Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yurtdışında Master İçin Fikirler, Tavsiyeler?

Kemarlos

Öne çıkan mesajlar

Penthesilea said:

Mortis said:

peki norveç veya isveç gibi bi yerde 1 yılda ne kadar para gider yaşamaya toplamda yaklaşık
norvec isvec'in iki kati oyle dusun, zerre abartmiyorum.

isvec'te de erasmus bursu + turkiye'de harcadigimi harciyordum. erasmus bursu 550 euroydu turkiye'de harcadigimi hatirlamiyorum ama :)

aylık mı bu dediln
Sosyal ağlarda paylaş

Önümüzdeki hafta Hilton'da College Fair var. Bir sürü üniversite gelecek. UK, US ve Kanada'dan. Gidip görüş. Tabi hepsinin masasına tek tek uğraman mantıklı değil, bazılarında eski mezunlar oturuyor olacak ama çoğunda admissions'da çalışan kişiler olur. Emin ol, en yararlı bilgiyi onlar verir sana. En azından US/UK/CAN için.
Sosyal ağlarda paylaş

Myrica said:

Kemarlos said:

polonya konusunda önümde hem türk hem polonyalı arkadaşlarımdan bildiğim örnekler olmasa bu tarz birşey söylemezdim. bilgim olmadan fikrim olmaz benim bir konuda.

gittim gördüm,bilmeden niye konuşayim yahu
ben sadece fikir verdim,uyup uymamak sana kalmiş.

ya ben sana ne zaman bilmeden konuşuyosun dedim? sen bana benzer bişey söyledin ben de üstte alıntı yaptığın şeyi söyledim. tamam polonya çok güzel. ama ben istemiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Avusturyami avustralyami karar verin..

Penth demis gerci ama bende deyim, norvecte isvecte harcadiginin 2 katini harcarsin evet, inanilmaz pahali. Isvec'te 20k varmi bilmiyorum fiyatlar ama eger uygun bi fiyata bulursan hic dusunme isvece gel derim. Finlandiyada olabilir ama isvec daha renkli otarafa gore. Insanlar orta avrupadaki kadar irkcida degiller.

www.studyinsweden.se ahada buda benden.
Sosyal ağlarda paylaş

Korax said:

Avusturyami avustralyami karar verin..

Penth demis gerci ama bende deyim, norvecte isvecte harcadiginin 2 katini harcarsin evet, inanilmaz pahali. Isvec'te 20k varmi bilmiyorum fiyatlar ama eger uygun bi fiyata bulursan hic dusunme isvece gel derim. Finlandiyada olabilir ama isvec daha renkli otarafa gore. Insanlar orta avrupadaki kadar irkcida degiller.

www.studyinsweden.se ahada buda benden.

ulan mastera başvuracağım sene bütün universiteleri paralı yaptılar

17k-25k TL arası değişecekmiş Tuition feeler 2011'de , artık isveç'de universiteler beleş isveçe gidin muhabbeti yok :/
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.umu.se/english/about-umu/news-events/news/newsdetailpage/tuition-fees-set-for-non-eu-eea-students.cid140151

İyi oldu İsveç'te üniversitelerin ab dışındakilere paralı olması. Pakistan vb. gibi yerlerden ameleler gelmez artık. Irkçı değilim ama herifler kabile şeklinde geziyor, tek dolaşanını görmedim daha. Aksanları berbat, bir yemek yapıyorlar mutfak leş.
Tabi paralı olunca başvuru sayısı büyük miktarda azalır ab dışından. Burs imkanlarını artırıcaklar ama. Burs için hangi noktalara önem veriyorlar onları öğrenmek faydalı olur. Bunun dışında isveç'te okullar gayet güzel 10 numara.

Not ortalaması ile ilgili bir kaç şey söyleyeyim. Bazı universiteler gmat, toefl, gre gibi testlere daha fazla önem verip, not ortalamasına pek bakmıyor. Az miktarda vardır bu dediğim tarz üniversiteler ama araştırmakta fayda var.
Sosyal ağlarda paylaş

Okuma hevesi kaçmış, yata yata geçmeye alışmış ve bu alışkanlıktan vazgeçemeyenler için iyi bir seçenek değil yurtdışında master yapmak. 1 2 sene gezerim dünyayı görürüm yav ne olucak diye düşünüyorsanız interrail yapın :) Bazen adamın iflahını kesiyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

öyle biri yurtdışında master'ı anca bol parası varsa "dener". bitiremez zaten. öylelerinin üniversite'den mezun olamaması lazım. myo falan okumaları ya da lise çıkışı ile çeşitli işlere yöneltilmeleri lazım. ara eleman açığı o kadar çok ki türkiye'nin herkes üniversite mezunu. afedersiniz ama HER SALAK üniversiteyi bitirebiliyo bi şekilde. gerizekalılar. deli oluyorum ya.

benimle aynı dönem mezun olan şuanda mühendis diploması olan arkadaşlarımdan biliyorum mesela. o adamların yarısından çoğu o diplomayı asla haketmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Mortis said:

Penthesilea said:

Mortis said:

peki norveç veya isveç gibi bi yerde 1 yılda ne kadar para gider yaşamaya toplamda yaklaşık
norvec isvec'in iki kati oyle dusun, zerre abartmiyorum.

isvec'te de erasmus bursu + turkiye'de harcadigimi harciyordum. erasmus bursu 550 euroydu turkiye'de harcadigimi hatirlamiyorum ama :)

aylık mı bu dediln
aylik evet, de her sey dahil yani yurt falan (yurt: 3000 SEK = 600 YTL)

Ramses: Hehe abi evet ickiye eglenmeye cok para gitti Erasmus'tum haliyle, de normal olarak da her sey pahali + dedigim gibi buna yurt kirasi da dahil
Sosyal ağlarda paylaş

Kemarlos said:

öyle biri yurtdışında master'ı anca bol parası varsa "dener". bitiremez zaten. öylelerinin üniversite'den mezun olamaması lazım. myo falan okumaları ya da lise çıkışı ile çeşitli işlere yöneltilmeleri lazım. ara eleman açığı o kadar çok ki türkiye'nin herkes üniversite mezunu. afedersiniz ama HER SALAK üniversiteyi bitirebiliyo bi şekilde. gerizekalılar. deli oluyorum ya.

benimle aynı dönem mezun olan şuanda mühendis diploması olan arkadaşlarımdan biliyorum mesela. o adamların yarısından çoğu o diplomayı asla haketmiyor.

herkes haketmez ama bir sen hakedersin zaten, insanların temel düşünüşü budur
Sosyal ağlarda paylaş

Kemarlos said:

cool story bro,
biz bözlüme 50 kişi girdik 28imiz atıldı.
bu arada %8 i üni mezunu tr nin
Sosyal ağlarda paylaş

siz niye alındınız abi? haksızsam haksızsın şu sebeple dersiniz. etrafımda bi halt bilmeden mezun olanları görüyorum, bu benim gözlemlediğim birşey. gerçek birşey. bu sebeple yazdım orada yazdıklarımı. artislik olsun diye yazmadım.

şöyle mi demeliydim??? "türkiye çok başarılı bir şekilde mühendis, akademisyen, bilim adamı üretiyor. o kadar başarılı ki kendimize yetecek şekilde bilim üretebiliyoruz."

türkiye'nin üni mezunu oranı %11.

amerika'da çoğu eyalette bu oran %9.2 ila %12.8 arasında değişiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...