Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Persona 3 / FES / Portable

Sam

Öne çıkan mesajlar

ne biçim konsol bölümü bu arkadaş, bütün başlıklar ya araba yarışı ya şuutır. aradım aradım persona oyunlarına tek başlık açılmamış, hakkında ancak viktor birşeyler yazıyor jrpg'lere laf edilince gözüne vurmak için milletin. (:P)

psp sürümü olan p3p'yi bir aydır oynadıktan sonra nihayet bitirdim de demin, gelip başlığına "ne güzelmiş" diye yazacak oldum ama bulamadım. rant ile başlattım o yüzden böyle. daha önce valkyrie profile, jeanne d'arc ve disgaea için de başlık bulamadığımdan böyle içimde birikmiş.

psp ve ps2'si olan jrpg meraklısı varsa kesin oynasın. psp sürümü çoğu açıdan daha iyi gördüğüm kadarıyla bazı downgrade durumları hariç ama kız ana karakter eklenmesi yeter. erkek ana karakter emo havası veriyor biraz, dişi olanı da taban taban zıt. oyun nasıl dersek viktor çok güzel wot yazar sonra gelip, ona da fiştek olsun hem diye kabaca anlatalım:

lise öğrencisi bir karakteri canlandırıyoruz. her geceyarısı normal zaman diliminin arasında bir saat süren ve normalde insanların farkında olmadığı, dark hour denen bir dönem var. bu süre içerisinde shadow adı verilen çeşitli canavarlar insanların başına musallat oluyor. biz de bunlarla mücadele etmek için liseli gençlerden oluşan gizli bir örgüte katılıyoruz. zira persona adı verilen ve günlük yaşamda insanlarla ilişkilerimizde kullandığımız yüzümüzü temsil eden güçleri kullanabiliyoruz. bunların ekseriyetli mitolojik tanrılar veya yaratıklar, p3p'de sanırım 170 küsur tane mevcut ki bunların %94'ünü açabildim ben ilk oyunumda. her birinin ayrı güçleri, kuvvetli olduğu ayrı alanlar ve zayıflıkları var. daha fazlası spoiler olmaya başlar diyerek burada keselim hikaye kısmını.

oynanış date sim benzeri günlük yaşam ve action rpg dark hour şeklinde geçiyor. ben şahsen adeta peter parker'ın bütün hayatını oynuyormuş gibi bir hisse kapıldım. normalde oyunlar sadece örümcek adam olup uçup kaçma, pataklama kısımlarını oynatır. halbuki okul hayatı, arkadaş sorunları, aşk serüvenleri filan üzerinde kontrolümüz yoktur hiç. burada hepsi bir arada ve aynı onun gibi ikisini bir dengeye oturtmamız gerekiyor. günlük yaşamdaki başarılı ilişkilerimiz doğrudan etkiliyor çünkü gece savaşlarını.

social link denen olaylar var ki bunları kabaca dragon age'de karakterlerle rep arttırmak gibi düşünebiliriz. bunların derecesini arttırdıkça simgeledikleri tarot kardının grubuna ait persona'ları daha yüksek level'da oluşturabiliyoruz ve azami dereceye ulaşınca o kartın en kuvvetli persona'sı da kullanılabiliyor. kısacası mary jane'in gönlünü hoş tutarsanız venom olabiliyorsunuz diyelim. (:P)

çizimler, karakterler (yelpazeyi güzel geniş tutmuşlar günlük yaşamdan olmasına rağmen hep) ve müzikler 10 numara. sosyal linklerle oyun boyunca gizliden gizliye verilen günlük yaşam mesajları son derece anlamlı. böyle may hala ve ben amca'nın (japonya'ya taşınıp bunkiçi ve mitsuko diye isimlerini değiştirmişler, kitapçı dükkanları var) elini öpesim geldi oynarken oyunu. daha daha yazasım var ama neyse.

şöyle de 3-5 resim koyalım artbook'tan:
http://danbooru.donmai.us/data/sample/sample-e68e583bb1463f92bfbe6b4c21ce968d.jpg
oynanabilir baş karakterler
http://danbooru.donmai.us/data/sample/sample-341d03fdf35cccfe668690fe20073e76.jpg
ekibimiz
http://fc01.deviantart.net/fs71/i/2009/352/3/d/Persona_3_Portable___Wallpaper_by_Archangel_PT.jpg
baş karakterler ve velvet room (oynayınca göreceksiniz) asistanları

bir wot da viktor yazsın keh keh
http://static.gamesradar.com/images/mb/GamesRadar/us/Features/2010/03/Week%20of%20Hate/Hitlers%20greatest%20hits/Persona%202/866101-hitler_super--article_image.jpg
(bu son resim oyundan değil, fyi)
Sosyal ağlarda paylaş

Persona 3 Ps2 versiyonunu oynuyordum uzun zamandır ama sağa sola koşmaktan millete ıvır zıvır getirmekten yorulup ara vermiştim sonra başlayamadım bir türlü. P3P ise elime geçti hazır zorla tatile çıkartılmışken oynayayım dedim. Daha Fuuka anca geldi ama şu haliyle oyundan çok zevk alıyorum.

