Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

karadenizin tek kırmızısı

Silphatos

Öne çıkan mesajlar

Bone, benim dediğim demokrasi derslerde öğretilen, kitaplarda yazan demokrasi değil bildiğin gibi. Bahsettiğimiz şey, demokrasinin varolması için gereken hayati bir koşul. Hatta islamın temeli, hoşgörü. Onu ezberleyemezsin, ya da kuralına uymak için uğraşmazsın.

Katılım oranına gelecek olursak, emin değilim ama bu referandumda boykot oranı etkili olmuş olabilir. Keza olmasa bile, yüzde 77 oranı bu devirde yüksek bir rakam.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

katılım oranı %77 gözüküyor. 4'te 1'imiz oy kullanmamış yani.
neden seçimler hep böyle oluyor da %90'a erişemiyoruz...

Sabit oy vermeyen çoğunluğun bi kısmı hasta/yaşlı insanlardan oluşuyor. Aslında ufak bi oran gibi gözükse de yine çok insan var böyle benim bile çevremde tanıdığım. Bi ilçede bi mahalleden bahsediyorum, Türkiye'ye genelle.

Boykot da var tabi. Yıllardır doğuda oy atmayan insanlar var. Doğuyu geç, bu tarafta da çok insan var senelerdir oy kullanmayan. Umursamaz insan da çok. Büyük rakam çıkar yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

katılım oranı %77 gözüküyor. 4'te 1'imiz oy kullanmamış yani.
neden seçimler hep böyle oluyor da %90'a erişemiyoruz...

2007 Genel Seçimleri katılım oranı: %84.25
2009 Yerel Seçimleri katılım oranı: %83.78

Bayram, boykot, yaz sezonu ve referandum olmasını göz önüne katarsak %6-7 oranındaki bu düşüş normal diyebiliriz.
Sosyal ağlarda paylaş

Hürriyetten bir yorum;

Murat Yildirim 12/09/2010 - 19:48
Tebrikler Turkiye Islam Cumhuriyeti. Vatandasligi en kisa surede birakiyorum, artik vergilerimi ABD'ye oderim.

hey Allahım ne manyak insanlar var yahu,10 senedir aynı muhabbeti yapıyor böyle tipler noldu ne değişti bu ülkede,ab dönem başkanı finlandiya dışişleri bakanı bile,ab üyelerinin toplamı bile türkyienin yaptığı aktif dış politikayı yapamıyor diye sızlanıyor millet hala böyle davranıyor hayret bir şey yahu
Sosyal ağlarda paylaş

bayramda tatile cıkanların cogu hayır diyecekti, bi cogu hala izmitte otobanda su anda, evlerine gidemediler bile. referandum tarihinin bayram arkasına gelmesinin tesaduf oldugunu dusumuyorum ama esas esseklik tatilini erken kesmeyenlerde tabi.

bu aksam maca da gelicekmis basbakan. dunya dalga geciyo artık ponpon kızlar cıkmıyor diye. resmen 100 yıl geriledik arkadas ya. herif padisah oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

Masakari said:

toggie said:

bayramda tatile cıkanların cogu hayır diyecekti

Benide babam böle kandırırdı göççükkene.Allah bilir sen şimdi oy kullanmayan 4 de 1 lik kısımın "hayırcı" olduğuna inanıyorsundur

Sorun o değil ki, sorun evet oyun kullanacaklar icin özel otobüs tutulması ve getirilmeleri,

Cok iyi biliyorum, cunku eski patronumun annesi yapıyor telefon ile arıyor başkanım kaç otobüs lazım diyor, baskan ne derse o kadar gönderiyorlar yerel secimlerde 50 otobüs göndermişlerdi.

kendi özlerimle gördüm ankara elmadağda 5 6 otobüs doluydu
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...