi uğraşmıyorlar ki...

abitur notları 1 civarında (max not) olan bir bölümde okuyorum. hani dativ genetiv akkusativ bilmemne ne bileyim nebensatz falan desem anlayacak adam sayısı 2-3 kişi. çoğu präteritum diyince "hö o ne lan?!" diye yamulan insanlar.

eminim ki DSH sınavını geçtiyse bir çok almandan daha iyi gramatik bilgisi vardır!

o abitur sınavından geçen tek kişi o değil, ben de geçtim abitur sınavından. nasıl bir sınav olduğunu anlatmana gerek yok yani.
Sosyal ağlarda paylaş

sizin yaptığınız nasıl bir sınav bilmiyorum ama almanya'da leistungskurs dediğin kursları yapıyorsun 13. yılda. orda hangilerini seçersen onları yapıyorsun. ki lisede zaten lk'lara gelene kadar zaten bir yön çiziyorsun kendine ki bir çok insanın o yönde almancayla alakası olmuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

direkt olarak aynısnı alman konsolosluğundan o seneki sınavla birebir aynı tarihte aynı sorularla yaptık. diplomayı yine alman konsolosluğundan, almanya eğitim bakanlığı zarfları içerisinde aldık. birebir aynısı yani.

yazılı seçtiğim kısımlar almanca ingilizce kimya fizik matematik, sözel seçtiğim kısımlar biyoloji ve yine almancaydı. (arada bi ders atlamışım gibi geldi ama emin değilim.)

sınav 1 hafta sürdü, her gün bir bölüm olmak üzere, her bölümün sınavı 4-5 saat civarı sürüyordu.

Sınava girmeden önce barok, rönesans ve ileri dönem edebiyatında almanyanın yeri ve bu dönemlerin alman edebiyatındaki yerini defalarca okuduk, sınav öncesi orjinal (eski almanca) haliyle Faust, az sadeleştirilmiş ingilizcesiyle Macbeth okuyacak seviyede dil eğitimi aldık.

ABİTUR her yerde ABİTUR'dur sizinki nasıldı bilmemi falan yok.

Ortalamam da yanlış hatırlamıyorsam 2.1'di (1 en iyi 6 en kötü olmak üzere)

Dediğim gibi "sizde nasıldı"sı yok bu işin, ABİTUR geçerli olduğu her yerde aynıdır, zaten eşit olmadığı sürece de ABİTUR lisansı vermez alman eğitim sistemi. Bu sistemin öncesinde 8 sene boyunca, Almanca, İngilizce ve tüm fen-matematik (fizik, kimya, biyoloji vb.) derslerine alman hocalar giriyor, hepsini almanca, tek kelime türkçe etmeden işliyorsun, kolay değil yani. Sonunda da dediğim gibi direkt olarak o senenin ABİTUR sınavı sana geliyor, aynı sorular, aynı sistem, aynı şartlar, sınava giriyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

ultrAslan said:

bla bla bla

ayrica rewendor sen bize bi cay kap gel

bla bla bla

adamın yazdığına yanlış demedim ben, ilk vanillenin yazdığı da doğru, ona laf atmak son derece yersiz ve hatalı dedim. adamın yazdığına lafım yok zaten. ama onun doğru olduğunu değil ilk cümlenin yanlış olduğunu kanıtla bana. Ya da o çayı bi zahmet sen kapıver.
Sosyal ağlarda paylaş

yok ego olayı değil. genel olarak bayağı egosu yüksek falan bi adamım, bunu da kabul ederim, beğendiğim bir özelliğim de değildir ama öyle olduğuma itiraz etmem.

Fakat buradaki durum farklı, boş yere, haksızca ukalalık yapılıp bir de bunun çirkin bir dille dile getirilmesine kızdım. (lafım ultraslana değil). O yüzden de bildiğim doğrusunu yazdım, sonuç kim nerden bildiye gelince de anlattım nereden bildiğimi yoksa oturup durup dururken de şuradan biliyorum falan yazmaadım yani yok yere :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...