P3'te gördüğümüz çeşitli olayları kız karakter ile başka açılardan görebilmemiz hoş olmuş. O MILF karakterin arkadaşıyla olan Social Link falan. Ayrıca P3'te hiç denemedim o yüzden varmı bilmiyorum ama kare tuşuna basarak bölgeler arasında hızlı hareket edebilmek çok iyi olmuş. Verdiğin oynanabilir karakterler resmi bana bile spoiler oldu ama zaten "FF13 RPG Değil" başlığında yemiştim biraz ondan rahatım :D

Sonuç olarak PSP sahibi olup makinayı PES dışında baka oyunlara kullananların mutlaka oynaması lazım. Birde japonca dub olan versiyonu bulursanız iyice keyifli oluyor. Tek sıkıntım PS2'de oyun içi sahneler veya anime tarzı ara videolar varken, PSP versiyonunda bunların genelde çizgiroman sayfaları gibi gösterilmesi oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

vash pardon, spoiler konusunda haklısın öyle düşünmedim bir an. gerçi ekibe katılacak karakterler hissediliyor az çok ama yine de dalgınlığıma gelmiş. viktor gelince olmazsa editlesin ekip resmini.

kare tuşuyla fast travel p3p'ye has, portable sürüm olduğu için öyle kolaylık yapmışlar. ve evet dediğin gibi dil seçimi olmaması kötü özellikle, anime sahnelerini youtube'dan filan izliyor insan. ingilizce performans da gerçi 1-2 karakter hariç kötü değildi ama.

I SUMMON YOU!!!
VIKTORAAAAAAA!!!!!!!

*viktor casts wall of text*
Sosyal ağlarda paylaş

daha onceki WoT u biraz adam edip SMT genel topigi acicaktim, hakeden bir franchise hani ama su ara o kadar yogunumki bir turlu ona zaman bulamadim

p3p ile ilgili yorumumu yaziyim, gayet hos olmus bay tirpanlanan ozellik var ama amelelik vs zorluk kavramini cozmeleri sahane olmus

persona4 un 3 un sac bas yolduran sistemine getirdigi yenilikleri aktarmalari direk sahane, bir iki eski ameleligi yaziyim

-save point accessin sadece ara katlarda teleporter kullanarak mevcut olmasi, tartarusta porter kullanarak asagi inince son ara kattan yeniden baslamaya zorlamasi

-kontrol edilebilir parti, p3 de sadece ana karakteri kontrol ediyorduk, atmosfere sahane katkisi vardi ama bosslarda AI nin sacmalamasi sac bas yolduruyordu direk aynen su sahneyi yuzlerce kez yasadim

http://chibileon.files.wordpress.com/2008/05/mitsuruai.jpg

-tartarusda yorulma mekanigi gitmis, p3 de guzel guzel grindan yaparken YOU ARE NOW TIRED i yiyip gg diyip dorm a donmek veya zorlayip sick yiyip bir geceyi dinlenerek israf etmek filan hos degildi, basa donunce HP SP dolmasi sahaneydi alisincada su haliylede basa donup parayla iyilesip donup grindanla on ucikarmak mumkun

-grindan demisken tartarusu baya hafifletmisler, p3 de grind zorunlu gibiydi bunda ise rahat rahat ara akt bosslarini kesebiliyorsan full moon a hazirsin, zaten partiyi kontrol edememek p3 un cogu bossunu asiri zor yapiyordu

-stat kasmak ve SLink deadlinelarina yetismek sahane zaman kullanimi istiyordu, ilk oynayista guide filan kullanmadan butun SLinkleri fullemek imkansizdi direk, biraz daha hafifletmisler bunu

-persona 4 tarzi un part time isleri cok iyi, ayni anda iki stat arttirabilmek filan baya zamandan tasarruf

-kareye basinca location secmekte p4 den, oda cok sahane olmus

karakterlere dokunmadim ole cok spoylor sayilmaz cunki, ilk gunden beri bilinen karakterler :P tanitim sitesinde AGA SHINJIYI HIJIKATA SESLENDIRIYO LOLOLOLO. BAKAYERRRRROUUUUU DIYISE BAK ADAMIN ZUAAAAA diye bakip gaza geliyorduk oyun daha cikmadan ehuehu

undub bulabiliyorsaniz ve anime meraki varsa mutlaka undub oynayin, kadro coooook efsane

http://www.youtube.com/watch?v=H0Z9mbhsol4&feature=related

izleyin sunuda mutlaka asdfafds

male ana karakterle oynamayi sevmem genelde ama persona istisna buna, p3 u ps2 de oynarken gayet keyif aldim (yok valla mitsuruyu goturebiliyorsun diye degil, valla!!! :D:D:D)

ayni anda birsuru kizla cikabilmek komediydi direk, bir kere fuuka beni yukari ile yakaladi sinemada ayni anda ikisini idare ediyorum, SLink reverse yemisti sac bas yolmustum duzeltene kadar (ps2 de reverse cok daha kolay aliyordun, becerip duzeltemessen permanent break yemek filan vardi)

http://www.youtube.com/watch?v=BC79Gw8krxM&feature=related

beni personaya bagliyan videodur bu arada :p caponcasi yok neyse yukardakine kiyasla dub in ne kadar les oldugunu gosteriyor ehueheu, keske usnu koysalarmis p3p ye <3 <3 <3
Sosyal ağlarda paylaş

valla diablo gibi oynadım, tartarus = tristram. (:P)

viktor, en büyük reyc açtıran olay femc'nin kimseyle arasını yapamamam oldu. akihiko'nun gönlünü aldım ama neymiş 4'te flag seçmemişmişim. "SEN AŞIKSIIIIIN ARKADAAAAŞ" dedik 9'da ama tık yok. 3 hafta önce oynadığım şeyin ne flag'i vardı hatırlamıyorum bile, deli oldum. işin yoksa baştan başla şimdi, new game'de kartlar da gidiyormuş denince soğudum. 130 saat olmuş zaten. ileride belki tekrar bakarım artık. bilseydim ken'e yüz çevirmezdim. :/
Sosyal ağlarda paylaş

değiştirmişler, herkesle arkadaş kalınabiliyormuş. "yıkıl gözüm görmesin seni" demedim hiç, ne kadar sinyal varsa da verdim. 9'uncu adımda iş bağlandı derken 10'da uzaylılar sanki değiştirdi çocuğu klonuyla. forumlarda infilak edenler vardı benim gibi aynı nedenle. :/

son

bitişi sevmedim ama, bir ay hölölöp geçtikten sonra şehadet yakışmadı. morigın-kün gelseydi de o sealleseydi gene bir gecelik kaçamak karşılığı. :(

Sosyal ağlarda paylaş

Marin Karin olayını çok yaşadım PS2'de gerçekten karakter kontrolünün elimizde olması çok iyi olmuş. Hayır işin kötsü ben bu özellikleri PS2 oynarken hiç denemediğim için şaşırmış "Ulan böyle de oluyormuş" demiştim. Yenilik olduklarını öğrenmem iyi oldu :D

Sonradan gelen karakterler konusunda ise haberim yoktu ama o kadar spoiler dert değil zaten. FES opening bile kendi başına spoiler o açıdan. Yalnız şey hoşuma gitti. Velvet Room'da aldığım "bilmemne skilli persona yap" görevleri kıyafet veriyor ve o kıyafetlere göre konuştuğun karakterlerin tepkileri değişiyor. Battle Panties giyip gruptaki erkeklerle konuşmak veya kızlara giydirip onlarla konuşmak komik olmuş :D

Akşam 2 saat hevesle oynayıp "şunu keser kaydederim" dediğim son shadowun arka arkaya iki critical çıkartmasıyla saatlerimi boşa harcamam oyundan biraz soğuttu gerçi. Ceza olarak bir gün oynamıyorum :D
Sosyal ağlarda paylaş

ben 2 sene once fes oyniyorum, son ay iste ust katlardayim save pointler 10 kattami 15 kattami bir cikmaya baslamis

tirmandim tirmandim tirmandim, elimde mjolnir var electric damage koyuyor hayvan gibi, bi iki lemental silah daha yapmisim yardiriyorum direk, save almadim devam ettim

yolda bole shadow, kesmeye usendim save poitn rushliyorum bi ust katta, merdivene donerken cat diye arkadan yakaladi

e iyi guzel 3 tane caster shadow, mind charge attilar eyvallah, tek turnde kaldiririm partiyi ne spamlarlarsa spamlasinlar, main karakterin weak oldugu school yok zaten

sonra pespese 3 tane megidalaon cektiler sonra

death is not a hunter unbeknownst to its prey...

tombul tarihi eser ps2 min aldigimdan beri degsitirmedigim kontrolorunu o an oyle bir firlattimki gg oldu direk sonra sinirden 3 aydir kapali olan artik unuttugum wow hesabini actirip raid yapmaya geri dondum ondan sonra birdahada birakamadim

birde mudaon ile hamaon spamliyan moblar vardi persona 4 de, onalrda ayni sekil trolliyorlar, p3 den sonra aldigim yeni kontrolorude o sekil kiricaktim nerdeyse p4 de
Sosyal ağlarda paylaş

benim de homunculuslar mahamaon/mamudoon çeken moblar tarafından bitirilip üstüne mahahamon'la yatıp 4 saatlik oyun gitti işte geçen hafta, sinirden 3 gün oynamadım herhalde. mass olmayanını atınca yukari veya mitsuru önüme atlayıp kendilerini kalkan ediyordu ama mass yiyince o da olmuyor. illa tonla homunculus dizeceksin inv'e. oyun tarihinde o kadar dengesiz başka büyü de var mıdır bilmiyorum.

işte bir de gönül işini yapamadan oyunu bitirmem sinir etti. ultimate boss quest ve vision odasındaki son boss (kimler olduklarını yazmıyorum spoiler direkt heh) da wow'un "şu saniyede şunu yap yoksa gg olursun" modeli ve istedikleri şeyler abartı olduğundan onları da yapamadım. her wipe yedikten sonra o 10 katı çıkmak en az 15dk sürüyor, öbürü için de bütün partiyi 99 filan yapmam lazım ama mahamaon yiyip 97'den 93'e kaydıklarından ona da dokunasım gelmedi. vicky2 ve vc2 kapı eşiğindeyken new game başlatasım da yok zaten 130 saat olmuş. ileride belki.

ha bir de o marin karin olayı aynen sürüyor, boss'ların bile kasmayanlarında ai'a bırakıyorum, mitsuru kadar boşa spell atan karakter görülmemiştir. lvl 93'de bile mind charge çeker sonra phase değiştiği için repel yer ya da hedef ölür o sırada. 450'lik silahı vermişim, salt oto-atak yapsa daha çok iş yapacak.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Benim ilk megaten oyunum persona 3 portable oldu.Kesinlikle şimdiye kadar oynadığım en zevkli psp oyunu.Oyunun sonlarına gelmek üzereyim, eğer bi farklılık olmazsa son 1 ayı içerisindeyim.

Dayanamayıp persona 4'e başladım.Acayip yavaş geldi oyun.P3p'de patır kütür günler geçerken p4'de 5 saatte anca bi haftayı tamamlayabildim.
Sosyal ağlarda paylaş

• 8 ay sonra ...
persona 2 remake cikmis psp ye

http://images.4chan.org/v/src/1304357896997.jpg

adolf > fuhrer olmus
trenchcoat ve gozluklere dikkat
swastikalar iron cross ile degsitirilmis
sieg heil yerine sieg reich dio naziler

atlus internete yepyeni bir calisma hediye etti AHAHAHAH

http://images.4chan.org/v/src/1304358173926.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

persona 2 remake cikmis psp ye

http://images.4chan.org/v/src/1304357896997.jpg

adolf > fuhrer olmus
trenchcoat ve gozluklere dikkat
swastikalar iron cross ile degsitirilmis
sieg heil yerine sieg reich dio naziler

atlus internete yepyeni bir calisma hediye etti AHAHAHAH

http://images.4chan.org/v/src/1304358173926.jpg

arkada kalmasin ahahahaha
bakip bakip yariliyorum
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
ulan kac senedir oyun oyniyorum, wowda abuk subuk achivementlari kasicak zamanim bile oldu ama simdiye kadar hicbir oyunun beceremedigini becerdi persona 3

sayesinde oturdum fotoshok ogrenmeye kasiyorum 1 haftadir

bi ipad custom cover siparis etcem, persona olsun su en epic resmi koyiyim dedim

http://i.imgur.com/4tiA2.jpg

zaten cep telefonu, laptop, ps3 ve ipadin wallpaperi bu hep hatta canvasa bastirip yatagimin ustune bile astim ama arka kapak icinde resim istedi site, bunu yapan eleman sunuda yapmis

http://i.imgur.com/RwW5G.jpg

ama renkleri uymiyor ikisinin, sikorce yeteri kadar eziyet ettim kac senedir bi azim YAPACAM ULAN diye oturdum kastim

http://i.imgur.com/SQbxG.jpg

bu akdar sene fotoshok ogrenmekle ugrasmamak icin usengeclikten her isini paintle yapan adami ne hale getirdin atlus?

neyse cok iyi oldu cok da guzel iyi oldu tamam mı?
Sosyal ağlarda paylaş

wallpaper yapmıştım ikinci resmin elizabesu'lusunu, cidden efsane çiziyor shigenori soejima. bu serinin bu kadar krallığında onun katkısı çok büyük. femc zaten süper char.
http://sonohara.donmai.us/data/sample/sample-ab7696a589cde572e98123369b26ad70.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...